PDA

View Full Version : Stolica - meka, tvrda, sluzava, tamna...

stranice : [1] 2

kazooie
02.06.2005., 10:58
Hi
htio bih pitati za savjet vezano uz problem sa mekom stolicom
već mi se mjesec i pol dešava da mi je stolica meka i vruća, a plinovi nevjerojatno smrdljivi. Naravno, to je sve jako neugodno, pogotovo zato jer i obavljanje velike nužne nikako da se obavi do kraja
pitao sam bio doktoricu što misli o tome, no ona mi je samo rekla da krenem s dijetom. Dijeta ne pomaže nit najmanje...
čudno je to što nemam ama baš nikakvih smetnji nit bolova u predjelu želudca i crijeva, već samo tu poremećenu stolicu. kao da su mi crijeva nadražena već mjesec dana. uspjevalo mi je stvrdnut malo sa jedenjem velike okličine čokolade, no to je trajalo koliko i čokolada u probavi...

ima li itko kakvu ideju kako da se izliječim od ovog izuzetno neugodnog problema?

Thelma&Louise
02.06.2005., 17:18
kazooie kaže:
Hi
htio bih pitati za savjet vezano uz problem sa mekom stolicom
već mi se mjesec i pol dešava da mi je stolica meka i vruća, a plinovi nevjerojatno smrdljivi. Naravno, to je sve jako neugodno, pogotovo zato jer i obavljanje velike nužne nikako da se obavi do kraja
pitao sam bio doktoricu što misli o tome, no ona mi je samo rekla da krenem s dijetom. Dijeta ne pomaže nit najmanje...
čudno je to što nemam ama baš nikakvih smetnji nit bolova u predjelu želudca i crijeva, već samo tu poremećenu stolicu. kao da su mi crijeva nadražena već mjesec dana. uspjevalo mi je stvrdnut malo sa jedenjem velike okličine čokolade, no to je trajalo koliko i čokolada u probavi...

ima li itko kakvu ideju kako da se izliječim od ovog izuzetno neugodnog problema? hmmm, na koju si djetu krenuo/la?

krisi
03.06.2005., 00:23
Pokusaj u jutro popiti salicu vruce vode
doruckuj pod obavezno nesto kuhano npr.juhe ,kuhane zitarice
izbjegavaj mlijeko i mljecne proizvode,
bijeli secer izbaci iz prehrane
izbjegavaj ledena pica i hranu
sladoled ,cokoladu ,alkohol ,cips ,fast food zaboravi

Pokusaj sa jednostavnim "lakim" jelima od Krumpira ,Rize,Povrca i naravno zacinske trave kao Basilikum, Persin,Oregano i sl.

Pomoci moze i Caj od sipka,Zeleni caj i Caj od e sad neznam kako se to zove :confused:-kukuruzna brada ma ono na klipu kukuruza sto izgleda kao kosa :)

A jel stvarno imas problema samo sa stolicom

Jesi li cesto umoran,
a kako stojis sa vjetrovima,nadutost?
a apetit
da nemas i glavobolje
ili samo hladne ruke ili noge
ma ima jos al neda mi se vise pisat jer i onako ce se vec naci neki pametnjakovic koji ce sav moj trud ismijati i naravno popljuvati

Cordelia
03.06.2005., 00:38
Kazooie ti tvoji problemi malo predugo traju. Zamoli svoju dr. da te pošalje specijalisti. Nemoj jesti čokoladu kad su ti crijeva u takvom stanju to ti može samo škoditi. Možda si s hranom u tijelo unio kakvu bakteriju (mom bratu se nedavno dogodilo nešto slično), ali svakako pođi u specijaliste jer iz vlastitog iskustva znam da se s crijevima nije za igrati.

kazooie
03.06.2005., 10:50
što se tiče dijete, jedem što više kuhanog i nemasnog. Recimo, kuhano bijelo meso od piletine u jušnom saftu (dakle nije masno) sa tjesteninom. Ili jaje na oko, špinat i pire
znam da nije stroga dijeta, no opet je lagano. za doručak obično pijem indijski čaj bez ičega, pojedem par napolitanki ili čokolino. poslije ručka obavezno popijem voćni jogurt... za večeru nekakav sendvić od recimo sira i šunke, bez ikakvih umaka (majoneza) i jogurt
sad, pijem dosta vode, prije spavanja se uvijek napijem koliko god mogu, a sve cešće pijem i čaj od šipka..

što se tiće drugih nekih smetnji:
umoran nisam ništa posebno, iako poslije posla obično odspavam po 2h, a po noći spavam 7h
imam dobar apetit i jedem tri odbroka (u biti četiri ako je čokolino/par napolitanki obrok). obroci su mi u 7, u 10:30 cijeli ručak, u 16 cijeli ručak, pred spavanje sendvić. inače mi je metabolizam oduvijek bio brz i uz toliko jedenja ne dobivam na kilaži, već obično variram od 83-85kg i tako od svoje 17-e
glavobolje imam rijetko i obično s razlogom...
nemam ni hladne ruke ni noge, štoviše jako pazim da uvijek nosim šlape
ma stvarno se pazim što više mogu...
no vjetrove imam zbog probave: ne osjećam se napuhnuto, ali vjetrovi prisutni dok se ne ispraznim, i to iznimno smrdljivi i topli...

znam od prije da sam alergičan na laktozu i da mi pijenje mlijeka uzrokuje vjetrove, no nije mi nikad remetilo probavu, već bi samo bio napuhnut i vjetrovi bi nebi bili ništa posebno smrdljivi... neznam kak da to opišem ljepše :)

inače, otprilike je počelo sa par događaja: bio sam si spremio prije početka tih problema par puta jako ljute sendviće i u njih sam stavio i tabasco i luka. znam da sam dva dana nakon toga bio jako napuhnut sa manjim smetnjama u stolici, no to je prošlo. nedugo nakon sam imao ispit koji sam pao i to je definitivno bio shock za organizam. nedugo opet sam ga pao opet, no tad sam već imao ovakve smetnje

prije svega toga mi se znalo dešavat da bi na poslu prvo pražnjenje bilo normalno, ali drugo nakon posla ovakvo poremećeno... ili ako se nebi praznio uopće na poslu, doma bi bilo obavezno poremećeno...

neznam, sve mi se čini da mi je to zbog stresa, a opet, želio bit to liječit jer obaveze nemogu mijenjat :(

Thelma&Louise
03.06.2005., 10:55
Hmm, pomalo zvuči kao celijakija (većina navedenih simptoma se može povezati s njom) - intolerancija glutena koji se nalazi u pšenici, raži, ječmu... Probaj, ako želiš, izbaciti iz prehrane na npr. tjedan-dva kruh, tjesteninu, što više brašna... pa vidi kako reagiraš.

kazooie
03.06.2005., 11:30
u biti nit ne jedem toliko kruha a ni proizvoda od brašna: navečer sendvić (čak ni to nije pravilo, jer sam jučer recimo jeo banane i čokolino za večeru). eventualno ak u čokolinu ima glutena... (da nebi ispalo kako se šopam čokolinom, počeo sam ga jest prije nekih tjedan dana aktivnije od kad jedem lakšu hranu)
za ručak uopće ne jedem kruh
što bi i tako malo kruha moglo tako jako zezat probavu?

sad sam krenuo, prema savjetu doktorice, sa trapijom gastalima jer ona ne isključuje mogućnost da mi je kiselina prejaka. znam imat katkad žgaravice, no povezane su sa hranom - ak pojedem nešto teško il agresivno me počne peć žgaravica. no od kad jedem lagano mi se to ne dešava
dakle, terapija gastalima se svodi na to da 2h poslije obroka popijem gastal i puno vode. počeo sam jučer s time tako da se prvi rezultati tek očekuju, iako se još ne vidi poboljšanje

MaxB
03.06.2005., 11:54
kazooie kaže:
znam od prije da sam alergičan na laktozu i da mi pijenje mlijeka uzrokuje vjetrove, no nije mi nikad remetilo probavu, već bi samo bio napuhnut i vjetrovi bi nebi bili ništa posebno smrdljivi... neznam kak da to opišem ljepše :)
A kako znas da ti sadasnji problemi nisu uzrokovani mlijekom? U sljedecem postu spomenuo si banane i cokolino za veceru - katastrofa za nekog tko ima problema s probavom! Npr. ja imam osjetljiviju probavu u meni pocne blago kruljit u zelucu od jedne banane, naranca me napuhne itd.

neznam, sve mi se čini da mi je to zbog stresa, a opet, želio bit to liječit jer obaveze nemogu mijenjat :(
Spomenuo si stres - da, stres zbilja moze uzrokovati te probleme.

BTW jel mozda konzumiras proizvode "bez secera"? Recimo, sorbitol (Cedevitini peperminti, Spearmint, Fisherman's Friend i jos dosta proizvoda za zvakanje/jedenje ga sadrzavaju) uzrokuje meku stolicu - moguce da na tebe slicno djeluju i neka druga umjetna sladila. Uglavnom, nemoj nista zvakat ni jest bombone, bili oni sa secerom ili bez njega, jer si time samo mucis zeludac - on ocekuje hranu, a nje nema.

Thelma&Louise
03.06.2005., 11:57
Za nekoga tko ne tolerira brašno, da, čak i "mala" količina može izazvati smetnje.
Ali naravno, ne mogu tvrditi da je to kod tebe tako, eliminacijska djeta obično pomaže kod ovakvih poteškoća - svaki tjedan nešto isključi iz prehrane, "vodi dnevnik" pa ćeš vidjeti što te muči. :)

kazooie
03.06.2005., 12:30
MaxB kaže:
BTW jel mozda konzumiras proizvode "bez secera"? Recimo, sorbitol (Cedevitini peperminti, Spearmint, Fisherman's Friend i jos dosta proizvoda za zvakanje/jedenje ga sadrzavaju) uzrokuje meku stolicu - moguce da na tebe slicno djeluju i neka druga umjetna sladila. Uglavnom, nemoj nista zvakat ni jest bombone, bili oni sa secerom ili bez njega, jer si time samo mucis zeludac - on ocekuje hranu, a nje nema.
je, jedem žvake i to uvijek. nakon doručka obavezno žvačem žvaku do gableca u 10:30... isto tako i u toku dana žvačem, no jedino se trudim da ne žvačem na prazan želudac. ali definitivno puno žvačem, recimo 2-3 one male žvake dnevno

vidiš, to mi nije palo na pamet da bi mogao bit problem a znam da žvakanje potiče želudac na probavu. definitivno prestajem žvakat i gledam kako će to utjecat.

Xavi
04.09.2005., 18:57
Nemam pojma sto mi je u zadnje vrijeme.Prosli tjedan tvrda stolica s krvarenjem danas ne tako tvrda, ali opet obilno krvarenje.
Sad me malo uhvatio strah, gledala po googlu,mogli bi biti polipi, amozda i nesto gore.
Znam kad odem lijecniku poslat ce me na kolonoskopiju, a to je sigurno uzasno.
E sad me zanima ima li tko slicnog iskustva jer me hvata panika, jos me i decko uplasio.
Puno hvala na odgovorima.

bluerock
04.09.2005., 22:02
prije podosta godina dogodilo mi se isto pa sam pokušala prvo sa promjenom prehrane: malo graham kruhića, ab kultura i to mi je postao novi način života i bilo mi je ok. Kasnije bi se znalo to dogoditi tek ponekad-rijetko, tako da nemaš zasad još razloga za paniku. Razmisli malo šta si jela-pila i u koje doba dana pa pokušaj malo sa prehranom tjedan-dva. Vjerujem da će sve biti ok.:top:

Caith Sith
04.09.2005., 22:08
Koja krađa, koja krađa !!!!!! :azdaja:
Gade, preduhitrio si me s topicom !!!:azdaja:

Prva stvar koju ću sutra ujutro napravit, bit će prijavljivanje ovog nesvakidašnjeg bezobrazluka zavodu za zaštitu intelektualnog vlasništva.. :azdaja:
Sram te može bit !!! :azdaja:
Sram i stid !!!! :azdaja:

Kleine
05.09.2005., 10:08
Xavi kaže:
Nemam pojma sto mi je u zadnje vrijeme.Prosli tjedan tvrda stolica s krvarenjem danas ne tako tvrda, ali opet obilno krvarenje.
Sad me malo uhvatio strah, gledala po googlu,mogli bi biti polipi, amozda i nesto gore.
E sad me zanima ima li tko slicnog iskustva jer me hvata panika, jos me i decko uplasio.

jel ti cista krv ili krv u stolici?

ako je cista krv onda ti je puko unutrasnji hemeroid...(bar je tako mojoj seki bilo..)

Xavi
05.09.2005., 11:34
Kleine kaže:
jel ti cista krv ili krv u stolici?

ako je cista krv onda ti je puko unutrasnji hemeroid...(bar je tako mojoj seki bilo..)
Je cista krv je, ali mislim da nije u stolici bilo, nego bas mislim kako je se crijevo od pretvrde stolice ostetilo.
Ne znam dali je hemeroid, mislim da bi ga morala prije osjetiti.

Pallas
05.09.2005., 11:49
Krv u stolici = odmah lijecniku!

No.3
05.09.2005., 12:00
Kolonoskopija nije ništa strašno!!! možda neugodniji pregled. strašno bi bilo kad zbog straha ne bi išao kod doktora dok je vrijeme za to!!!
nemoj oklijevati, kao što s rekli prije krv u stolici je simpotom zbog kojeg se odmah ide kod doktora.
u krajnjem slučaju to vjetrojatno neće proći samo od sebe pa češ kod doktora morati ići prije ili kasnije. bolje je PRIJE!!

imaš privatne poliklinike gdje možeš obaviti kolonoskopiju pod anestezijom. ništa ne boli, gotovo za 30 min. jedini je problem što se treba platiti.

google ti neće pomoći!!!

Kleine
05.09.2005., 12:20
Xavi kaže:
Je cista krv je, ali mislim da nije u stolici bilo, nego bas mislim kako je se crijevo od pretvrde stolice ostetilo.
Ne znam dali je hemeroid, mislim da bi ga morala prije osjetiti.

ma zna se desit da se crijevo osteti ako je stolica tvrda, ali ovako u potocima to pukne unutrasnji hemoroid, ne osjetis ga.

kontroliraj sad malo tu tvoju stolicu, ali ti je najbolje ic do doktora pa bit na miru.

viel glück!:grli:

Tatsha
05.09.2005., 12:55
odmah doktoru;)
i ne brini, nije kolonoskopija nešto što se prvo radi, baš obratno.

_Altanta_
05.09.2005., 13:27
Odmah doktoru!! :eek: :eek:
Prvo se uzima stolica za dijagnozu, pregleda se rektum zbog mogućih hemoroida, a zatim kolonoskopija.
Bolje da znaš na čemu si, jer stvarno, može biti svašta, od običnih hemeroida do raka kolona. Nemojte se ljudi zezati sa stolicom u kojoj je krv. Može doći i do teške anemija ako se krv na taj način gubi iz tijela.

Cordelia
05.09.2005., 13:53
Sve su ti već rekli, pravac doktor i to što prije. Kolonoskopiju ti rade kao zadnju ako ne nađu uzrok krvarenju.

Ivanaa
05.09.2005., 17:52
Xavi kaže:

Prehrana igra vrlo važnu ulogu.

Xavi
05.09.2005., 21:48
Ivanaa kaže:
Prehrana igra vrlo važnu ulogu.
Ma bas se ja hranim zdravo.
I da ipak krv nije bila u stolici nego kao onako poslije svega, kao da je crijevo osteceno pa je krvarilo, mislim da znate na sto mislim.
Ma naravno da cu otici lijecniku.Iako mi je poslije toga sve bilo normalno, cim stolica nije tvrda, nema krvi, tako da mislim da je moguce hemeroid ili polip, pa krvari, jer krv nije u stolici.
Samo mislim ako su hemeroidi da bi to prije osjetila.
Ma nije mi problem platiti pregled samo da bude sve u redu.
Hvala svima na odgovorima,samo me nemojte plasiti, kao sto mi jedecko rekao da na kraju moze biti rak.

iman
01.10.2006., 11:38
Pomozite mi svojim iskustvima, pliz.
Već neko vrijeme mi je stolica odveć sluzava. Imam i unutarnje hemiće koji mi znaju prokrvariti, pa je ta sluz ponekad malo i krvava

Thelma&Louise
01.10.2006., 12:23
Već neko vrijeme mi je stolica odveć sluzava. Imam i unutarnje hemiće koji mi znaju prokrvariti, pa je ta sluz ponekad malo i krvava
jesi li anemična?

cesma
01.10.2006., 23:52
nemam osobnog iskustva ali znam da sluz u stolici zna biti znak bolesti crijeva i to i onih ozbiljnijih,pa mislim da trebaš se svakako posavjetovati sa svojim liječnikom da te uputi gastroenterologu. i ja imam unutarnje hemiće ali nikad nisam imala zbog njih sluzi u stolici. nemora značiti da nije od njih ali svakako se vrijedi pozabaviti sa tim, bar ja bi

CHE-Guerrilla
02.10.2006., 09:15
odi doktoru..duže vrijeme ako je sluzava to nije baš nešto ;)

baja
03.10.2006., 13:00
otiđi doktoru, znam da je to jedan od simptoma ulceroznog kolitisa... bolje odmah riješi dilemu...

Cordelia
03.10.2006., 17:12
otiđi doktoru, znam da je to jedan od simptoma ulceroznog kolitisa... bolje odmah riješi dilemu...

Definitivno ja to najbolje znam. Dobar savjet. Mada ne mora biti i vjerojatno nije ako nema i drugih simptoma. Ali crijeva su vrag i s njima se nije za igrati, pravac kod doktora.

Thelma&Louise
03.10.2006., 17:15
Definitivno ja to najbolje znam. Dobar savjet. Mada ne mora biti i vjerojatno nije ako nema i drugih simptoma. Ali crijeva su vrag i s njima se nije za igrati, pravac kod doktora.
same here, ali je dijagnoza celijakija... doktor definitivno

CHE-Guerrilla
05.10.2006., 15:14
ja daj molim te :flop: :rolleyes: sluz u stolici je jedan od simptoma stotinu stanja...što fizioloških što patoloških :kava:

baja
06.10.2006., 10:44
ja daj molim te :flop: :rolleyes: sluz u stolici je jedan od simptoma stotinu stanja...što fizioloških što patoloških :kava:
naravno, zato sam i rekla da je jedan od simptoma. kako imam prijatelja koji boluje od ulceroznog kolitisa znam ponešto o istoj... i poželjno ju je čim prije detektirati.

Dumas
24.07.2007., 23:07
Cao svima!

Prvi post pa odmah upit o zdravlju. Volio bih se posavjetovati s nekim ko bi mi mogao ukazati na vjerovatne uzroke problematike navedene u naslovu.

Nisam ja u pitanju nego meni jedna izrazito draga tetka (materina sestra). U fantasticnim smo odnosima i jako smo si privrzeni. Ona opet nikad nije imala svoje djece niti se udavala a sad gazi bogme lijepih 77 i pol godina.
Problemi sa stolicom su joj se javili prema vlastitom kazivanju u sestom mjuesecu ove godine dok je bila u posjeti svom rodnom kraju. Inace zivimo svi skupa u Skandinaviji.
Dakle prema njenim rijecima pocela je imati problema sa stolicom u 6 mjesecu ove godine. Radi se o diareji kako ona to opisuje. Ne ide ona tako cesto napolje 2-3 puta dnevno ali kad ide onda je to uglavnom nesto u obliku diareje.Dakle govorimo o fenomenu koji se nije pojavljivao do prije cirka 2 mjeseca a sad je kontinuiran manje vise vec 2 mjeseca.

Ona je zabrinuta a normalno i mi ostali. Apetit joj je dobar. Ne gubi na kilazi.Dobro spava.Nema bolova u stomaku. Iako jucer mi rece da je bolio stomak po prvi put pa da je morala napolje i poslije toga da je sve bilo OK.
Problema sa zeludcem, zuci i jetrom nikad nije imala hvala bogu.

U januaru napipala otvrdak na desnoj dojci i ispostavilo se da je tumor. Kako god. To nam je svima gadan sok jer rijedak je slucaj da zene u tim godinama obolijevaju od toga, bar koliko smo mi bili upuceni.
Bila je pocetna faza karcinoma bez ikakvih metastaza hvala bogu. Na limfne zlijezde i ostalo.Opertaivni zahvat a zatim serija kratkih jednominutnih zracenja.
Dobila antihormonalne tablete da pije. Kemoterapija nepotrebna.

U zadnjih 30 godina samo dva operativna zahvata 1979 godine urinovod i 2007 operacija dojke.

Defekt kicme jos od djetinjstva koji sa staroscu stvara probleme i na drugim poljima. Kako ona kaze udara u bubrege, mjehur pa po njoj mogucno uzrokuje i ove zadnje smetnje.

Ipak u strahu su velike oci. Moze li biti u pitanju neki virus ili nesto drugo.
Kod ljekara dolje kod nas obavila detaljne pretrage pluca, krvi i jos nekih stvari prije 2 mjeseca. Kaze nalazi dobri bili.
Boji se opet ici kod ljekara ovdje.
Kupila sebi u ljekarni sredstvo za reguliranje stolice u vidu tableta. Navodno jako efikasno. Popila dva puta po 2 tablete u razmaku od 7 dana. Bez rezultata.

Molim za savjete ako ih imate! Znam da bih je trrebao nagovoriti da ode ljekaru sto i pokusavam ali to je lakse reci nego i uciniti. Sto kazu kad je vlastita koza u pitanju a pogotovo u tim godinama panika cini svoje i ona se pomalo iracionalno ponasa. Ali treba biti covjek i shvatiti da je strah nekad jaci od razuma.

Hvala unaprijed.

ante dumbledore
25.07.2007., 19:23
kada je se ona preselila vama? kako sam shvatio, nije prije živjela gore...treba isključit i tu vrstu proljeva, dakle zbog promjene okoline življenja
također treba vidjet kakvu prehranu koristi,posebice nešto što prije nije konzumirala
svakako se treba posavjetovat sa liječnikom,ako ništ drugo da isključi proljev kao nuspojavu lijekova koje koristi
od nalaza ne bi loše bilo bar za početak uradit krvnu sliku i osnove biokemije te koprokulturu,eventualno još kod gastroentrologa na kolonoskopiju/biopsiju

Dumas
29.07.2007., 20:48
Hvala na promptnom odgovoru.Citao sam nesto da u izvjesnoj mjeri zracenja kao i antihormonalne tablete odnosno citostatici mogu uzrokovati kao nuspojavu prolive.Zadnjih par dana ne zali se nesto na stolicu. Ne znam mozda se i boji reci.Kaze ide 2-3 puta napolje dnevno.Stolica uglavnom mekana odnosno nije uvijek iskljucivo proliv. Nema krvi sto je dobro.

Ona zivi tu inace od 1994 godine samo je bila dolje u nasim krajevima 3 mjeseca i vratila se prije mjesec dana. A zakacio je val vrucina dolje a dosla ovdje gdje je docekala skandinavska klima sa + 15-16 stupnjeva.

Prihvatila je da se posavjetujem sa ljekarom koji joj je prepisao terapiju, jer se nada da ce joj mozda reci da ne mora vise piti lijekove. Inace najradije ne bi ljekaru. Boji se sta ce joj reci a i ima vise povjerenja u nase ljekare za koje kaze da su kudi kamo bolji dijagnosticari.

Za mjesec, dva ce opet dolje pa kaze da bi najradije se dolje podvrgnula ljekarskim pretragama ponovno ako treba.

Lilit
10.10.2007., 21:46
bas citam te bolesti crijeva malo i usput guglam pa me zanima ako neko zna, sluzava stolica najcesce znaci da se radi o tvrdoj stolici koja ima sluzi po sebi a sta ako postoji samo malo sluzi bez stolice, npr prilikom vjetrova?
i opcenito ako neko zna, malo je offtopic, koji su testovi koji se prvi rade kod sumnje na neko crijevno oboljenje?

marta 76
10.10.2007., 22:36
Odmah doktoru...
Imam Crohnovu bolest i sluz u stolici..:eek:
ne mora biti ništa strašno..ali..kad su crijeva u pitanju :eek: :eek:

mišica27
14.10.2007., 12:34
Zadnjih tjedan dana sam bolesna i samo ležim. Imam upalu sinusa. Već u srijedu mi je probava postala čudna. Pojedem nešto i jako se napuhnem. A od četvrtka, imam redovito stolicu samo je dosta tvrda i nakon što obavim nuždu, imam osjećaj da nisam do kraja, a zatim kad nešto pojedem, napuhnem se. I s lijeve strane trbuha ne da me boli, nego samo u nekim momentima kao da me žulja. Općenito, trbuh kao da mi je pun zraka kad ga dotaknem.
Napominjem da mi prehrana baš i nije najbolja, a od četvrtka pijem antibiotik Augmentin i antihistaminik Telfast!
Molim vas, imam li se razloga zabrinjavati ili je to od ležanja, lijekova i prehrane.
Doktorici sam napomenula da mi je čudno i da me to kao žulja. Ona je rekla da neka me to ne zabrinjava. Nije me ni pogledala.

Molim vas za savjet. Jer eto nije opstipacija,ali mene već jako muči.:rolleyes:

megtom
14.10.2007., 22:54
Ja imam redovno takvih problema i najbolji lijek za to je PORTALAK sirup.U ljekarni trazi onaj u vrecicama,jedna vrecica jedna doza,pij ga 5-7 dana.Najbolje od svega ti je to sto taj sirup nije stetan ni za sta.Moja malena je njime sa 3 god lijecila kronicnu opstipaciju i savrsen je.

majchy_m
11.11.2007., 13:18
hranim se zdravo ,normalno,raznoliko
imam redovitu stolicu ,no zadnih par dana je stvarno rijetka i to me jako brine jer sam paranoicna
nemam bolova u trbuhu
cak sam prestala jest voce i jogurte u nadi da ce se vratit u normalu no nije
tjesi me jedino sto je to jednom dnevnom
jel imao tko slicnih problema?

Ivanicapeca
11.11.2007., 13:26
hranim se zdravo ,normalno,raznoliko
imam redovitu stolicu ,no zadnih par dana je stvarno rijetka i to me jako brine jer sam paranoicna
nemam bolova u trbuhu
cak sam prestala jest voce i jogurte u nadi da ce se vratit u normalu no nije
tjesi me jedino sto je to jednom dnevnom
jel imao tko slicnih problema?

Oće to. Pojedi 2 banane, prestat će ti:top:

majchy_m
11.11.2007., 14:18
probat cu
tnx na savjetu

SSDM
11.11.2007., 20:27
Caj od sipka dosta zasladjen i mnogo cokolade za kuhanje.

BundyBoy
12.11.2007., 07:43
ako ništa ne pomogne... onda ako ništa drugo
barem odnjeti stolicu na testiranje na parazite... možda si nešto
pokupila negdje... nikad neznaš... :top:

goran21
18.12.2007., 20:33
Molio bi za savjet. Moja baka već godinama uzima tablete za čišćenje jer bez njih jednostavno ne može. Čak i sa tabletama ima tvrdu i neredovitu stolicu. U zadnje vrijeme joj se u stolici pojavila sluz. Liječnici kažu da bi trebala prestati uzimati tablete i paziti na ishranu ali nijedan nije dao preciznije informacije. Ona inače jede dosta laganu hranu i uglavnom kuhanu i često pije donat ali sve to ne pomaže dovoljno.
Što napraviti? Što jesti a što izbjegavati. Može li se stanje ublažiti ako se već ne može riješiti.
Hvala na svakom savjetu.

Merlina
18.12.2007., 21:38
Sigurno bi trebala piti puno više obične vode. Pod više mislim barem 3 x puta više nego što pije. To je osim hrane (a kažeš da pazi na hranu) najvažnije.

vanili
19.12.2007., 05:34
Da,da,trebala bi piti puno vode, a dobro bi došle i neke suhe šljive,suhe marelice. Onda jabuke s korom,a ima i za kupiti probavin koji može preliti s mlijekom,to je isto dobro.

tvuk
19.12.2007., 07:33
Treba jesti više hrane sa vlaknima. Zobene pahuljice, niskokaloricno povrce, salate itd.

Ja otkad sam poceo jesti zobene pahuljice za dorucak skoro svaki dan moram na wc i nemam apsolutno nikakvih problema sa stolicom.

zvijer__
19.12.2007., 11:04
ima doata stvari, tipa ricinusovo ulje je jedna od solucija, može i prolife tablete, ortisan kocke, to su od encijana na prirodnoj bazi, koliko sam čula,:ne zna:
trebala bi piti neke jogurte, da malo sredi crijevnu mikrofloru pa da bakterije učine svoj posao u crijevima, Bioaktiv je dobar...,,,:)

sretno :)

iva2110
19.12.2007., 11:06
Sigurno bi trebala piti puno više obične vode. Pod više mislim barem 3 x puta više nego što pije. To je osim hrane (a kažeš da pazi na hranu) najvažnije.

slažem se u potpunosti, ja otkad pijem puuuuuuuuno vode idem na wc u prosjeku 3X dnevno:p
al ja ti popijem oko 5-6 litara:eek: jednostavno sam non-stop žedna i bez vode ne idem nikuda:mig:

jajoglavac
19.12.2007., 11:15
svako večer pola kivija sa malo šećera,ujutro na tašte čašu donata MG i :top:

tvuk
19.12.2007., 11:41
Zašto svi preporučaju laksative? Treba riješiti uzroke a ne simptome. Prehrana bogata vlaknima je najbolje moguće rješenje.

Merlina
19.12.2007., 20:27
Da laksastivi pomažu, ali problem ostaje. Dakle, baš sam prije par dana negdje čitala članak u kojem se kaže da je nedovoljno konzumiranje vode glavni uzrok tvrde stolice.

anya
20.12.2007., 11:11
Nije problem samo u nedovoljnoj količini tekućine. Treba jesti vlaknastu hranu, sve integralno (crni kruh, tjestenina, razne muslije a meni najviše pomažu pšenične posije, kao i puno povrća (kratko kuhanog) ili svježeg....
Godinama sam imala problema (posljedica poremećaja u prehrani) a sada nemam nikakvih problema uz takvu prehranu...Nije lako odviknuti se od tih čajeva (posebno je to teško starijim osobama koje teško mijenjaju prehrambene navike) ali se trud svakako isplati...

goran21
20.12.2007., 15:44
Puno hvala svima. A znate li možda di bi mogao naći detaljniji popis hrane koju treba uzimati i one koju treba izbjegavati. I koliko je taj izbor individualan.

charlyse
20.12.2007., 17:48
Molio bi za savjet. Moja baka već godinama uzima tablete za čišćenje jer bez njih jednostavno ne može. Čak i sa tabletama ima tvrdu i neredovitu stolicu. U zadnje vrijeme joj se u stolici pojavila sluz. Liječnici kažu da bi trebala prestati uzimati tablete i paziti na ishranu ali nijedan nije dao preciznije informacije. Ona inače jede dosta laganu hranu i uglavnom kuhanu i često pije donat ali sve to ne pomaže dovoljno.
Što napraviti? Što jesti a što izbjegavati. Može li se stanje ublažiti ako se već ne može riješiti.
Hvala na svakom savjetu.

Moj dida ima problema sa stolicom, hemeroide, krvarenja i sl.... sve do nedavno kada je izbacio bijeli kruh, savko jutro za doručak jede musli s 2-3 žlice lana i bio aktivom. Nema više hemeroida, nema više krvarenja i na wc ide svaki dan:top:
I sama nekad imam problema sa stolicom i mogu iskreno reći da da je lan zakon. U DM-u kupiš 500 g za 6-7 kn, samelješ u mlincu jer se sjemenke zabiju među zubiće pa nije baš ugodno:D -bolje samljeti, i uz musli staviš 2-3 žličice. Također pomaže donat Mg...

Tatsha
20.12.2007., 18:09
i suho voće tipa šljive smokve,...

goran21
04.01.2008., 22:25
Evo nekoliko najkorisnijih članaka koje sam našao:
www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/834/
www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/362/
www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/667/
www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/197/
www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/835/
www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/159/
www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/510/
www.vasezdravlje.com/izdanje/30/
www.belupo.hr/Default.aspx?sid=245

Mliječne proizvode ne bi trebalo uzimati ali dosta ljudi na forumu preporuča uzimanje jogurta.

mdundek
13.05.2008., 14:49
Prije 10-ak dana kod velike nužde primjetio sam krvavi trag unutar školjke.Do danas više nema tragova krvi,stolica je postala neuredna i mekana.Neznam da li je to normalno s obzirom da sam smanjio unos "teške" hrane i jedem više laganiju i mekšu hranu i jedem manje nego prije.Prije par dan dana stolica mi je postala dosta uža nego prije i nakon svake stolice osjaćam žarenje u predjelu čmara.Kada sjedim imam osječaj da mi nešto smeta na lijevoj strani čmara.Nemam grčeve i proljev.Dosta često imam pritisak u donjem dijelu trbuha i čmara ,ali kad pustim vjetrove pritisak nestane.Nakon stolice pojavi se nešto kao "sluz" koja ako ju ne obrišem izaziva još jače žarenje.Kada se prije spavanja operem i preko noći sve je u redu.Molim savjet jer me jako brine ovo pojava sužene stolice, a i sve ostalo.jednostavno se pojavilo preko noći.Imam 45 godina.Hvala unaprijed.

valneahana
13.05.2008., 15:18
Prije 10-ak dana kod velike nužde primjetio sam krvavi trag unutar školjke.Do danas više nema tragova krvi,stolica je postala neuredna i mekana.Neznam da li je to normalno s obzirom da sam smanjio unos "teške" hrane i jedem više laganiju i mekšu hranu i jedem manje nego prije.Prije par dan dana stolica mi je postala dosta uža nego prije i nakon svake stolice osjaćam žarenje u predjelu čmara.Kada sjedim imam osječaj da mi nešto smeta na lijevoj strani čmara.Nemam grčeve i proljev.Dosta često imam pritisak u donjem dijelu trbuha i čmara ,ali kad pustim vjetrove pritisak nestane.Nakon stolice pojavi se nešto kao "sluz" koja ako ju ne obrišem izaziva još jače žarenje.Kada se prije spavanja operem i preko noći sve je u redu.Molim savjet jer me jako brine ovo pojava sužene stolice, a i sve ostalo.jednostavno se pojavilo preko noći.Imam 45 godina.Hvala unaprijed.

mogu biti hemeroidi,krvareći polipi na crijevima,a možda karcinom debelog crijeva,karcinom karakterizira sužena stolica npr. kao olovka,odi ti lijepo odmah dr. opće prakse bez obt+zira što sad ne krvariš da te pošalje na daljnje pretrage

Forumas-zg
14.05.2008., 11:34
Spominješ sluz, jel?! Ja bih rekao da je to gnoj, a ne sluz! I da nešto smeta na lijevoj stvari? Na osnovu ovih simptoma ja bih bio gotovo 100% siguran da je riječ o PERIANALNOM APSCESU! :( Moj savjet je: HITNO DOKTORU! Jer to može postati po život opasno stanje, može prerasti u sepsu! Međutim, nemoj se odmah previše prepasti, srećom apsces NIJE ništa zloćudnoga, dapače uspješno se liječi, bolje rečeno operira, to je kao neka cista u kojoj se nakuplja gnoj, a posljedica je infekcije u analnom području. Ako se dugo čeka, može postati veliko kao šaka, a može i zahvatiti susjedne organe. Dakle, najbolje je ne čekati, što se ranije dođe, to je tretman lakši! Inače, liječenje se sastoji u operaciji, pri kojoj se napravi tzv. incizija (rez) i drenaža gnoja. Ova operacija iako nije teška se gotovo uvijek radi s uspavljivanjem, tj. pod općom anestezijom, jer lokalna ne djeluje u upaljenom tkivu, ali se obično ide kući isti dan. Kasnije ako se stvari zakompliciraju i nastane fistula, mora se na još jednu operaciju, a ja za to nikako NE savjetujem bolnicu, već privatnika, jer u bolnici imaju jako radikalan pristup fistulama, koji nije potreban! :top:

Ivanicaos
05.08.2008., 09:32
Molim vas za pomoć, prije 2 tj. sam dobila proljev sa sluzi i sukrvicom,mislila sam da ce proći samo od sebe, no nije prolazilo nego me počeo boliti stomak, onda sam otišla na hitnu, poslali me na zarazni, tamo su mi izvdili krv i stavili na infuziju, krvna slika mi je bila dobra, osim crp i leukocita koji su bili malo povečani, znaći upala.... dali su mi antibiotike i dijetu i poslali me kući.Proljev je prestao, no za par dana sam osjetila jako veliku slabost, imam 45 kg i 26 god., pa sam opet otišla na infuziju jer uz tu kilažu dijeta mi je najmanje trebala, tamo su mi opet izbadili krv, leukociti su bili u granici normale, a crp samo malo povišen, 6.5, a gornja granica je 5.0.Govance mi normalo, nije proljev, samo malo tamnije nego inaće, ali me stalno boli doljnji dio stomaka i to me sada brine.....
Obavila sam ginekološki pregled i sasvim je u redu.A na ultrazvuku sam bila prije 2 mjeseca i sve ok, vadila krv za h.pyori i sve ok.....
Molim Vas POMOZITE mi s nekim savjetom i mišljenjem.....
HVALA SVIMA

Tatsha
05.08.2008., 13:21
traži uputnicu za gastroenterologa, ako ovo os znači osijek, ako imaš bilo kakvu vezu odi na pregled kod šefa- včeva, inače ak ne malo se raspitaj kod koga, jer nam na osječkom gastru nisu baš neki dr, a ovo znam iz nažalost iskustva :mig:

Ins@ni@
05.08.2008., 23:00
Obavi kolonoskopiju i budi mirna. Nitko ti ne može postaviti dijagnozu napamet bez da ti obavi kolonoskopiju i uzme uzorke tkiva i pošalje u laboratorij. Većina tih doktora su nesposobni, ja znam masu ljudi kojima su oni rekli da imaju npr hemoroide kad ono ulcerozni kolitis ili chron, za nevjerovati.

Ins@ni@
05.08.2008., 23:10
imaš li povišenu tjelesnu temperaturu, problema s vjetrovima, krče li ti crijeva, je li sluz gusta ili rijetka, je li krv tamnija ili svjetlija, koliko puta na dan ideš na wc, imaš li nenormalne nagone iznenada za obavit stolicu.....sve su to bitne stvari koje će ti postaviti svaki doktor prije kolonoskopije

Bundevica
06.08.2008., 00:07
Molim vas za pomoć, prije 2 tj. sam dobila proljev sa sluzi i sukrvicom,mislila sam da ce proći samo od sebe, no nije prolazilo nego me počeo boliti stomak, onda sam otišla na hitnu, poslali me na zarazni, tamo su mi izvdili krv i stavili na infuziju, krvna slika mi je bila dobra, osim crp i leukocita koji su bili malo povečani, znaći upala.... dali su mi antibiotike i dijetu i poslali me kući.Proljev je prestao, no za par dana sam osjetila jako veliku slabost, imam 45 kg i 26 god., pa sam opet otišla na infuziju jer uz tu kilažu dijeta mi je najmanje trebala, tamo su mi opet izbadili krv, leukociti su bili u granici normale, a crp samo malo povišen, 6.5, a gornja granica je 5.0.Govance mi normalo, nije proljev, samo malo tamnije nego inaće, ali me stalno boli doljnji dio stomaka i to me sada brine.....
Obavila sam ginekološki pregled i sasvim je u redu.A na ultrazvuku sam bila prije 2 mjeseca i sve ok, vadila krv za h.pyori i sve ok.....
Molim Vas POMOZITE mi s nekim savjetom i mišljenjem.....
HVALA SVIMA

Koliko si visoka i jesi li smršavila u zadnje vrijeme? Ako jesi, koliko si smršavila, u kojem vremenu i je li to bilo namjerno ili zato jer nemaš apetita, povraćaš i slično?

Imaš li redovite mensturacije? Ako ne, kakav ti je ciklus? Kad je bila zadnja menstruacija?

Uzimaš li kontracepciju? Ako da, koju i koliko dugo?

Jesi li bila trudna? Ako da, koliko puta, kad zadnji put i kakav je bio porođaj (carski/vaginalni)?

Jesi li imala neke infekcije mjehura ili vaginalne infekcije? Na ginekološkom, jesu li radili transvaginalni ultrazvuk ili si spomenula ultrazvuk trbuha (abdomena)?

Jesi li od nedavno počela korisiti neke lijekove (radi bilo čega)? Ako da, što, koliko dugo uzimaš?

Jesi li negdje putovala u zadnjih 6 mjeseci? Je li netko doputovao kod tebe (u obitelj)?

Kažeš da te boli trbuh - koji dio donjeg trbuha? Lijevi ili desni? Obje strane? Boli li stalno jedno mjesto ili neodređeno? Kakvi su bolovi? Grčevi (slično kao kad se ima proljev) ili je bol oštra, probadajuća?

Kad kažeš slabost, misliš na malaksalost, nemoć ili na mučninu u želucu?

Što su rekli u zaraznoj bolnici za rezultate kulture stolice?

Ivanicaos
06.08.2008., 10:51
Visoka sam 165, smršavila sam oko 4 kg u manje od mj dana, nije bilo namjerno, jer se želim naprotiv udebljati,a ne još smršaviti, a to baš i ne uspjevam, imam apetit, ali jako slab.
A što se tiće ginekologije, uzimala sam triqular par godina, prestala sam ga piti prije 2 mjeseca, od tada nisam dobila menstruaciju.... ali me počelo nešto boljakati svakodnevno s desne strane u ranvini kuka prema pupku, isla sam kod par dokt. no nitko na to nije obračao pozornost.
Na g. pregledu su mi radili i unutarnji i vanjski ultrazvuk, i sve je bilo ok, osim nekoliko malih folikula na oba jajnika, međutim, to sam sve radila pije mora....
Što se tiće putovanje, tada je sve i počelo, bila sam na moru, okupala se jednom, sutra dan proljev sa sluzi i sukrvicom, pa bolovi.
Bolovi su uglavnom u donjem djelu trbuha i s desne i s lijeve strane, a bol je onako tupa i boli i nekad me uhvate i grčevi, pa moram na wc i izađe uglavnom ta sluz, sluz nije tako gusta, više je rijeđa, a ta krv je dosta svijetla.... uglavnom imam stolicu ujutro i onda po cjeli dan me mući ta sluz.... guza me užasno boli.......
Nisam koristila nikakve lijekove, osim gastala i peptorana, jer mi često bude mučnina u želutcu.
Imala sam ponekad i lagnu temp. oko 37.5.
Slabost mi je bila onako malaksala, bol u mišićima...
A stolicu sam odnjela u ponedjeljak, i tek su mi rezultati gotovi u petak, pa cu napisati kakvi su...

Šta vi mislite, jel ima razloga za veliku brigu?????
Hvala vam svima

Ins@ni@
06.08.2008., 12:45
Što se tiće putovanje, tada je sve i počelo, bila sam na moru, okupala se jednom, sutra dan proljev sa sluzi i sukrvicom, pa bolovi.
Bolovi su uglavnom u donjem djelu trbuha i s desne i s lijeve strane, a bol je onako tupa i boli i nekad me uhvate i grčevi, pa moram na wc i izađe uglavnom ta sluz, sluz nije tako gusta, više je rijeđa, a ta krv je dosta svijetla.... uglavnom imam stolicu ujutro i onda po cjeli dan me mući ta sluz.... guza me užasno boli.......

Hvala vam svima

Ja sam te pitala ona gore pitanja jer mi to tvoje miriše na početni stadij ulceroznog kolitisa(a opet ne mora značit, može biti samo neka upala). On se i dogodi iznenada, pogotovo ako si izložena stresu, a pogađa uglavnom osobe od 15-45 godina iako ima iznimki. Nije opasna bolest i može se držati pod kontrolom. Ne želim te strašiti i nagađati napamet bez pregleda, ali o tome bi se moglo raditi. Baš sluz i krv su karakteristični za tu bolest, a povišena temperatura i bolovi isto idu u prilog bolesti. Još mi samo reci koliko puta dnevno imaš stolicu i jesi li izložena stresu.

I još nešto....HITNO NA KOLONOSKOPIJU, te stvari nisu za igru. Nitko, ama baš nitko ti ne može sa sigurnošću utvrditi što ti je dok se ne uzmu uzorci iz crijeva i pošalju na analizu u laboratorij. To što ti je krv u stolici svijetla znači da ti prilikom kolonoskopije neće morati ulaziti toliko duboko po crijevima i neće te boliti koliko bi te inače bolilo. Ako te strah tog pregleda uvijek možeš tražiti anesteziju, to ti nitko ne može uskratiti i nećeš osjetiti ništa.

Tatsha
06.08.2008., 13:13
uglavnom to što imaš i proljev i sluz nije dobro, moraš otići gastroenterologu, samo se potrudi saznati koji je najbolji i budi uporna dok ne saznaš što ti je

Ivanicaos
06.08.2008., 18:47
Hvala puno svima vama....
Jako se brinem, jer mi to otežava normalan način života....
Stolicu nemam tako često, možda 2-3 puta na dan ( dosta mekano ) i možda još toliko puta me iznenada potjera na wc i izađe samo ta sluz....
Čitala sam o tome ulceroznom kolitisu, uh... to se meni cini sve prestrašno.....

Ivanicaos
06.08.2008., 18:49
A stresu nisam nešto previše izložena, osim sada malo jer se brinem oko tog svog sadašnjeg stanja za koji se nadam da ce brzo proći...

Ins@ni@
06.08.2008., 23:37
Hvala puno svima vama....
Jako se brinem, jer mi to otežava normalan način života....
Stolicu nemam tako često, možda 2-3 puta na dan ( dosta mekano ) i možda još toliko puta me iznenada potjera na wc i izađe samo ta sluz....
Čitala sam o tome ulceroznom kolitisu, uh... to se meni cini sve prestrašno.....

Nije normalno imati stolicu više puta dnevno, a blaži oblik ulceroznog se odnosi upravo na oko tri stolice dnevno. Također nije normalno imati krv i sluz u stolici. Možda ti se tvoj trenutni stres ne čini tako strašan, velik, ali možda je baš to okidač koji je izazvao bolest. Jesi li se pronašla u simptomima bolesti dok si čitala to o ulceroznom?

Ins@ni@
06.08.2008., 23:55
Evo našla sam ti detaljan opis za blaži oblik bolesti....

Blaga bolest
Kod pacijenata čija je bolest ograničena na rektum (proktitis) ili rektosigmoidni dio (proktosigmoiditis ili distalni kolitis) često se simptomi prezentiraju podmuklo u obliku povremenog krvarenja iz debelog crijeva povezanog sa izbacivanjem sluzi te blažim proljevom s manje od četiri rijetke stolice dnevno. Blaga grčevita bol, lažni nagoni na stolicu i periodi zatvora također su česti, dok se jaka trbušna bol, obilno krvarenje, vrućica i gubitak tjelesne mase u ovom stadiju rijetko viđaju.

Bundevica
07.08.2008., 00:09
Nije normalno imati stolicu više puta dnevno, a blaži oblik ulceroznog se odnosi upravo na oko tri stolice dnevno.

Ovisi. Ima ljudi kod kojih je to normalno. Kao što ima ljudi kod kojih je normalno da idu na wc dva put na tjedan. Ovisi kako je bilo prije početka problema.

Bundevica
07.08.2008., 00:25
Visoka sam 165, smršavila sam oko 4 kg u manje od mj dana, nije bilo namjerno, jer se želim naprotiv udebljati,a ne još smršaviti, a to baš i ne uspjevam, imam apetit, ali jako slab.
A što se tiće ginekologije, uzimala sam triqular par godina, prestala sam ga piti prije 2 mjeseca, od tada nisam dobila menstruaciju.... ali me počelo nešto boljakati svakodnevno s desne strane u ranvini kuka prema pupku, isla sam kod par dokt. no nitko na to nije obračao pozornost.
Na g. pregledu su mi radili i unutarnji i vanjski ultrazvuk, i sve je bilo ok, osim nekoliko malih folikula na oba jajnika, međutim, to sam sve radila pije mora....
Nisam koristila nikakve lijekove, osim gastala i peptorana, jer mi često bude mučnina u želutcu.
Imala sam ponekad i lagnu temp. oko 37.5.
Slabost mi je bila onako malaksala, bol u mišićima...
A stolicu sam odnjela u ponedjeljak, i tek su mi rezultati gotovi u petak, pa cu napisati kakvi su...

Hvala vam svima

S obzirom na visinu malo si premršava, index tjelesne težine ti je 17 a trebao bi biti barem 19, ok ali sad si smršavila jer imaš proljev pa će se to vjerojatno brzo popraviti kad prestane. Je li gubitak apetita od početka proljeva ili i prije?

Gdje si se kupala? Na nekoj napućenoj plaži? U bazenu? Jesi bila u nekom restoranu? Jesi jela nešto neobično što inače ne jedeš?

Guza te boli jer se naprežeš pri defekaciji i izmučena si od silnog kakanja. Ono što treba pratiti je krv i sluz u stolici. Pošto kažeš da je krv svijetlo crvena vjerojatno je da dolazi iz debelog crijeva.

Meni za sada izgleda kao infekcija, tako da ćeš vidjeti kad dođu nalazi. Ne znači ništa što su CRP i leukociti niski, može se raditi o virusnoj infekciji u tom slučaju bila bi infekcija ali blago povišeni/normalni CRP i normalni leukociti. Osim toga jednom uzeti CRP nije dovoljan za dijagnostiku. U prilog viralnoj infekciji govori i bol u mišićima i malaksalost.

Pazi i na temperaturu, i pazi da piješ dovoljno tekućine na dan, voda, čaj od šipka. Bitno je i da jedeš, čim možeš tj. ne osjećaš mučninu (svježi sir, na lešo krompir, kuhanu piletinu, krekere, prepečeni kruh, uglavnom tako nešto).

Javi rezultate. Sigurno će ti provjeriti stolicu i na parazite. Mislim da nije ulcerozni kolitis, on bi bio puno žešći. Vidjet ćemo, glavu gore.:)

Tatsha
07.08.2008., 08:41
Nije normalno imati stolicu više puta dnevno

Normalno je, ali nije normalno uvijek imati meku stolicu ako svaki dan ne jedeš isto

obzirom da crp zaista nije visok, a kod napada ulceroznog i crona on skače u nebesa- oko 100, ja bi prvo isključila sve bakterije, viruse, parazite, malo je čudno da napad ulcera ili crona započne na moru, oni kreću kad si pod stresom, a ne na odmoru, tak da detaljnu analizu stolice pod 1.

Tatsha
07.08.2008., 08:49
inače meni je dijagnoza ulcerozni, imala sam samo jedan napad prije 3 godine i bio je normalna stolica i sluz, sluz me je iritirala i išla sam češće u wc da ju izbacim, nisam imala samostalnih bolova, već su me zbog sluzi crijeva bolila na dodir, 2 godine mi je trebalo da skužim što mi se dogodilo, proučavanjem hrane, našla sam do poprilično bizarnog odgovora- ne podnosim jabuke u bilo kom obliku (i kad udio u nečemu), kod mene vrijedi- jabuka=sluz u stolici

bilo bi dobro da ako se slučajno ne pokaže da su paraziti, virus ili nešto, da uzmeš bilježnicu i kreneš na "igranje", kreneš od dijete za proljev i pišeš kakva je stolica i svaki dan unosiš nešto novo i kako se to odrazilo na tebe, ja nisam to radila i zato mi je trebalo jako dugo da skužim što ne podnosim, jer teško je to samo tako uvidjeti obzirom na broj namirnica koje svaki dan unesemo

Ivanicaos
07.08.2008., 11:37
Kao prvo želim Vam se svima zahvaliti na svim savjetima :)
Što se tiće apetita, ja uvijek jedem malo, ali često, pa me svi zezaju jer sam mršava, a stalno nešto jedem.
Kupala sam se na krcatoj gradskoj plaži, more mi je bilo užasno hladno za noge, pa možda i odtuda upala .... sutradan sam se opet kupala i počela štucati, neznam od cega, mama mi kaže da je moguće od ozeblih nogu i tak sam ja štucala cijeli dan, a sutra dan proljev, pa sluz i ta krv u sluzi.
Jela sam u restoranu hotela, dečko je jeo isto sve što i ja i to uglavnom uobičajenu hranu, jedina razlika je ta što sam ja pila par caša vode iz slavine iz hotela, a on nije....
U ovim opisima blagog ulceroznog k. se mogu pronaći, jer mi je mekana stolica, imam sluzi sa tom sukrvicom... krce mi crijeva, nekada mi je i muka.
Malo prije sam se vratila sa pregleda gastroenterologa, on smatra da to nije ništa strašno i da ce proći kroz par dana, smatra da je to uobičajena ljetna viroza crijeva.... a za sluz kaže da to nije normalno, ali da se crijev tako oporavljaju i izbacuju sluz koju luci sluznica i reko mi je da se ne brinem toliko jer bi to moglo prerasti u još nešto gore....
Jutros sam opet išla vaditi krv, sutra su mi i ti nalazi i nalazi stolice gotovi, premda taj gastroenterolog kaže da se u analizi stolice baš i nemože toliko toga vidjeti, odnjela sam na analizu za bakterije i parazite, al ja vjerujem da ako ima nešto da bi to trebalo pokazati.... rekao mi je da ako mi ta sluz i krv u sluzi budu još 2-3 tj , da obavim kolonoskopiju....

Tatsha
07.08.2008., 12:24
kod koga si bila?

Ivanicaos
07.08.2008., 16:16
Bila sam kod dokt. Paulini.
Zašto? Jel imam rzloga za brigu... uh...jedva čekam da mi to sve prođe...

Tatsha
07.08.2008., 19:28
pa pitala sam te prije da li ti je ono OS iz nicka osijek pa me zato zanimalo, jer sam rekla da nemam neko mišljenje o njima, osim o šefu.

Ivanicaos
07.08.2008., 20:00
Joj oprosti, zaboravila sam na to odgovoriti... da, ja sam iz osijeka.... nisam otišl u bolnicu ,jer nisam ni ja nešto oduševljena kako tamo rade, pa sam otišla u sunce na pregled.....
Joj, nadam se da neču morati n kolonoskopiju, svi kažu da je to katastrofa bolno :(

Tatsha
07.08.2008., 20:22
bolno je, ali gore je meni bilo čišćenje prije nego kolono jer sam si stavila u glavu da to moram odguliti, a od dr u bolnici jedino bi se ponovo dala mihaljeviću za kolono

lijepa alma
08.08.2008., 08:40
Zanima me mora li u chronovoj bolesti nužno mora biti krvi i sluzi? I zanima me jesu li proljevi svakodnevni ili bude pauza par dana pa opet? Koji dio trbuha boli?
Otkad sam se vratila s mora (tj. i pol), a uhvatilo me na moru (kao i sve tamo, samo je njima prošlo u roku par dana) malo malo pa imam proljev (svijetlo smeđi, nigdje krvi i sluzi) i boli me želudac (rijetko trbuh, a kad boli boli jedva osjetno). Kad jedem tost i čaj proljeva nema (pogotovo kad češnjak), nema par dana i dođe opet. Brine me jer traje tako dugo, a na netu svašta pročitala, pa sam se jako zabrinula. Bila kod liječnice koja me poslala da dam uzorak stolice na salmonelu jer eli da se ona zna tako manifestirati nekada. Ništa drugo nije napomenula da bi moglo biti. Što vi mislite o tome?

Tatsha
08.08.2008., 08:47
moraš prvo isključiti zaraze, cronova,ulcerozni i iritabilno crijevo su sumnja tek kad su sve ostale zaraze i paraziti isključeni, nisu to bolesti koje su tako raširene, a ako su i drugi imali proljev, a tebi samo duže traje, vjerojatno je tvoja zaraza jača ili organizam slabiji

trebor
08.08.2008., 09:18
pa pitala sam te prije da li ti je ono OS iz nicka osijek pa me zato zanimalo, jer sam rekla da nemam neko mišljenje o njima, osim o šefu.
Jedno je sigurno što se tiče osječke gastroenterologije. Kod dr Horvata sigurno nećeš ići....:cerek:....makar ne u narednih par godina

Tatsha
08.08.2008., 09:36
Jedno je sigurno što se tiče osječke gastroenterologije. Kod dr Horvata sigurno nećeš ići....:cerek:....makar ne u narednih par godina
opet neki sud ili?
inače, ne sviđa mi se njihov odabir, dr s hitne dođe raditi kolonoskopije, nažalost na bliskoj osobi smo vidjeli kako je to velika pogreška- rasparao mu je debelo crijevo :(

gore navedenog dr M bi pustilla da mi radi kolono, a ostalo niš, vidjela sam njegovog pacijenta koji je ležao do te moje bliske osobe - ima krvave proljeve i 5 litara sokića na stolu-nitko, niti dr niti sestre mu nisu rekle da kod crona i ostalih bolesti crijeva je prvo da izbaci sve pizdarije iz prehrane, uglavnom užas, a nažalost sam im jako blizu i viđam ih svakodnevno

trebor
08.08.2008., 09:59
opet neki sud ili?
inače, ne sviđa mi se njihov odabir, dr s hitne dođe raditi kolonoskopije, nažalost na bliskoj osobi smo vidjeli kako je to velika pogreška- rasparao mu je debelo crijevo :(

svira doco klavir...čopilo ga zbog Dijagnoze2...bilo u medijima prije mjesec-dva....

Kakav doktor sa hitne da radi kolnoskopije? To je neka urbana legenda, ko bi nekom ko nema pojma o ničemu dao fiber u ruke?:confused:

Tatsha
08.08.2008., 10:16
maknula jer ima svašta

trebor
08.08.2008., 10:27
Uh...napisa ti svašta...malo mi nerazumljivo pa ide PM jer smo oboje malo offtopic.

barakuda12
08.08.2008., 13:03
i ja imam slicnih problema, kod mene ide sluz, bez ikakve krvi, i cesto me tjera na wc. a onda nema stolice, vec samo ta sluz...

Ivanicaos
08.08.2008., 19:08
Evo ovako, danas sam dobila nalaze stolice, sve je u redu.... hvala Bogu.
Kažu doktori da je to sindrom iritabilnog crijeva, ali ako se sluz nastavi lučiti još 2-3 tijedna da obavezno odem na kolonoskopiju.....
Sluz mi je bila izrazito rijetka, a od jučer je baš dosta gusta...... šta to znaći, jel se crijeva oporavljaju pa je zato gusto????
I mene tako tjera na wc, pa nema stolice, samo sluz, danas nešto manje nego jučer...

Bundevica
08.08.2008., 21:28
Kažu doktori da je to sindrom iritabilnog crijeva, ali ako se sluz nastavi lučiti još 2-3 tijedna da obavezno odem na kolonoskopiju.....
Sluz mi je bila izrazito rijetka, a od jučer je baš dosta gusta...... šta to znaći, jel se crijeva oporavljaju pa je zato gusto????
I mene tako tjera na wc, pa nema stolice, samo sluz, danas nešto manje nego jučer...

Nikakvih bakterija, parazita u stolici?

Sindrom iritabilnog crijeva - to će ti se vjerojatno smirit, ne brini. Samo oprezno s ishranom i nemoj se nervirati. Jedi hranu koja je blaga. Ništa ljutog, vrućeg, jako hladnog. Umetni u ishranu rižu kuhanu na vodi s puno sluzi i kad možeš svježi sir.

barakuda12
08.08.2008., 22:32
Meni ova sluz traje vec duze vremena, posto je osim toga stolica normalna, nema ni krvi ni bolova, nisam isao provjeriti to. Ali mislim da hocu ovaj tjedan, bilo bi vrijeme. Iako sam primjetio da kod pojedinih tipova hrane bude sluzi, a nakon neke ne (zato nisam ni otisao doktoru jer mi se bilo smirilo)

Ivanicaos
09.08.2008., 10:43
Nema nikakvih ni parazita i virusa niti bakterija.... samo ta gusta sluz i bolovi s desne strane trbuha, premda ti bolovi traju već mjesecima, dokt. je rekao da je na tom mjestu gdje su bolovi smješten izlaz iz tankog u debelo crijevo, a zašto me to boli i krći često, to nije rekao... ja već ludim, pokušavam biti sabrana, ali dosta je teško kad osjetiš neku bol, a neznaš šta ti je.... pošto su mi savjetovali da ako se ne smiri za par tjedana to, da odem na kolonoskopiju, ja sam se odlučila i naručila za sl. subotu privatno, pod anestezijom i gastro i kolono, pa da ja budem na miru, odlučila sam se za anesteziju, jer sam veliki paničar i prag boli mi je dosta nizak i neznam kako bi psihički podnjela te pretrage na živo, kontam da bi mi to bio dodatni šok za psihu i tijelo...

lijepa alma
09.08.2008., 11:46
A što kada boli u cijelom trbuhu? Sad mi se proljev smirio, ali neka mala lagana bol, jedva osjetna i skoro da ne smeta.

marta 76
09.08.2008., 21:07

čitam cijeli topic...nalaz stolice??? :ne zna:
on nije presudan u postavljanju dijagnoze, za to trebaš ići na kolonoskopiju ili pasažu.

Taj predio gdje tanko crijevo ulayi u debelo je MISLIM terminalni ileum, cesto mjesto ya Chron, meni se tamo pojavio...

Meni su nakon kolono roditeljima rekli da sam živčana i da imam iritabilni kolon a imala sam Chronovu u teškoj fazi sa komplikacijama..pred operaciju:eek:

Tako da sam vrlo skepticna po pitanju gastroenterologa..i njihovoj procjeni i iskustvu

meni ti tvoji problemi slice na UC..:confused:

cuvaj se i obavi dodatne pretrage ako bude potrebno...
preporucila bi ti KBC Rebro ali tamo se nesto opasno dogadja...nema doktora..svi termini gstroenterologa su puni do kraja godine, strasno, ya staviti u novine
. ja se lijecim privatno i jedva sam dobila termin u 9 mj jer mi nije dobro

sretno!!!

Bundevica
09.08.2008., 22:05
A što kada boli u cijelom trbuhu? Sad mi se proljev smirio, ali neka mala lagana bol, jedva osjetna i skoro da ne smeta.

Ovisi koliko dugo boli i kako. Ako si imala neku crijevnu infekciju i imala proljeve naravno da su ti crijeva iziritirana i da osjećaš bol i nelagodu po cijelom trbuhu. Treba vremena da se stvar smiri.

Ivanicaos
10.08.2008., 13:19
Ma joooooj, već mi je toga svega dosta... naručila sam se u medikal.... sve pod kratkotrajnom općom anestezijom... sada me muće te pripreme, kažu svi da su ajme jako koma, a ja imam 45 kg, dosta sam mršava i slabašna, pa se sada bojim jer mi moža naškoditi taj jedan dan što nejedem.... i neznam dali trebam obaviti neke pretrage zato jer idem na opću ????????

marta 76
10.08.2008., 14:22
Ma joooooj, već mi je toga svega dosta... naručila sam se u medikal.... sve pod kratkotrajnom općom anestezijom... sada me muće te pripreme, kažu svi da su ajme jako koma, a ja imam 45 kg, dosta sam mršava i slabašna, pa se sada bojim jer mi moža naškoditi taj jedan dan što nejedem.... i neznam dali trebam obaviti neke pretrage zato jer idem na opću ????????

Čekaj.inače si tako sitna ili si sada smršavila..
ma nema tu ništa strašno, u pravilu čišćenje crijeva je neugodno zbog proljeva ali ništa bitno ti se neće dogoditi ako ne jedeš jedan dan...:top:
Ne znam da li radiš..učiš...ali bilo bi dobro da taj dan-dva ostaneš doma i odmoriš poslije kolono ..zbog anestezije..
i poslije pretrage puštaj vjetrove..biti će ti lakše..:lol:

Ne brini nije to ništa strašno i sve ćeš saznati..ne čitaj i ne razmišljaj puno..ja sam radila puno kolonoskopija i svatko to drugačije doživi..

drži se i javi kako je prošlo

Aurora21
10.08.2008., 16:07
Bila sam kod dokt. Paulini.
Zašto? Jel imam rzloga za brigu... uh...jedva čekam da mi to sve prođe...

Prije mjesec dana sam ja imala isti problem... Također sam bila i na hitnoj i dali mi samo injekciju i rekli da se smirim, međutim ja se odlučila ići dalje do privatnika i bila je u igri samo crijevna viroza koja je trajala 2 tjedna.

Znam da takve viroze traju kraće i zabrinula sam se, no nakon pregleda krvi, stolice, UZV rečeno mi je da je to samo neka viroza tj. da sam nešto loše pojela, a koliko se mogu sjetiti dan prije sam jela faširano meso iz Mc Donaldsa :mig:

Nadam se da je isto i s tobom tj. da nije nešto kompliciranije... :)

Ivanicaos
11.08.2008., 11:05
Da, nadam se i ja da ce sve to biti ok, pomalo me bolucka s lijeve strane, ali pokušavam ignorirati, eto, ohrabrila sam se i idem i na kolono i na gastro, ali pod anestezijom..... inaće sam tako sitna, jedem često, ali malo, prije ovoga sam imala oko 47-48 kg, sada 45...... poslije ovih pretraga moram malo povesti računa i uzeti si nešto da potaknem apetit, jer mi je dosta ove mršavosti....
Sada sam trenutno u nedoumici gdje obaviti pregled, moram se danas odlučiti, naručila sam se u medikal, i u dr. bates.... neznam kako je gdje jer nemam od koga cuti, prednost mi daje dr. bates, jer je ranije , u 9....pa cu ipak prije to obaviti, a u medikalu je u 12, pa mi je to malo kasno, jer moram putovati iz os za zagreb .......
Jel imate kakvo mišljenje o tome ???

Ivanicaos
11.08.2008., 11:08
I nitko mi ništa nije rekao jel se trebaju obaviti kakve dodatne pretrage, osim čišćenja , prije tih pretraga , zato jer je u pitanju ta kratkotrajna opća anestezija ????

Tatsha
11.08.2008., 11:18
za prije pretraga niti ne moraš ništa osim čiščenja, a vjeruj mi i to je više nego dovoljno.

kasnije za apetit- obični b vitamin, ili se upisati u neku dvoranu na fitnes, aktiviranje potiče apetit :mig:
+ obroci pred kompom ili tvom, dokazano je da se tako više jede :)

Ivanicaos
17.08.2008., 09:24
Evo obavila sam i to, kolonoskopija i gastro, želudac je ok, ali u crijevima, tj. na sluznici imam neke pečaste lezije, dokt. sumnja na chron....moram obaviti još i pasažu tankog crijeva i kad stignu nalazi biopsije tkiva reći ce 100 posto jel chron... joooj.. užas....

dt2007
17.10.2008., 18:16
Bok,Zanima me tko ja je najbolji ljek,protiv zatvora? ili koji čaj?

BeautifullyChaotic
17.10.2008., 19:13
Čaj - jako slatka kamilica. Od ostalog, Probavin... ili voćne kocke koje se mogu kupiti u DM-u... i tako..

nemoj!!!
17.10.2008., 19:40
dulcolax čepići, dulcolax tabletice, portolak sirup...

silent scream
17.10.2008., 19:50
za to je najbolji planinski caj :mig:

nusazvrk
17.10.2008., 20:08
Ja znam za stari recept koji ne znam koliko "pali" kada je stanje vec gadno (tipa vise dana bez stolice). Uglavnom caka je ukoliko osoba pati od zatvora preporucuje se zlica meda s jako toplim cajem (naravno ne vrucim) ili toplom vodom. Ukoliko je problem s vodenastom stolicom 8od samo ne formirane do proljeva) ide zlica meda s hladnim cajem ili vodom. Ovo je definitivno isprobano i stvar radi :-). Kod zatvora od par dana ja sam koristila tablete alofran (na biljnoj su bazi) i maximalno se smiju popiti 3 a dobra stvar je sto nije da ce te protutnjati kao neke druge stvari nego se ide normalno na wc bez panike. E sad i u tome ima kvaka jer gospodje kojoj sam preporucila iste tablete s kojima sam zadovoljna a i citav niz naroda je imala gadne mucnine i totalno joj se poremetio tlak, kao i svaki drugi ljek ne djeluje ociti sve na sve isto nego su odobreni ljekovi dosli u nase apoteke jer statisticki (na velikom broju ljudi) imaju velki trazeni ucinak. U svakom slucaju SRETNO!!!

dt2007
18.10.2008., 01:20
Hvala vam na odgovorima:-D probat ču,sve pomalo..
Nusa,bit če sretno,mora:-D haha..
svak tolko imam malo problema stom stolicom..
E da i ja jednom,sam uzeo neke tablete,za stolicu
neznam sad koje,pa mi je bila mučnina i sam povračao..
I poremetia tlak,i tako to..
Pišite i dalje,vaše preporuke tako ako ko mu zatreba..
Može tema i se proširit i tako..

Laku noć
p.s.
Silent Scream:
Gdje se nabavi Planinski čaj?

alexxx
18.10.2008., 01:54
promijeni prehranu? :D

MacaKlinka
18.10.2008., 12:36
Planinski čaj se kupuje u apoteci, biljnoj. Ali sve je to samo privremeno rješenje...

piskavac
18.10.2008., 21:22
Ja znam za stari recept koji ne znam koliko "pali" kada je stanje vec gadno (tipa vise dana bez stolice). Uglavnom caka je ukoliko osoba pati od zatvora preporucuje se zlica meda s jako toplim cajem (naravno ne vrucim) ili toplom vodom. Ukoliko je problem s vodenastom stolicom 8od samo ne formirane do proljeva) ide zlica meda s hladnim cajem ili vodom. Ovo je definitivno isprobano i stvar radi :-). Kod zatvora od par dana ja sam koristila tablete alofran (na biljnoj su bazi) i maximalno se smiju popiti 3 a dobra stvar je sto nije da ce te protutnjati kao neke druge stvari nego se ide normalno na wc bez panike. E sad i u tome ima kvaka jer gospodje kojoj sam preporucila iste tablete s kojima sam zadovoljna a i citav niz naroda je imala gadne mucnine i totalno joj se poremetio tlak, kao i svaki drugi ljek ne djeluje ociti sve na sve isto nego su odobreni ljekovi dosli u nase apoteke jer statisticki (na velikom broju ljudi) imaju velki trazeni ucinak. U svakom slucaju SRETNO!!!

Alofram je mene prije pet-šest godina toliko "protutnjao", ali tek nakon dva-tri sata, da se još i dandanas sječam toga.

Malo je reći da sam se onako pošteno istovario. Ali me je od posljepodneva pa sve do 22-23 sata bolio trbuh.

Tu gdje ja živim nema aloframa i to je baš šteta. Momentalnoo koristim purgal, ako baš ztagusti, ali mislim da mu je učinak puno slabij od aloframa.

silent scream
19.10.2008., 01:25
p.s.
Silent Scream:
Gdje se nabavi Planinski čaj?

Mislim da sam ga kupila u vecoj trgovini,ali ne znam tocno kojoj.

kvakomekiki
19.10.2008., 07:01
zašto tolika panika kad kasni stolica par dana?
meni se to isto dešava ali nemam nikakvi smetnji od toga i kad prođe vrime dan ili dva idem na wc.
pitanje za vas da li vi imate neke smetnje (nadutost ili bol)kad ne idete svaki dan, ili je to zbog straha tj. nekakve preventive.
pitam zato da bih i ja znao kako se ponašati u budućnosti.thx

bubamara1984
19.10.2008., 07:30
hej, ja sam ti imala veeeelikih problema sa zatvorom...nakon poroda ja sam znala po 2 tjedna ne ici na wc....raspadala sam se... sve sam zivo isprobala i najbolje sredstvo za takve stvari, ti je svakako jedan caj koji pravi jedan privatnik...odlican je i stvarno ukusan i totalna jeftinoca...pa ako hoces , mogu ti ga poslati:ne zna:

piskavac
19.10.2008., 11:10
meni se to isto dešava ali nemam nikakvi smetnji od toga i kad prođe vrime dan ili dva idem na wc.
pitanje za vas da li vi imate neke smetnje (nadutost ili bol)kad ne idete svaki dan, ili je to zbog straha tj. nekakve preventive.

Ja koristim laksative samo kad zaista više ne mogu izdurat. Imam par hemića u čmaru i stvarno tek ako me zaista boli onda popijem laksativ. Inače se ne brinem ako tri-četiri dana ne kakam. Brinem se samo ako me boli.

A kad smo već kod (ne)imanja stolice, u zadnje virjeme imam rjeđu i neformiranu stolicu, pa me ipak boli dok obavljam nuždu. Boli me negdje blizu čmara. Što da radim?

Death-of-Art
19.10.2008., 16:58
donat mg.
dovoljno je navečer.
ako je opstipacija baš strašna onda i ujutro na tašte.
piješ ga brzo.
i topao mora biti.

ja popijem samo navečer dva deci i dnevno kakam oko tri puta s tim da je stolica normalna.

Elvenpath
19.10.2008., 17:36
Imala sam ja problem, hihhi probala sve: čepići, tabletice, portolaks sirup, ricinusovo ulje, ricinusovo ulje natašte u toploj vodi, čaj od anisa.... I nekih tjedan i pol ništa!!! :rolleyes: ... ajme dok se samo sjetim! I sad me povremeno zahebava. Ma to je koma! :flop: Sad mi dobro dođe ujutro, na tašte, vodenasta bljutava crna kava. :kava:

piskavac
19.10.2008., 17:45
bok svima.

Evo upravo sam otvorio temu koja je veoma bliska ovoj.

Molim vas da mi pomognete jer me to stvarno pati. Radi se o problemu s karlicom.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=386944

kvakomekiki
19.10.2008., 21:30
općenito mislim da je danas malo sretnika sa redovnom stolicom pogotovo starije poulacije(tipa svaki dan )ali šta se može na ovakav stil života i prehrane ništa čudno.u mom slučaju 7 dana svaki dan tobože sve 5 sritan ,zadovoljan a onda 4 dana ništa.pa tko masu puta .

freckles
20.10.2008., 22:45

to s medom i čajem moram probati! :mig:

missm
22.10.2008., 14:19
magnezij, manezij i opet magnezij:top:
u bilo kojem obliku a najbolje šumeće tablete, ili kako je već netko napisao Donat Mg

MacaKlinka
10.11.2008., 17:11
Meni dosta pomažu zelene mahune, pogotovo kad se često jedu. Zna li netko još za neku namirnicu?

StarChild
10.11.2008., 18:03
Vlakna, vlakna i vlakna. Nema boljeg za redovitost stolice. Nazalost, nacin na koji se vecina ljudi danas hrani (puno tjestenine, mesa i secera) ima upravo suprotan efekt. Necu vam sad pametovat da treba jesti vise zelenog povrca, to je jasno, ali srecom postoje i dodaci prehrani koji mogu nadomjestiti taj nedostatak na zadovoljavajuc nacin. Npr. odlicna stvar su psilijumske ljuske. To su ljuske sjemena biljke plantago ovata, mislim da je nas naziv bokvica. Slabo se uzgaja u Europi pa nije kod nas bas poznata, ali ima jednu vrlo zanimljivu karakteristiku a to je da su joj ljuske izuzetno hidrofilne, odnosno mogu upiti velike kolicine vode. Te ljuske se samelju u fini prašak koji se vani može kupiti u većini ljekarni (kod nas je malo slabije dostupno), a koristi se tako da se jednom ili dvaput dnevno uzme jedna velika žlica s puno vode (bar pola litre). Djeluje na način da u crijevima na sebe navuče svu tu vodu i stvori vrlo kompaktnu masu koja onda potiče crijeva da prirodno "prorade" i normaliziraju funkciju. Odlično je za proljeve ali i za zatvor (iako se mozda kad opisujem ne cini tako), a i ne spada "prave" laksative pa se moze uzimati bez ogranicenja. Naravno, svaki laksativ se treba uzimati iskljucivo u dogovoru s lijecnikom. Uglavnom - googlajte "psyllium husks" ili "metamucil" (jedan od poznatijih brandova psilijuma).

MacaKlinka
10.11.2008., 18:48
Da li postoje te ljuske metamucil na našem tržištu?

StarChild
10.11.2008., 21:51
Mozda u privatnim ljekarnama, treba potraziti. Znam da se u Zagrebu moze naruciti npr. u onoj ljekarni na Dolcu.

Zeljko81
10.11.2008., 21:55
meni kikiriki pomaže

Melpina
11.11.2008., 16:52
sad mene baš zanima tvoja stolica...a bogte, idi u liječnika.

Gutaperka
11.11.2008., 20:16
šta je to neka sveta stolica kad u naslovu piše sa velikim S?

Melpina
13.11.2008., 18:17
na to san baš i ja pažnju obratila. :rolleyes:

holbela
14.11.2008., 06:28
Pozzzz ljudi.Da se uključim,naime ja sam godinama imala problema sa stolicom da bi 2003 imala zapletaj crijeva(Ileus) i jedva preživjela. E sad tek nastaju problemi. Kaže doktor da ne smijem ni jedan dan biti da nemam stolicu. Dok sam živa ne smijem jesti grah,grašak,mahune kelj,kupus,banane,kruške,krastavce...u pravilu sve što nadima. Tako se ja patim sa svim i svačim i evo šta mi pomaže najbolje a prirodno. Naime ja zbog povećanih triglicerida u krvi pijem sjemenke lana koje su mi trigliceride doveli na normalu,ali što ja svaki dan imam stolicu bez problema,bez grčeva ili bilo kakvih ostalih nuspojava.I još sam si sama našla da mi paše ,ujutro natašte(dok kuvam kavu)popijem šalicu vruče (koliko mogu podnijeti)vode.I evo hvala Bogu nemam problema,pa Vam od srca preporučujem.Sretno............pražnjenje.

MacaKlinka
15.11.2008., 17:29
Da li je dobro u tu svrhu konzumirati i sjemenke lana umjesto ulja lana?

njetočkanezvanova
16.11.2008., 09:35

Na duge staze zatvor nije dobar.:D

Jer dolazi do reapsorpcije otpadnih tvari i toksina u organizam.:mad:

holbela
16.11.2008., 09:51
Draga Macaklinka da ti odg. Kad sam u apoteci ispričala šta sam sve prošla i kako sada konzumiram te sjemenke i pitala smijem li dobila sam odg."Ništa vam nije zdravije od sjemenki lana u vašem slučaju i nema teorije da vam to smeta." Tako da je dobro i ne brini ništa,uostalom prošetaj do apoteke pa pitaj. To će ti biti najbolje,pa da čuješ od stručne osobe. Pozdrav

MacaKlinka
16.11.2008., 20:10
Draga Macaklinka da ti odg. Kad sam u apoteci ispričala šta sam sve prošla i kako sada konzumiram te sjemenke i pitala smijem li dobila sam odg."Ništa vam nije zdravije od sjemenki lana u vašem slučaju i nema teorije da vam to smeta." Tako da je dobro i ne brini ništa,uostalom prošetaj do apoteke pa pitaj. To će ti biti najbolje,pa da čuješ od stručne osobe. Pozdrav

Hvala :)

saknam
18.11.2008., 09:49
ljudi- biofit! to je jedino što je meni pomoglo! 5 godina laksativa, mučenja, grčeva i ostalih sr... o kojima bolje i da ne pričam! od ovoga ni grčeva ni ničega, samo uredna stolica svaki dan. ja sam preporođen! preporučam svima!

Mexicola
18.11.2008., 09:54
Sjemenke lana. Žlica u jogurt, promiješati i jesti.
Voće i povrće, jer je puno vlakana.
Zeleni čaj.

I to ti treba bit navika. Ako jedeš samo mesinu, pekarske proizvode i slatko, nikad nećeš imati normalnu stolicu.

saknam
19.11.2008., 07:51
Ja ruknem navečer vrlo malo i to je to. šta sam sve morao isprobavat od žitarica i 2l vode dnevno, dijeta ,ma užas...i nakon 3 dana mi se više ništa neda i izgubim volju. ja se s ovog ne skidam!

dumbo
19.11.2008., 09:10
sjemenke lana su zakon, obvezno svježe samljevene, meljem ih štapnim mikserom ;)

Zogi
07.12.2008., 23:34
nIKAKO NE KORISTI HEMIJU I DURKOLAKS ILI DRUGE CEPICE ILI TABLETICE KAMILICA SA KASICICOM MEDA TREBA DA SE PIJE 5 I VISE PUTA DNEVNO

ajreen
21.01.2009., 09:58
Molim ako mi neko zna reći...u zadnjih godinu i nešto počele su mi izrazito smetati mahunarke, te kupus.Prvo mi krči na lijevoj strani crijeva a drugi dan dobijem explozivne :eek: rijetke stolice (2-4 puta). Izbacila sam i mliječne proizvode koji mi također smetaju. Sada pokušavam vidjet šta mi još smeta od hrane da i to eliminiram..Povremeno mi se javlja opstipacija (iako prestala sam pušit pa možda je zbog toga). Kada nisu rijetke stolice su tvrde i tamne..uzimam željezo pa možda i to ima veze....:ne zna:Mršava sam uvijek bila pa tu ne primjećujem razliku, mislim da nisam mršavila. Teta mi ima UC pa se pitam da li je to to...:ne zna:
E, da i nemam sluz niti krv u stolici..
Hvala!!

Uplaseni
21.01.2009., 20:52
Pozdrav,

prije 2 mjeseca mi se ovo desilo i danas ponovno, a to je da kao imam vjetar, a onda samo iz mene izađe bijela sluz, prozirna, ajmo reći kao neki rezanci na okupu, duljine cca. 10-tak cm. Imam i česte proljeve duže vrijeme, ali ta sluz u dva navrata bez konkretne stolice me uplašila. Ima li netko slična iskustva i ideju što bi to moglo biti? Imam cca. 32 godine.

Naravno da ću se naručiti na detaljni pregleda, ali prije nego dočekam specijalista, nadam se da će mi ovdje netko odgovoriti sa sličnim iskustvom.

Trebam li se bojati?

Strašno mi je neugodno o tome pisati i hvala vam na pomoći.

Uplaseni
23.01.2009., 09:14
Znači, nitko nema iskustva iz prve ili druge ruke?

budabudimir
23.01.2009., 12:57
Prije svega nema neugode kada je bolest u pitanju. Moj savjet odmah doktoru i na gstro obradu,
Sluz u stolici može biti pokazatelj više bolesti od ulceroznog kolitisa , Chronove bolesti i drugih ozbiljnih bolesti debelog crijeva.
Tu imaš temu ulcerozni kolitis pa pogledaj većina njih ima tegobe pout tebe, mislim da ti je na 3 ili 2 strani pogledaj

Poluplave okice
23.01.2009., 13:05
ja sma imala tak nes slicno nakon zelucane i crijevne viroze pa mi je doktorica rekla da pocnem piti probiotike da ne dobim taj kolitis. kao ak imas sluz i krv onda je vec jako lose. i ja sam jos k tome bila dehidrirana od silnog povracanja..
odi doktoru definitvno i mozda da probas s probioticima. linex ili prolife..

monster12
22.01.2010., 13:18
Poz

Imam 20 god, nemam nikakvih problema sa zdravljem, jedino ponekad vanjski hemoroid kad se ne pridrzavam ishrane. Sinoc i jutros kad sam isao u wc primjetio sam da mi je stolica malo tamnija nego uobicajeno, nije crna, ali nije ni smedja... Nije tvrda, sve je normalno osim boje.. Sta bi moglo biti ?

Ne koristim nikakve lijekove, jedino u zadnje vrijeme imam povecan unos proteina jer idem u teretanu, zbog toga imam i mali zatvor, idem u wc svaka 3 dana....

pítā
22.01.2010., 16:03
Jesi li možda pio crno vino?

monster12
22.01.2010., 16:40
nisam nista alkoholno

pítā
22.01.2010., 16:52
Možda neko tamno povrće; špinat? Iz osobnog iskustva znam da to utječe na boju stolice. Ako nemaš bolove niti ikakve druge smetnje ne bih se brinula, ali pokušaj malo djelovati na taj zatvor (možda lanene sjemenke i ukuhane zobene pomognu).

monster12
22.01.2010., 21:44
jesam jeo povrce to vece kada sam imao tamnu stolicu, paprike, kupus, mrkvu ..
a ne mogu da utjecem za zatvor, jedem jabuke svako vece, ujutro na parzan stomak casa vruce vode ali ne pomaze.. to je samo dok uzimam proteine, cim ne uzimam idem svaki dan u wc...

//LiQuiD SiLEncE//
23.01.2010., 00:05
Probaj sa zobenim pahuljicama svako jutro i radi teretane i radi normalne stolice. Boja stolice je možda i zbog krvarenja, što se može povezati s naporom i nepravilnom prehranom, pa i zatvorom. U svakom slučaju usvoji ove faktore i prati stanje. Ako nisi, a želiš povećati mišićnu masu, dobro se informiraj o prehrani, jer prehrana sportaša je više od proteina i čuvaj se ;)

dr. Zlatija
07.04.2010., 09:15
Pozdrav, imam vec par dana malo tamniju stolicu, tvrdju, boja je tamno smedja...
Imao sam poprilicno glasan trbuh, zvuk kruljenja u zadnjih par mjeseci, narocito tokom obroka, no sada se vec zvuk malo smanjio... Sad mi se taj zvuk zna cuti ponekad kada lezim, neznam zasto...

Hemeroide imam par godina, znao sam krvariti, no nakon nekoliko promjena u prehrani to se smanjilo...
Imao sam prosle godine gastritis prvi puta u zivotu i operaciju bruha.

Jel moguce da je zbog stresa?
Zadnja 3mj su mi bila poprilicno stresna, razocarenja i sl...
Bio sam kod doktorice prije simptoma stolice, rekla je da moram jesti hranu malo sporije zbog glasnog trbuha i sl., no evo neznam od kud ta tamna stolica sad odjednom.

Hvala unaprijed, pozdrav :)

On_Off
07.04.2010., 21:15
Pozdrav, imam vec par dana malo tamniju stolicu, tvrdju, boja je tamno smedja...
Imao sam poprilicno glasan trbuh, zvuk kruljenja u zadnjih par mjeseci, narocito tokom obroka, no sada se vec zvuk malo smanjio... Sad mi se taj zvuk zna cuti ponekad kada lezim, neznam zasto...

Hemeroide imam par godina, znao sam krvariti, no nakon nekoliko promjena u prehrani to se smanjilo...
Imao sam prosle godine gastritis prvi puta u zivotu i operaciju bruha.

Jel moguce da je zbog stresa?
Zadnja 3mj su mi bila poprilicno stresna, razocarenja i sl...
Bio sam kod doktorice prije simptoma stolice, rekla je da moram jesti hranu malo sporije zbog glasnog trbuha i sl., no evo neznam od kud ta tamna stolica sad odjednom.

Hvala unaprijed, pozdrav :)

Pozdrav!
Tamna stolica moze biti od neke hrane ili pica. Meni zna biti skoro crna kada pijem tamne prirodne sokove poput soka od crnog ribiza :D
Medutim,znam da moze biti i od uzimanja preparata zeljeza.
Mozda nesto od toga konzumiras koristis? Pa nista alarmantno :mig:

Nesto ozbiljnije moze biti ako imas cir zeluca,dvanaesnika..tada je tamna stolica. Ne zelim te plasiti,ali za to sam cula i to je istina.Jesi radio kakve pretrage? Ako nisi,toplo ti preporucam da ih obavis i da saznas uzrok i rijesis se briga :mig:

NIXXIN11
09.04.2010., 13:14
moj topli savjet ti je da posjetiš doktora jer tamna stolica može biti uzrokovana s više strana čimbenika....kao npr. tebi se može činiti da je ona tamna a ustvari može biti takozvana melena iliti krvava stolica ali bez panike nije to ništa strašno kao što ti piše u prethodnom postu može biti čir ....bez panike moja stolica je redovito tamnije boje a najbolje od svega nisam ni crnac...:) (ovo zadnje je just a joke)

dr. Zlatija
10.04.2010., 09:12
Ma dobio sam uputnicu za gastroenterologa, a najraniji termin koji sam dobio je tek 11.5. i to jos prek veze sam nekak sredio.

U zadnjih 5 dana me jos i trbuh boli a stolica je jos tamna i sve proljevastija i stalno neki ko tekuci zvukovi iz trbuha, bas iritantno...

Pitao sam doktoricu za uputnicu da mi se testira stolica a ona veli da nije potrebno jer sam ionak bio prije 8 mj na gastroskopiji i HP bakterija mi nije dokazana...

Pa evo sad cekaj mjesec dana, valjda nebude nis strasno :)

On_Off
10.04.2010., 16:07
Ma dobio sam uputnicu za gastroenterologa, a najraniji termin koji sam dobio je tek 11.5. i to jos prek veze sam nekak sredio.

U zadnjih 5 dana me jos i trbuh boli a stolica je jos tamna i sve proljevastija i stalno neki ko tekuci zvukovi iz trbuha, bas iritantno...Pitao sam doktoricu za uputnicu da mi se testira stolica a ona veli da nije potrebno jer sam ionak bio prije 8 mj na gastroskopiji i HP bakterija mi nije dokazana...

Pa evo sad cekaj mjesec dana, valjda nebude nis strasno :)

Mozemo eliminirati neke prehrambene proizvode jer ocito nije od njih,neke hrane ili pica ili uzimanja zeljeza.

Ocito je krv u stolici,a ona moze biti znak mnogih,manje ili vise opasnih bolesti. Ne bih te plasila,niti davala dijagnoze :D ali guglaj si malo. Imas zanimljivih stranica ne netu o tome,a i mozes postaviti pitanje doktoru. Cisto da vidis. Za to ti predlazem stranicu http://www.plivazdravlje.hr/
Odlicna je! Mozes pitati sto god zelis,a sutra vec dobijes mailom odgovor na svoje pitanje ;)
Strpi se jos mjesec dana. Nadam se da nije nista ozbiljno. Samo opusteno i pozitivno ;)

meritas
10.04.2010., 16:58
@ On_Off: "Ocito je krv u stolici......"

Po čemu to zaključujueš? Ili lupneš i ostaneš živ.
Tamnija stolica ne znači ništa.
Crna stolica (melena) ili krvava stolica ( svježa crvena krv) znači nešto.
Ako ti ne znaš jel stolica crna (boja katrana), onda bi ti doktor/ica opće prakse kojoj si došao na pregled trebala gurnuti prst u šup..., pardon anus pa sama procijeniti jel crna ili nije.
A ako i dalje nije sigurna u raditi stolicu na hemookult da dokaže ili ne dokaže krv, ako dokaže krv trebaš gastroenterologa, odnosno gastrokopiju i ili kolonoskopiju i daljnje postupke ovisno o nalazu.

On_Off
11.04.2010., 15:29
@ On_Off: "Ocito je krv u stolici......"

Po čemu to zaključujueš? Ili lupneš i ostaneš živ.
Tamnija stolica ne znači ništa.
Crna stolica (melena) ili krvava stolica ( svježa crvena krv) znači nešto.
Ako ti ne znaš jel stolica crna (boja katrana), onda bi ti doktor/ica opće prakse kojoj si došao na pregled trebala gurnuti prst u šup..., pardon anus pa sama procijeniti jel crna ili nije.
A ako i dalje nije sigurna u raditi stolicu na hemookult da dokaže ili ne dokaže krv, ako dokaže krv trebaš gastroenterologa, odnosno gastrokopiju i ili kolonoskopiju i daljnje postupke ovisno o nalazu.

Sto si ti brijes?? Daj odi ohladi .... :rolleyes::kava:
Ja nemam problema s tim,covjek ocito ima i iz tog razloga je postavo pitanje. Buduci da mu ne vidim sto iskenja,savjetovala sam mu da ode kod doktora i nek sazna. Sumnjam na cir jer je tada tamna stolica. Btw,kazem to zato jer je sam covjek rekao da ima i hemeroide i gastritis. Ocito je onda povezano s tim. Procitaj bolje :rolleyes:
I sam je rekao da je narucen kod gastroenterologa pa ono...

Zlatija,bit ce sve ok ;)

dr. Zlatija
11.04.2010., 21:58
:) ma hvala na savjetima, bolovi su malo posustali (bar danas), s tim da mi stalno trbuh vibrira bez i imam probleme sa plinovima i bas je uzasno iritantno...
Stolica je jos uvijek malo tamnija.

koka_8
16.07.2010., 18:28
već 2 dana iman crnu stolicu,neman nikoje druge simptome...molim vas ako ima itko šta zna o tom nek napiše jer sam se preplašila.unaprijed zahvaljujem

leeloo27
16.07.2010., 18:33
A šta si jela zadnjih par dana? I dal imaš inače možda nekakvih problema sa želucem tipa gastritis, čir?

Može biti da je nakakva hrana obojala stolicu (tipa cikla i slične namirnice) al može biti i pokazatelj krvarenja u probavnom sustavu.

Termination
16.07.2010., 22:06
Crna stolica upućuje na krvarenje iz gornjeg dijela probavnog sustava (jednjak, želudac, dvanaesnik). Javi se liječniku bez odlaganja i napravi pretrage (analiza stolice, gastroskopija, kks...). I da, kakvu si hranu jela u posljednjih nekoliko dana? Kao što kaže leeloo27, hrana može utjecati na boju stolice, mada je malo vjerojatno da će zbog nje biti baš crna i to dva dana za redom. Bojim se da negdje krvariš... Najčešće se radi o čiru.

nan
16.07.2010., 22:30
Skoro crna može biti od borovnica.
Ako je samo na početku tamna, a onda "normalne" boje, mogu biti hemoroidi u pitanju.
Svakako, dobro bi bilo otići doktoru.

sparina123
16.07.2010., 22:55
može biti i od nekih lijekova, ako sastojci ne odgovaraju organizmu, npr. od neofena forte moja susjeda je imala crnu stolicu, pila ga je dosta zbog migrene, po preporuci magistre prestala ga je pit i dala joj je neki drugi protiv bolova, al u svakom slučaju uputi se dr na pretrage

leeloo27
17.07.2010., 10:04
Da, neofen, voltaren, ibuprofen i sl. lijekovi mogu izazvati krvarenja u želucu a to može uzrokovati crnu stolicu.

Uglavnom autorici ove teme, idi kod doktora. Najvjerovatnije si s nečim izritirala želuda. Ako slučajno inače imaš čir, odmah trk kod doktora jer crna stolica može značiti da ti je pukao čir.

koka_8
17.07.2010., 11:15
imam veliku kiselinu inače,al eto malo sam se raspitala,neku večer sam jela crni rižoto,pa može bit i od toga....

leeloo27
17.07.2010., 13:04
Ako ti opet bude crna, onda ti nije obojana od jela.

Eshyy
20.07.2010., 11:52
Da samo dadnem jednu mogućnost.

Meni je dvaput prije 3 godine bila crna stolica, da bi poslije shvatila da mi je naškodila rukola.

Zašto ona, :ne zna:. Ali otad je nisam okusila i više mi se to nije dogodilo.

hooray
20.07.2010., 12:01
O bože... :facepalm: crna stolica inače je potencijalno opasna, ali dajte ljudi upotrijebite mozak

crni rižoto se radi sa crnilom od sipe, to je užasno jaka farba i naravno da će obojati stolicu, sve ovisi koliko sporu probavu netko ima može i dva tri dana biti takva.

A rikola ima jako puno željeza, željezo boja stolicu...

hrana koju jedete naravno da ima utjecaja na boju solice

Eshyy
20.07.2010., 13:21
O bože... :facepalm: crna stolica inače je potencijalno opasna, ali dajte ljudi upotrijebite mozak

crni rižoto se radi sa crnilom od sipe, to je užasno jaka farba i naravno da će obojati stolicu, sve ovisi koliko sporu probavu netko ima može i dva tri dana biti takva.

Da, ali taj drugi put sam imala baš jake smetnje zato je više ne jedem.

Bat Kol
20.07.2010., 14:19
Skoro crna može biti od borovnica.
Ako je samo na početku tamna, a onda "normalne" boje, mogu biti hemoroidi u pitanju.
Svakako, dobro bi bilo otići doktoru.

kod hemoroida krv bi bila svijetla.

@koka8 - imaš li još neke druge simptome ili smetnje? bolove? piješ li neke lijekove?

leeloo27
20.07.2010., 16:58

Pa nitko nije rekao da nije od hrane. Al ako to traje 5-6 dana onda više hrana nije u pitanju već krvarenje.

nan
20.07.2010., 18:07

Što bi nam željezo u hrani obojalo stolicu ? Željezo nam može obojiti samo zube, ako ga uzimamo kao lijek.
Inače bi imali i od špinata crnu stolicu.

hooray
20.07.2010., 19:03
u špinatu je željezo u drukčijem obliku, od špinata samo bude zelena :D od cikle tamno crvena.. i tak svašta čovjek doživi kad se raznoliko hrani :D

a komentirala sam onako jer je žena u prvom postu napisala da joj je stolica bila tamna dvaput, i to bez ikakvih drugih simptoma i onda rekla da je jela crni rižoto,
a već smo joj polako dijagnosticirali nekoliko ozbiljnih problema

ko što rekoh to može biti ozbiljno, alli se i nekad začudim kako brzo ljudi znaju dignut paniku bezveze

drmed
20.07.2010., 19:39
Crna stolica poput katrana (ne tamna) je znak krvarenja iz probavnog sustava dok se ne dokaze drugacije.

Nemojte se igrati s tim

Slizim
20.07.2010., 19:54
Što bi nam željezo u hrani obojalo stolicu ? Željezo nam može obojiti samo zube, ako ga uzimamo kao lijek.
Inače bi imali i od špinata crnu stolicu.

Misli se na ferohel ili tbl. zeljeza. Sto se tice spinata on nema puno zeljeza vec ima druge korisne sastojke.

Slizim
20.07.2010., 19:55
Crna stolica poput katrana (ne tamna) je znak krvarenja iz probavnog sustava dok se ne dokaze drugacije.

Nemojte se igrati s tim

Tako je.
S tim da ta stolica nema karakteristican miris koji kakica ima vec metalni miris hema.

leeloo27
21.07.2010., 10:01
u špinatu je željezo u drukčijem obliku, od špinata samo bude zelena :D od cikle tamno crvena.. i tak svašta čovjek doživi kad se raznoliko hrani :D

a komentirala sam onako jer je žena u prvom postu napisala da joj je stolica bila tamna dvaput, i to bez ikakvih drugih simptoma i onda rekla da je jela crni rižoto,
a već smo joj polako dijagnosticirali nekoliko ozbiljnih problema

ko što rekoh to može biti ozbiljno, alli se i nekad začudim kako brzo ljudi znaju dignut paniku bezveze

Par postova kasnije je i napisala da ima problema sa kiselinom u želucu, tako da nije isključeno i da je malo krvarila iz želuca.

Bat Kol
21.07.2010., 11:34
a bilo bi dobro da se i javi na vlastitu temu :)

Adaleta
21.07.2010., 12:38
Ja sam jednom koristila tablete za poboljsanje zeljeza u krvi ...
I cuclala sam ih mjesec dana ...

I od tih tableta moja stolica je bila crna ...

Od tad vise nisam koristila nikakve vitamine za zeljezo ...

drmed
21.07.2010., 12:56
Tako je.
S tim da ta stolica nema karakteristican miris koji kakica ima vec metalni miris hema.

Meni najgori miris koji sam pomirisao, ne mogu ga nikako podnijeti. Kad god ima melena u blizini bjeeeezimmmm :)

nan
21.07.2010., 14:36
Misli se na ferohel ili tbl. zeljeza. Sto se tice spinata on nema puno zeljeza vec ima druge korisne sastojke.

a meni tata rekao da ću biti jaka ko Popaj, ako ga budem jela :D

Slizim
21.07.2010., 16:55
a meni tata rekao da ću biti jaka ko Popaj, ako ga budem jela :D

jZdrava prehrana se sastoji od raznolikih namirnica koje se naizmjenicno koriste. Nikad niti jedna biljka ili tkivo neke zivotinje ne mogu biti mogati u samo jednoj ili dvije korisne nutritivne materije, minerala ili elementa jer bi u tom slucaju bili toksicni za bica koja se samo time hrane.
Dakle, covjek je po svojoj prirodi svezder i to mu je garancija opstanka, te je njegov probavni sustav i stvoren za svezdera.
Spinat nije los, u kombinaciji sa drugom hranom.
Treba paziti samo na djubrivo na kome je rastao jer nitritna djubriva su odgovorna za njegovu toksicnost nakon tek malog stajanja nakon pripreme.

Slizim
21.07.2010., 16:56
Kakvi su rezultati pretraga kod ljekara?

Diarea
10.10.2010., 01:13
Imam uskoro 30 godina. 4-5 godina živim s dijagnozom gastritisa.
U zadnje 2 godine počeo sam imati problema sa stolicom.
Tada je počela biti tvrda, ili izostajati po nekoliko dana. Odnosno, imao bih problema izbaciti sadržaj na WCu, koliko god se trudio i naprezao.

Zbog osjećaja neispražnjenosti osjećao bih se razdražljivo, napuhnuto, uglavnom loše. Bilo je to vrijeme velike fizičke neaktivnosti. To je stanje potrajalo dugo, s kratkim periodima popravljanja (recimo, pri promjeni okoline, putu na more, u drugu državu itd.)

Unazad nekih pola godine, a možda i više, stolica je opet problematična, ali sada ne zato što je tvrda, već zato što je premekana. Ne bih htio u detalje da nekim ljudima na dulje vrijeme ne ubijem volju za hranom i životom, ali smrad koji izlazi iz mog analnog otvora većinu vremena je naprosto zabrinjavajuć.

Ispuštam plinove gotovo stalno. Zbog gastritisa navikao sam se već živjeti s nadutošću i plinovima, ali oni su u zadnje vrijeme toliko intenzivni i neugodni da počinjem se bojati da će me zbog njih žena počet varat.

Osim toga, probavne smetnje već mi neko vrijeme stvara gotovo pa sva hrana.
Kako ima gastritis, naviko sam se izbjegavat neku hranu, ali sada je to praktički ono, kao neko odbacivanje svega.

Crijeva mi rade čudne stvari već dulje vrijeme, a na WCu je to u najvećoj većini slučajeva velika patnja. Više ni ne znam što je to normalna stolica oko koje ne moraš patiti da bi je izbacio van ili kasnije patiti da obrišeš guzicu toliko da možeš obuć gaće.

To bude toliko masno ili štoliveć da moram potrošit pola role papira pri svakom kenjanju. Puno redovitijem izbacujem feces nego prije 2 godine i godinu nakon toga, ali ovo sada isto nije normalno stanje jer gotovo svaka stolica na tragu proljeva.

Neugodno mi je uopće otići sa ovim simptomima lječniku opće prakse i sve to ponoviti u lice. A neugodno mi je i primiti kroz guzicu po cijelom probavnom traktu ono crijevo za kolonoskopiju.

Zato, prvo ako neko može ovako dati neki trag u čemu bi mogao biti problem, malo mi je već previše zabrinjavajuće to postalo.

Dakle, stalna nadutost, zrak u crijevima i uglavnom nečvrsta tekstura stolice.

hooray
11.10.2010., 09:47
da li ikad koristiš probiotike? (u obliku jogurta, tableta bilo što slično?)

moj prvi savjet bi bio, smanjiti ili izbaciti šećer iz prehrane, i kupiti u ljekarni probiotik u kapsulama (linex, prolife, ferzym ili štogod slično) to bi moglo jako brzo pomoći...

sumska
11.10.2010., 10:16
Za gastritis probleme najbolje je maslinovo ulje, nema tih tableta i razno raznih pripravaka!
Ujutro na prazan želudac, popij veliku žlicu maslinovog ulja (probaj nabavit domače, jer kupljeno je često razrijeđeno) i onda zalij čašom vode!
Obavezno pazi kad se probudiš da ne progutaš onu gadnu jutarnju slinu! Čim se probudiš trk prati zube i grgljat!
Meni je maslinovo ulje riješilo 90% problema! Samo moraš biti malo uporan!

Diarea
11.10.2010., 15:17
Hvala svima na odgovorima.

Hm, probiotike... Pijem dosta onog bioatkiva, ne znam jel to to.

Što se tiče maslinovog ulja natašte, čuo sam to već negdje, također za domaće a ne industrijsko.

Aloa vera. Ali ja nemam problema (samo) s opstipacijom, nego kombinacijom opstipacije i premekane stolice (na rubu proljeva).

Također, šećere sam odavno sveo na minimum minimuma, čak možda sam ih i malo previše ukinuo. Osim naravno, onih u obliku ugljikohidrata.

doktorinho
11.10.2010., 15:38
Vidiš nisam siguran kolika je razlika između bioaktiva i probiotika koji su ti predloženi gore.. Na tvom mjestu bih probao sa probioticima u kapsulama (linex, prolife i normia), a ako ne pomogne nakon najviše tjedan dana, trebao bi ić kod doktora jer ovo šta si opisao zvuči dosta ozbiljno.

zdenka27
12.10.2010., 08:18
Koliko god ti volio izbjeći "cijev u guzicu", čini se da bi ti trebala kolonoskopija.

Diarea
12.10.2010., 09:00
:(

malool
12.10.2010., 19:33
čini se da imamo iste probleme osim što ja imam 23 godine i nemam problem mekane,već tvrde i neredovite stolice u kombinaciji sa gastritisom i suženjem jednjaka.muči me i pretjerano i stalno podrigivanje nakon svakog jela-a to mi je najgori problem.bila bih zahvalna kad bi mi netko pojasnio što zapravo znači suženje i jeli to svara neke ozbiljnije probleme i postoji li neka tajna za smirivanje želuca?

inače volim puno papati i ova dijagnoza mi je stvorila veliki problem.prvo što sam saznala da je potrebno izbacit cigarete ako si pušač,izbacit kave i alkohol.
nakon toga prehranu promjenit do temelja (praktički živjeti na kuhanoj,laganoj hrani ).

ufffff :(

sparina123
12.10.2010., 23:00
:(

ti se lijepo uputi dr, masna stolica baš i nije dobra (jetra,gušterača), bez veze ti je pit i kupovat na svoju ruku nešto, imaš controloc za želudac, reglan za napuhnutost, linex za regulaciju probavnih smetnji i napuhnutost, ali najbolje obavi pretrage, dobiješ dg, po potrebi lijek ciljano za problem, može bit svašta, a može i ništa, može bit psiha, imaš proljev pa uporno čekaš drugi, treći....pa stalno sjediš na wc-u i razmišljaš kaj bi moglo bit i sav si u tome

xylene
11.01.2011., 12:18
Inace imam urednu stolicu, redovnu, ali za tjedan dana idem na maturalac u madrid (7 dana). Kad god odem izvan kuće mi se probava skroz poremeti pa koliko može biti stetno nemati stolicu uopce tih 7 dana? Nosenje cajeva i ostalih preparata ne dolazi u obzir.

Littleaigrl
11.01.2011., 15:36
Moze biti stetno, nemoj se igrati s tim...ponesi si tablete obavezno, ili znas koji caj ti je najbolji :D, za mrsavaljenje hehe, stvarno od njega recimo ako ga popijes navecer sutra ujutro obavezno si na wc-u ;)

hate_nicknames
11.01.2011., 21:08
Hmmm..imam savjet ali ne znam koliko je pouzdan..čula sam od jedne osobe da kad ima zatvor kupi neku onu dječju kašicu(frutek,ili nešto slično)..navodno na nekima čak piše za probavu ili nešto slično:D
Navodno pomaže:top:
A sad..ako ćeš imat problema probaj pa javi:lol::rofl:

hate_nicknames
11.01.2011., 21:20
Eeeeee a imas i one kekse..mislim da se zovu Digestiv...ima ih i od čokolade i ti si čak fini:klopa:!!Ja sam ih jednom slučajno pojela(budala sam koja kad vidi čokoladne kekse ne čita ni kako se zovu:lol::facepalm:) i djeluju...jako dobro:lol:

xylene
12.01.2011., 11:16
a ako ne bi uopce imao stolicu 7 dana, koliko bi bilo stetno, ako uzmemo u obzir da tamo i necu nesto puno jesti?

Littleaigrl
12.01.2011., 16:04
A jesi zapeo za to...moze biti stetno, sve ovisi od osobe do osobe, moja mama je jednom u hitnoj zavrsila radi toga jer nije joj stomak, tj crijeva, sta vec mogli podnijet toliki pritisak pa je morala ici na klistiranje, ako si to zelis..samo naprijed.

Ereshkigal
12.01.2011., 16:36
Ako ti se ne da ništa nositi sa sobom, probaj ujutro natešte popiti čašu mlake vode ili još bolje mineralne...to bi ti trebalo pomoć. Ali 7 dana bez stolice, nije baš za igrat se.

DLS
21.01.2011., 21:55
Vec par dana imam konstantni proljev sta god pojedem, cujem kako crijeva rade kao da pucketa nesto...ne osjecam bas neku bol ali vise kao neku nelagodu u predjelu crijeva, malo na lijevoj strani malo na desnoj ovisi.

Inace 2008 sam imao hemeroide, to sam nekako zalijecio ali svako toliko mi se sjebe probava, zna biti i normalna stolica ali cesto bude sracka.

Oko cmara sam primijetio kao neku kuglicu...to je sigurno ona prokleta fistula.

Prije par dana sam pojeo neko meso koje je bilo cudno (malo ljepljivo) i nije mi prijalo pa moguce da sam zaradio neku bakteriju.

Svega me strah toga jer citam na netu da za Crohnovu bolest imas probleme sa probavom i tu fistulu.

Moram kod doktora da vidimo sta je ali treba jos izdrzat par dana.

Inace mozda sam sjebao sta nisam vise dana jeo samo prepecenac i caj nego sam odmah sljedeci dan jeo normalno ali sta god pojedem sta inace stvrde stolicu opet isto sranje.

Evo molim nekog za neki savjet ako se nasao u slicnoj situaciji sta mi je ciniti.

POZDRAV !

Fra Ante
23.01.2011., 20:48
Vec par dana imam konstantni proljev sta god pojedem, cujem kako crijeva rade kao da pucketa nesto...ne osjecam bas neku bol ali vise kao neku nelagodu u predjelu crijeva, malo na lijevoj strani malo na desnoj ovisi.

Inace 2008 sam imao hemeroide, to sam nekako zalijecio ali svako toliko mi se sjebe probava, zna biti i normalna stolica ali cesto bude sracka.

Oko cmara sam primijetio kao neku kuglicu...to je sigurno ona prokleta fistula.

Prije par dana sam pojeo neko meso koje je bilo cudno (malo ljepljivo) i nije mi prijalo pa moguce da sam zaradio neku bakteriju.

Svega me strah toga jer citam na netu da za Crohnovu bolest imas probleme sa probavom i tu fistulu.

Moram kod doktora da vidimo sta je ali treba jos izdrzat par dana.

Inace mozda sam sjebao sta nisam vise dana jeo samo prepecenac i caj nego sam odmah sljedeci dan jeo normalno ali sta god pojedem sta inace stvrde stolicu opet isto sranje.

Evo molim nekog za neki savjet ako se nasao u slicnoj situaciji sta mi je ciniti.

POZDRAV !

Jebo vas gugl, da vas jebo !
Ako na internetu piše da su, između ostalog, to simptomi Chronove bolesti, ne znači da je ti imaš.

Da imaš Chrona, imao bi proljev konstantno, imao bi krvavo-sluzavu stolicu, bio bi u manjku svih elektrolita i slično.

Silvery
23.01.2011., 22:41
Slažem se sa Fra Antom jer se svatko danas, čitajući na netu o simptomima xy bolesti, može preboznati kroz svaku treću bolest čega sve ne.
Fra Ante, nemam namjeru siktati na psovke za gugl, no ne pristaje ovom podforumu, ali ni tvom nicku :mig:

Fra Ante
23.01.2011., 22:45
Fra Ante, nemam namjeru siktati na psovke za gugl, no ne pristaje ovom podforumu, ali ni tvom nicku :mig:

Znam. Ispričavam se svima. Ali naprosto više ne možeš ljudskim riječnikom objasniti ovu nadnaravnu pojavu samodijagnoze. Odoh ja iz medicine, jer prosječan pacijent uz gugl zna više nego što mi zadnja dlaka na glavi može zamislit. I nikako da ih se odvrati od tih internet svinjarija. Ako mu ne prepišeš citostatik za gugl-karcinom, psuje ti majku. Dosta je toga !

Ali, ipak, isprika !

Silvery
23.01.2011., 23:01
Ma sve Ok, nemoj se nervirati zbog toga.
Vremena su takva nažalost i to se danas jednostavno ne može izbjeći.

mppet
24.01.2011., 21:17
Imam ja jedan problem. Jedem puno voća i pijem dosta vode ali kad je zima uvijek imam problema sa stolicom ???

xylene
19.02.2011., 23:34
u zadnje vrijeme u stolici nalazim neke bijele tocke ali je normalne smede boje i ne osjecam nikakve druge probleme. Imam 20 god. Jesu te tockice normalne ili?

Xivo
28.02.2011., 07:09
U svakom slučaju zavisi kaj jedeš,ako si jela kakve žitarice može biti. Ali ako nije od hrane onda vjerojatno imaš neki parazit,opet ništa strašno odi dokroru opće medicine da ti uputnicu za bakteriološko testiranje stolice napraviš pretragu vidi se nalaz i dobiš adekvatnu terapiju izljećis se za mijesec dana i to je to...

Adrianne Corie
15.03.2011., 21:09
Pozdrav ! Tvoj problem je losa prehrana, odnosno kronican nedostatak vlakana koji ti onemogucavaju normalnu i probavu i stolicu ( to je jednom dnevno minimum, a 2 puta je super). Meni je jednom izostala stolica punih tjedan dana kad sam bila u rodbine i osjecala sam se uzasno, ali razlog je bio vrlo jednostavan, nisam tad jela uopce voce i povrce vec same skrobne stvari ( kruh, tijesto, pizze itd). Inace nemam nikakvih problema sa zdravljem bas zato sto jedem svaki dan, a pogotovo ujutro puno voca i povrca u sirovom obliku. Savjetujem tebi, a i svima koji imaju problema sa izostankom ili tvrdom stolicom, hemeroidima, plinovima, nadutoscu i svim mogucim drugim problemima prehranu sa minimumom rafiniranih namirnica, a maximumom prirodnih poput sirovog voca, povrca, orasastih plodova itd. Sretno :top:

cupanka
26.03.2011., 09:22
Što bi mogao biti uzrok ovoj pojavi?
Nisam jela nikakvu zelenjavu,a več drugi dan mi stolica liči na šreka,s tim da je danas svjetlija,otprilike kao ovaj smajlić :rolleyes:
:eek::eek::eek:

leeloo27
26.03.2011., 11:47
Evo prekopirano sa jednog drugog foruma:

Obojenost stolice

jeste posljedica izlučivanja žuči u crijevni trakt kao dio probavnog procesa koji zapravo oboji stolicu smeđu boju.

1. Stolica je prvo zelena
2. onda se okreće u jarko žutu boju zato što ide kroz probavni trakt.
3. To su djelovanja žuči i bakterija koje konačno stolicu oboje u smeđu boju.

Indikacije - Boja stolice

Žuta ili zelena

Žute ili zelene stolice mogu ukazati da stolica prolazi kroz probavni trakt previše brzo ne dajući mu priliku da promijeni boju. Može isto tako naznačiti da ne dolazi dosta nije dovoljno žučo zbog neke opstrukcije.

Tamne boje

Tamne boje stolice je znak poremećaja trombocita, deficiency, anemija, ciroza, rak debelog crijeva, intravascular diseminirane koagulacije, peptički ulkus, ili raka želuca. Bolest jetre uključuje žuti ton na koži i bijelo pranje očiju (žutica) i smeđu boju urina.

Crno ili Tarray

Crno ili crno točkasta stolica (melena) - prolazno crna, oklijevanja i može biti znak odstajale krvi u stolici. Drugi uzroci su, iron deficiency anemija, ciroza, rak debelog crijeva, intravascular diseminirane koagulacije, peptički ulkus, ili raka želuca.

U razvijenim ciroza (bolesti jetre), trbuh postaje povećan s tekućinom zbog rupture krvnih žila u želucu i jednjaku a koje uzrokuju krvarenja. Osoba svibanj povraćati krv ili imati prolazne crne stolice. Vrlo tamne stolice, na primjer, mogu biti znaj ulceroznih lezija u višim dijelovima probavnog trakta.

NAPOMENA: konzumacijom crnog sladića, olova, željeza pilule, ili borovnice mogu izazvati crne stolice ili lažnu melenu. Stolice trebaju biti testirane na prisutnost skrivene krvi.

Krv u stolici (Hematochezia)

Prolazno crvena, ili kesten - boja stolice. Crvena ili "Frank" krv u stolici može biti uzrokovana hemoroidima. Krvave stolice se mogu vidjeti kod amebiase, analne pukotine, ili raka debelog crijeva, Colonic polipoza ili tumori, diverticulosis.

Neobično, krvarenje dolazi iz gornjeg crijeva ili želuca. Krvarenje kao što je opisamo obično se ocjenjuje prema kolonoskopiji. Krv, koja se vidi u stolici, može nastati bilo gdje duž probavnog trakta. Crna stolica obično znači da krv dolazi iz gornjeg dijela GI trakta. Najmanje 6 tablespoons (ili 200 milliliters) u krvi mora biti izgubljeno u cilju da uzrokuje prolaz melene. Smeđe stolice ili svijetlo crvene krvi obično ukazuju na to da krv dolazi iz velikih crijeva ili rektuma. Međutim, ponekad može biti uzrokovan masivni krvarenjem gornjeg GI trakta.
Krvave stolice također može uzrokovati povraćanje krvi, kao što su peptički ulkusi. Boja stolice može predložiti lokaciju krvarenja no to nije pouzdano.

Konačna dijagnoza će zahtijevati radiografska i / ili endoskopske istrage.

Crna boja –

• krvarenje ulkus
• gastritis
• varikoziteta jednjaka

Kesten boje –

• svi uzroci crne boje stolice
• diverticular krvarenje
• vaskularna malformacija
• crijevna infekcija (kao što su bakterijska enterokolitis)
• upalne bolesti crijeva
• tumor
• polipoza kolona ili raka debelog crijeva

Svijetlo crvena boja –

• svi uzroci crne ili kesten boje stolica
• hemoroidi
• analna fisura ( "pukotine" u analnom području)

glina obojene stolice

Sive stolice, blijede stolice, ljepilo ili gline u boji stolice vidi se u hepatitisu, poremećaju žući, ili malabsorption uvjetima. Žučne soli u stolici koje izlučuje jetra daju normalno smeđe boje.

Opstrukcija protoka žuči iz jetre ("kolestaza"), ili jetre kao što su infekcije virusni hepatitis (A, B, C, itd.), mogu proizvoditi gline obojene stolice. Mogući razlozi za gline obojene stolice rezultirati iz problema u bilijarnom sustavu (sustav odvodnje za žuč, jetra i gušterača):
Malabsorptione probleme mogu izazvati nesvarene masti u stolici (steatorrhea) koje karakteriziraju smrdljiv miris, svijetlo žute do sivo , masna stolice. Ovaj isto tako može biti uzrokovano niskim žuči izlaz.

Orange Stolice

Orange stolice mogu biti zbog određenih lijekova. Beta-karoten (oblik vitamina A) daju narančaste stolice kao nuspojavu tako da provjerite sve izvore vitamina i dodataka, kao i unos hrane visoke u beta-karotena (mrkva, slatki krumpir, itd.).

Druga mogućnost je ako su stolica više blijedo-narančaste, možda ukazuju na nedostatak žučnih soli (koja daje stolici smeđe boje). Ostali izvori su antacidi koji sadrže aluminij-hidroksid, barij od nedavnih test klistir barij, i hepatitisa. Provjerite neke referentne vrijednosti jetrenih testova za procjenu pravilne funkcije jetre.
Umjetna narančasta ili žuta colorings, ili neki drugi umjetni colorings može biti proizvod naranča stolice

Miss Andrey
28.03.2011., 22:00
Mislim da imam psihicki problem odrazen na stomacnim tegobama.Nalaze sam sve napravila i preglede i sve mi je u redu. Konstantno imam osjecaj da moram obaviti veliku nuzbu, Vrlo cesto, skoro svako 2-3 dan sam na rubu proljeva i jako rijetko imam normalnu stolicu, ali bas jaako jaako rijetko. Nakon svake obavljene stolice imam tako cudan osjecaj u stomku i kad prvi put obavim, odma me pocne vuc non stop u wc, sve dok ne popijem linex. Nemam neke bas bolove, samo nakon sto nakon prve obavljene stolice mi zna u stomku bit osjecaj ko da imam proljev i zuji mi nesto, ja popijem linex i jos eventualno do kraja dana jednom podem u wc i bude mi normalna stolica, ali osjecaj u stomku se ne mijenja.Jako izrazeno mi je kad imam neku obavezu, koju ne smijem izbjeci ili ne bi smjela. Na jako zahtjevnom sam fakultetu i ne smijem izostajati i imamo puno terenske nastave, koju cesto izbjegnem ili idem s teskom mukom. Vise sam zaboravila, kako izgleda normalan osjecaj za stolicu, strasno me ovo muci, vec 6 mjeseci, mlada sam, imam 19 godina, i vec sam propustila dosta mogucnosti u zivotu, radi ovoga. Vec me sad pocela hvatat paranoja, kako cu u subotu cijeli dan na otoku izdrzat!? -.-

leeloo27
28.03.2011., 22:16
Mislim da imam psihicki problem odrazen na stomacnim tegobama.Nalaze sam sve napravila i preglede i sve mi je u redu. Konstantno imam osjecaj da moram obaviti veliku nuzbu, Vrlo cesto, skoro svako 2-3 dan sam na rubu proljeva i jako rijetko imam normalnu stolicu, ali bas jaako jaako rijetko. Nakon svake obavljene stolice imam tako cudan osjecaj u stomku i kad prvi put obavim, odma me pocne vuc non stop u wc, sve dok ne popijem linex. Nemam neke bas bolove, samo nakon sto nakon prve obavljene stolice mi zna u stomku bit osjecaj ko da imam proljev i zuji mi nesto, ja popijem linex i jos eventualno do kraja dana jednom podem u wc i bude mi normalna stolica, ali osjecaj u stomku se ne mijenja.Jako izrazeno mi je kad imam neku obavezu, koju ne smijem izbjeci ili ne bi smjela. Na jako zahtjevnom sam fakultetu i ne smijem izostajati i imamo puno terenske nastave, koju cesto izbjegnem ili idem s teskom mukom. Vise sam zaboravila, kako izgleda normalan osjecaj za stolicu, strasno me ovo muci, vec 6 mjeseci, mlada sam, imam 19 godina, i vec sam propustila dosta mogucnosti u zivotu, radi ovoga. Vec me sad pocela hvatat paranoja, kako cu u subotu cijeli dan na otoku izdrzat!? -.-

Pročitaj ovu temu: Sindrom iritabilnog kolona (IBS) (http://www.forum.hr/showthread.php?t=188171&highlight=Sindrom+iritabilnog+kolona), nisi jedina kojoj se to događa.

pjevacica17
06.04.2011., 09:53
Da,definitivno je to to,ako te to muči kad imaš neke obaveze..

slučajni_prolaz
18.05.2011., 10:15
Dakle, problem o kojem pišen vezan je uz tvrdu stolicu. Naime, već jedan niz godina imam problem sa tvrdom stolicom. Bez obzira na moju prehranu koja se osim tvrde bazira i na jušnoj hrani, jednostavno imam problem sa navedenim problemom. To se "nažalost" može iščitati i po broju koliko sam već puta zbog toga odštopavao wc školjku kod kuće. Kad bi moji na poslu to znali, mislim da bi me ubili:flop:

Dakle, zanima me ima li neki preparat, lijek, način prehrane ili nešto slično kako bi mogao riješiti svoj problem. Naime, bojim se da bi zbog naprezanja crijeva zbog teške stolice uskoro mogao početi "izasrati" krv ili nedaj bože dobiti hemeroide. Ima li lijeka ??? Dobri ljudi pomagajte...

Sigurna
18.05.2011., 10:18
Jogurti. Puno lanenih sjemenki, mljevenih. To dodavaj u sve jušno. Fino je. Ne brini.

xPlayer
22.05.2011., 12:08
poz ljudi
dosta često imam bol u trbuhu i tako par puta kada imam bol u trbuhu ponekad dobijem i proljev.i ozdravim za 3-4 dana.
međutim, ovaj utorak ujutro, opet proljev, ležao u krevetu, imao visoku temperaturu, osjećao sam se izmučeno.Isti taj dan, odem kod doktora.
napisala mi antibiotik i Linex forte ( protiv proljeva ).Antibiotik sam pijo 2 tablete ujutro i 2 navečer.Jučer sam se već osjećao bolje i pojeo ono malu čokoladicu bananko banana.,I danas ujutro sam uzeo posljednje 2 tablete, tj.antibiotik.
Da bih sada 15 minuta prije nego što ovo pišem opet dobio proljev.
ja neznam, što da radim.Sada da mi baš ta mala čokoladica što sam jučer pojeo sve sjebe ....
ja nezz što da radim.pomoć, dali mi je to nekakva bolest, stalno problemi sa stomakom, tj.želucem, crijevima?
dajte mi savjet što da jedem.i odgovor na moje pitanje.hvala

hooray
22.05.2011., 12:26
ako si reagirao nakon pojedenog slatkiša, meni zvuči kao da imaš problem sa gljivicama u probavi.
ako je tako, antibiotik te možda dodatno zeznuo, ako si imao temperaturu mislim da je prije bila viroza nego neka bakterijska upala,
jel te slala na neku pretragu? (tipa leukociti sedimentacija ili nešto slični iz krvi) zašto ti je zapravo dala antibiotik?
javi se doktorici i reci da ti nije do kraja izliječeno i da ti se pogoršalo nakon čokoladice, ali problem je većina doktora gljivice ne doživljava posebno ozbiljno, a svaku glupost liječe antibiotikom (koji ne pomažu za viruse i pogoršavaju gljivice)
pa ako ti ona ništa ne promijeni u terapiji, pogledaj si malo po internetu dijetu protiv candide, probaj se tako hraniti neko vrijeme i nastavi piti linex to u svakom slučaju pomaže.

leeloo27
22.05.2011., 14:15
Ajd mi molim te prvo odgovori na par pitanja, prije nego što ti popljujem tog tvog doktora uzduž i poprijeko.

Koliko te dugo već pati probava? Jesi ikada išao davati uzorak stolice? Jesi primjetio da te nakon određene hrane uhvati? Jel te budi preko noći i tjera na wc? Da li imaš sluzi, krvi u stolici?

Ako ti je doktor bez ikakvog pregleda (to uključuje uzorak stolice, krvnu sliku i sl) dao antibiotike, onda ti je doktor debil na kvadrat. Jer se proljevi ne rješavaju antibioticima, dapače antibiotici kod većine ljudi uzrokuje proljeve jer poubija i dobre i loše bakterije u crijevima.

Jedi par dana dijetalno, znači kuhano, rižu, juhicu i sl. Možeš si skuhati čaj od šipka ili mente, oni zatvaraju. I pij puno jogurta, naročito lgg da ti se uspostavi normalna crijevna mikroflora jer sa ovim antibioticima si je sigurno poubijao, i ono malo što je ostalo nakon prijašnjih proljeva.

xPlayer
22.05.2011., 18:40
ovime ću malo odgovoriti i na post od hooray-a i ovaj post, ima par pitanja istih:
Ajd mi molim te prvo odgovori na par pitanja, prije nego što ti popljujem tog tvog doktora uzduž i poprijeko.

Koliko te dugo već pati probava? Jesi ikada išao davati uzorak stolice? Jesi primjetio da te nakon određene hrane uhvati? Jel te budi preko noći i tjera na wc? Da li imaš sluzi, krvi u stolici?

Ako ti je doktor bez ikakvog pregleda (to uključuje uzorak stolice, krvnu sliku i sl) dao antibiotike, onda ti je doktor debil na kvadrat. Jer se proljevi ne rješavaju antibioticima, dapače antibiotici kod većine ljudi uzrokuje proljeve jer poubija i dobre i loše bakterije u crijevima.

Jedi par dana dijetalno, znači kuhano, rižu, juhicu i sl. Možeš si skuhati čaj od šipka ili mente, oni zatvaraju. I pij puno jogurta, naročito lgg da ti se uspostavi normalna crijevna mikroflora jer sa ovim antibioticima si je sigurno poubijao, i ono malo što je ostalo nakon prijašnjih proljeva.

Ovo sa probavom, ima nekih 2 godine.
Nisam nikada davao uzrok stolice, nije bilo toliko potrebno.
Pa ne, svu hranu jedem normalno, bol u stomaku( Samo bol ) svakih 3 tjedana ( otprilike ) a proljev imam otprilike svakih 4 tjedana.
Nemam krvi u stolici.
Ne, ne tjera me preko noći na wc, neki dan me je jednom.
Dao mi je antibiotike, jer je rekao da imam upalu, i da će tu antibiotici pomoći.

a sada ovo što si rekao za jogurt...
imam proljev, jogurt je malo mastan, nadam se da mi to neće smetati.

bijelo meso?smijem li to jesti.
hvala Vam što ste mi pomogli,
@hooray za te gljivice čuse raspitati, pošto sam još dosta mlad, možda nije ozbiljno, ali obratit ću se doktorici.
hvala vam!

leeloo27
22.05.2011., 18:50
ovime ću malo odgovoriti i na post od hooray-a i ovaj post, ima par pitanja istih:

Ovo sa probavom, ima nekih 2 godine.
Nisam nikada davao uzrok stolice, nije bilo toliko potrebno.
Pa ne, svu hranu jedem normalno, bol u stomaku( Samo bol ) svakih 3 tjedana ( otprilike ) a proljev imam otprilike svakih 4 tjedana.
Nemam krvi u stolici.
Ne, ne tjera me preko noći na wc, neki dan me je jednom.
Dao mi je antibiotike, jer je rekao da imam upalu, i da će tu antibiotici pomoći.

a sada ovo što si rekao za jogurt...
imam proljev, jogurt je malo mastan, nadam se da mi to neće smetati.

bijelo meso?smijem li to jesti.
hvala Vam što ste mi pomogli,
@hooray za te gljivice čuse raspitati, pošto sam još dosta mlad, možda nije ozbiljno, ali obratit ću se doktorici.
hvala vam!

A na kakvu ti upalu doktor sumnja? Ako nije uzeo uzorak, nije napravio krvne pretrage kako uopće može nagađati šta ti je. :ne zna:

Ovako moj savjet ti je, budući da to traje 2 godine, da prvo odeš dati uzorak stolice (budući da si sad pio antibiotike sačekaj nekih 2-3 tjedna minimalno). Zatim traži uputnicu za gastroenterologa jer nije normalno da ti se proljev vraća svakih 3-4 tjedna.

Jogurt si uzmi onaj lgg od bioaktiva, taj je dobar. Imaš ga sa manjim i većim postotkom masnoće pa si možeš kombinirati, ovisno o tome koji bi ti pasao. Smiješ jesti bijelo meso ali mora biti kuhano i ne smije imati kožu niti masnoću po sebi. I jedi rižu, ona kad se raskuha (znači pustiš je da se kuha nekih 40-tak minuta) pusti svoju sluz koja oblaže crijeva pa smiri proljev.

xPlayer
22.05.2011., 20:25
A na kakvu ti upalu doktor sumnja? Ako nije uzeo uzorak, nije napravio krvne pretrage kako uopće može nagađati šta ti je. :ne zna:

Ovako moj savjet ti je, budući da to traje 2 godine, da prvo odeš dati uzorak stolice (budući da si sad pio antibiotike sačekaj nekih 2-3 tjedna minimalno). Zatim traži uputnicu za gastroenterologa jer nije normalno da ti se proljev vraća svakih 3-4 tjedna.

Jogurt si uzmi onaj lgg od bioaktiva, taj je dobar. Imaš ga sa manjim i većim postotkom masnoće pa si možeš kombinirati, ovisno o tome koji bi ti pasao. Smiješ jesti bijelo meso ali mora biti kuhano i ne smije imati kožu niti masnoću po sebi. I jedi rižu, ona kad se raskuha (znači pustiš je da se kuha nekih 40-tak minuta) pusti svoju sluz koja oblaže crijeva pa smiri proljev.

stvarno me "pogodilo" sve ovo što sam čuo i nemogu vjerovati da to može biti tako ozbiljno :( u šoku sam :eek:
hvala, pokušati ću otići na pretrage u narednih mjesec dana.
a dokle...
bi li ovo bilo dobro, za doručak prazna kifla i jogurt, ručak riža ili bijelo meso, i za večeru prazan kruh i jogurt.
dali mi ovo odgovara, tj.dali je to pravilna dijeta?
evo sam mi još na ovo odgovorite, pa vas ostavim na miru.

leeloo27
22.05.2011., 20:38
A gle, može biti da imaš intoleranciju na neku vrstu hrane pa da ti se tako ispoljava. zato je najbolje da te pregleda specijalista (gastroeneterolog) pa da te uputi na detaljne pretrage. Pozitivna stvar je što nemaš krvi i sluzi u stolici jer to općenito upućuje na malo ozbiljnije stvari tipa kolitis i sl.

Evo ti c/p sa jedne stranice što se preporuča jesti i piti kod proljeva:

PREPORUKA PREHRANE KOD AKUTNIH PROLJEVA ODRASLIH

PRVI DAN

Piti što više tekućine:
- negaziranu vodu
- šipkov čaj+2 žlice šećera/1L (za nedijabetičare)
- otopine soli za rehidraciju (rehidromix) + kapsule prolife (to vam je jedan odvratan prašak koji je uzasno bljutav za popit u mješavini sa vodom - ja nisam mogla to pit,ali su kapsule bile dovoljne; nije skupo,jej - skupa oko 50tak kuna :)

Hrana koja se preporučuje:
- prežgana juha bez masnoće (vjerujte mi, ovome se veselite prvi dan)
- riža kuhana u slanoj vodi (mrzim rižu, osim one u čokoladi)
- juha od mrkve
- suhi keksi, slani štapići i dvopek
- ribana jabuka, pečena jabuka
- banana (živjela banana!)

DRUGI DAN

Isto što i u prvome danu, a uz to se još može dodati:
- obrana juha s rezancima ili žličnjacima od krupice
- kuhana piletina, teletina i bijela riba
- odstajali kruh
- kuhana tjestenina (rezanci, mlinci, krpice)
- salata od kuhane mrkve i cikle
- kompot od jabuke (lagano zaslađen)
- biskvit, nabujak od riže, palačinke sa sirom

TREĆI DAN I NADALJE (dok traje proljev)

Sve što i u prvome i drugome danu, a uz to se može dodati:
- bijela kava i kakao (na polovinskome mlijeku)
- pirjana piletina i teletina
- pileći rižoto
- svježi kravlji sir s malo kiselog vrhnja (manje masnog)
- topljeni sir
- slani krumpir
- pecivo
- kuhano povrće (cvjetača, blitva, špinat)

ZA VRIJEME TRAJANJA PROLJEVA NE PREPORUĆUJE SE:
- voće
- povrće s puno ostataka (celuloze) i leguminoze (grah, ostale mahunarke)
- žilavo i masno meso
- keksi s kremom
- voćni sokovi i gazirana pića

Ne preporučuju se jela sa zaprškom, prženje i prelijevanje jela masnoćom.

SSDM
29.06.2011., 21:33
Imam jedan gadan problem koji mi unosi veliku nervozu.
Naime imam problema sa stolicom. ne znam kako da to opisem a na googlu sam nasla da se takva stolica zove "Stolica tanka kao olovka". Imam uzasne bolove prilikom nuzde i veoma je naporno.
Nasla sam na netu da to moze biti pod uticajem stresa, a trenutno sam u jednom stresnom periodu zbog promjene radnog mjesta. Medjutim, taj moj problem traje vec vise od mjesec dana i ne znam kako da si pomognem.
Da li iko ima takav problem i kako ga je rijesio?

lijepa alma
07.07.2011., 20:12
Ovako, za početak se ispričavam i molim moderatora da obriše temu ako već postoji.

Unazad otprilike mjesec dana imam mekanu stolicu (kašastu). Nekad bude i blagi proljev. S druge strane, ima dana kad je sve normalno. Često imam vjetrove.
Primjetila sam čim se malo naživciram odmah to, iako nisam često ni svjesna da sam se naživcirala.
S druge strane, boja stolice je normalna, osim što zna biti kao neprerađenog povrća (tipa kožice paradajza, paprike). Ima dana kad idem 2-3 puta na wc, ne bude proljev nego samo mekano i onda me lagano, ali jako lagano boli dolje trbuh, bolja je riječ ne boli nego samo malo osjetim. Također, zna me boliti i želudac. Sad sam se već počela brinuti i samo si guglam ulcerozne kolitise i slično i samo se još više živciram (iako je bila doktorica prije na to posumnjala međutim ispostavilo se samo da je sluznica želuca bila oštećena).
Također, ta stolica je počela pojavom intenzivnog jedenja sezonskog povrća. Može li to smetati iako mi svih ovih godina nije.
Također, unazad tri ljeta (pretprošlo nisam imala problema) imam slične probleme. 2008. godine sam cijelo ljeto muku mučila jer sam imala prvo neku blagu bakteriju (neku bezazlenu) koja mi je to uzrokovala. Međutim i kad se bakterija povukla imala sam problema još koji mj. Išla na ultrazvuk i našli mi oštećenu sluznicu želuca. Povuklo se. 2010. (ljeto) zbog upale sinusa dobila neke jake antibiotike koji su mi isto učinili.
Ovo ljeto nisam ništa takvo koristila, a problemi su počeli. Uz to sam primjetila da mi je želudac jako osjetljiv i ne smijem ni u kojem slučaju pretjerati s alkoholom, gaziranim i sl. jer odmah bolovi i proljev.
Oprostite na dugom postu, ali zanima me:
1. ima li itko takvih problema i što radi u tom slučaju,
2. također me zanima mišljenje (pogotovo ako ovdje postoji neki liječnik) je li to moguće da je sluznica oštećena želuca pa imam proljev (da to to uzrokuje),
3. još nešto, ljudi koji imaju u. colitis koje su oni simptome imali.
Luda sam sva.:(

BlueWhale
07.07.2011., 22:17
Ovako, za početak se ispričavam i molim moderatora da obriše temu ako već postoji.

Unazad otprilike mjesec dana imam mekanu stolicu (kašastu). Nekad bude i blagi proljev. S druge strane, ima dana kad je sve normalno. Često imam vjetrove.
Primjetila sam čim se malo naživciram odmah to, iako nisam često ni svjesna da sam se naživcirala.
S druge strane, boja stolice je normalna, osim što zna biti kao neprerađenog povrća (tipa kožice paradajza, paprike). Ima dana kad idem 2-3 puta na wc, ne bude proljev nego samo mekano i onda me lagano, ali jako lagano boli dolje trbuh, bolja je riječ ne boli nego samo malo osjetim. Također, zna me boliti i želudac. Sad sam se već počela brinuti i samo si guglam ulcerozne kolitise i slično i samo se još više živciram (iako je bila doktorica prije na to posumnjala međutim ispostavilo se samo da je sluznica želuca bila oštećena).
Također, ta stolica je počela pojavom intenzivnog jedenja sezonskog povrća. Može li to smetati iako mi svih ovih godina nije.
Također, unazad tri ljeta (pretprošlo nisam imala problema) imam slične probleme. 2008. godine sam cijelo ljeto muku mučila jer sam imala prvo neku blagu bakteriju (neku bezazlenu) koja mi je to uzrokovala. Međutim i kad se bakterija povukla imala sam problema još koji mj. Išla na ultrazvuk i našli mi oštećenu sluznicu želuca. Povuklo se. 2010. (ljeto) zbog upale sinusa dobila neke jake antibiotike koji su mi isto učinili.
Ovo ljeto nisam ništa takvo koristila, a problemi su počeli. Uz to sam primjetila da mi je želudac jako osjetljiv i ne smijem ni u kojem slučaju pretjerati s alkoholom, gaziranim i sl. jer odmah bolovi i proljev.
2. također me zanima mišljenje (pogotovo ako ovdje postoji neki liječnik) je li to moguće da je sluznica oštećena želuca pa imam proljev (da to to uzrokuje),

Proljev od želudca - ne!
Možda imaš nekakav gastritis ali to nebi imalo veze baš s proljevima.
Nekako mi ovo najviše nalikuje na sindrom iritabilnog kolona, pogotovo jer je povezano s nervozom i vjetrovima. Dali su ti bolovi manji nakon što odeš na WC?
Ulcerozni kolitis: Noćni proljevi s primjesama krvi, međutim nije moguće 100% reći da je iritabilni kolon niti UC bez pregleda kod gastroenterologa jer razne bolesti imaju slilne/iste simptome tako da nema čarobne kombinacije koja 100% govori za jedno i isključuje drugo. :)
Antibiotici - da! Mogu poremetiti crijevnu floru i uzrokovati probleme s probavom.
Paraziti: Česti uzročnici kroničnih proljeva, isto dolaze u obzir
Vidiš, puno je toga, odi kod gastroenterologa i ako treba napravi kolonoskopiju i ostale pretrage koje misli da su potrebne.

lijepa alma
08.07.2011., 09:26
Proljev od želudca - ne!
Možda imaš nekakav gastritis ali to nebi imalo veze baš s proljevima.
Nekako mi ovo najviše nalikuje na sindrom iritabilnog kolona, pogotovo jer je povezano s nervozom i vjetrovima. Dali su ti bolovi manji nakon što odeš na WC?
Ulcerozni kolitis: Noćni proljevi s primjesama krvi, međutim nije moguće 100% reći da je iritabilni kolon niti UC bez pregleda kod gastroenterologa jer razne bolesti imaju slilne/iste simptome tako da nema čarobne kombinacije koja 100% govori za jedno i isključuje drugo. :)
Antibiotici - da! Mogu poremetiti crijevnu floru i uzrokovati probleme s probavom.
Paraziti: Česti uzročnici kroničnih proljeva, isto dolaze u obzir
Vidiš, puno je toga, odi kod gastroenterologa i ako treba napravi kolonoskopiju i ostale pretrage koje misli da su potrebne.

Ma nemam ja neke bolove. Znaju biti bolovi u želucu ako nešto krivo popijem ili pojedem, a donji dio trbuha me boli tek nakon nekoliko kašastih stolica ili proljeva i to sam skužila da ih imam nekoliko na dan (kašastih, inače je jedna, dvije kašaste) kad sam pod stesom. Ta bol u donjem dijelu trbuha je jako slaba.
Otići ću definitivno doktoru vidjeti da nemam neki parazit, a do tada ću pripaziti što jedem pa ću vidjeti ima li napretka da isključim neke stvari.

BlueWhale
08.07.2011., 22:07
Ma nemam ja neke bolove. Znaju biti bolovi u želucu ako nešto krivo popijem ili pojedem, a donji dio trbuha me boli tek nakon nekoliko kašastih stolica ili proljeva i to sam skužila da ih imam nekoliko na dan (kašastih, inače je jedna, dvije kašaste) kad sam pod stesom. Ta bol u donjem dijelu trbuha je jako slaba.
Otići ću definitivno doktoru vidjeti da nemam neki parazit, a do tada ću pripaziti što jedem pa ću vidjeti ima li napretka da isključim neke stvari.

Možda imaš gastritis nekakav kad ti je osjetljiv želudac, to bi trebalo provjeriti. Što se stolice tiče vjerujem da je iritabilni kolon, iako se ne mogu 100% isključiti ni druge stvari. Odi si kod dr. i javi :)

galaksyy
08.07.2011., 22:32

poznato mi je, moja sestra se zarazila glistama(askaridima) kad se igrala sa nekim pasima lutalicama, tako je i ona imala slične simptome, jer paraziti ti se prikače za sluznicu crijeva i kradu ti hranjive tvari, uzrokuju dugotrajne proljeve i pad imunosustava, sad ne znam kod tebe, probaj poslati na analizu u lab, pa če ti vidjeti. Mi smo se svi u obitelji morali čistiti.

lijepa alma
09.07.2011., 11:17
poznato mi je, moja sestra se zarazila glistama(askaridima) kad se igrala sa nekim pasima lutalicama, tako je i ona imala slične simptome, jer paraziti ti se prikače za sluznicu crijeva i kradu ti hranjive tvari, uzrokuju dugotrajne proljeve i pad imunosustava, sad ne znam kod tebe, probaj poslati na analizu u lab, pa če ti vidjeti. Mi smo se svi u obitelji morali čistiti.

U zadnje vrijeme sam se i družila s prijeteljičinim psom koji je čini mi se bio cijepljen protiv parazita, ali mu je cijepivo isteklo, odnosno trebali su ga ponovno voditi.:(
Idem što prije doktoru.

BlueWhale
11.07.2011., 14:59
U zadnje vrijeme sam se i družila s prijeteljičinim psom koji je čini mi se bio cijepljen protiv parazita, ali mu je cijepivo isteklo, odnosno trebali su ga ponovno voditi.:(
Idem što prije doktoru.

Da, da, paraziti su česti uzričnici kroničnih proljeva tako da i to treba isključit!

lijepa alma
19.07.2011., 22:39
Rekli ste da javim što je bilo. Čim sam prestala jesti povrće i kad sam prestala sa stresom nema problema sa stolicom. :) Ipak je znači bio problem u tome. :) Hvala ekipi na pomoći. :)

Falco SM
25.07.2011., 16:15
Dižem dvije godine staru temu jer nisam uspio (ni u tražilici) naći noviju, u vezi upale slijepog crijeva.

Možete li mi reći koji su simptomi?
Jer mene trbuh boli već par dana, probava u redu, jedem i pijem, sve bez problema, a boli me u području oko pupka i nadesno.
Ići ću u doktora, ali tek sutra mogu, pa ako može koja informacija ranije, hvala. :)

simby
25.07.2011., 18:44
Dižem dvije godine staru temu jer nisam uspio (ni u tražilici) naći noviju, u vezi upale slijepog crijeva.

Možete li mi reći koji su simptomi?
Jer mene trbuh boli već par dana, probava u redu, jedem i pijem, sve bez problema, a boli me u području oko pupka i nadesno.
Ići ću u doktora, ali tek sutra mogu, pa ako može koja informacija ranije, hvala. :)

hej :)
nisam doktor, ali sam operirala crvuljak slijepog crijeva.
rekla bih da nemaš upalu crvuljka, ako je suditi prema mojim simptomima. vjerujem da postoje različiti doživljaji tih upala, ali kod mene je bilo prilično bolno, i sve se brzo događalo.

počeo me navečer boliti cijeli trbuh, imala sam proljev, i tjeralo me na povraćanje.
ujutro sam išla dr opće prakse, koji me pregledao i poslao hitno na kirurgiju.
tada me već bolila više desna strana i pomalo sam se naginjala u desnu stranu, a da to nisam niti primjetila.
nisam mogla jesti uopće, i imala sam neku malu temperaturu.

pokušaj pronaći mjesto na tijelu gdje se nalazi slijepo crijevo (malo nalijevo od desnog kuka), stisni prstima prema unutra i pusti.
ako te zaboli jako kad pustiš, možda se radi o upali.
mene je na taj način pregledao dr opće prakse i dr na hitnoj, i još se uvijek sjećam kako me je bolilo kad je dr maknuo prste.
računaj da sam operirala slijepo crijevo prije dosta godina, pa su metode sad malo i naprednije :D

prema gore opisanom, mogla bi biti i nešto drugo, jer se u tom području nalaze crijeva, tako da nisam kompetentna za mišljenje o nečem drugom.

nadam se da će se javiti još netko sa svojim iskustvom, pa možda saznaš više.
u svakom slučaju, otiđi liječniku, kao što namjeravaš :)

zupafly
23.08.2011., 09:27
Hej, ima li još koga online ovdje??
Ja sam trenutno u fazi pregleda ali vidim da imam iste simptome kao i Ivanica.... :cry: Zanima me da li ste čuli da je netko imao još uz sve ostalo i problema sa netečenim nogama (zglobovi), i umorom i teškim nogama?? I da, jedino što ja za sada ne gubim kile, imam normalan apetit.

Davidson
08.09.2011., 19:43
Pozdrav svima. Imam jedan problem slicne prirode kao i ostatak ljudi u ovoj temi, no opet, malo drugaciji:rolleyes:. Naime, ja moj "problem" teglim vec nekoliko godina, mozda cak i 3-4. Stvar zbog koje se nisam zalio, raspitivao previse niti cak posjetio doktora je ta sto nemam nikakve popratne nuspojave. Dakle, niti bolove u stomaku, niti mucnine, niti nadutost, niti ikakve promjenjive intervale u prehrani. Jednostavno imam meku stolicu kroz taj cijeli period od nekoliko godina i buduci mi se nista lose nije dogodilo do sad, nisam osjetio potrebu traziti pomoc... Slucajno sam na jednoj stranici citao malo o toj temi pa mi se javila znatizelja saznati vise i mozda pronaci rjesenje u cemu je problem. Ako itko ima bilo kakav savjet uvijek je dobrodosao. Hvala

hrvoje dr.
09.09.2011., 15:44
Pozdrav svima. Imam jedan problem slicne prirode kao i ostatak ljudi u ovoj temi, no opet, malo drugaciji:rolleyes:. Naime, ja moj "problem" teglim vec nekoliko godina, mozda cak i 3-4. Stvar zbog koje se nisam zalio, raspitivao previse niti cak posjetio doktora je ta sto nemam nikakve popratne nuspojave. Dakle, niti bolove u stomaku, niti mucnine, niti nadutost, niti ikakve promjenjive intervale u prehrani. Jednostavno imam meku stolicu kroz taj cijeli period od nekoliko godina i buduci mi se nista lose nije dogodilo do sad, nisam osjetio potrebu traziti pomoc... Slucajno sam na jednoj stranici citao malo o toj temi pa mi se javila znatizelja saznati vise i mozda pronaci rjesenje u cemu je problem. Ako itko ima bilo kakav savjet uvijek je dobrodosao. Hvala
Ako vam stolica normalne tj.smeđe boje i nemate patoloških primjesa,vrlo je malo vjerojatno da se radi o bolesti.

Hamato
13.11.2011., 16:48
Pozdrav svima... Imam jedno pitanje, problem... Pre nesto manje od godinu dana sam isao na kolonoskopiju, sem unutrasnjih hemoroida, nalaz je bio u redu...Dr. je rekao da sa ovom procedurom narednih 5 godina sam siguran da je sve ok... Inace imam 25 godina... Kolonoskopiju sam uradio zbog krvarenja prilikom defekacije... pre kolonoskopije sam radio ultrazvuk, sve ok, i kompletnu krvnu sliku sa transaminazama, takodje sve u redu...
Inace pre tog krvarenja nisam obracao paznju na oblik stolice, boju itd... mada znam da je cesto bila kasasta, nije u pitanju proliv vec neformirana stolica.... Zbog toga sam radio i koprokulture koje su bile ok, bez parazita itd... Tako da je Dr. rekao da imam IBS... Medjutim, 4, 5 meseci nakon kolonoskopije, stolica je prestala da bude neformirana, ali ovog puta sam primetio da je vrlo cesto spljostena sa obe strane.... nekad kao duga traka i u velikoj kolicini... nekad normalnija, nekad je tanja...
Inace posto sam student jedem dosta junk food, dosta sokova pijem, veoma malo vode... Praznjenja su redovna, imam normalno gasove, nemam bolove... Moje pitanje je, posto na internetu pise da trakasta stolica moze da bude simptom kancera, da li je moguce da ovakva stolica bude od unutrasnjih hemoroida, ibs-a, pocinjem da se tripujem da mozda treba jos jednom da radim kolonoskopiju.... Inace prilikom praznjenja ima osecaj da mi "gori, pece" anus... Imam i spoljasnje hemoroide BTW... Hvala unapred na odgovoru.

hrvoje dr.
13.11.2011., 16:53
Pozdrav svima... Imam jedno pitanje, problem... Pre nesto manje od godinu dana sam isao na kolonoskopiju, sem unutrasnjih hemoroida, nalaz je bio u redu...Dr. je rekao da sa ovom procedurom narednih 5 godina sam siguran da je sve ok... Inace imam 25 godina... Kolonoskopiju sam uradio zbog krvarenja prilikom defekacije... pre kolonoskopije sam radio ultrazvuk, sve ok, i kompletnu krvnu sliku sa transaminazama, takodje sve u redu...
Inace pre tog krvarenja nisam obracao paznju na oblik stolice, boju itd... mada znam da je cesto bila kasasta, nije u pitanju proliv vec neformirana stolica.... Zbog toga sam radio i koprokulture koje su bile ok, bez parazita itd... Tako da je Dr. rekao da imam IBS... Medjutim, 4, 5 meseci nakon kolonoskopije, stolica je prestala da bude neformirana, ali ovog puta sam primetio da je vrlo cesto spljostena sa obe strane.... nekad kao duga traka i u velikoj kolicini... nekad normalnija, nekad je tanja...
Inace posto sam student jedem dosta junk food, dosta sokova pijem, veoma malo vode... Praznjenja su redovna, imam normalno gasove, nemam bolove... Moje pitanje je, posto na internetu pise da trakasta stolica moze da bude simptom kancera, da li je moguce da ovakva stolica bude od unutrasnjih hemoroida, ibs-a, pocinjem da se tripujem da mozda treba jos jednom da radim kolonoskopiju.... Inace prilikom praznjenja ima osecaj da mi "gori, pece" anus... Imam i spoljasnje hemoroide BTW... Hvala unapred na odgovoru.

Radi se o hemeroidalnim tegobama,najvjerojatnije imate sindrom iritabilnog kolona.
Trebate biti hidrirani,regulirati prehranu.
Jeste li možda radili amilazu?

Hamato
13.11.2011., 17:21
Radi se o hemeroidalnim tegobama,najvjerojatnije imate sindrom iritabilnog kolona.
Trebate biti hidrirani,regulirati prehranu.
Jeste li možda radili amilazu?
Hvala na brzom odgovoru.

Ukoliko se ona ne radi zajedno sa kompletnom krvnom slikom, onda nisam.... Posto krvarenje nisam imao jos od februara meseca, prilicno sam nemaran postao u vezi ishrane... A vec sam napisao da u poslednje vreme imam osecaj pecenja prilikom defekacije... Ovo ja spljostenom, trakastom, stolicom pripisujem hemoroidima, ibs-u i moguce drugacijem obliku analnog misica....ali ipak posto sam pomalo i hipohondar stalno mi se vrti po glavi sta ako je ipak ono najgore... mada bi se kolonoskopijom videlo da je nesto nije u redu, ipak smatram da je nemoguce da se stvori takva tumorska masa za kratko vreme koja ce da uzrokuje spljostenu stolicu... :ne zna:

Jos nesto, kad jedem susam na pr. cesto primetim u stolici kako su samo prosli kroz digestivni trakt u nepromenjenom obliku...

hrvoje dr.
13.11.2011., 17:29
Hvala na brzom odgovoru.

Ukoliko se ona ne radi zajedno sa kompletnom krvnom slikom, onda nisam.... Posto krvarenje nisam imao jos od februara meseca, prilicno sam nemaran postao u vezi ishrane... A vec sam napisao da u poslednje vreme imam osecaj pecenja prilikom defekacije... Ovo ja spljostenom, trakastom, stolicom pripisujem hemoroidima, ibs-u i moguce drugacijem obliku analnog misica....ali ipak posto sam pomalo i hipohondar stalno mi se vrti po glavi sta ako je ipak ono najgore... mada bi se kolonoskopijom videlo da je nesto nije u redu, ipak smatram da je nemoguce da se stvori takva tumorska masa za kratko vreme koja ce da uzrokuje spljostenu stolicu... :ne zna:

Jos nesto, kad jedem susam na pr. cesto primetim u stolici kako su samo prosli kroz digestivni trakt u nepromenjenom obliku...
Mislim da nema razloga brizi. Osim+ što sam gore napisao ,trebate pripaziti na higijenu analnog područja,uz to naravno i regulirati prehranu,te piti puno tekućine.

Hamato
13.11.2011., 22:11
Mislim da nema razloga brizi. Osim+ što sam gore napisao ,trebate pripaziti na higijenu analnog područja,uz to naravno i regulirati prehranu,te piti puno tekućine.

Hvala Vam puno na odgovorima :)

grizabela
20.12.2011., 10:38
Pročitala sam sve postove do sada ali nisam naišla na meni sličnu situaciju. Prije tri dana sam se jako premorila ( dva dana neprestalnog hodanja , a imam jako bolnu kralježnicu) toliko da se noću od bolova u leđima nisam mogla okrenuti . Samo sam doručkovala i opet cijeli dan bila na "gasu" , pretoplo obučena i preznojena od glave do pete , naveče sam na prazan stomak iz neke trgovine direktno iz frižidera popila hladno mlijeko s okusom banane. ( pišem predetaljno ali ne znam, možda je bitno ) Slijedio je dug put autom kući , sve u najboljem redu vesela atmosfera, da bi me pred kućnim pragom uhvatila takva nesvjestica i slabost da sam se jedva dovukla do kreveta. Kad sam legla bilo mi je bolje ali čim sam se htjela dići vrtoglavica mi se vratila. NIKAKVE bolove nisam imala , ali nakon jedno sat vremena sam otišla na wc i imala užasan crni proljev , u dva navrata! to je toliko smrdilo da smo sat vremena zračili kuću! Sljedeći dan mi se situacija s vrtoglavicom stabilizirala iako mi je tlak i dalje bio oko 107 sa 68 ali crna stolica je ostala, iako ne više proljev. Danas mi je treći dan i osjećam se dobro ali stolica iako normalna i dalje je crna! Naglašavam kako me ništa nije ni bolilo ni peklo niti mi je bilo muka ! Nisam imala ni žgaravicu niti me je tjeralo na povraćanje. Samo niski tlak i crna stolica! Je li moguće da sam nekako nadražila želudac tim hladnim mlijekom ? Praznici kucaju na vrata i htjela bih izbjeći hodanje po ambulantama . :( Hvala unaprijed svima koji će pročitati moj post !

leeloo27
20.12.2011., 11:04
Pročitala sam sve postove do sada ali nisam naišla na meni sličnu situaciju. Prije tri dana sam se jako premorila ( dva dana neprestalnog hodanja , a imam jako bolnu kralježnicu) toliko da se noću od bolova u leđima nisam mogla okrenuti . Samo sam doručkovala i opet cijeli dan bila na "gasu" , pretoplo obučena i preznojena od glave do pete , naveče sam na prazan stomak iz neke trgovine direktno iz frižidera popila hladno mlijeko s okusom banane. ( pišem predetaljno ali ne znam, možda je bitno ) Slijedio je dug put autom kući , sve u najboljem redu vesela atmosfera, da bi me pred kućnim pragom uhvatila takva nesvjestica i slabost da sam se jedva dovukla do kreveta. Kad sam legla bilo mi je bolje ali čim sam se htjela dići vrtoglavica mi se vratila. NIKAKVE bolove nisam imala , ali nakon jedno sat vremena sam otišla na wc i imala užasan crni proljev , u dva navrata! to je toliko smrdilo da smo sat vremena zračili kuću! Sljedeći dan mi se situacija s vrtoglavicom stabilizirala iako mi je tlak i dalje bio oko 107 sa 68 ali crna stolica je ostala, iako ne više proljev. Danas mi je treći dan i osjećam se dobro ali stolica iako normalna i dalje je crna! Naglašavam kako me ništa nije ni bolilo ni peklo niti mi je bilo muka ! Nisam imala ni žgaravicu niti me je tjeralo na povraćanje. Samo niski tlak i crna stolica! Je li moguće da sam nekako nadražila želudac tim hladnim mlijekom ? Praznici kucaju na vrata i htjela bih izbjeći hodanje po ambulantama . :( Hvala unaprijed svima koji će pročitati moj post !

Stolica zna biti crna kad postoji negdje krvarenje u gornjem dijelu probavnog sustava (npr. kad pukne čir). Idi pod hitno kod doktora, naročito zato što ti to traje već 2-3 dana.

Zora Evenei
20.12.2011., 16:29
Ako osoba ima redovitu stolicu u 2h, što izbacuje: a)ručak b)večeru c)oboje. Osoba redovito jede vlakna, pije puno vode, ne pije kavu i alkohol.

Samo me zanima, nemam nikakav problem. :D

grizabela, idi k doktoru.

hrvoje dr.
20.12.2011., 19:29
Nemoguće je išta ovako reći preko foruma ,potreban je pregled dr.

grizabela
23.12.2011., 23:40
Nemoguće je išta ovako reći preko foruma ,potreban je pregled dr.

Bila u bolnici prošla sve užasne pretrage :503: i bio je minijaturni čirić , sad sam već kod kuće i sve je ok ! hvala svima koji su mi odgovorili!

*SpHeRe*
01.01.2012., 17:58
meni nije baš jasno što je to "tamna stolica".:D

i smeđa može biti tamna/tamnija.:confused:
ili tamna znači crna?:s