PDA

View Full Version : Zločini nad BH Hrvatima sustavno prikrivani

ostoja
23.05.2005., 08:33
Vojni zapovjednici, političari, novinari i obavještajci sudjelovali su u sustavnom skrivanju istine o ubojstvima hrvatskih civila koja su počinjena tijekom rata u Bosni i Hercegovini

SARAJEVO (Od Vjesnikova dopisnika) - Tek deset godina nakon okončanja rata u Bosni i Hercegovini doznaje se više o zločinima koji su tijekom sukoba u BiH počinjeni nad hrvatskim civilima, i koji su izvan svake sumnje pridonijeli da se praktično prepolovi broj Hrvata koji žive u ovoj zemlji. Najnovija skandalozna otkrića ipak pokazuju da, po svemu sudeći, skrivanje podataka o ratnom stradanju Hrvata nije bilo slučajno - već je riječ o sustavnom prikrivanju zločina s jasnim političkim ciljevima. Doduše, u proteklih 13 godina o zločinima nad Hrvatima govorili su neki političari i novinari, no oni bi se često nakon toga našli na meti bučnih kritika kao »desničari« ili »pristaše Tuđmanove politike«, pa je javnost njihove iskaze uzimala s rezervom. Nažalost, čak se i o zločinima nad Hrvatima u Republici Srpskoj, gdje nedostaje 200.000 Hrvata u odnosu na njihov prijeratni broj, često govori potiho i tek uzgred, kad se spominju bošnjačke žrtve na tom području.
Primjerice, danas se u Hrvatskoj u najširoj javnosti mnogo zna o pokolju muslimana u Ahmićima u travnju 1993. godine, no gotovo nitko nije čuo za mjesto Trusina gdje su doslovno istoga dana, praktično u isto vrijeme, muslimanski vojnici u redovima Armije BiH ubili 22 Hrvata civila.
Donedavno vrlo se malo znalo i o ritualnim ubojstvima Hrvata od strane mudžahedina na području središnje Bosne, i tek se tijekom suđenja pred Sudom BiH Iračaninu s putovnicom BiH Abdoulahu Maktoufu otkrivaju neke pojedinosti. Najpoznatiji slučaj, o kojem je u tijeku suđenje pred Haaškim tribunalom, svakako je pokolj 62 hrvatska civila i jednog zarobljenog vojnika u selima Grabovica i Uzdol u Hercegovini. Za te je zločine optužen bivši zapovjednik Armije BiH, umirovljeni general Sefer Halilović. Halilovića se tereti po zapovjednoj odgovornosti i jedan ključnih svjedoka protiv njega je Ramiz Delalić Ćelo, bivši zapovjednik Devete brdske brigade Armije BiH čiji su pripadnici navodno i počinili zločin. Ono što je posebno zanimljivo u Delalićevom svjedočenju je otkriće da je postojala izravna zapovijed o tome da se od javnosti sakriju informacije o zločinima nad Hrvatima, što su poštovali bošnjački novinari kojima je bio dopušten pristup crtama bojišnice.

Druga recentna otkrića govore o ulozi bošnjačkih obavještajaca u prikrivanju istine o ubojstvu više od 20 Hrvata u Bugojnu, odnosno ometanju pronalaženja njihovih zemnih ostataka. Tek su prošloga tjedna u dvije masovne grobnice na području Bugojna otkrivena tijela za koja se pretpostavlja da je najvjerojatnije riječ o ubijenim Hrvatima.
Nažalost, čini se da je uspjehu prikrivanja istine o zločinima nad Hrvatima pridonio i Haaški tribunal, pa i glavna haška tužiteljica Carla del Ponte, koji čini se nisu jednako dosljedno istraživali nedjela u kojima su žrtve bili Hrvati u BiH. Kraj teksta.

Ja pridodajem da su ovakvu stanju tendencioznim i jednostranim pisanjem o ratu u BiH, odlučujuće pridonijeli hrvatski novinari.

Lord Frch
23.05.2005., 08:39
Hrvati u Sarajevu za vrijeme rata su se s razlogom više bojali muslimana nego Srba.

Zambak
23.05.2005., 09:24
Cekaj malo pa zar za Ahmice i Stupni Dol nisu bili krivi britanska obavjestajna sluzba MI6 i srbi?

Zar nije Ivica Rajic visoki casnik HVO-a koji se godinama krio na podrucju RH poslije rata zapravo srpski agent koji se zapravo zove nekako drugacije a ime Ivica Rajic mu je samo pseudonim?

A sto se tice Ramiza Delalica Cace taj nije gledao koga ce ubiti i s njim se obracunalo u Sarajevu jos 1993 godine. Poslije toga je bio vise u zatvoru nego na slobodi.

Kako stvari stoje ponovo ga ceka nova zatvorska kazna zbog kriminala.

ostoja
23.05.2005., 09:39
Zambak ne skreći temu. Ovo što si gore napisao nema veze s uvodnim upisom.

Crni Bombarder
23.05.2005., 10:55
Ostoja :top: za temu.

Inace, muslimani obozavaju reci da je HVO suradjivao sa Vojskom Republike Srpske, pa da vidimo sta je u Hagu, na sudjenju Seferu Halilovicu, izjavio Ramiz Delalic Celo, ratni komadant po zlu poznate devete brdske brigade.

Na pitanje kako i na koji nacin je njegova deveta brdska brigada u toku rata bila jedna od najbolje opremljenih jedinica (materijalno-tehnickim sredstvima) Delalic je ustvrdio da mu je u to vrijeme Sefer Halilovic osobno davao novac za kupovinu oruzja
"Imali smo posebne kanale putem kojih smo nabavljali i kupovali oruzje u toku rata. Vecinom od Srba i Hrvata"

I jos je dodao da su se njegovi ljudi bavili "reketiranjem" pojedinaca koji su materijalno dobro stajali, vlasnika kafica i radnji (prijeratni ali i ratni) u samom Sarajevu. Kao i da je u sastav njegove jedinice uglavnom ulazio, kako ih je on nazvao, "sljam", "najbolji su isli u policiju, u vojsku je dolazio sljam koji nije trebao nigdje" pojasnjavajuci da su sljam bili oni vojnici skloni kriminalu.

E dakle, sta drugo od sljama ocekivati nego ubijanje i paljevinu.

banderas
23.05.2005., 11:14
Lord Frch kaže:
Hrvati u Sarajevu za vrijeme rata su se s razlogom više bojali muslimana nego Srba.

Ma naravno... Zapravo se Srba u Sarajevu nitko nije bojao, granate i snajperi su onako bili više za zabavu, prava opasnost je dolazila od Muslimana... :bonk:

Crni Bombarder
23.05.2005., 11:24
Banderas, imali su i vojnici Armije BiH snajpere ;) pa malo po Grbavici, malo po Pofalicima.

UNPROFOR vojnici su u par navrata morali dejstvovati po zgradi Energoinvesta, u sklopu "antisnajperske kampanje". Sa zgrade su snajperisti pucali i po Grbavici ali i po "svojima".
Sad, to sto tu i slicne cinjenice Srbi zloupotrebljavaju pa pricaju da su i na Markalama "muslimani pobili sami sebe", to je drugi padez.

Ovo sto Frch prica, nije bas tacno, Hrvati i Muslimani nisu vjerovali jedni drugima, ali bojali su se samo Srba. Ajmo reci bojali, kako ko.
Uostalom, i Srbi su bojali Muslimana i Hrvata :D

Škorpion_07
23.05.2005., 11:40
banderas kaže:
Ma naravno... Zapravo se Srba u Sarajevu nitko nije bojao, granate i snajperi su onako bili više za zabavu, prava opasnost je dolazila od Muslimana... :bonk:

Bojali smo smo se i jednih i drugih podjednako. Sa jednima dijeliš rovovoe i nikad neznaš što ti može učiniti iza leđa a o onima majmunima sa brda netreba ni trošiti riječi. 10.000 mrtvih sarajlija dovoljno govori o dobroti "brđana". :rolleyes:

posmatrač
23.05.2005., 11:51
ostoja kaže:
SARAJEVO (Od Vjesnikova dopisnika) - Tek deset godina nakon okončanja rata u Bosni i Hercegovini doznaje se više o zločinima koji su tijekom sukoba u BiH počinjeni nad hrvatskim civilima

Svakako da se moralo istražiti zločine i kazniti zločince i ranije - međutim ni sada nije kasno, zločin ne zastarijeva i naravno treba hapsiti i suditi i one koji su prikrivali zločin.

banderas
23.05.2005., 12:11
Crni Bombarder kaže:
Banderas, imali su i vojnici Armije BiH snajpere ;) pa malo po Grbavici, malo po Pofalicima.

UNPROFOR vojnici su u par navrata morali dejstvovati po zgradi Energoinvesta, u sklopu "antisnajperske kampanje". Sa zgrade su snajperisti pucali i po Grbavici ali i po "svojima".
Sad, to sto tu i slicne cinjenice Srbi zloupotrebljavaju pa pricaju da su i na Markalama "muslimani pobili sami sebe", to je drugi padez.

Ovo sto Frch prica, nije bas tacno, Hrvati i Muslimani nisu vjerovali jedni drugima, ali bojali su se samo Srba. Ajmo reci bojali, kako ko.
Uostalom, i Srbi su bojali Muslimana i Hrvata :D

Eto, i umjesto da napišeš da Frch priča gluposti, ti moraš prvo 20 rečenica pričat o zlim Muslimanima po Sarajevu :D

Škorpion, bit će da si ti bio u nekim drugim dijelovima Sarajeva :D

Drina_Foča
23.05.2005., 12:16
Ma vazno je da ovaj tzv. CB iz poruke u poruku ide na ruku subarosima.

Ko zna mozda je covjek , ono sto bi se reklo' pola-pola"...?

Škorpion_07
23.05.2005., 12:17
banderas kaže:
Eto, i umjesto da napišeš da Frch priča gluposti, ti moraš prvo 20 rečenica pričat o zlim Muslimanima po Sarajevu :D

Škorpion, bit će da si ti bio u nekim drugim dijelovima Sarajeva :D

Da zaista sramota pričati o muslimanima jer ništa zlog nisu počinili.....:rolleyes: :rolleyes:

Hrasno se još uvijek računa u dio Sarajeva a ako si ti papak iz Sokolović Kolonije onda je sasvim moguće da sam bio u "nekim drugim dijelovima Sarajeva"....:D :D

banirani bebac
23.05.2005., 12:30
Škorpion_07 kaže:
Da zaista sramota pričati o muslimanima jer ništa zlog nisu počinili.....:rolleyes: :rolleyes:

Hrasno se još uvijek računa u dio Sarajeva a ako si ti papak iz Sokolović Kolonije onda je sasvim moguće da sam bio u "nekim drugim dijelovima Sarajeva"....:D :D

Skorpion, buduci da je u mojoj zgradi bilo dosta Hrvata, 11 sad kad ih prebrojim, od kojih je vecina sa nama prosla citav rat i dijelila dobro i zlo, i bukvalno zadnju konzervu ili nekako zbavljeno jaje ili mozda krompir, pekli kruh u istoj peci na pocetku rata i sve ostalo sto zna onaj koji je bio u Sarajevu kako je bilo, i ne sjecam se da je ikome dlaka sa glave falila niti da su bili vrijedjani (bio je komsija Srbin par puta od strane izbjeglica sa Sirokace, ali oni su opcenito bili malo divlji). Mi smo bili na samoj granici Cacine zone i jednom prilikom su pokupljeni i stanari nase zgrade, ukljucujuci i Bosnjake, radi onog kopanja rovova. Svi su se vratili i niko nije nestao, kako tada, tako ni ostatak rata, hvala Bogu.

Zato, molim te navedi iz svog licnog iskustva slucajeve kad te je neko u ratu u Sarajevu zlostavljao ili ponizavao zbog toga sto si Hrvat.

Isto vrijedi za Vanju.

Molim navedite i ko vas je vrijedao i da li se radilo o komsijama, suborcima iii nekom trecem.

Unaprijed zahvalan. Ovo me stvarno zanima, ne provociram.

Crni Bombarder
23.05.2005., 13:16
Moze, jednom kad se vidimo, pa cu ti ja sve u tenane, ko i koga je ubio, zaklao, ko je nestao, koga je progutala noc, ko je odveden i nije se vratio.

Nema problema, sve poimence.

Kod mene dole je vise ljudi pobio Caco nego Srbi. Pa ti vidi. Cak je i muslimane maltretirao, dvojica se nikad nisu vratila sa kopanja. Kaze, zvanicno "ubili ih Srbi na liniji". Jeste, dok su kopali rovove.

banderas
23.05.2005., 13:18
Škorpion_07 kaže:

Da, zaista su Hrvati u Hrasnom bili ugroženi od Muslimana :rofl: :bonk: x 1000.
Srbi zaista tamo nisu bili nikakva opasnost :D:D:D

Meni se čini da si ti iz Jagomira a ne Hrasnog.

Meni nitko poznat nije nastradao u Sarajevu od Muslimana, od Srba naravno da je. A ti i Vanja ste vjerojatno i prije rata bili ugroženi, meni dlaka s glave nije falila, šta ćeš, različiti smo.

Crni Bombarder
23.05.2005., 13:29
Kako si ti cudan covjek, banderas, jesi ti bio u ratu u Sarajevu?? nisi.

Pa mogao bi malo da poslusas glas iskustva, a ne samo sto ti je na dnevniku reklo.
Ne znas pozadinu, ne znas detalje, ukratko nisi upoznat sa situacijom.

banderas
23.05.2005., 14:35
Vanja, ne znaš gdje sam bio.
Glavno da sam ja čudan a nisu čudne priče da su Hrvati u Sarajevu bili u opasnosti od Muslimana i da Frch mrtav hladan kaže kako su se više bojali Muslimana nego Srba, ajde molim te, kongres luđaka...

Lord Frch
23.05.2005., 14:44
banderas kaže:
iz usta Sarajlija Hrvata :kava: "radije bi da su Srbi ušli u grad nego muslimani."

Lord Frch
23.05.2005., 14:44
banderas kaže:
Glavno da sam ja čudan a nisu čudne priče da su Hrvati u Sarajevu bili u opasnosti od Muslimana i da Frch mrtav hladan kaže kako su se više bojali Muslimana nego Srba, ajde molim te, kongres luđaka...
ne kažem ja kažu Sarajlije.. putij malo više, upoznaj ljude:)

Jeff Banana
23.05.2005., 14:45
Cuuuj Srbin Ostoja otvara temu o 'ugrozenosti' Hrvata od Bosnjaka? Zavadi pa vladaj? Svejedno Ostoja 'rs' treba rascopati u paramparcad.

Crni Bombarder
23.05.2005., 15:19
banderas kaže:

Pa u jednom momentu ta tvrdnja nije bila daleko od istine, pocetkom sukoba u Srednjoj Bosni po Sarajevu je bilo sve vise naoruzanih vojnika, tipa ovih Celinih, ovog "sljama" kako ih je on sam nazvao, koji su prijetili Hrvatima, hvalili se pokoljima koje su provodili po Hercegovini (ne treba zaboraviti da su Celinu brigadu sacinjavali iskljucivo "sarajlije") i obecavali isto ili slicno Hrvatima u Sarajevu.

Trebas pitati decke koji su bili u HVO kako su se proveli sa muslimanima, a nisu ih nicim izazvali, jedini grijeh im je bio sto su Hrvati i vojnici HVO-a. Najgore su prolazili muslimani koji su imali uniformu HVO-a, dok je dobar dio vojnika HVO-a nakon razoruzavanja otjeran na brdo Zuc gdje su pod srpskom snajperskom vatrom morali nositi pruzne pragove i ukopavati muslimaske rovove. Cijelo vrijeme uz maltretiranje i prijetnje da ce biti ubijeni.

Pocetkom rata Hrvati u Sarajevu nisu imali vecih problema od ostalih gradjana, jedino su Srbi dobrim dijelom zlostavljani, otimana im je imovina, mnogi su pobijeni, nestali, odvedeni, kasnije se ta praksa primjenjivala i na Hrvate a na koncu i prema nepocudnim muslimanima. Tako su neki nepocudni novinari premlacivani, vojnici Hrvati i Srbi tjerani da idu ispred muslimanskih vojnika, kao topovsko meso, negdje krajem prve godine rata Srbi i Hrvati koji su se pridruzili otporu agresoru pocinju da uvidjaju da se i na njih gleda kao na neprijatelje, da muslimanski vojnici listom dobijaju prirucnik "Upute muslimanskom vojniku" koji sam imao "cast" procitati, unutra je izmedju ostalog pisalo uzeti kaursko nije haram, to je ratni plijen, kaurin je krscanin a haram je grijeh.

Prirucnik je izdala obavjestajna sluzba pri Armiji BiH, ispostava SDA unutar Armije, na celu koje su bili KOS-ovci Fikret Muslimovic i Sead Rekic.

Pa Srbi i Hrvati, vojnici Armije BiH, polako pocinju da razmisljaju o bijegu, prilikom odlaska na ratiste na Nisickoj visoravni, masovno iskacu iz kamiona u Kiseljaku i nastavljaju bijeg ka Jadranu, preko svojih veza i kanala, sve za pare. Svaki oficir musliman je za pare "zazmirio" na bijeg svojih vojnika.

I tako dalje i tako dalje. Ima toga za dobar roman.

posmatrač
23.05.2005., 15:26
Lord Frch kaže:
iz usta Sarajlija Hrvata :kava: "radije bi da su Srbi ušli u grad nego muslimani."

Ne preostaje mi ništa drugo nego da takvima iskreno zaželim da idući put (ako ga bude) i padnu pod četničku kamu pa nek se raduju. :top:

banirani bebac
23.05.2005., 15:36
Vanja, uz svo moje razumijevanje, moram te ovo pitati - koliko je toga o cemu pricas tvoje LICNO iskustvo dakle nesto sto si ti sam dozivio ili se tice nekog tebi bliskog, a koliko nesto sto si cuo iz price ovoga ili onoga?

banirani bebac
23.05.2005., 15:37
posmatrač kaže:
Ne preostaje mi ništa drugo nego da takvima iskreno zaželim da idući put (ako ga bude) i padnu pod četničku kamu pa nek se raduju. :top:

Ma pusti budalu.

Crni Bombarder
23.05.2005., 15:42
banirani bebac kaže:
Vanja, uz svo moje razumijevanje, moram te ovo pitati - koliko je toga o cemu pricas tvoje LICNO iskustvo dakle nesto sto si ti sam dozivio ili se tice nekog tebi bliskog, a koliko nesto sto si cuo iz price ovoga ili onoga?

Mogu ja i sa imenima, ali ne bih ovdje.

Sve su to ljudi koje poznajem ili sam ih poznavao. Nekih vise nema, odvedeni.

Evo recimo jedno ime, nije tajna jer on se pojavljuje na spiskovima, Miodrag Vucurevic, i on i njegov otac, obojica odvedeni, samo zbog prezimena. Nikome nista nisu uradili.

Kad ih je Midragova supruga trazila po policiji, informacije o njima, "dobronamjerno" joj je receno da vise ne dolazi i da ih ne trazi jer bi i ona mogla da "nestane".

nordea
23.05.2005., 16:38
Ma dajte, Caco je odvodio koga je htio i nije isao po nacionalnosti.
Neki dan su jednom covjeku, Bosnjaku, javili da su mu nasli sina...i to u RS. A on u Sarajevu bio citavo vrijeme rata. Kad su iskopavali Srbi sve NN sa groblja Lav, nasli mu i sina i identifikovali ga prema DNA. Valjda ga Caco odveo i ubio, samo sto mu roditelji nisu znali. Frajer samo nestao!
Caco je kriminalac, Celo je kriminalac, nista se tu nije promijenilo u ratu, samo sto su postali malo vise utjecajniji.

Zambak
23.05.2005., 17:19
Crni Bombarder kaže:

Cak je i muslimane maltretirao, dvojica se nikad nisu vratila sa kopanja. Kaze, zvanicno "ubili ih Srbi na liniji". Jeste, dok su kopali rovove.

Ne bih dalje da komentiram sve je receno ovim citatom , uz napomenu da se ABiH obracunala sa Cacom i njegovima 1993 god. jer je narodu bilo dozlogrdilo.

Nego Ostoja ne udaljavam se ja od teme. Ti si prvi spomenuo Ahmice a ja sam samo priupitao da li je navedena verzija jos aktuelna.

Škorpion_07
23.05.2005., 17:29
Lord Frch kaže:

Veću glupost od ove odavno nisam čuo. Da je bilo tko mogao poželiti ulazak čtničkih hordi u Sarajevo........:bljak: :bljak: :bljak:

Zlocininad
23.05.2005., 17:30
Tu ima spisak svih zlocina nad Hrvatima.

http://www.hercegbosna.org/ostalo/zlociniBih.html

Individualni zlocini?

IVICA MLIVONCIC, AUTOR KNJIGE ZLOCIN S PECATOM SPECIJALNO ZA ZAPAD RASCLANJUJE ZLOCINE STO IH JE POCINILA ARMIJA BiH NAD BOSANSKOHERCEGOVACKIM HRVATIMA

Jos uvijek se vjeruje i pokusava zadrzati netaknutom slika o nevinosti i casnom liku Armije BiH u tijeku rata 1992.-1995. godine. Uspjesnom propagandom ta slika je nametnuta i svjetskoj javnosti, pa i Medjunarodnom kaznenom sudu za pocinjene ratne zlocine na prostoru bivse Jugoslavije u Den Haagu. U izvjescu Bassounijeve komisije, predanom glavnom tajniku UN-a i uredu tuzitelja Haskog tribunala kaze se da su snage "bosanske Vlade" pocinile teske povrede zenevskih konvencija protiv Srba i Hrvata, ali to nije bila politika etnickog ciscenja. Komisija je dodala i da je broj tih teskih prekrsaja manji od onih koji se pripisuju drugim zaracenim stranama. Medjutim, procesima u Medjunarodnom kaznenom sudu u Den Haagu i najnovija istrazivanja ratnih zlocina i posebno etnickog ciscenja, koje su pocinile paravojne i redovne postrojbe Armije BiH nad Hrvatima i Srbima, bitno mijenjaju tu izmanipuliranu sliku. Osobito mnogo tome su pridonijele dvije knjige, moja "Zlocin s pecatom" i "Dossier" - zlocini muslimanskih postrojbi nad Hrvatima u BiH od 1992. do 1994., koje vjerno oslikavaju bosnjacko-muslimanske zlocine nad Hrvatima na podrucju Federacije BiH u vrijeme ratnog sukoba HVO-a i Armije BiH.

Zlocininad
23.05.2005., 17:31
I mudzahedini u sastavu Armije BiH

Tim odvjetnika u obrani haskih uznika generala Teofila Blaskica, Darija Kordica, Marija Cerkeza i drugih, doveo je pred sudska vijeca Haskog tribunala niz svjedoka koji su nagrizli sliku o nevinosti Armije BiH, medju kojima sam bio i ja osobno izlazuci rezultate svojih visegodisnjih istrazivanja, pa je i moja knjiga "Zlocin s pecatom" usla u sudske spise i prevedena je na engleski i francuski, sluzbene jezike Haskog tribunala. Njeno skoro dopunjeno drugo izdanje jos vise ce tomu doprinijeti. U presudi generalu Blaskicu predsjednik sudskog vijeca Claude Jorda stoga je mogao naglasiti: "Vijece smatra da su izvedeni dokazi o zvjerstvima pocinjenim protiv hrvatskih civila" i vrlo odlucno je najavio "da pocinitelje tih zlocina valja krivicno goniti".

Claude Jorda je istom prigodom najavio i dovodjenje na optuzenicku klupu dio zapovjednog sastava, za bosanske Hrvate zloglasne, Sedme muslimanske brigade iz Treceg korpusa Armije BiH, stacionirane u Zenici. Signifikativno je da Jorda ne govori o zlocinima i zlocincima iz postrojbi Armije BiH, vec o "zvjerstvima" i o utvrdjenim dokazima o njihovim pociniteljima. To samo upozorava na veliku tezinu povreda zenevskih konvencija. A kao hrvatska stratista posebnu su spomenuti selo Miletici u travnickoj opcini i selo Dusina u zenickoj opcini, koje je smjesteno na utoku rijeke Lasve u rijeku Bosnu. Osobito dramatican bio je bosnjacko-muslimanski zlocin nad hrvatskim civilima u Dusini 26. sijecnja 1993. godine, dakle pedeset dana prije hrvatskog zlocina u Ahmicima.

Zlocin u Dusini vrlo siroko je traumatizirao hrvatsko stanovnistvo u Lasvanskoj dolini. Vrhunac te psiholoske napetosti bila je otmica zapovjednika HVO-a Zivka Totica kod Zenice. Tada je on kidnapiran, a cetiri od pet njegovih pratilaca su ubijena i u njih je ispaljeno oko 500 metaka iz neposredne blizine. Bilo je to sadisticko izivljavanje nad vojnicima HVO-a izvan bilo kakvog oruzanog sukoba.

Ti dogadjaji su u sudnici Haskog tribunala u prvi plan stavili i ulogu mudzahedina u tim zlocinima, ali i njihovo mjesto u zapovjednom lancu Armije BiH. Za svoga svjedocenja u Haskom tribunalu u procesu optuzbe generalu Blaskicu general Enver Hadzihasanovic, zapovjednik Treceg korpusa Armije BiH, izjavio je da odred "El Mudzahid" nije bio pod njegovim zapovjednistvom, niti u sustavu zapovjedanja Armije BiH. U svjedocenju pred Haskim tribunalom pak izbilo je na vidjelo da su Armija BiH i mudzahedini, strani i domaci, sve radili u kordinaciji i da to nisu bile dvije odvojene vojne strukture. Po izjavi svjedoka mudzahedini su bili dio Armije BiH. Mozda je tome najbolje dokaz to sto je zapovjednik HVO-a Zivko Totic, kojeg su oteli vojnici postrojbe Armije BiH, razmjenjen za zarobljene mudzahedine. Radi svega toga panika je zahvatila mnoge u Sarajevu i Zenici, pa se otvoreno govori da zapovjednici Sedme brigade idu u Den Haag, da se uskoro objelodanjuje optuznica protiv Dzevada Mlace, da ce u haski pritvor i Serif Patkovic, jedan od osnivaca i zapovjednika Sedme muslimanske brigade. Zabrinutost je obuzela i Aliju Izetbegovica, kojemu su mu mudzahedini bili miljenici, koje je obilazio i hvalio.

U jednom danu ubijeno 100 travnickih Hrvata civila

U svjetlu svih tih novih okolnosti valja promatrati nedavnu izjavu Alije Izetbegovica o ratnim zlocinima u BiH. On se zalozio da i Bosnjaci-Muslimani ispricaju srpskom i hrvatskom narodu za sve nevolje koje su im nanijeli. Uocljivo je da ne trazi ispriku izricito za zlocine koje su nad njima pocinili nego o tome ovako zbori:
"I nasi su tu i tamo srusili po neku crkvu ili manastir, pa i ucinili zlocine nad civilnim stanovnistvom. Bili su to rijetki slucajevi, ali mi to moramo priznati i goniti nase prijestupnike".
Ova Izetbegoviceva izjava je korak naprijed prema nekadasnjoj opcoj praksi nijekanja ratnih zlocina koje su pocinili predstavnici paravojnih i redovnih snaga Armije BiH. Jednom prigodom u Zenici je govorio da vojnici Armije BiH nisu ubijali djecu, zene i starce i da im to sluzi na cast, a drugi put je dodao da svi, skupa ti zlocini nad Hrvatima i Srbima ne prelaze brojku od stotinu zrtava. Takvu sliku o nevinosti Armije BiH u ratnom sukobu sirio je krug ljudi od pera. Knjiezevnik i novinar Hadzem Hajdarovic je tako pisao: "Ako je neki ratni zlocin ucinio vojnik Armije BiH, taj zlocin bio je lican, pojedinacan, rezultat trenutne hirovitosti i trenutne poremecene svijesti, bio je daleko od kolektivne svijesti naroda, nije bio dio sistema, nije bio dio neke velikonacionalne ili velikodrzavne strategije. Medjutim, ratni zlocini sto su ih u Bosni vrsili srpski i hrvatski fasisti bili su sastavnice organiziranog, sustavno planiranog i sustavno provedenog zlocina".

Istaknuti islamski teolog i svojevrsni kadrovnik SDA dr. Hilmo Neimarlija takodjer se upustio u stvaranje mita o nevinosti Armije BiH u ratnom sukobu. Po njemu Bosnjaci-Muslimani u pravilu nisu rusili objekte drugih vjerskih zajednica. To je navodno protiv islamske tradicije, u kojoj je nezamislivo rusenje i skrnavljanje svjetinja drugih vjera. Tome su, kako on kaze, pridonijeli najvisi autoriteti, politicki i duhovni, bosnjacko-muslimanskog naroda, koji su utjecali da se ne ruse svetinje drugih. Ako su rusene i obescascene tudje svetinje, bilo je to tamo gdje nitko ne bi mogao vidjeti i gdje nije bilo nikakve kolektivne svijesti bosnjacko-muslimanskog naroda. Minimaliziranje zlocina postrojbi Armije BiH jos uvijek je vrlo zilavo. Tako se u Sarajevu pise da su fojnicke fratre ubila "dvojica-trojica vojnika", a da je sudjenje bilo kako treba provedeno lako je moglo izaci na vidjelo da je to ubijanje bosanskih ujaka u najnovije vrijeme bilo planirano. Fojnickog gvardijana fra Nikicu Milicevica i vikara fra Leona Migica ubili su pripadnici zloglasne Frkine jedinice iz sastava Armije BiH, a iz sklopa 316. brigade. Na celu te postrojbe bio je Ferid Provalic, zvani Frka, sjediste joj je bilo u Visokom, a dokazano je da je sudjelovala u zlocinima nad Hrvatima u Krizancevu selu, na prostorima opcina Vares, Kakanj, Kiseljak, Fojnica, Visoko. U tome minimaliziranju ratnih zlocina postrojbi Armije BiH stalno se ponavlja da su zlocinci pojedinci, pripite skupine, neodgovorni pojedinci i skupine, a da u tome nije bilo ni plana ni sustava, hoce se reci nikakve politike i strategije. A nemoguce je slucajnoscu tumaciti niz ratnih zlocina koje su istoga dana pocinile postrojbe Armije BiH na podrucju opcine Travnik, koje je na licu mjesta pratio i u svojim memoarima detaljno opisao general Mehmed Alagic. Travnicki Hrvati ce se uvijek s tugom sjecati 8. lipnja 1993. godine, kada je ubijeno preko 100 hrvatskih civila i to u Podstinju 4, Maljinama 7, Maljine/Buscak 30, Poljanice 7, Grahovcici 4, Dolac Bila 2, Cukle 19, Brajkovici 7, Krpeljici 7. Toliki broj zrtava i toliko skupnih stratista u jednom danu niti je slucajan niti djelo pojedinaca ili skupina koje su se otele nadzoru.

Dio smisljene strategije

Opcina Bugojno je drugi eklatantan primjer da je ubijanje hrvatskih civila, rusenje njihovih kuca i svetinja, njihov progon samo dio jedne smisljenje strategije, koja se danas zove etnickim ciscenjem. Tu su brojke i podaci neumoljivi i nitko ih ne moze pobiti niti svesti na nesto slucajno, sporedno, zlodjelo pojedinaca i "neposlusnih" skupina. Prema popisu stanovnistva iz 1991. godine opcina Bugojno brojila je 46.849 stanovnika, a od njih je bilo 15.963 Hrvata ili 34,2 posto. Akcijom etnickog ciscenja u srpnju 1993. godine dolazi do egzodusa bugojanskih Hrvata i u veljaci 1995. godine, njih je samo 1.374, ostali su izbjegli u Republiku Hrvatsku 5.365, u Hercegovinu 3.462 i inozemstvo 5.762, zrtve ratnog zlocina su 74 odrasla civila, 5 djece i 40 zarobljenih vojnika HVO-a, ukupno 119. U logoru na Stadionu NK Iskre bilo 292 zatocenika, gdje su muceni, a o sudbini 21 logorasa jos se ne zna nista pouzdano. Opljackano je preko 3.000 hrvatskih kuca i stanova, 1.480 hrvatskih obiteljskih kuca je minirano i zapaljeno, a 1.070 osteceno. Mada se ratne zlocine paravojnih i redovnih postrojbi Armije BiH zeli prikazati kao zlocine bez predumisljanja, to je neodredjiva tvrdnja. Nju debelo pobija tragedija kakanjskih i Hrvata Kraljeve Sutjeske. Odavnina je znano da su i muslimani stovali sv. Antu Padovanskog kao svoga sveca, ali se postrojbe Armije BiH nisu ustrucavale bas na blagdan "sveca svega svijeta" 13. lipnja 1993. godine na podrucju opcine Kakanj provesti pravi masakr nad Hrvatima na vise stratista. Toga dana je u Drenoviku ubijeno 16, u Bjelavicima 2, Slapnici 9, Kraljevoj Sutjesci 4, Strijetescu 2, Bistranima 4, Kovacima/Bradaricima 10, Lijesci 2, Balicima 2, Tesevu 2 i Grmacama 3 hrvatska civila ili zarobljena vojnika HVO-a. Za ratne zlocine pocinjene nad hrvatskim stanovnistvom u vrijeme sukoba izmedju Armije BiH i HVO-a obicno se kaze da su bili bez predumisljaja, da nisu planirani, nisu bili plod politike i strategije, pa kada su se i dogodili, onda za njih nitko nije znao iz vojnog i politickog vodstva Armije BiH i SDA. Da je to samo zavaravanje javnosti pokazao je general Sefer Halilovic, koji je sam osobno izvijestio Aliju Izetbegovica o zlocinu u Uzdolu, gdje je ubijen 41 hrvatski civil i zarobljeni vojnik HVO-a. U Uzdolu zlocin je pocinjen 14. rujna, a nekoliko dana prije toga u Grabovici su masakrirana 32 hrvatska civila. Ti zlocini bili su posljedica vojne operacije Armije BiH nazvane "Neretva 93.", za koju je znao i Alija Izetbegovic, a naredbu za nju je potpisao general Rasim Delic.

O tim zlocinima, broju zrtava, pociniteljima zlocina, vremenu i okolnostima njihova izvrsenja znao je vrh Armije BiH, a i Predsjednistvo R BiH, tocnije Alija Izetbegovic. Nitko na te zlocine nije reagirao, nitko nije njih procesuirao, pa zato vojni i politicki vrh Bosnjaka-Muslimana jos i danas mora za te zlocine odgovarati pred sudskim vijecem u Den Haagu. Zato je i razumljiva nervoza koja je zahvatila odgovorne za zlocine nad Hrvatima u vrijeme sukoba Armije BiH i
HVO-a.

Škorpion_07
23.05.2005., 17:32
Zambak kaže:
Ne bih dalje da komentiram sve je receno ovim citatom , uz napomenu da se ABiH obracunala sa Cacom i njegovima 1993 god. jer je narodu bilo dozlogrdilo.

Caco je ubijen tek nakon što su on i njegovi ubili Hebibovog sina i ne zbog toga što je "narodu dozlogrdilo" nego zato što se oteo kontroli i počeo ubijati i muslimane.

Zlocininad
23.05.2005., 17:37
U RS se Hrvati ne vracaju, a masovno se sele iz 'njihove' Federacije, koja je u stvari muslimanski entitet. Zvanicna Hrvatska na sve to zatvara oci, a Mesic govori da se ne zeli mijesati u unutarnje stvari drugih drzava.

Hrvati su prepusteni sami sebi, tako da ne kontrolisu vise ni one prostore koje su bili u sastavu Herceg Bosne, jer se Muslimani tu masovno doseljavaju. Nemaju svoju televiziju, pokusava ih se ekonomski unistiti, na svim sjednicama ih Muslimani preglsavaju, vecina politicara po zatvorima...

Zato sto Hrvatska na sve to zatvara oci? Kao da se to desava u Nigeriji, a ne nad BH Hrvatima?

Zambak
23.05.2005., 18:13
Škorpion_07 kaže:
Caco je ubijen tek nakon što su on i njegovi ubili Hebibovog sina i ne zbog toga što je "narodu dozlogrdilo" nego zato što se oteo kontroli i počeo ubijati i muslimane.

U tome i jeste poenta citave price bilo njemu bilo Celi bilo je apsolutno svejedno koga ce ubiti.

Mislim pozivati se na njih dvojicu halo:rolleyes: !

Škorpion_07
23.05.2005., 18:15
Zambak kaže:
U tome i jeste poenta citave price bilo njemu bilo Celi bilo je apsolutno svejedno koga ce ubiti.

Ne, poanta je u tome da nikome nije smetalo dok je ubijao Hrvate i Srbe i da je zasmetalo tek onda kad su na red došli muslimani......

Lord Frch
23.05.2005., 18:23
Škorpion_07 kaže:
Veću glupost od ove odavno nisam čuo. Da je bilo tko mogao poželiti ulazak čtničkih hordi u Sarajevo........:bljak: :bljak: :bljak:
moj šok je također bio velik.. ali ja nisam bio u Sarajevu 92/93 kao ni ti:)

Zlocininad
23.05.2005., 18:26
KAKO JE UBIJEN CACO
Pisu: Senad PECANIN i Vildana SELIMBEGOVIC
Musan Topalovic Caco je ubijen 26. oktobra 1993. godine u dugo ocekivanoj
akciji obracuna sa kriminalom. Istoga dana, Caco je ubio devet policajaca
koji su se pod cudnim okolnostima nasli pred Cacinim vratima. Dani otkrivaju
pripreme i tok kompletne akcije. Nasi su sugovornici neposredni akteri
akcije "Trebevc". Ko je ubio Cacu? Kako? Tri godine je Musan Topalovic Caco
lezao u mezaru sa oznakom NN, a onda je 12.000 ljudi ispratilo Cacu na
sehidsko groblje Kovaci. Njegove zrtve niko nije ispratio.
"NE SJECAM SE TACNO DATUMA, ali bilo je to u junu 1992. godine. Dobili smo
dojavu sa Dzidzikovca da je Deba, jedan od Cacinih vojnika, dosao na vrata
jednom covjeku i trazio auto pod prijetnjom da ce ga odvesti na kopanje.
Iste noci Deba je uhapsen i tada smo prvi put saznali za Kazane." Ovako
svoju pricu pocinje vojni policajac koji je ucestvovao u akciji "Trebevic".
Vec tada je, kaze, znao za probleme druge vrste - odvodjenje civila na
kopanje, jer se bataljon vojne policije u nekoliko navrata, po naredjenju
Uprave vojne bezbjednosti, suprotstavljao hapsenju civila. Bio je to i
razlog da u komandu Prvog korpusa u nekoliko navrata dodje Senad Hasic,
pomocnik komandanta za bezbjednost u Desetoj brdskoj. No, razgovori su
ostajali bez rezultata, a Caco i Senad Pecar su odbijali sve pozive. Drugog
jula stiglo je naredjenje Fikreta Muslimovica za privodjenje Senada Pecara:
"Posto niko iz tog kruga nije izlazio iz zone odgovornosti Desete brdske,
odluka je pala da se hapsenje izvede ispred Begove dzamije, kada Pecar bude
izlazio s dzume. Plan je propao, jer je Pecar iz dzamije izasao zajedno sa
Ganicem. Poslijepodne, izmedju 17 i 18 sati, Pecar je uhapsen na putu
izmedju svog stana i komande brigade. Bila je to klasicna otmica. Njegova
zena je to gledala, i kako su vojni policajci bili u civilu, pomislila je da
su Vikicevi i tako je i javila Caci. U znak odmazde, Caco je aktivirao Celu,
Ramiza Delalica, i poceli su da u Starom gradu privode pripadnike policije.
Od Logavine do Pivare, razoruzane su sve stanice, oko 200 policajaca MUP-a i
24 vojna policajca iz 'Svjetlosti', SDK i FPN-a." Suzdrzani Hadzic "Pecar je
odveden u pritvor u Marsalku. Oko pola osam uvece Rasim Delic je naredio da
se pusti Pecar, i po njega je dosao Haris Lukavac sa dzipom Predsjednistva i
dvojicom pripadnika jedinice 'Biser'. No, Caco je nastavio hapsenja.
Kompletan razgovor radio-vezom izmedju Cace, Cele i 'Delti', koje su ih
podrzavale, pracen je i sniman u Centru veze, bataljonu Vojne policije i
MUP-u. Postoje snimci Cacinih komandi da se PAT sa Vranjace i minobacaci
okrenu na Predsjednistvo. Ocekivao se veci sukob. U zaustavljanju prodora
bile su angazovane sve 'Bosne', 'Lasta' i protivteroristicki bataljon VP.
Linija razgranicenja bila je na platou ispred Pozorista, oni su bili u
UPI-jevoj zgradi, mi u Narodnom pozoristu." "Avdo Panjeta je rukovodio
jedinicama policije, Dzevad Radjo vojskom, a onda je Kemo Ademovic otisao
kod Cace na pregovore u bijelom BMW-u. Caco je naredio da bijeli BMW sa
Kemom prodje. Na Celinoj i Cacinoj strani je bila Gardijska brigada 'Delta'
koja je trebala zauzeti Marsalku: stigli su do zeljeznicke stanice. Kemo je
dogovorio sa Cacom da pusti pripadnike policije." Na kraju je Predsjednik
organizovao sastanak sa komandantima svih sarajevskih brigada, na kojem Caco
i Celo nisu bili. Odbili su da dodju, a po svjedocenju nasih sugovornika,
ostali komandanti zahtijevali su da se rijesi stanje u gradu. Enver Sehovic
i Esad Pelko Brzi bili su najizricitiji: ako ne moze drugacije, akcija
hapsenja. Jedini suzdrzani bio je Ismet Hadzic. No, nakon pet-sest dana Caco
je oslobodio sve uhapsene policajce, a nekako u to vrijeme pocela je zestoka
cetnicka ofanziva na Igman i zuc. Poginuo je Enver Sehovic. D?zvadu Radji
ponudjene su cak tri duznosti: mjesto vojnog atasea, mjesto komandanta Ratne
oficirske skole i mjesto nacelnika Cetvrtog korpusa. No, Radja ostaje da
vodi vojnu policiju, a hapsenja u Starom Gradu se nastavljaju. Krajem
septembra stize i naredjenje da se u najvecoj tajnosti planira akcija
uvodjenja u sistem rukovodjenja i komandovanja Devete motorizovane i Desete
brdske brigade. Najveci problem je predstavljalo kako ce reagovati vojnici
na liniji? "Ta grupa oko Cace, 50-60 ljudi, imala je privilegije u odnosu na
ostale borce. Zato se i racunalo da ih ostali borci nece podrzati. Oni su u
to vrijeme imali previse para i droge. Odluceno je da akciju izvedu jedinice
'Bosne', 'Laste', bataljon Vojne policije i 'Crni labudovi'." Na pravcu
napada na komandu Desete brdske Prvom cetom je komandovao Mustafa Tabak,
"Lastama" Jozo Andjic, Protuteroristickom cetom vojne policije Zecir Karup.
Za Devetu motorizovanu su bili zaduzeni "Crni labudovi", koje je u napad
vodio Husein Tursunovic, i dio "Lasta" na celu sa Rusmirom Mrkovicem.
Dvadeset i petog oktobra je obavljeno izvidjanje: sve se odvijalo u najvecoj
tajnosti, cak ni borci koji su trebali ucestvovati u akciji nisu znali ko je
cilj dejstava. Receno im je da se ocekuje pokusaj prodora agresora u grad
preko Grbavice.
"Caco kolje sve redom"
"U toku noci jedinice su uvedene do policijske stanice kod Pivare odakle su
se rasporedjivale u rejone za blokiranje. Jedna jedinica Druge viteske je
bila obezbjedjenje.

Zlocininad
23.05.2005., 18:26
Od pet sati ujutro kompletan grad je bio blokiran, a
posebno objekti iz kojih se moglo pomoci Caci i Celi: kasarna 'Delti',
bataljon kojim je komandovao Riki na Otoci i jedinica u 'Steli' na
Alipasinom Polju, koju je vodio Zoran Zoka Glamuzina. Akcija je pocela u pet
i 30. Senad Pecar je vec bio poceo suradjivati i to vece je raspustio
jurisni odred, a jednu jedinicu iz manevarskog odreda izbacio na Igmanu.
Tako je oslabio Cacu. U prvih dva sata akcije puno pripadnika 10 bbr. je
uhapseno. Jedinica 'Bosne' je oko 10 sati zauzela bazu jurisnog odreda uz
manju pucnjavu. I Caco je odmah poceo da sakuplja taoce - oko 90 zena i
djece. Oko 12 sati, jedna zena je uspjela pobjeci iz Cacine zgrade i rekla
nam je: 'Caco kolje sve redom.' Koga, pitali smo. Odgovorila je: 'Vojne
policajce'. Kad smo pitali kako zna da su vojni policajci, rekla je: 'Pise
im na opasacima.' Bili smo sokirani. Po smjernicama i planu akcije, niko
nije trebao ici Caci na vrata. Tu grupu od devet ljudi koji su usli, ne znam
ko je poslao, znam samo da nam nijednog trenutka niko nije ni pomenuo takvu
mogucnost. Trebalo je da mi uhapsimo Cacu. No, mozda bi na to pitanje, barem
kada je o vojnim operativcima rijec, odgovor mogao dati Himzo Popovic.
Odnosno, on mora znati ko mu je naredio da se i oni prikljuce akciji. Sto se
nas na terenu tice, po ovom saznanju odmah smo trazili od Radje da nam kaze
sta se desava. Rekao je: 'Nastavi dalje.' I nastavili smo." Oko 17 i 30
protutenkovska ceta je zauzela komandu Desete brdske. Bez zrtava. U
medjuvremenu, snajperom je smrtno pogodjen Elvir Sabanija, jedan od
najboljih diverzanata Druge viteske. Oko 20 sati steze se obruc oko zgrade u
kojoj stanuje Caco. I pada odluka: pokret. Baceni su suzavci. No, u pasaz
ispred zgrade Cacini saborci izbacuju tijela ubijenih policajaca. Vojna
policija nece preko mrtvih drugova. Vracaju se. Oko 22 sata, novi pokusaj.
Ovaj put, sve ili nista. Pocinje vatrena priprema akcije - meci pljuste na
sve strane. Uzas na stepenistu "Odjednom se pojavio golf. Vec je prosao kada
se vezom oglasio Dahic i trazio da se obustavi paljba jer Pusina ide na
pregovore. Dvadesetak minuta kasnije, Pusina izlazi, golf odlazi, a mi
cekamo. Negdje oko ponoci stize Pusina ponovo i za njim dzip 'Bisera'. Caco,
okruzen svojim pratiocima - Senadom Haracicem, Emirom Topalovicem Nanetom,
Arminom Hodzicem i nekim Kajanijom, ulazi u dzip i odlaze. Dahic javlja da
se Caco predao. Sve jedinice ulijecu u zgradu, hapsimo 30-ak preostalih. Na
stepenicama ispred Cacinog stana bio je preklan Izet Karcic i izvadjena mu
oba oka. Admiru Hebibu je bilo odsjeseno jedno uho i izvadjeno jedno oko.
Srdjanu je bio rasporen stomak i unutra sipana kiselina od koje je umro. U
Cacinoj je zgradi uhapsen Cacin zet koji je smrdio na kiselinu i u
policijskoj stanici kod Pivare je pretucen - igralo se fudbala sa njim. I
ostali policajci su bili preklani, a jednom od momaka je bila izvaljena
kompletna noga iz kuka i prebacena preko tijela. Vojnici koji su ucestvovali
u akciji htjeli su u jednom trenutku blokirati Predsjednistvo da ponovo
traze Cacu. Bili smo ogorceni. I Pecar se jedva izvukao kada je oko dva sata
ujutro dosao da preuzme komandu nad brigadom. Imao je pratnju iz Druge
viteske koja je onda obezbjedjivala komandu." Caco je razoruzan u holu
Predsjednistva. Odatle je odveden u komandu Korpusa. U Komandi 10. brdske su
pronadjene ogromne kolicine oruzja i municije: oko 4.000 tromblona, a
kompletna logisticka baza Korpusa imala je 200. U samom Korpusu Caco je
odvojen od ostalih, skinut u ves i stavljene su mu nove lisice. Pocelo je
ispitivanje. Kasnije je Caco izveden napolje gdje se batinanje nastavilo.
Ziv je unesen u kombi. Uskoro se cuo samo jedan pucanj.
Sto me ne ubijes?
Probudio me cudan zvuk. Vec mjesecima, silom prilika, organizam mi je bio
izvjezban da odreaguje na svaki iznenadni sum. Ovo sto sam cuo, prvo kroz
polusan, a potom i potpuno razbudjen, bilo je nekako drugacije. Tupo, ali
jako. Bila je mrkla noc. Ustao sam i dosao do prozora. Na desnom krilu je
jos uvijek bilo staklo. Ono sto se kroz njega vidjelo izgledalo je kao
nastavak nekog od kosmarnih snova. Oko ulaznih stepenica pred zgradom starog
Radija u ulici Danijela Ozme, ratnog sjedista Prvog korpusa ABiH, u
polukrugu stoji vojska. Barem stotinjak ljudi. Niko ne govori. Izmedju
tijela, isprekidan, prodire snop svjetla s vozila parkiranog iza njihovih
ledja. Jos uvijek ne mogu da odredim sta proizvodi zvuk koji cujem - tup i
tezak. Konacno, kroz polumrak, opazam pokrete. Ispred "amfiteatra" u
uniformama, neko lezi na ulici. Gol je. Pokusava se osloniti na ruke i
pridici. Neko mu iz mraka prilazi i udara ga nogom. Snazno. U glavu. U
stomak. U bok. Pa opet u glavu... To je taj zvuk! Nikada ga ranije nisam
cuo. Prizor me jako uznemiruje. Odmicem se od prozora. Neko nesto vice. Ne
razaznajem rijeci. Opet prilazim prozoru. Srce mi lupa. Neko se dere. Kao da
nesto pita. Razumijem samo: "(...) Je li Caco?" I opet: "Ha, Caco?" Konacno
shvacam. Tijelo se pridize. Oslanja se laktovima na cestu. Ne dizuci glavu,
zacudjujuce jasno progovara: "Sto me ne ubijes? Ubij me ko covjeka, sta ce
ti ovo?" Opet onaj zvuk. Ne vidim ko udara. Odmicem se od prozora. Zvuk ne
prestaje. Ponavlja se skoro ravnomjerno i kao da nece nikada stati. Drhtim,
sto od zime, sto od uznemirenja. Napolju odjednom tisina. Neko startuje
automobilski motor. Primicem se prozoru. Nekoliko vojnika vuce golo tijelo i
ubacuje ga u kombi. Cuje se potmulo jecanje. Vrata se zatvaraju i automobil
odlazi prema ulici Kralja Tomislava. Gotovo je. Vojska se nijemo razilazi.
Lijezem. Vise ne mogu da zaspim. Prevrcem se po krevetu i pokusavam smiriti.
Vec svice. Opet neki sumovi s ulice. Dizem se i otvaram prozor. Ispred
zgrade Korpusa nekoliko vojnika metlama i vodom ciste krv. Crvene se i
plocnik i cesta.
Nesto kasnije, na radiju cujem da je Caco te noci ubijen prilikom pokusaja
bijega. Cudno. Onaj Caco sto sam ga nekoliko sati ranije vidio ispred
Korpusa, nije izgledao kao neko ko bi bio u stanju uteci. Ikome.

Škorpion_07
23.05.2005., 18:29
Lord Frch kaže:
moj šok je također bio velik.. ali ja nisam bio u Sarajevu 92/93 kao ni ti:)

Meni je za nepovjerovat da bi itko sa IQ većim od sobne temperature mogao u takvo što povjerovati i onda to još proturati kao istinito. Poslije zločina koje su četničke horde počinile u Vukovaru i cijeloj Hrvatskoj da bi itko normalan mogao poželjeti ulazak "brđana" u Sarajevo......:eek: :eek:

Zlocininad
23.05.2005., 18:32
6. Svedok 478/96-27, koji je u sarajevskim logorima bio od aprila 1992. do
januara 1996. godine, sa izuzetkom boravka na slobodi od svega mesec dana na
kraju 1994. godine, svedoci: "...Dok sam boravio u "Viktoru Bubnju" i
Centralnom zatvoru bio sam u prilici da izvesno vreme provedem u celijama
zajedno sa pripadnicima tzv. 10. brdske brigade, kojom je komandovao Musan
Topalovic zvani "Caco". Medju tim licima su bili Nermin Hatic, Alen Hatic,
Sejo i Zijo Kubat, Sejo Kadic i Nermin Narandzic. Ta lica su izvesno vreme
su mislila da sam ja musliman i da se kao kriminalac nalazim u ovom zatvoru,
pa su u mom prisustvu slobodno pricali o svojim zlocinima koje su pocinili
nad Srbima. Pricali su da su masovno ucestvovali u pokoljima Srba u Sarajevu
i da su njihove leseve bacali na mestu zvanom "Kazani" na padinama
Trebeviaa. Sa nekima od njih sam bio izvodjen na fizicke radove u grad.
Jednom prilikom, kada sam zajedno sa Alenom Haticem bio na kopanju kanala za
elektricne kablove na padinama Trebevica, on mi je pokazao jamu u koju su
bacali leseve Srba. To mesto bih i sada mogao da pokazem. Rekao je da je to
samo jedno od mesta gde su bacali leseve Srba. Tokom tih razgovora sam imao
utisak da su se oni utrkivali da ispricaju ko je od njih vise ubistava
pocinio. Govorili su da su ubistva najcesce vrsili klanjem. Preko gomile
leseva su bacali zemlju, a zatim nove leseve. Medju strazarima u Centralnom
zatvoru i logoru "Viktor Bubanj", nalazio se i Sarija Miralem. On je takodje
bio pripadnik oruzane grupe Topalovica i komandir jedne od njegovih
jedinica. Ucestvovao je u izvrsenju zlocina nad Srbima u slobodnom vremenu,
kad nije bio na duznosti u zatvoru. Dok su oni boravili u zatvoru, Sarija je
bio strazar i zajedno sa njima je komentarisao svoje ucesce u zlocinima u
mom prisustvu. On je i sada zaposlen kao strazar u Centralnom zatvoru. Oni
su pricali da je u njihovim zlocinima neposredno ucestvovao i zamenik
Topalovica, Senad Pecar, koji nije bio hapsen a sada se nalazi u Sarajevu i
pripadnik je muslimanske armije u cinu pukovnika. Ova lica su u mom
prisustvu pricala da je u progonu i ubistvu Srba u Sarajevu zajedno sa
grupom Topalovica ucestvovala i 9. brdska brigada pod komandom Ramiza
Delalica "Cele", poznatog ubice Nikole Gardovica. Delalic se pojavljivao
neposredno u emisijama sarajevske televizije u kojima se otvoreno hvalio da
je ucestvovao u ubistvu Nikole Gardovica. Jednom je na televiziji bio u
drustvu sa ministrom unutrasnjih poslova Jusufom Pusinom. Cak se sa njim i
zagrlio..."

Zlocininad
23.05.2005., 18:33
ISKAZI SVEDOKA
1. Svedok 806/95-18 navodi: "... Dok sam se nalazio u celiji broj 2 u
Centralnom zatvoru u Sarajevu (april 1993 - septembar 1995. godine), izvesno
vreme su u toj celiji boravili i pripadnici jedinice Topalovic Musana zvanog
"Caco" i njegovog zamenika Delalic Ramiza zvanog "Celo 2", i to: Hatic Alen
i Kapetanovic Emir. U prostoriji za dnevni boravak razgovarao sam sa
Kapetanovic Samirom i Kulenovic Harisom. Hatic je u zatvoru bio zbog kradje,
Emir i Samir zbog oruzane pljacke sa ubistvom neke dece, a Haris Kulenovic
kao saucesnik. Sa Haticem i Kapetanovicem sam vodio razgovor i oni su
pricali da su ucestvovali u mnogim akcijama kao pripadnici navedene
jedinice, kada su hvatali mnoge Srbe u Sarajevu i odvodili ih na kopanje
rovova. Tada su, prema njihovim recima, mnogi Srbi ubijeni. Njihovi lesevi
su odvozeni na mesto zvano "Kazani", iznad naselja Bistrik u Opstini Stari
Grad. U ove "Kazane" su bacani u slojevima i, kako su objasnili, prvo bi
bacali 30-40 leseva, zatim preko njih zivi krec, a preko kreca jedan sloj
zemlje i tako redom. Prema njihovim recima, bilo je deset slojeva..."
2. Svedok 344/96-3, lekar koji je rodjen i radio u Sarajevu, svedoci: "...Ja
sam od 3. januara do 15. juna 1994. bio u Centralnom zatvoru u Sarajevu. U
to vreme tu su bili zatvoreni pripadnici jedinice Musana Topalovica "Cace" i
Ramiza Delalica "Cele". Oni su otvoreno pricali o zlocinima koje su pocinili
nad Srbima u Sarajevu. Amir Jusovic zvani "Fifa", Ertan Hukelic, zvani "Eso"
i "Kliker", koji je imao jedno vestacko oko i "Cipsa" pricali su dosta o
zlocinima koje su izvrsili na mestu zvanom "Kazani" kod Sarajeva. Sam
"Cipsa" je pricao da je na "Kazanima" nadjeno 124 ili 138 licnih karata sa
srpskim imenima. Tokom mog boravka u zatvoru, vecina njih je oslobodjena
izdrzavanja kazne i pustena na slobodu. Pre mog hapsenja, u jesen 1993.
godine, saznao sam da su iz svog stana u Pionirskoj ulici br. 31 odvedeni
roditelji mog skolskog kolege Vaso i Jelena Lavrian i Jelenina majka Olga
Sciban. Pokusaj njihovih prijatelja i suseda da saznaju sta je sa njima, bio
je bez uspeha. Tek tokom boravka u Centralnom zatvoru, saznao sam od
pripadnika Topaloviceve i Delaliceve jedinice da je za ubistvo porodice
Lavrian odgovoran Eso - "Kliker" koji je pricao da je licno ubio clanove
porodice Lavrian na mestu zvanom "Kazani" i to Vasila klanjem, a Jelena je
ubijena nakon mucenja, tako sto joj je stavio kramp u vaginu, posle cega je,
koliko se secam, bila spaljena. Pretpostavljam da su clanovi porodice
Lavrian likvidirani zato sto je njihov sin, kao radio-amater, imao radio
stanicu u stanu, pa su ih zbog toga teretili da su odrzavali veze sa Srbima.
Od vise lica u Sarajevu saznao sam da su muslimani u tunelu Vratnik na
Bembasi ubili 400 Srba. U tom kontekstu se pominje i tunel ciglana..."
3. Svedok 649/96, koji je pratio ovo sudjenje u Vojnom sudu u Sarajevu,
svedoci: "...Kazani se nalaze na levoj obali Miljacke, izmedju Bembase i
Bistrika. Do tog mesta moze se doci iz pravca Ugostiteljske skole, a odatle
do Kazana se mora ici peske oko 150 m. Mesto Kazani je dobilo naziv po tome
sto se u stenama nalaze duboke jame i provalije. Uhapseni Srbi dovodjeni su
na to mesto gde su klani, pa su im odsecane glave i bacane u jednu jamu, a
tela u drugu jamu. Leseve su identifikovali lekari patolozi Ilijaz Dobraca i
Hamzo Zujo, koji su na sudu izjavili da su pronasli veliki broj leseva u
fazi raspadanja ciji identitet nisu utvrdili. Pominjali su samo zrtve
Radoslava Komljenca i njegovu suprugu Marinu, Zorana Vucurevica, Sergeja
Lavriana i njegovu suprugu Anu, Duska Jovanovica, Ergona Nikolica, Bozidara
Sljivica i Milenu Draskovic. Karakteristicno je bilo svedocenje na ovom
sudjenju supruge Bozidara Sljivica - muslimanke po nacionalnosti, koja je
pored ostalog izjavila da je videla preko 200 leseva sagorelih i u fazi
raspadanja, medju kojima je pronasla les svoga supruga

Lord Frch
23.05.2005., 18:37
Škorpion_07 kaže:
Meni je za nepovjerovat da bi itko sa IQ većim od sobne temperature mogao u takvo što povjerovati i onda to još proturati kao istinito. Poslije zločina koje su četničke horde počinile u Vukovaru i cijeloj Hrvatskoj da bi itko normalan mogao poželjeti ulazak "brđana" u Sarajevo......:eek: :eek:
za više o atmosferi u kojoj su živjeli Hrvati u Bosni pogledaj videozapis odreda El Mudjahidin (http://www.lijepanasadomovinahrvatska.com/folder/hic_020505.htm)

Zlocininad
23.05.2005., 18:38
A zar nisu ti Muslimani mogli da ubijaju ljude metkom, a ne da se izivljavaju nad njima, i vrse neko ritualno klanje?

Škorpion_07
23.05.2005., 18:48
E sad ja vas dvojicu pitam jel ima razlike između "srpskog" noža i "muslimanskog" noža??????

Onaj video zapis se odnosi na Hrvate srednje Bosne i nevidim kakve bi veze imao sa stanjem duha Hrvata iz Sarajeva. U Sarajevu su Hrvati živjeli koliko toliko u zajednici sda muslimanima i situacija se promijela tek sredinom 93 kad smo mi odjednom za njih postali "ustaše". I opet nevidim razlog da bi ijedan Hrvat poželio ulazak "oslobodilaca sa brda" u Sarajevo......:rolleyes: :rolleyes:

Lord Frch
23.05.2005., 18:49
kada dođu voditi vjerski rat, valjda ne

Lord Frch
23.05.2005., 18:54
Škorpion_07 kaže:
E sad ja vas dvojicu pitam jel ima razlike između "srpskog" noža i "muslimanskog" noža??????

Onaj video zapis se odnosi na Hrvate srednje Bosne i nevidim kakve bi veze imao sa stanjem duha Hrvata iz Sarajeva. U Sarajevu su Hrvati živjeli koliko toliko u zajednici sda muslimanima i situacija se promijela tek sredinom 93 kad smo mi odjednom za njih postali "ustaše". I opet nevidim razlog da bi ijedan Hrvat poželio ulazak "oslobodilaca sa brda" u Sarajevo......:rolleyes: :rolleyes:
naravno da nema, ali ima razlike u mentalitetu između islama i kršćansta, a bome i u informacijama koje dobivaš.. dotični je očito imao razloga da tako što ustvrdi...

vidim da ne poznaješ materiju.. osim površnih stereotipa.. ništa nije rečeno o srbima već o muslimanima kojih su se tada bojali više i više su osjećali pijetnju od njih.. pogotovo nakon što su izgubili određene teritorije od srba pa su krenuli na najmalobrojniju stranu u sukobu

Škorpion_07
23.05.2005., 19:06
Lord Frch kaže:
naravno da nema, ali ima razlike u mentalitetu između islama i kršćansta, a bome i u informacijama koje dobivaš.. dotični je očito imao razloga da tako što ustvrdi...

Vidjeli smo to krščanstvo na djelu u Hrvatskoj a bogme i u BiH....

Lord Frch kaže:

vidim da ne poznaješ materiju.. osim površnih stereotipa.. ništa nije rečeno o srbima već o muslimanima kojih su se tada bojali više i više su osjećali pijetnju od njih.. pogotovo nakon što su izgubili određene teritorije od srba pa su krenuli na najmalobrojniju stranu u sukobu

A ti si kao autoritet na tu temu?? Nisi bio ni blizu Sarajeva nego prenosiš priče nekog imaginarnog prijatelja. Sve i da prihvatim je taj navodno Hrvat takvo što i rekao to ne znači da su svi sarajevski Hrvati tako mislili. Upitaj one koji su sa Zecom pobjegli preko Miljacke kod Bristola na Grabavicu kako su se lijepo proveli kako su dočekani od "krščana". Upitaj Hrvate sa Ilidže kako su se proveli od braće krščana kad su bili zatvoreni u šumarskoj školi i starom domu zdravlja. Raspitaj se prije nego počneš prosipati ovakve teze kako su Hrvati Sarajeva željeli da srbi uđu u Sarajevo........:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Lord Frch
23.05.2005., 19:10
:kava: O.K

balkanac
23.05.2005., 19:10
Škorpion_07 kaže:

Nema, kao sto nema razlike ni izmedju "hrvatskog" noza. U onim ratnim godinama nijednom nije bilo dobro biti blizu drugog naroda. Za tebe 'oslobodioci sa brda' nisu oslobodioci kao sto za mene ne bi bile hrvatske postrojbe. Stvar je u tome sto ja vjerujem u moguci buduci suzivot Srba i Hrvata daleko prije nego suzivot sa muslimanima. Ako nista zato sto ja ne smatram da je Vitez srpska zemlja, a svi oni smatraju i da su i Vitez i Banjaluka 'bosnjacko tlo'. A suzivot znaci, normalan zivot Srba u Hrvatskoj koje su Hrvati prihvatili kao svoje sugradjane, a Srbi su prihvatili Hrvatsku kao svoju drzavu. Prije 10 godina je to bilo nezamislivo, prije 5 godina je to bilo tesko zamislivo. I sada se desi nekakav eksces ali ako pogledamo objektivno, stvari zaista idu u pozitivnom smjeru na obe strane. A u Bosni to znaci trazenje zajednickih interesa, prije svega gospodarskih da svima bude bolje.

banirani bebac
23.05.2005., 19:13
Škorpion_07 kaže:

Caco je ubio Hebibovog sina i jos par policajaca kada su ga ovi pokusali uhapsiti.

banirani bebac
23.05.2005., 19:17
Škorpion_07 kaže:
Ne, poanta je u tome da nikome nije smetalo dok je ubijao Hrvate i Srbe i da je zasmetalo tek onda kad su na red došli muslimani......

Koliko je Hrvata Caco ubio?

Ne branim ga, ali nije ni svaki Srbin koji bi bio odveden na kopanje rovova nestao, a kamoli Hrvat.

Umjesto price "ubijao je" dajte pribliznu brojku. 1? 10? 100? 1000?

I broj ubijenih u Kazanima se krece od nekoliko desetina cija su nam imena poznata do naucno-fantasticnih 2000 ubijenih Srba (to samo na Kazanima).

Sve dok se na taj nacin bude "baratalo" Cacom i zlocinima ABiH medju Srbima i Hrvatima ja prvi necu prihvatiti nista za sto ne dobijem ime i prezime.

Ako mi mozemo pretrazivati jednu po jednu masovnu grobnicu i sortirati kosti i provoditi DNA analize, mozete se i vi malo vise potruditi.

Zlocininad
23.05.2005., 19:48
U SARAJEVU JE UBIJENO OKO DVIJE A MOZDA I TRI HILJADE SRBA

Priredili: Senad PECANIN i Vildana SELIMBEGOVIC

PRICA DRUGA

DANI: Da li znate koliko je tako stradalih?

PEJANOVIC: Postoje dvije procjene - jedna da je stradalo oko dvije hiljade,
a druga oko tri hiljade ljudi. Tesko je pouzdano reci da je jedna tacnija od
druge, ali negdje izmedju dvije ili tri hiljade ljudi po toj osnovi je ili
nestalo ili stradalo ili ubijeno u citavom tom periodu dok se nije izvrsila
potpuna konsolidacija i dok potpuno nije presjecena ta tortura nad civilima
i ubistva civila. Ubistva su bila i na ovaj nacin: odvedes nepripremljenog
civila na liniju i kazes - kopaj! Ostavis ga na brisanom prostoru i zapucas
u suprotnom pravcu, onaj uzvrati vatrom i ubije ti tog civila. Onda se to ne
podvodi kao ubistvo, kao zlocin, nego - "strad'o na liniji".

nordea
23.05.2005., 20:21
Škorpion_07 kaže:

To tvoje "odjednom" da ti razjasnim...posto mi se cini da ne znas zasto ti nisu vjerovali "odjednom" sredinom 93'.
Poceli su PUSTATI logorase iz Hercegovine sredinom 93'. Pa vjerovatno su culi sta im se desavalo u Dretelju, Heliodromu, Gabeli...pa su se vjerovatno ti tvoji muslimani pitali dali i ti imas isti plan zabijanja noza u ledja ili nemas. Vjerujem da onaj koji je ostao u Sarajevu i dokazao da nema tog plana, nije imao problema.
A oni koji su imali...su sad u Ljubuskom...zar ne?;)
A gdje si ono ti sad?

Lord Frch
23.05.2005., 20:24
nordea kaže:
To tvoje "odjednom" da ti razjasnim...posto mi se cini da ne znas zasto ti nisu vjerovali "odjednom" sredinom 93'.
Poceli su PUSTATI logorase iz Hercegovine sredinom 93'. Pa vjerovatno su culi sta im se desavalo u Dretelju, Heliodromu, Gabeli...pa su se vjerovatno ti tvoji muslimani pitali dali i ti imas isti plan zabijanja noza u ledja ili nemas. Vjerujem da onaj koji je ostao u Sarajevu i dokazao da nema tog plana, nije imao problema.
A gdje si ono ti sad?
koliko je ljudi ubijeno u Dretelju i Gabeli i Heliodromu? ko fol logorima?

Crni Bombarder
23.05.2005., 20:27
nordea kaže:
A gdje si ono ti sad?

Ma daj ne seri, prekini da seres ko foka.

Lord Frch
23.05.2005., 20:31
što je uopće HVO trebao napraviti sa ratnim zarobljenicima?:confused:

nordea
23.05.2005., 20:34
Lord Frch kaže:

Ne zna se jos...nazalost niko jos nije odgovarao za zlocine u Hercegovini.
Sto je malo cudno u odnosu na naziv ovog topica...zar ne?;)
Vise je odgovaralo Bosnjaka za zlocine u srednjoj Bosni nego Hrvata za zlocine u Hercegovini.

Crni...Odakle ti znas koliko foka kaki?:confused:

Lord Frch
23.05.2005., 20:36
nordea kaže:
Ne zna se jos...nazalost niko jos nije odgovarao za zlocine u Hercegovini.
Sto je malo cudno u odnosu na naziv ovog topica...zar ne?;)
Vise je odgovaralo Bosnjaka za zlocine u srednjoj Bosni nego Hrvata za zlocine u Hercegovini.

Crni...Odakle ti znas koliko foka kaki?:confused:
bilo je u Latinici: NIJEDAN

nordea
23.05.2005., 20:37
Lord Frch kaže:
što je uopće HVO trebao napraviti sa ratnim zarobljenicima?:confused:

Ratnim zarobljenicima:confused:
moja frizerka je bila u logoru, ako ti je to ratni zarobljenik onda si ti meni super!:flop:

Lord Frch
23.05.2005., 20:40
šta žene ne mogu biti u vojnim postrojbama?

Inkvizitor
23.05.2005., 20:45
Lord Frch kaže:

trojica...više ljudi pogine kad dvije zagorske obitelji dijele grunt.

nordea
23.05.2005., 20:46
Lord Frch kaže:
šta žene ne mogu biti u vojnim postrojbama?

Mogu, ali bi pri tome trebale ustvari biti vojnici...stvarni vojnici...ono uniforme, pistolji, bombe i to. i plus da fakticki imas dokaz da je posaljes cak u logor, ona je odvedena iz svoje radnje u logor:confused:

balkanac
23.05.2005., 20:47
nordea kaže:
Mogu, ali bi pri tome trebale ustvari biti vojnici...stvarni vojnici...ono uniforme, pistolji, bombe i to. i plus da fakticki imas dokaz da je posaljes cak u logor, ona je odvedena iz svoje radnje u logor:confused:
A devetoro mlade djece ostade na pragu placuci. :)

Lord Frch
23.05.2005., 20:53
nordea kaže:
Mogu, ali bi pri tome trebale ustvari biti vojnici...stvarni vojnici...ono uniforme, pistolji, bombe i to. i plus da fakticki imas dokaz da je posaljes cak u logor, ona je odvedena iz svoje radnje u logor:confused: je eno puna galerija slika iz "logora" žena i dijece.. ajde jadu mani me se :rolleyes:

banderas
23.05.2005., 20:54
Lord Frch kaže:

Reci tom Hrvatu iz Sarajeva, nazalost mom sunarodnjaku i sugradjanu da kad se otrijezni nauci da nisu Muslimani usli u Sarajevo nego bili u njemu od pocetka i zajedno s Hrvatima, Zidovima i nesto Srba branili grad i izdrzali najdulju poznatu opsadu u ljudskoj povijesti. Hrvati i Muslimani Sarajeva su "na svu srecu" najveci dio rata toliko bili zaposleni srpskom opsadom da nisu mlatili praznu slamu o medjusobnoj ugrozenosti osim par klinickih slucajeva u koje taj tvoj spada, a ima ih i na forumu :p

balkanac
23.05.2005., 20:58
banderas kaže:
Reci tom Hrvatu iz Sarajeva, nazalost mom sunarodnjaku i sugradjanu da kad se otrijezni nauci da nisu Muslimani usli u Sarajevo nego bili u njemu od pocetka i zajedno s Hrvatima, Zidovima i nesto Srba branili grad i izdrzali najdulju poznatu opsadu u ljudskoj povijesti. Hrvati i Muslimani Sarajeva su "na svu srecu" najveci dio rata toliko bili zaposleni srpskom opsadom da nisu mlatili praznu slamu o medjusobnoj ugrozenosti osim par klinickih slucajeva u koje taj tvoj spada, a ima ih i na forumu :p
Bilo je i 160 hiljada Srba u tom Sarajevu? Ili to mozda nije bilo njihovo koliko i tvoje?

Lord Frch
23.05.2005., 20:58
a ti si bio u Sarajevu 1992/1993?? mda :rolleyes:
enivej Hrvati Sarajeva i dandanas "prosperiraju".. u najboljem slučaju ih službene vlasti nazivaju katolicima :kava:

banderas
23.05.2005., 21:02
balkanac kaže:
Bilo je i 160 hiljada Srba u tom Sarajevu? Ili to mozda nije bilo njihovo koliko i tvoje?

Bilo ih je 120, ali nema veze, vecina je otisla i pocela granatirat svoje dojucerasnje domove, u situaciji Sarajeva je vrlo jasno tko je bio agresor a tko je branio grad, dragi moj balkanac.

banderas
23.05.2005., 21:05
Lord Frch kaže:
a ti si bio u Sarajevu 1992/1993?? mda :rolleyes:
enivej Hrvati Sarajeva i dandanas "prosperiraju".. u najboljem slučaju ih službene vlasti nazivaju katolicima :kava:

Za danasnju situaciju vjerujem da je nezavidna, ali o tome bi se moglo dugo pricati zasto i kako. Ali nije tako bilo tokom rata, ako izuzmemo granatiranje i snajpere :D Ovo sto ti pricas da su Hrvati htjeli ulazak Srba u grad, najblaze za reci je :rigo:
Nije tako malo Hrvata ni poginulo u obrani grada, sto u HVOu, sto u HOSu i neces vjerovati, nisu poginuli u borbama s Muslimanima.

balkanac
23.05.2005., 21:06
banderas kaže:
Bilo ih je 120, ali nema veze, vecina je otisla i pocela granatirat svoje dojucerasnje domove, u situaciji Sarajeva je vrlo jasno tko je bio agresor a tko je branio grad, dragi moj balkanac.
Popis iz 1991 kaze 157.000? Ali nema veze... Zasto si ti imao vise prava na zivot u Sarajevu od njih? Ne manje, ne vise.. jednako.
Sarajlije branile Sarajevo od Sarajlija?

nordea
23.05.2005., 21:07
Lord Frch kaže:
bilo je u Latinici: NIJEDAN

A Mustafa Obradovic?:confused:

Lord Frch
23.05.2005., 21:07
banderas kaže:
Za danasnju situaciju vjerujem da je nezavidna, ali o tome bi se moglo dugo pricati zasto i kako. Ali nije tako bilo tokom rata, ako izuzmemo granatiranje i snajpere :D Ovo sto ti pricas da su Hrvati htjeli ulazak Srba u grad, najblaze za reci je :rigo:
Nije tako malo Hrvata ni poginulo u obrani grada, sto u HVOu, sto u HOSu i neces vjerovati, nisu poginuli u borbama s Muslimanima.
gdje sam ja napisao da su Hrvati htijeli ulazak Srba u Sarajevo?

balkanac
23.05.2005., 21:08
nordea kaže:
Obradovic.. staro bosnjacko prezime ... Toliko o vasoj autohtonosti na BH prostorima.

Lord Frch
23.05.2005., 21:09
nordea kaže:
za njega su u prilogu rekli da je umro(srce valjda) ne ubijen.

Drina_Foča
23.05.2005., 21:17
Lord Frch kaže:

Mjesas i zabe i babe. Nacionalnost , narodnost, religiju itd...da ne pricamo kada su se pocela davati prezima, o mjesanim brakovima itd....

Sta svi koji su se zvali Obrad su Srbi? haha
Niste odmakli od Kosovog Boja;

banderas
23.05.2005., 21:17
Lord Frch kaže:

Lord Frch kaže:

Posto su Muslimani vec bili u njemu, onda sta :D
U svakom slucaju, bit ce da taj tvoj prijatelj nikad Sarajeva nije ni vidio ili je eventualno bio na Stupu :D

Zambak
23.05.2005., 21:18
balkanac kaže:
Obradovic.. staro bosnjacko prezime ... Toliko o vasoj autohtonosti na BH prostorima.

Stara srpska klasika koja polazi od toga da smo turci:D i ti si jos kobejagi emancipiran i obrazovan.

Pa u Srbiji imas Josipovica, Ivica itd. srba koliko hoces a korijen prezimena sve govori Josip, Ivo:D .

U Hrvatskoj imas Jovica ili Dejanovica ili Majstorovica hrvata pa sta su oni ustvari?

Ma mogao bih do sutra sa imenima i prezimenima al mi se ne da.

:W

Zambak
23.05.2005., 21:21
Zlocininad kaže:
U SARAJEVU JE UBIJENO OKO DVIJE A MOZDA I TRI HILJADE SRBA

Priredili: Senad PECANIN i Vildana SELIMBEGOVIC

PRICA DRUGA

DANI: Da li znate koliko je tako stradalih?

PEJANOVIC: Postoje dvije procjene - jedna da je stradalo oko dvije hiljade,
a druga oko tri hiljade ljudi. Tesko je pouzdano reci da je jedna tacnija od
druge, ali negdje izmedju dvije ili tri hiljade ljudi po toj osnovi je ili
nestalo ili stradalo ili ubijeno u citavom tom periodu dok se nije izvrsila
potpuna konsolidacija i dok potpuno nije presjecena ta tortura nad civilima
i ubistva civila. Ubistva su bila i na ovaj nacin: odvedes nepripremljenog
civila na liniju i kazes - kopaj! Ostavis ga na brisanom prostoru i zapucas
u suprotnom pravcu, onaj uzvrati vatrom i ubije ti tog civila. Onda se to ne
podvodi kao ubistvo, kao zlocin, nego - "strad'o na liniji".

Ja sam prvo cuo da je 10 000 pa onda 5 000 pa sad izmedju 2-3 000 pih.:rolleyes:

banderas
23.05.2005., 21:22
balkanac kaže:
Popis iz 1991 kaze 157.000? Ali nema veze... Zasto si ti imao vise prava na zivot u Sarajevu od njih? Ne manje, ne vise.. jednako.
Sarajlije branile Sarajevo od Sarajlija?

Tih 157.000 ti je u svih 10 opcina medju kojima su i Pale, Hadzici i masa selendri oko grada... Grad Sarajevo je imalo 4 opcine i u njima je zivjelo nesto manje od 120.000 Srba.
Pa nitko ne govori tko ima vise prava na zivot, tko je otisao na brda i poceo granatirat taj isti grad, Srbi, Hrvati ili Muslimani? :D

Ili su Srbi mozda htjeli dobro Sarajevu, eto nije im se svidjala arhitektura pa ga htjeli od temelja izgradit :D

banderas
23.05.2005., 21:24
balkanac kaže:

A evo nam i educiranog Srbina :D :D :D
Evo za tebe jedno pitanje, kako se zove srpski princ. Meni se cini da je Tomislav Karadjordjevic. Ako je Tomislav, onda je valjda Hrvat :D
Eto, i princ vam je Hrvat :B

Drina_Foča
23.05.2005., 21:26
banderas kaže:
A evo nam i educiranog Srbina :D :D :D
Evo za tebe jedno pitanje, kako se zove srpski princ. Meni se cini da je Tomislav Karadjordjevic. Eto, i princ vam je Hrvat :B

Samo opusteno. Svi ovi novi likovi koji su se pojavili u ova zandja 2-3 dana su subarosi. Vjerujem da je vecina njih i gledala sarajevo sa brda i zato pjene ovoliko.

balkanac
23.05.2005., 21:26
banderas kaže:
Tih 157.000 ti je u svih 10 opcina medju kojima su i Pale, Hadzici i masa selendri oko grada... Grad Sarajevo je imalo 4 opcine i u njima je zivjelo nesto manje od 120.000 Srba.
Pa nitko ne govori tko ima vise prava na zivot, tko je otisao na brda i poceo granatirat taj isti grad, Srbi, Hrvati ili Muslimani? :D

Ili su Srbi mozda htjeli dobro Sarajevu, eto nije im se svidjala arhitektura pa ga htjeli od temelja izgradit :D

Kad smo kod granatiranja? Hoces reci da su dijelovi pod muslimanskom kontrolom unisteni a dijelovi sarajeva pod srpskom kontrolom ostali nedirnuti?

banderas
23.05.2005., 21:29
balkanac kaže:
Kad smo kod granatiranja? Hoces reci da su dijelovi pod muslimanskom kontrolom unisteni a dijelovi sarajeva pod srpskom kontrolom ostali nedirnuti?

Dobro je Balkanac, Srbi su branili Sarajevo od divljaka, ok...

balkanac
23.05.2005., 21:32
banderas kaže:
Dobro je Balkanac, Srbi su branili Sarajevo od divljaka, ok...

Nisam to rekao.

Škorpion_07
23.05.2005., 21:42
nordea kaže:

Ajme meni jadan ti sam. Tuka će meni nešto objasniti. Po tvojoj tukastoj logici to bi onda opravdavalo i srbe koji su iz Sarajeva izašli na brda pa onda zasipali grad granatama jer i njima su svašta radili u gradu. E baš si tuka.... :rolleyes: :rolleyes:

nordea kaže:
A gdje si ono ti sad? Po zadnji put, ja sam u Kanadi kad te baš toliko interesira tukice moja....:rolleyes: :rolleyes:

Zlocininad
23.05.2005., 21:56
A gdje si to vidio da Hrvati ili Srbi ritualno kolju Muslimane, kao sto su to radili pripadnici Armije BH?

Onaj ko vrsi takvu vrstu klanja, uziva u tome. Ne mogu to drugacije objasniti. Takva smrt je nesto najgore sto se moze desiti covjeku. Turci nabijali na kolac zivog covjeka, i tako pustali da polako umire i da moli Turke da ga ubiju, da se vise ne pati. A vi koljete ko oni Iracani one zarobljenike.

nordea
23.05.2005., 21:59
Lord Frch kaže:
za njega su u prilogu rekli da je umro(srce valjda) ne ubijen.

Upravnik logora zvani Boko:confused: uzeo pistolj i opalio direkt u njega i to pred svim ostalim logorasima. a bilo mu je 20-tak godina. Srce nema sta!:flop:

nordea
23.05.2005., 22:02
Škorpion_07 kaže:
Ajme meni jadan ti sam. Tuka će meni nešto objasniti. Po tvojoj tukastoj logici to bi onda opravdavalo i srbe koji su iz Sarajeva izašli na brda pa onda zasipali grad granatama jer i njima su svašta radili u gradu. E baš si tuka.... :rolleyes: :rolleyes:

Po zadnji put, ja sam u Kanadi kad te baš toliko interesira tukice moja....:rolleyes: :rolleyes:

Tvoja nisam niti cu biti,a sto se Srba tice, oni su imali plan, zbrisali i opalili po gradu.
A u Kanadi kazes...da ti nisi sin od one Silve? I on je u Kanadi.

nordea
23.05.2005., 22:03
Zlocininad kaže:
A gdje si to vidio da Hrvati ili Srbi ritualno kolju Muslimane, kao sto su to radili pripadnici Armije BH?

Onaj ko vrsi takvu vrstu klanja, uziva u tome. Ne mogu to drugacije objasniti. Takva smrt je nesto najgore sto se moze desiti covjeku. Turci nabijali na kolac zivog covjeka, i tako pustali da polako umire i da moli Turke da ga ubiju, da se vise ne pati. A vi koljete ko oni Iracani one zarobljenike.

:confused: :confused: :confused: :confused:

Bar na tu temu Srbi nemaju sta reci. Pitaj Bosnjake Istocne Bosne!
I dan danas se pronale grobnice vasih ritualnih klanja, pa vi ste to izmislili na ovim prostorima.

Jeff Banana
23.05.2005., 22:20
Zambak kaže:
Stara srpska klasika koja polazi od toga da smo turci:D i ti si jos kobejagi emancipiran i obrazovan.

Pa u Srbiji imas Josipovica, Ivica itd. srba koliko hoces a korijen prezimena sve govori Josip, Ivo:D .

U Hrvatskoj imas Jovica ili Dejanovica ili Majstorovica hrvata pa sta su oni ustvari?

Ma mogao bih do sutra sa imenima i prezimenima al mi se ne da.

:W

Pa po toj formuli onda svim Turcima pardon Srbima koji se prezivaju HAZIkostic imamo cvrste dokaze da su Turci. Samo glupan nece predvijeti da su se na ovim prostorima mjesali narodi i da postoji mjesavina svega. Nesto malo izmedju Srba i Bosnjaka i to tek nakon WW1 jer se Bosnjaci prije nisu htjeli mjesati sa njihovim kmetovima, nesto malo vise Bosnjaci i Hrvati i najvise Srbi i Turci kod kojih je tradicija 'mjesanja' trajala 500 godina tako kad Turska bude primljena u EU Srbi komotno mogu traziti tursko drzavljanstvo jer im je dovoljno da predoce krvnu analizu i Turci ce ih morati primiti u tursko drzavljanstvo.

Zlocininad
23.05.2005., 22:30
Zar ovo dovoljno ne govori o zelji Muslimana da se i ono malo Hrvata istjera iz Sarajeva? U medjuvremenu su napravljene te zgrade.

Naseljavanje Sandžaklija u Stupu, Azićima i Otesu?

U četvrtima gdje je veća zastupljenost hrvatskog stanovništva upozoravaju da bez njihove suglasnosti ne žele urbanističke zahvate koji bi mogli izmjeniti način života u tom dijelu Sarajeva

SARAJEVO, 19. siječnja (Od Vjesnikova dopisnika) - Stanovnici Stupa, Otesa i Azića, jedinih područja u Sarajevu gdje postoji veća zastupljenost hrvatskog puka, protive se planovima kojima je, među ostalim, predviđeno doseljavanje tisuća Bošnjaka-muslimana podrijetlom sa Sandžaka, što bi i ovdje stvorilo izrazitu bošnjačku većinu.
Na zboru građana održanom u ponedjeljak oko 400 Stupljana jednoglasno je odbacilo regulacijski plan iz 1992. godine, jasno poručivši da se na ovom području bez njihove suglasnosti neće provoditi urbanistički zahvati koji bi mogli u cijelosti izmijeniti način života u ovom dijelu Sarajeva, te u konačnici uzrokovati odlazak velikog broja Hrvata, kako je to slučaj u nekim drugim gradskim područjima. Broj Hrvata u glavnom gradu BiH, a pred rat ih je bilo gotovo 40.000 (34.000 po službenom popisu i određeni broj onih koji su se izjašnjavali kao »Jugoslaveni«), od 1992. više je nego prepolovljen. Današnje procjene govore o oko 12 do 15 tisuća Hrvata u Sarajevu, a tek najveći optimisti govore o brojci od 20.000. Razlog za odlazak bile su ratne (ne)prilike, ali i diskriminatorsko ponašanje lokalnih bošnjačkih vlasti, koje je uočljivo i danas, posebno kada je riječ o problemima poput školstva, stambenih ili pitanja zapošljavanja. Nažalost, i kratkovidna kvazitržišna politika nekih vodećih hrvatskih tvrtki koje posluju u BiH razlog je što se veliki broj posebno mladih Hrvata odlučuje na odlazak, jer teško mogu naći posao. Čak (i) u hrvatskom tvrtkama posao dobivaju Bošnjaci, premda često sa lošijim kvalifikacijama od hrvatskih konkurenata za određeno radno mjesto.
U tom kontekstu, za o(p)stanak Hrvata u Sarajevu, područje Stupa gdje postoji relativno kompaktna hrvatska zajednica, od neobične je važnosti. Ako, bi se proveo plan po kojem bi tisuće Sandžaklija iz naselja Sokolović kolonija (čiji bi nelegalno izgrađeni objekti u blizini glavnog sarajevskog vodocrpilišta trebali biti srušeni) preselilo na Stup, u planiranu stambenu zonu, jasno je kakva sudbina prijeti tamošnjim Hrvatima. Oni ionako imaju problema sa gospodarskim objektima izgrađenim na nacionaliziranom zemljištu. To je u potpunosti uništilo poljoprivrednu proizvodnju na plodnom sarajevskom polju, te »ekološkim bombama« poput hladnjače i klaonice, smještenim na području gdje je najveća koncentracija pučanstva.
Naravno, ne treba pritom posebno isticati koliko neki doseljenici, ne samo na Stupu već i drugim dijelovima Sarajeva, ugrožavaju urbani život sredine, namećući gradu svoj stil života i često potičući netoleranciju, što mnoge »stare Sarajlije« motivira na odlazak.

Alenko Zornija

nordea
23.05.2005., 22:34
Halo, Turcine, ohladi malo.

nordea
23.05.2005., 22:36
Jeff Banana kaže:
Pa po toj formuli onda svim Turcima pardon Srbima koji se prezivaju HAZIkostic imamo cvrste dokaze da su Turci. Samo glupan nece predvijeti da su se na ovim prostorima mjesali narodi i da postoji mjesavina svega. Nesto malo izmedju Srba i Bosnjaka i to tek nakon WW1 jer se Bosnjaci prije nisu htjeli mjesati sa njihovim kmetovima, nesto malo vise Bosnjaci i Hrvati i najvise Srbi i Turci kod kojih je tradicija 'mjesanja' trajala 500 godina tako kad Turska bude primljena u EU Srbi komotno mogu traziti tursko drzavljanstvo jer im je dovoljno da predoce krvnu analizu i Turci ce ih morati primiti u tursko drzavljanstvo.

Pst...shhhhhh...to je tajna. Nije ni cudo sto Turci na Eurosongu daju bodove Srbiji. Pa kud nece svojoj djeci?!?:rolleyes:

Zlocininad
23.05.2005., 22:40
U Sanskom Mostu je nedavno podignut spomenik poginulim Turcima u nekoj bici koja se desila za vrijeme Otomanske imperije.

Muslimani su jedini narod koji dize spomenik okupatoru.

Jeff Banana
23.05.2005., 22:42
Zambak kaže:
Ja sam prvo cuo da je 10 000 pa onda 5 000 pa sad izmedju 2-3 000 pih.:rolleyes:

Ah Srbin kao Srbin. Voli slagati i ukrasti vise nego se kruha najesti.

"Istine" o opkoljenom Sarajevu: Spiskovi navodno ubijenih Srba u Sarajevu obiluju falsifikatima i neistinama

BH Dani 06.05.2005: LAZI SRPSKE PROPAGANDE
Autor: Snježana Mulić

Među "ubijenim" Sarajlijama tokom opsade nalaze se i ljudi koji žive na Floridi, Hrvati koji su ginuli u Bugojnu u sukobima HVO-a i Armije BiH, neimenovane svastike, nevjenčane supruge, lijekovi, ćelije, taksisti, nepoznati...

Lažne Sarajlije: U Sarajevskim kazanima smrti čak je 411 imena Srba koji uopće nisu iz Sarajeva, deset navedenih osoba je živo, a 177 uopće nije evidentirano ni u jednoj matičnoj knjizi rođenih!

DANI: LAZI SRPSKE PROPAGANDE (http://www.bhdani.com/default.asp?kat=txt&broj_id=412&tekst_rb=6)

Jeff Banana
23.05.2005., 22:43
Zlocininad kaže:
U Sanskom Mostu je nedavno podignut spomenik poginulim Turcima u nekoj bici koja se desila za vrijeme Otomanske imperije.

Muslimani su jedini narod koji dize spomenik okupatoru.

A Ortodoksi su jedini narod na prostoru bivse Jugoslavije koji su se parili sa Turcima i imaju njihovu krv.

Zlocininad
23.05.2005., 22:45
Nasao se narod, koji svake godine nosi drugo ime, koji je izdao sopstvenu vjeru, da proziva druge narode :)

nordea
23.05.2005., 22:47
Zlocininad kaže:
Nasao se narod, koji svake godine nosi drugo ime, koji je izdao sopstvenu vjeru, da proziva druge narode :)

Nema ti gore izdaje vec parit se sa okupatorom...:(
To ti znaci direktno se i na duge staze vezati sa okupatorom!

Zlocininad
23.05.2005., 22:51
Mese Selimovica ("Dervis i smrt") o Muslimanima.

"Najzamrseniji ljudi na svijetu. Ni sa kim istorija nije napravila takvu salu kao sa nama. Do juce smo bili ono sto danas hocemo da zaboravimo. Ali nismo postali ni nesto drugo. Stali smo na pola puta, zabezeknuti. Ne mozemo vise nikud. Otrgnuti smo, a nismo prihvaceni... S nejasnim osjecanjem stida zbog porijekla, i krivice zbog otpadnistva, necemo da gledamo unazad, a nemamo kud da gledamo unaprijed, zato zadrzavamo vrijeme, u strahu od ma kakvog rijesenja. Preziru nas i braca i dosljaci, a mi se branimo ponosom i mrznjom. Htjeli smo da se sacuvamo, a tako smo se izgubili da vise ne znamo ni sta smo. Nesreca je sto smo zavoljeli ovu mrtvaju i necemo iz nje. A sve se placa, pa i ova ljubav

Mi nismo niciji. Uvijek smo na nekoj medji, uvijek neciji miraz. Stoljecima mi se trazimo iprepoznajemo, uskoro mi necemo znati kosmo. Zivimo na razmedu svjetova, na granici naroda uvijek krivi nekome. Na nama se lome talasi historije kao na grebenu.

Otrgnuti smo, i neprihvaceni. Ko rukavac sto ga je bujica odvojila od majke pa nema vise ni toka, ni usca, suvise malen da bude jezero, suvise velik da ga zemlja popije. Drugi nam cine cast da idemo pod njihovom zastavom jer svoju nemamo,. Mame nas kad smo potrebni, a odbaciju kad odsluzimo.

nordea
23.05.2005., 22:53
joj ne i ti. epa fino se sad vrati na nekom od ovih topica pa ces fino vidjeti raspravu na taj tekst.
Nema potrebe da se o tome opet prica...Prije neki dan je bila ta tema i taj citat.:W

Zlocininad
23.05.2005., 22:57
nordea kaže:
joj ne i ti. epa fino se sad vrati na nekom od ovih topica pa ces fino vidjeti raspravu na taj tekst.
Nema potrebe da se o tome opet prica...Prije neki dan je bila ta tema i taj citat.:W

De ti budi svjestan da su se tvoji pradjedovi zvali Jovo, Stjepan...a ne Mujo, Hase...da su bili krscani, a ne muslimani.

Jeff Banana
23.05.2005., 22:59
Zlocininad kaže:

Svake godine nosi drugo ime? Ja kako znam prilikom tamnog vilajeta od WW1 do 1990 godine Srbi su mjenjali i izmisljali ta imena i ne samo njih (sh-hs jezik) po ustavima ne Bosnjaci. Bosnjaci koji su nakon WW1 protjerani u Tursku su svo to vrijeme se izjasnjavali kao Bosnjaci.

Ufff pricaju lizaci turskih guzica 500 godina o izdaji necega kojima su Turci pored svega opet izmijenili krv. Nasli se pricati o izdaji oni ciji je heroj Kraljevic Marko bio turski vazal i kojima je izdaja u genima zapisana. Nasli se pricati oni koji su bili tursko roblje 500 godina i pored svega toga su im najbolje i najtemeljite lizali guzice svih 500 godina od svih naroda na podrucju koje su Turci drzali.

Lord Frch
23.05.2005., 23:01
nordea kaže:
Upravnik logora zvani Boko:confused: uzeo pistolj i opalio direkt u njega i to pred svim ostalim logorasima. a bilo mu je 20-tak godina. Srce nema sta!:flop:
znači do Latinice se nisu mogli sjetiti ni jednoga, sada je jedan.. za 6o godina će te završiti kao srbi sa 700 000 :kava:

Jeff Banana
23.05.2005., 23:04
Zlocininad kaže:
De ti budi svjestan da su se tvoji pradjedovi zvali Jovo, Stjepan...a ne Mujo, Hase...da su bili krscani, a ne muslimani.

PA sad moguce; prije dolaska Turaka Bosnjaci su pripadali svojoj Bosanskoj Crkvi koja je bila u krscanskoj obitelji crkava, medjutim nije pripadala ni katolicanstvu ni ortodoksiji. Budi ti svjestan da su se tvoji pradjedovi zvali Murat, Yilmaz, Saban, Ali Mugbar, Osama i da su bili muslimani.

Zlocininad
23.05.2005., 23:05
Jeff Banana kaže:
Svake godine nosi drugo ime? Ja kako znam prilikom tamnog vilajeta od WW1 do 1990 godine Srbi su mjenjali i izmisljali ta imena i ne samo njih (sh-hs jezik) po ustavima ne Bosnjaci. Bosnjaci koji su nakon WW1 protjerani u Tursku su svo to vrijeme se izjasnjavali kao Bosnjaci.

Kakvi Bosnjaci? Kakav bosanski jezik?
Vi ste Hrvati i Srbi islamske vjeroispovjedi. Kakve ti imas veze sa Sandzakom? To su islamizovani Srbi i Crnogorci. Ili mislis, da su to islamizovani Bosanci, Bosnjaci :)
Zna se gdje su islamizovani Hrvati, a gdje su islamizovani Srbi.

Jeff Banana
23.05.2005., 23:08
Zlocininad kaže:
Kakvi Bosnjaci? Kakav bosanski jezik?
Vi ste Hrvati i Srbi islamske vjeroispovjedi. Kakve ti imas veze sa Sandzakom? To su islamizovani Srbi i Crnogorci. Ili mislis, da su to islamizovani Bosanci, Bosnjaci :)
Zna se gdje su islamizovani Hrvati, a gdje su islamizovani Srbi.

Budalo pa jesi ti svjestan da ti je taj Sandzaklija svracao svaku noc kod prababe dok ti je pradjed bio na njivi i radio za njega ili se krio u hajducima. I ti tvrdis da je taj i takav nastao od tih njegovih kmetova i hajduka?

Hajde brekalo begaj u SANU.

Crni Bombarder
23.05.2005., 23:11
banderas kaže:

Ti na stvari uporno gledas crno-bijelo.

U stilu BBC-a ili CNN-a, vjerovatno su ti oni i formirali misljenje. Mozes li shvatiti da u tom ratu nisu postojali dobri i losi decki???

Brani li se grad ubijanjem, pljackom, premlacivanjem, otimanjem??? je li Sarajevo danas crna rupa zbog srpskih granata ili zbog stila zivota koji mu je nametnut od strane "branilaca".
Vladaju li danas Sarajevom kosovski narko dileri tipa Keljmendija zbog srpskih granata ili zbog toga sto im je zeleno svjetlo za neometano bavljenje kriminalom dala vlast koja je "obranila" Sarajevo.

Zlocininad
23.05.2005., 23:12
Jebo budale.
Promjenili vjeru, i odmah promjenili naciju.
I sad su svi Bosnjaci. I oni islamizovani Hrvati u Hrvatskoj, i islamizovani Hrvati i Srbi u BiH, i islamizovani Srbi u Srbi, i islamizovani Madjari u Vojvodini, i islamizovani Crnogorci u Crnoj Gori, i islamizovani Srbi na Kosovu, i islamizovani Makedonci u Makedoniji...a maternji im je jezik bosanski. To samo budala moze da smisli, jer ti 'Bosnjaci' nemaju nikakve medjusobne veze.

Jeff Banana
23.05.2005., 23:14
Crni Bombarder kaže:
Ti na stvari uporno gledas crno-bijelo.

U stilu BBC-a ili CNN-a, vjerovatno su ti oni i formirali misljenje. Mozes li shvatiti da u tom ratu nisu postojali dobri i losi decki???

Brani li se grad ubijanjem, pljackom, premlacivanjem, otimanjem??? je li Sarajevo danas crna rupa zbog srpskih granata ili zbog stila zivota koji mu je nametnut od strane "branilaca".
Vladaju li danas Sarajevom kosovski narko dileri tipa Keljmendija zbog srpskih granata ili zbog toga sto im je zeleno svjetlo za neometano bavljenje kriminalom dala vlast koja je "obranila" Sarajevo.

Covjece u Sarajevu je dvadeset puta manji kriminal nego u Beogradu i deset puta manji nego u Zagrebu.

I pored svega toga vecina kriminala u Sarajevo i BiH dolazi iz Srbije kojoj da se spucaju vize bi istog trena prepolovilo kriminal u Sarajevu ali i BiH. Poenta je u ortodoksnoj blokadi te zdrave odluke. Vecina auta koji se danas ukradu u Sarajevu zavrse u Srbiji i ukradeni su od srpske mafije. Vecina prostitutki koje dodju u BIH su dosle iz Srbije. Vecina droge koja dodje u BiH je dosla iz Srbije.

Druga zemlja bi im davno spucala vize pa neka pjevaju, medjutim cetnici blokiraju takvo nesto.

Jeff Banana
23.05.2005., 23:22
Zlocininad kaže:
Jebo budale.
Promjenili vjeru, i odmah promjenili naciju.
I sad su svi Bosnjaci. I oni islamizovani Hrvati u Hrvatskoj, i islamizovani Hrvati i Srbi u BiH, i islamizovani Srbi u Srbi, i islamizovani Madjari u Vojvodini, i islamizovani Crnogorci u Crnoj Gori, i islamizovani Srbi na Kosovu, i islamizovani Makedonci u Makedoniji...a maternji im je jezik bosanski. To samo budala moze da smisli, jer ti 'Bosnjaci' nemaju nikakve medjusobne veze.

Turcine nitko nije promijenio naciju nego kad smo odradili rasturanje krepotine zvane srboslavija onda smo si vratili svoje staro ime i svoj jezik koji je takodjer pokusan od cetnicki smradova biti izbrisan i odbacili nametnuto ime u skladu sa srpskim barbarskim interesima.

Cekaj sta hoces da kazes da onaj cetnik sto je u gacama i na traktoru pobjegao iz Knina nije cetnik nego je Hrvat?

Zlocininad
23.05.2005., 23:22
"Nakon muslimansko-hrvatskog rata ima

- samo je jedna opcina u kojoj je se broj muslimana smanjio i broj hrvata povecao (procentualno)

- ima 10 opcina kojih sam nabrojio ( a ima ih jos) u kojima je se broj hrvata nakon etnickog ciscenja sa muslimanske strane znatno smanjio a broj muslimana se znatno povecao.

Ovo bi sad morao cak i nepismen covik razumiti...

Kad su hrvati toliki zlocinci a muslimani tako dobro ljudi, kako mi onda ovu CINJENICU objasnjavas? "

Crni Bombarder
23.05.2005., 23:23
I kriminalci dolaze iz Srbije, pa o tome i govorim.

Keljmendi je iz Srbije, Delalic je iz Srbije, Gashi je iz Srbije, i samo za tvoju informaciju Jeff, po zvanicnim ocjenama MUP-a Federacije Ilidza je danas centar mafije na Balkanu, tamo danas zive uglavnom doseljenici iz Sandzaka i sa Kosova, pa jedna fuksa Jelena Karleusa svoj novi CD promovira upravo na Ilidzi a ne u Beogradu, ne kaze se dzaba "krv nije voda", jednostavno ne mogu jedni bez drugih.
Ne prodje jedan dan a da na Ilidzi ne bude okrsaj lokalnih mafijasa, sukobi izmedju Sandzaklija i Kosovara su svakodnevnica.

I sve to zahvaljujuci "braniocima".

Zlocininad
23.05.2005., 23:27
Sarajevo je prepuno Sandzaklija i Albanaca. Ima ih vise nego u Sandzaku.

nordea
23.05.2005., 23:28
Lord Frch kaže:
znači do Latinice se nisu mogli sjetiti ni jednoga, sada je jedan.. za 6o godina će te završiti kao srbi sa 700 000 :kava:

a i latinica je vrlo bitan pojam, latinica je sve, ako nema u latinici,nema nigdje. Ja sam za ovo ubistvo znala jos 93'. Gdje je bila latinica tada?

Jeff Banana
23.05.2005., 23:28
Zlocininad kaže:
"Nakon muslimansko-hrvatskog rata ima

- samo je jedna opcina u kojoj je se broj muslimana smanjio i broj hrvata povecao (procentualno)

- ima 10 opcina kojih sam nabrojio ( a ima ih jos) u kojima je se broj hrvata nakon etnickog ciscenja sa muslimanske strane znatno smanjio a broj muslimana se znatno povecao.

Ovo bi sad morao cak i nepismen covik razumiti...

Kad su hrvati toliki zlocinci a muslimani tako dobro ljudi, kako mi onda ovu CINJENICU objasnjavas? "

Sarajevo je prepuno Sandzaklija i Albanaca. Ima ih vise nego u Sandzaku

Ti nisi Hrvat nego cetnik i na to pitanje odgovoram sa pitanjem?

Kako to da se cetnik koji je u gacama pobjegao na traktor i iz Hrvatske 1995, neki dan zapalio i sebe i policajca u sred Banjaluke zato sto je protestvovao zbog delozacije?Kad odgovoris na to pitanje onda ce ti odgovor doci sam na ono tvoje pitanje gdje su Hrvati iz BiH. Dosta ih je u Hrvatskoj, ali je vise od stotinu hiljada Srba iz Hrvatske u BiH u bosnjackoj i hrvatskoj imovini.

Banjaluka je prepuna Srba iz Hrvatske i ima ih vise nego u Hrvatskoj. I samog ti je Radovana K. napravio neki Turcin u sred planincuga u Crnoj Gori.

Jeff Banana
23.05.2005., 23:37
Crni Bombarder kaže:
I kriminalci dolaze iz Srbije, pa o tome i govorim.

Ja govorim o Srbiji ne Sandzaku ili Kosovu jer to nije Srbija.

Skroro svaka opljackana banka u BiH ti je opljackana od strane jednog kriminalnog Srbina i to vecinom iz Srbije, skoro svaki drugi auto je opljackao Srbin, falisifikati KM dolaze iz Srbije, droga iz Srbije, prostitucija itd ...

łvek
24.05.2005., 10:39
nordea kaže:
Ja sam za ovo ubistvo znala jos 93'. Gdje je bila latinica tada?
Gdje i danas, na HTV-u :D