PDA

View Full Version : Kortikosteroidi

Basta
06.06.2005., 13:33
Što su i čemu služe?

cvio14
06.06.2005., 20:02
fuj to
ja sam ih koristio za vrijeme kemoterapije, neznam čemu služe, već sam ja bio otvaro temu o njima,probaj malo prošvrljat na Zdravlju
ali nuspojave su nešto strašno

cvio14
06.06.2005., 20:16
imaš tu
http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=36355&highlight=decortin

i tu
http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=76158

verica
06.06.2005., 21:35
Kortikosteroidi su hormoni, djeluju protuupalno i antialergijski, koriste se kod puno raznoraznih boleština, npr. najtipičnije je valjda za raznorazna kožna oboljenja, imaju niz nuspojava.

Cordelia
07.06.2005., 00:27
Verica ti je dobro rekla. Ja na žalost imam debelo iskustvo s njima. Zbog čega ih moraš piti?

Basta
07.06.2005., 01:07
verica kaže:
Kortikosteroidi su hormoni, djeluju protuupalno i antialergijski, koriste se kod puno raznoraznih boleština, npr. najtipičnije je valjda za raznorazna kožna oboljenja, imaju niz nuspojava.
Baš to. Dobio kremu protiv alergije.

wardancer
07.06.2005., 14:53
Vjerovatno ti je to i doktor rekao, ali svejedno: pokušaj ju koristiti što kraće ili barem sa dugim pauzama između korištenja jer dugo korištenje uzrokuje razne promjene na koži:w

Cordelia
07.06.2005., 20:07
Ne znam kako ide s kremom, ali znam da se tablete ne smiju naglo prestati koristiti. Sve pitaj svog Dr. on je tu da ti kaže.

hoja
08.06.2005., 01:26
Masti sa kortikosteroidima nisu za dugotrajnu uporabu i treba praviti pauze u terapijama..zar nema neka biljna zamjena?

A nije isto piti kortikosteroide u postizanju sportske forme i u svrhu lječanja ali u svakom slučaju oprez.

ivan_st
16.05.2007., 16:30
Imam crohnovu bolest i uzimam kortikosteroide (decortin) vec 6 mjeseci pa me zanima koje tablete su najbolje za nadomjestiti kalcij posto se on unistava sa njima
Takoder uzimam i imuran,pentasu i controloc pa ako imate bilo kakvih savjeta za sprijecavanje nuspojava slobodno napisite.

ante dumbledore
16.05.2007., 16:53
osobno nisam upoznat sa interakcijom kalcija i kortikosteroida ali prepostavljam da se radi o lošoj apsorbiciji kao posljedica same bolesti...
možeš napisat generički naziv pentase?

ivan_st
16.05.2007., 18:16
Pentasa je mesalazin(bar tako pise na kutiji)... mislim da je isti ljek kao salofalk samo sa produzenim djelovanjem.
Sto se tice kortikosteroida dokazano je da njihovo koristenje uvelike povecava mogucnost od osteoporoze i jos mnogo bolesti pa me zanima koje tablete sa kalcijem su najkvalitetnije
citat sa http://www.farmakologija.com/materia/h_cts.htm :
Nuspojave kod sustavne uporabe kortikosteroida su brojne i vrlo ozbiljne u slučaju dugotrajne terapije kortikosteroidima:
-peptički ulkus
-Cushingov sindrom
-atrofija nadbubrežne žlijezde
-osteoporoza
-psihički poremećaji i psihoze
-katarakta
-metabolički poremećaji

simple
16.05.2007., 19:00
Pentasa je mesalazin(bar tako pise na kutiji)... mislim da je isti ljek kao salofalk samo sa produzenim djelovanjem.

Blizu. Ista skupina lijekova. Kod pentase se radi samo o tome da su kapsule napravljene tako da otpustaju aktivnu supstanciju mesalamina polako kroz tanko i debelo crijevo, neovisno o pH.

ante dumbledore
16.05.2007., 19:02
točno da kortikosteroidi stvaraju povećani rizik za osteoporozu ali ne znam da bi baš kalcije mnogo tu pomogao, ali ipak bi ste trebao konzultirat sa internistom, po mogućnosti endokrinologom i/ili gastroeneterologom

jajoglavac
16.05.2007., 19:07
ja pijem medroll,i uz njega korisim rocaltrol
ali obavezno se savjetuj sa doktorom

alkemičarka89
04.10.2007., 19:05
ja sam danas saznala da vrlo vjerojatno imam autoimuni hepatitis tipa 1 ( koji je onaj bolji i lakši za lječiti) i dr. je spominjao kortikosteroide i okruglu facu i kile i sve te...gadosti koje se pojavljuju kad ih se koristi. još trebam na biopsiju jetre da se točno sazna što je na stvari, ako ima neko za informirati me o bilo čemu u vezi s gore navedenim bila bi i više nego zahvalna...čitam po forumu i ne sviđa mi se...

ante dumbledore
05.10.2007., 15:30
istina je da kortikosteroidi imaju mnoštvo nuspojava i da ih treba sa oprezom koristiti...no uvijek se gleda cost/benefit pa onda vidiš na čemu si...no po mom skromnom iskustvu bih rekao da oni koji ih koriste racionalno i po preporuci(racionalnog) liječnika uglavnom ih dobro podnose,imaju blaže ili nikakve nuspojave,koje ako se pojave mogu se kontrolirat drugim lijekovima i korigiranjem doze kortikosteroida

femmelatin
05.10.2007., 16:01
Ja sam kao mala dobivala kortikosteroide intravenozno kod astmatičnih napada, a dan danas uzimam jedan udah kortikosteroidnog spreja ujutro i tako valjda dok ne umrem. :mig:

Prije 6 mjeseci sam imala upalu vidnog živca i tada su mi dali injekcije kortikosteroida ispod oka, a na kraju i cijelu kuru medrola intravenozna, pa kasnije tablete čija se doza postupno smanjivala.

Upozorena na nuspojave (u biti sam bila jako protiv toga, ali su me nagovorili), no ništa se nije dogodilo.

Udebljala se jednu kilu. Faca mi nije naotekla, nisam imala povišeni tlak ni lupanje srca. Po noći istina nisam bila pospana, ali trajalo je samo tri dana i dosta sam se znojila preko noći.

Pavlekic
01.11.2007., 19:38
istina je da kortikosteroidi imaju mnoštvo nuspojava i da ih treba sa oprezom koristiti...no uvijek se gleda cost/benefit pa onda vidiš na čemu si...no po mom skromnom iskustvu bih rekao da oni koji ih koriste racionalno i po preporuci(racionalnog) liječnika uglavnom ih dobro podnose,imaju blaže ili nikakve nuspojave,koje ako se pojave mogu se kontrolirat drugim lijekovima i korigiranjem doze kortikosteroida

Kortikosteroidi, pogotovu oni umjetni, nisu nikako dobra stvar. Jedina njihova prednost je u tome što mogu samo, na neko kraće vrijeme, doslovno potisnuti simptome bolesti natrag unutar tijela, tako da ti simptomi, nakon prestanka uzimanja kortikosteroida, odmah počinju ponovno izlaziti van i manifestiraju se na koži i sl.

Fatalna je pogreška što ih se uopće preporučuje kod upalnih stanja, s obzirom da se tijelo upalnim procesima brani i štiti, a upala se kortikosteridima potiskuje. Nerazumno i neprirodno...

Konvencionalna medicina meni nikada nije dala točnu dijagnozu moga stanja, a natrošio sam se novaca i novaca..Već godinama po licu vučem nekakvu vrstu dermatitisa ili što već i naravno, "to je neizlječivo".
Zato sam i napustio tzv. doktore koji mi nikada nisu znali postaviti točnu dijagnozu, a jedino šti su znali bilo je preporučiti Advantan ili Elocom, k tomu još i sintetičke kortikosteride, i to one jače.

Prije 9 dana otišao sam ayurvedskom liječniku, koji je, uz završeni klasični fakultet medicine sada jedan od tri stranaca na svijetu izvan Inidije koji radi po svim pravilima izvorne ayurvede i koji mi je strogo zabranio kortikosteroide. Sada koristim njegovu terapiju prema pravilima te medicine, koja je, dapače, najstarija na svijetu i mnogima je pomogla da se izliječe od tzv. "neizlječivih" bolesti. Naravno, s prestankom uzimanja kortikosterida stanje mi se pogoršalo, ali samo izvana, jer je veća bila šteta dok mi je lice bilo čisto, ali zahvaljujući tom otrovu od mometazona.

Prva dva tjedan su najteža, ali nakon toga bi trebalo ići ka konačnom izliječenju (dakle, ne samo ZAlječenju) moga problema i to potpuno prirodnim pute. Vrlo rado ću podijeliti svoje iskusto na forumu.:)

fermina-daza
01.11.2007., 20:55
Iako je pitanje davno postavljeno, odgovorit ću sada, jer ga sada i vidjeh.

Dakle, biljna zamjena za kortikosteroidne masti - mas od gaveza. Vjerojatno zvuči bapski... ali, meni je pomoglo...

Već godinama bolujem od lupusa - sistemskog. Uz hrpu raznih simptoma bilo je prisutno i crvenilo na koži, perutanje, pa lezije koje nikako da odu... Koristila sam prema preporuci liječnika kortikosteroidne kreme. I bila veoma zabrinuta zbog mogućih posljedica nakon dugotrajnog uzimanja.

A onda se moja majka uhvatila knjiga "liječenje biljem", pa je tako došla da masti od gaveza. Sama kopa korijen gaveza i sama radi mast. Bila sam skeptik. Međutim, sve lupusne "fleke" su se povukle. I danas mi je lice sasvim čisto.

Eto, to je moje iskustvo.

Pavlekic
01.11.2007., 22:01
Kakva je to biljka gavez? Ja trenutno ne koristim nikakvu kremu za lice, jedino običnu neutralnu bebi kremu. Zbog prestanka uzimanja kortikosteroida svi su mi simptomi dermatitisa (valjda je to--to) izbili vani: crvena žarišta po čelu i ispod očiju, po obrazima i sljepoočnicama i nas vim se tim mjestima koža jako peruta. Spreman sam bio na to čim mi je zabranjen kortikosteroid i u ovoj fazi moga liječenja takvo je stanje normalno, jer simptome više ne potiskujem i puštam da slobodno izlaze vani, što je, po mom mišljenju, puno bolje nego da radim veću štetu tom sintetikom.

Doktor mi je, uz strogu zabranu kortikosterioda, dopustio samo uzimanje neke neutralne kreme, ali pretpostavljam da je ta mast koju ti koristiš potpuno prirodna i neutralna.

*jezebel*
01.11.2007., 22:18
gavez mast se moze kupiti cak i u dm-u, mislim da proizvodi biofarm, nisam sigurna za cijenu, ali mislim da nije vise od 40kn... samo ne znam koliko je kvalitetna, ne znam kakav joj je sastav.

baby kreme nece puno pomoci kod dermatitisa ili sta vec imate. bolje onda neka mast/ulje/melem ili sta vec i to sa sto vecim udjelom prirodnih sastojaka. ako se vec koriste baby kreme, preporucila bih buebchen od nevena. niveu, johnson, hipp i slicno radije izbjegavati jer su stvarno nikakve.

fermina-daza
01.11.2007., 22:28
Gavez (lat. symphytum officinale) je biljka veoma razgranatog i dubokog korijena crne boje, a u prerezu bijele, do žućkaste. Voli vlažnija staništa (vlažne livade), obale uz potoke. Treba uzeti oštru lopatu (i dva težaka :D ) da bi se iskopao iz zemlje. Iskopava se u rano proljeće i u kasnu jesen.

Zanimljivo je da gavez mnogi doživljavaju samo kao teško iskorjenjiv korov.

Knjige kažu da sadrži alantoin, koji liječi teško zacjeljive rane. Sadrži i holin, koji djeluje na optok krvi... uostalom, da ne prepisujem iz Willforta...

Mast je potpuno prirodna, jer se radi na svinjskoj masti (koju majka posebno nabavlja, jer je ova u mesnicama često soljena).

Jedino što sada razmišljam o tome da ove godine pokušamo napraviti gavezovo ulje - recimo u ulju suncokreta...

Inače se pije i čaj od gaveza, ali se mora biti oprezan s količinom, kao i vremenom korištenja.

Kao što rekoh, meni je mast izuzetno pomogla. Neki su je uspješno koristili za hemeroide, neki protiv bolnih reumatičnih bolova, oteklina... Ovo "neki" odnosi se na ljude koje poznajem.

Sorry, moderator, nije kortikosteroid, ali čovjek pitao...

Pavlekic
01.11.2007., 22:39
gavez mast se moze kupiti cak i u dm-u, mislim da proizvodi biofarm, nisam sigurna za cijenu, ali mislim da nije vise od 40kn... samo ne znam koliko je kvalitetna, ne znam kakav joj je sastav.

baby kreme nece puno pomoci kod dermatitisa ili sta vec imate. bolje onda neka mast/ulje/melem ili sta vec i to sa sto vecim udjelom prirodnih sastojaka. ako se vec koriste baby kreme, preporucila bih buebchen od nevena. niveu, johnson, hipp i slicno radije izbjegavati jer su stvarno nikakve.

Znam da bebi kreme ne pomažu kod dermatitisa niti mi je to cilj. Koristim ih (Becutan) samo iz razloga da malo ublažim silnu prhut po licu, koja mi se doslovno prosipa na sve strane:D
Mislim da je općenito kod kortikosteroida problem jer oni djeluju da spriječe normalni razvoj upale, a treba biti upravo suprotno.
Njihov cilj je jedino da "potisnu" simptome bolesti, no smatram da je kod svih bolesti, koji se tretiraju steroidima, pravi uzrok u nekom organu unutar tijela, npr. jetra ili bubrezi. Steroidi djeluju samo površinski i nemaju nikakvog utjecaja na izliječenje. A ovi sintetički---pa to je živa strahota gledajući nuspojave. Ja ih srećom nemam, čini se kao da sam ih odbacio u posljednji tren

slronhill
01.11.2007., 23:59
kortikosteroidne kreme i kapi se smiju koristiti 14 dana,nakon toga pauza.
ja sam kapi koristila kontinuirano godinu dana i sjeb.ocni tlak
srecom sad je sve ok

Nikka
02.11.2007., 05:10
Što su i čemu služe?

Kortikosteroidi su hormoni koje luce odredjene zlijezde u tijelu.

Kad se govori o kortikosteroidima u lijecenju bolesti, uglavnom se misli na prednison koji smanjuje upale u upalnim (npr. Asthma) i autoimunim bolestima. Nuspojave su im mnogobrojne, pa se koriste u relativno kratkim vremenskim razdobljima.

Neke od nuspojava dovode do boljih atletskih performansi, pa ih se cesto iskoristava (ilegalno) u sportovima. Cesto su sportasi dezinformirani i nisu svjesni koliki im rizik prijeti od nuspojava.

danijelazg
05.11.2008., 23:31
drage curke,tablete i kreme kortikosteroida se po ničemu ne mogu usporediti i da posljedice korištenja tableta su strašne,znam jer ih trošim godinama:(:(

Morska Neman
06.11.2008., 19:10
Mozes li biti malo preciznija? Hvala.

viridiana
06.11.2008., 19:22
kortikosteroidi su hormoni koje inače u tijelu luču nadbubrežna žlijezda. Imaju niz nuspojava koje NARAVNO ne moraju biti (jako) izražene, pogotovo ako se uzimaju malo i kratko.
Kad mi je sa 7 mjeseci trudnoće pukao vodenjak, dobila sam 3 injekcije dexametazona i od toga su mom sinu sazrela pluća, pa kad se rodio nije morao u inkubator.
Ali, kad sam obolila od psorijaze koja je bila užasna, moja su iskustva s kortikosteroidima bila jako loša i poražavajuća i rekla sam nikad više. Pa sam otišla homeopatu. Izliječila (zaliječila) psorijazu. Potpuno sam čista već 2 i po godine.
I na osnovu tog iskustva, pred godinu dana kad su počele nove avanture koje su nakon 9 mjeseci završile s dijagnozom Sjogrenov sindrom (autoimuna bolest zbog koje ne smijem opet zatrudniti), odmah sam odbila kortikosteroide i odlučila sam se za homeopatiju. Rekla sam sama sebi, ako ne uspije, mogu tada probati s kortikosteroidima. Nakon četiti mjeseca homeopatije, antitijela su mi u značajnom opadanju.
Želim reći, nisam liječnik i glupo je da tvrdim da su kortikosteroidi sranje, jer sigurno je da je njihova primjena daleko šira i kompliciranija od onoga u što sam ja upućena. Znam da potiskuju djelovanje imunološkog sustava, što nije šala. S druge strane, JFK ju su spasili život. Ali ja bih ih svakako u bilo kojoj situaciji koja nije pitanje života i smrti pokušala izbjeći. Probati nešto drugo, a ako ne upali, onda razmisliti.

StarChild
10.11.2008., 13:32
Ajmo ovak - kortikosteroidi jesu hormoni, i u tijelu se normalno izlucuju u malim kolicinama iz nadbubrezne zlijezde. Prirodni kortikosteroid je kortizol kojeg jos zovu i "hormon stresa" jer je dio prirodnog tjelesnog odgovora na stresne situacije. Uloga mu je povecanje krvnog tlaka, povecanje secera u krvi i potiskivanje imunoloskih reakcija. Buduci da je stres u prirodnom okruzenju reakcija na neposrednu opasnost onda je logicno da ovaj efekt kortikosteroida ima zadacu pomoci pojedincu da se sto prije izvuce iz opasnosti (npr. napada vas divlja zivotinja i morate pobjeci).

E sad, nesto sto su lijecnici davno skuzili je da je upravo ovo potiskivanje imunoloskih reakcija vrlo korisna stvar kod lijecenja odredjenih bolesti pa su poceli koristiti sinteticke kortikosteroide da bi postigli taj efekt, naravno imajuci na umu da ostali efekti nisu pozeljni, ali su prihvatljivi ako se redovito kontroliraju.

U neku ruku bi se moglo reci da su kortikosteroidi "cudesni" lijek jer djeluju vrlo brzo i u vecini slucajeva vrlo intenzivno. Npr. imate osip na kozi koji nikako ne prolazi (mozda je uzrokovan alergijom), namazete kortikosteroidnom kremom i u roku nekoliko sati osip nestaje. Ili npr. imate jake bolove u zglobovima zbog upale, dobijete injekciju kortikosteroida direktno u zahvaceno podrucje i bol nestaje kao rukom odnesena. Medjutim, imaju i tamnu stranu a to je citav niz nuspojava koje se pojavljuju tek produzenom upotrebom i pogotovo ako kortikosteroid djeluje sistemski (npr. uzima se oralno). One idu od relativno benignih kao sto su nervoza, debljanje i akne do vrlo ozbiljnih kao sto su glaukom, razvoj secerne bolesti i osteoporoza. Osim toga, kada se uzima sinteticki kortikosteroid, on postupno potiskuje normalno izlucivanje kortizola u tijelu i ako se uzima duze vrijeme pacijent postaje doslovce "ovisan", u smislu da nije moguce odjednom prekinuti uzimanje, jer se u tom slucaju moze javiti vrlo burna i po zivot opasna reakcija. Nakon dugotrajnog uzimanja potrebno je postepeno smanivanje doze da bi se dopustilo tijelu da opet samo preuzme tu funkciju.

Ipak, za mnoge bolesti kortikosteroid je cesto jedini lijek koji moze brzo i ucinkovito pomoci i dovesti do normalizacije stanja. S tim na umu ipak treba reci da kortikostorid zapravo nije lijek, nego vise pomocno sredstvo, buduci da ce se nakon prestanka uzimanja simptomi vrlo brzo ponovno pojaviti ako se uzrok bolesti ne sanira. Isto tako, mnoga istrazivanja pokazuju da kortikosteroidi nisu ucinkoviti kao prevencija, a s obzirom na brojne nuspojave dugotrajno uzimanje nikako nije preporucljivo.

fej
21.02.2009., 22:53
Mogu li kortikosteroidi (konkretno Cortef) izazvati obilno menstrualno krvarenje?

dragoi
06.03.2009., 19:08
Ja sam koristio medrol dvije i pol godine i bio sam umoran dobio sam masu strija po rukama nogama trbuhu uglavnom samo ih po licu i vratu nisam dobio, čak sam i mrenu dobio koju sam morao operirat ali sve u svemu dobar ljek samo nedaj Bože nikom:

osoba211
03.07.2009., 13:25
smiju li se mješati s alkoholom?

puppy9
21.07.2009., 21:23
Ja sam koristio medrol dvije i pol godine i bio sam umoran dobio sam masu strija po rukama nogama trbuhu uglavnom samo ih po licu i vratu nisam dobio, čak sam i mrenu dobio koju sam morao operirat ali sve u svemu dobar ljek samo nedaj Bože nikom:

i meni se to desilo (strije):(

Emily_klc
22.01.2010., 13:36
:w
na medrolu sam već, umm.. oko 2 mjeseca i trenutno sam samo na jutarnjoj dozi od 12 mg. uglavnom, ovi koji se razumiju, faca mi je troduplo veća i to, i brkove imam :lol: i po trbuhu su mi poćele neke male dlačice rast :brukica:
uglavnom, izgledam doslovno grozno.

a prilično sam mlada i ne želim da mi to tak ostane (imam 14 godina), pa me zanimaju iskustva, kako se to povuklo, nestalo i slično.

a ono, doslovno mi se plače kad se pogledam u ogledalo:tuzni::tuzni::tuzni:

MarijanaRed
22.01.2010., 13:41
:w
na medrolu sam već, umm.. oko 2 mjeseca i trenutno sam samo na jutarnjoj dozi od 12 mg. uglavnom, ovi koji se razumiju, faca mi je troduplo veća i to, i brkove imam :lol: i po trbuhu su mi poćele neke male dlačice rast :brukica:
uglavnom, izgledam doslovno grozno.

a prilično sam mlada i ne želim da mi to tak ostane (imam 14 godina), pa me zanimaju iskustva, kako se to povuklo, nestalo i slično.

a ono, doslovno mi se plače kad se pogledam u ogledalo:tuzni::tuzni::tuzni:

Pozdrav!:)
Uf, dva mjeseca, kako to?
Anyway, bila sam u tri navrata na medrolu, žestoka doza i kasnije se 12 dana skidala s toga... Nestat će s vremenom kad se "skineš", meni jest, iako nisam imala takve reakcije baš, al ih je bilo (akne po leđima i vratu, napihnutost...). To je normalno, samo prati kaj ti govore i skidaj se s toga.
Sretno!! :)

Emily_klc
22.01.2010., 13:45
au, tri puta ? :rolleyes:

kako to da su te skidali samo 12 dana ? ja sam počela sa 40 mg ujutro 40 mg navečer, i sad sam na spomenutoj dozi.

mislim, znam ja da napuhnutost nestane, to mi je jasno ali čula sam da dlake otpadnu, pa mi je to malo čudno, kako sam tak 'otpadnu' ?:confused:

Pero Gmaz
22.01.2010., 13:53
Postoji tema već o tome, pa možeš osvježiti znanje s ovim (http://www.forum.hr/showthread.php?t=322962), dok ti je tu (http://www.naturalessentials.com/medrol.htm) lista nuspojava (ako znaš engleski), ili pogledaj malo što ti piše uz lijek.

Živi i veseli bili :lux:

Emily_klc
22.01.2010., 14:09
a, hvala :) nisam znala da tema već postoji :):rofl:

Rainbow.
31.03.2010., 16:53
helo.
ovak.tinejđerica sam i u dobi od 12 god mi je dijagnozirana alergijska astma.tada sam dobila neke ljekve(diskus seritid.aerius.ventolin.fliksonaze) od kojih mi je sve do nedavno bilo sasvima uredu...prije odprilike mjesec dana stanje mi se drastično pogoršalo...nekoliko puta mi je bilo toliko loše da sam završlia i u bolnici na inekcijama kortikosteroida...naime.do tad nisam znala što točno dobivam jer me nije zanimalo.na moju štetu.pa sam tako tek sad saznala da je seritid diskus kojeg redovito uzimam također kortikosteroid ali mi ne pomaže više uopće..u gradu u kojem ja živim nema adekvatnih bolnica za lječenje ili za pretrage tako da sam završila u zagrebu.točije.imam zakazan pregled za 2 tjedna..moja doktorica mi je rekla da bi mi bilo dobro uzimati kortikosteroide u tabletama...iskreno..nakon što sam prošvrljala internetom i saznala malo više o tomu me je strah pristat na takvu terapiju.možda će netko reć da pretjerujem al mi stvarno nije svejedno..još sam prilično mlada i bojim se da si ne zagorčam život ,koji i ovako nije previše dobar ,zbog toga što nema drugog ljeka ili memam mogućnosti za bolje...

p.s.-iako sam popila tek dvije i pol kutijice decrotina osjećam neku vrstu "ovisnosti" jer sam imala prilično neugodan i slab osjećaj kad sam ga dvaput zaboralila popit...

Slizim
31.03.2010., 21:13
Baš to. Dobio kremu protiv alergije.

Dobijaju se iz jezgre kolesterola.
Dakle, jednostavno nam lijekove izdvajaju iz svinjske masti i masno prodaju. :D

Lya
15.06.2010., 18:12
ok imam i ja pitanjce.. naime vec godinu dana imam neke flekice po nogama koje su se ove zime znatno prosirile.. na kraju sam bila kod 2 doktora i kasnije kod 2 dermatologa i oni mi rekli da imam stazni dermatitis (stasis dermatitis). e sad prospisali su mi elocom kremu koja je na bazi kortikosteroida. potrosila sam cijelu tubicu kako su mi i rekli i da, pomoglo je malo u smislu da su fleke bile svjetlije al sada to vise nesmijem koristiti tj. strah me zbog mogucih posljedica.. dal ima ko kakvu zamjenu il kremu il neki slicni slucaj za te fleke? :)

peta25
16.06.2010., 10:37
ja sam ga koristila 2 godine i dobila jeb... mrene na očima od njega a tko zna šta još za šta ne znam!!

ursula1000
16.06.2010., 10:56
e sad prospisali su mi elocom kremu koja je na bazi kortikosteroida. potrosila sam cijelu tubicu kako su mi i rekli i da, pomoglo je malo u smislu da su fleke bile svjetlije al sada to vise nesmijem koristiti tj. strah me zbog mogucih posljedica

E i mene zanima ovo za Elocom mast..Ja sam tek otvorila tubu, moram počet s korištenjem, pa me zanima dal može bit kakvih posljedica?

angel777
16.06.2010., 12:22
Joj ljudi kortikosteridi su sranje, ja imam sistemski lupus i pijem medrol već 5 god:mad:,nuspojave su grozota:strije, napuhanost trbuha ko trudnica, lice ko u idiota, tanka koža i osjetljiva......ma ima toga! al ne mogi bez njega, sad sam na smanjivanju i osjećam se ko narkomanka:ne zna: depresivna, ogorčena...eh da je izaći iz ovog začaranog kruga!
I ja bih nešto drugo koristila, prirodno al bojim se da to ne ide...

vana25
16.06.2010., 12:32
Joj ljudi kortikosteridi su sranje, ja imam sistemski lupus i pijem medrol već 5 god:mad:,nuspojave su grozota:strije, napuhanost trbuha ko trudnica, lice ko u idiota, tanka koža i osjetljiva......ma ima toga! al ne mogi bez njega, sad sam na smanjivanju i osjećam se ko narkomanka:ne zna: depresivna, ogorčena...eh da je izaći iz ovog začaranog kruga!
I ja bih nešto drugo koristila, prirodno al bojim se da to ne ide...

U potpunosti se slažem s tobom. Nažalost nisam čula do danas niti jedan pozitivan komentar za bilo koji kortikostereoid, osim privremenog prikrivanja bolesnog mjesta.

No ne pišem ti zato, već da te potaknem na nešto prirodno, bilo što. Zašto se bojiš toga, a ne kortikostereoida za koje sama tvrdiš da ne valjaju. Ne razumijem te baš. I još nešto, ako ti netko preporuči nešto prirodno i to ne da dobre rezultate - to ne znači da odmah treba zauvijek prestati se oslanjati na prirodno. Ne postoji niti jedan univerzalni lijek. I to tako treba shvatiti.

Terpsihora
16.06.2010., 13:23
[QUOTE=angel777;27255545]Joj ljudi kortikosteridi su sranje, ja imam sistemski lupus i pijem medrol već 5 god:mad:,nuspojave su grozota:strije, napuhanost trbuha ko trudnica, lice ko u idiota, tanka koža i osjetljiva......ma ima toga! al ne mogi bez njega, sad sam na smanjivanju i osjećam se ko narkomanka:ne zna: depresivna, ogorčena...eh da je izaći iz ovog začaranog kruga!
I ja bih nešto drugo koristila, prirodno al bojim se da to ne ide...[/QUOTE

U potpunosti se slažem s tobom, ja sam pila Medrol 4mj. jako velike doze i uništile su mi organizam totalno, napokon sam se oporavila, a strije uopće neću komentirati.... tako da mogu misliti kako je tebi koja piješ 5g. drž se, valjda če napokon smisliti neku zamjenu za taj otrov!! A što se tiče kremica moja sestra ima neurodermitis i koristi beloderm mast to joj jedino pomaže al isto tako ju koristi već 15godina (naravno sa prekidima) što nije baš pohvalno zbog tih kortića, al sve prirodno što je probala i sve zamjene nisu pomogle kao beloderm...pa eto na što smo osuđeni!!!
:ne zna:

angel777
16.06.2010., 15:28
U potpunosti se slažem s tobom. Nažalost nisam čula do danas niti jedan pozitivan komentar za bilo koji kortikostereoid, osim privremenog prikrivanja bolesnog mjesta.

No ne pišem ti zato, već da te potaknem na nešto prirodno, bilo što. Zašto se bojiš toga, a ne kortikostereoida za koje sama tvrdiš da ne valjaju. Ne razumijem te baš. I još nešto, ako ti netko preporuči nešto prirodno i to ne da dobre rezultate - to ne znači da odmah treba zauvijek prestati se oslanjati na prirodno. Ne postoji niti jedan univerzalni lijek. I to tako treba shvatiti.

nemoj me pogrešno shvatiti i ja koristim razne prirodne čajeve pa propolis,med...ne bježim od prirode samo ne mogu pobjeći od medrola. Pitala sam dr da mi ga zamjeni za nešto drugo al ona ostaje pri njemu, kao on je opet najmanje štetan al meni ga je već puna kapa:rospija:

xmisterx
20.06.2010., 21:08
:top:
..koristim beloderm kremu, koja je počela djelovati tek nakon 1-2 godine kako je uzimam, smanjuju se područja na šakama, a na petama je sasvim otišla promjena, ...doduše bacio sam i cigarete u međuvremenu. Ali , kao sam pročitao gornnje tekstove, sve više smatram da je velik dio promjena uzrokovan stresnim situacijama, .. a možda i nastaju nakon stresa kad je smanjeno lučenje hormon....a možda treba to (uzroke) rješavati i u "društvu psihologa" uz primjenu ostalog

yedwy
22.06.2010., 09:24

Možda zato jer lupus nije vic i sa pretjeranim šalabajzanjem po alternativi si (ma kaj ti mislila o tome) ima dobru šansu tako srediti stanje da si može odma rezervirat mjesto na Markovom polju, za svaki slučaj...

E da i to kaj ti jesi ili nisi čula ne mjenja na stvari baš ništa, kortići su zapravo jedna od rijekih stvari koja je nedvojbeno terapijski dokazana, nažalost ne djeluju svuda isto, a ak baš oću biti podao reći ću ti da si googlaš pojam kortizol pa ću te pitati kaj je onda prirodno ili nije prirodno u njima...

leeloo27
22.06.2010., 09:34
Ma kortikostereoidi su super stvar na kraće staze, na duže imaju niz nuspojava (od povišenog krvnog tlaka, šećera, kolesterola itd.). Al zato svaki doktor ocjeni koliku štetu nanose lijekovi a koliku bolest pa prema tome odluči. Znaju dobro doktori koje su nuspojave, al jebi ga veća je korist od njih nego šteta u odnosu na bolest koja se liječi. Isto je tako i sa citostaticima.

dalmatinkausrcu
16.11.2010., 13:55
Kako ocistiti tijelo od kortikosteroida? :confused:

Ivanicapeca
16.11.2010., 22:08
Kako ocistiti tijelo od kortikosteroida? :confused:

Iščupaš si nadbubrežnu žlijezdu ;)
Nemoguće je iščistiti se od nečeg što tijelo samo proizvodi na neki način.

Ukoliko te zanima zbog neke terapije koju si primala i nekih nuspojava, to nestane kroz par tjedana nakon prestanka terapije. Barem je tako s deksametazonom.

LadyMA
24.01.2011., 09:33
Pozdrav svima! Meni je doktor prepisao Oronazol kremu za mazanje lica (prištići, crvenilo, ništa prestrašno), no kako sam čitala po internetu, krema ima velike nuspojave pa mi mnogi savjetuju da ju ne koristim. Budući da mi ju je doktor prepisao (i to dvije), je li to stvarno tako opasno ili malo pretjerano?

nemo01
24.01.2011., 11:51
odi pred ogledalo ,namaži si kremom lice i nemoj se zamarati

Terence
24.01.2011., 20:21
Pozdrav svima! Meni je doktor prepisao Oronazol kremu za mazanje lica (prištići, crvenilo, ništa prestrašno), no kako sam čitala po internetu, krema ima velike nuspojave pa mi mnogi savjetuju da ju ne koristim. Budući da mi ju je doktor prepisao (i to dvije), je li to stvarno tako opasno ili malo pretjerano?

Cek ti mi oces rec da ti je to doktor prepisal? I ti onda slusaj nekog trola kaj ima sam osnovnjak?! Daj se sredi, odrasla si i odgovorna osoba i kao takva ocekuje se da procitas onaj fuckin' papir s kremom. Tamo ti pisu nuspojave, i uglavnom se to odnosi na dugo vremensko razdoblje preparata. Vidi kaj ti pise...

LadyMA
25.01.2011., 19:25
Kakvi komentari...
Nisam niti glupa niti od jučer. Dosta dugo se vodam po doktorima da znam pročitati uputstva i nuspojave, hvala na pitanju. A htjela sam samo malo iskustva pokupiti jer je stvarni život i iskustvo vrijednije od crnih slova na papiru.
No, nema veze. Nemojte biti tak živčani.

mali buco
25.01.2011., 19:51
zar je oronazol kortić? :eek:
znam da je antimikotik, a sad vidim da "sadrži i protuupalne lijekove"? koje, zanima me?

koristila ga prije par godina, niš nije pomoglo :ne zna:

leeloo27
25.01.2011., 20:16
Ma Oronazol nije kortić već antimikotik. Baš sam nedavno micana kupala u Oronazol šamponu jer mu je otpadala dlaka u krugovima pa smo sumnjali na mikrosporozu.

leeloo27
25.01.2011., 20:17
Kakvi komentari...
Nisam niti glupa niti od jučer. Dosta dugo se vodam po doktorima da znam pročitati uputstva i nuspojave, hvala na pitanju. A htjela sam samo malo iskustva pokupiti jer je stvarni život i iskustvo vrijednije od crnih slova na papiru.
No, nema veze. Nemojte biti tak živčani.

Očito nisi dobro pročitala ili naziv lijeka ili sastav jer Oronazol nije kortikostereoid. On se koristi za liječenje gljivica.

mali buco
25.01.2011., 21:00
Ma Oronazol nije kortić već antimikotik. Baš sam nedavno micana kupala u Oronazol šamponu jer mu je otpadala dlaka u krugovima pa smo sumnjali na mikrosporozu.

i ja svog da se ne zarazi od mene :brukica:

jadan :tuzni:

uglavnom, laknulo mi je!
elocom je jedini kortić kog sam koristila, 2, 3 puta po dva dana...valjda ne bu štete :kava:

leeloo27
25.01.2011., 21:26
Ma piše na uputama da je antimikotik, nemam pojma odakle ovoj curi da je to kortić. Možda se zajebala za naziv lijeka. :ne zna:

LadyMA
26.01.2011., 08:50
Eto ga na sad.
Postavila sam pitanje o iskustvima s tom kremom na drugom topiku i dobila odgovor da je jako opasna jer je to kortikosteroidna krema. E to mi je bilo jako čudno pa sam odlučila pitati baš na temi o tome. Eto, cijela priča.
Samo sam htjela provjeriti, a svatko se može zabuniti, jaka stvar...
Ako to nije takva krema, još bolje, lakše ću ju koristiti. Pardon na uletu.

leeloo27
26.01.2011., 09:38
Nije ti to kortikostereoid, već antimikotik. Inače ta krema se daje kod seborejičnog dermatitisa.

A evo ti i sa uputa što sam našla na netu:

Oronazol krema sadrži antimikotik ketokonazol , ljekovitu djelatnu tvar koja djeluje na brojne vrste gljivica. Kroz kožu ne dopire do krvotoka pa stoga nema na druge organe.
Oronazol se koristi za liječenje: infekcija kože uzrokovane gljivicama i kod seboreičnog dermatitisa.

Nema tu nikakvog kortića unutra, tako da se ne moraš bojati. Kao i sve druge kreme može imati nuspojave, al to ti bude kod manjeg broja ljudi i ako budeš i imala kakvu reakciju traži da ti zamjene sa nekom drugom kremom.

Ja sam svog mačka kupala u oronazol šamponu, tako da stvarno oronazol nije agresivan ako se i životinje smiju prati u njemu. :)

LadyMA
26.01.2011., 19:00
Nije ti to kortikostereoid, već antimikotik. Inače ta krema se daje kod seborejičnog dermatitisa.

A evo ti i sa uputa što sam našla na netu:

Oronazol krema sadrži antimikotik ketokonazol , ljekovitu djelatnu tvar koja djeluje na brojne vrste gljivica. Kroz kožu ne dopire do krvotoka pa stoga nema na druge organe.
Oronazol se koristi za liječenje: infekcija kože uzrokovane gljivicama i kod seboreičnog dermatitisa.

Nema tu nikakvog kortića unutra, tako da se ne moraš bojati. Kao i sve druge kreme može imati nuspojave, al to ti bude kod manjeg broja ljudi i ako budeš i imala kakvu reakciju traži da ti zamjene sa nekom drugom kremom.

Ja sam svog mačka kupala u oronazol šamponu, tako da stvarno oronazol nije agresivan ako se i životinje smiju prati u njemu. :)

Eto. Lijepo, jasno i pristojno. Hvala! ;)
Tak su me uplašili da sam odmah našla ovu temu i počela postavljati pitanja, panika me počela. Preko tuđe panike. :D Ali dobro.
Ja ju koristim za prištiće i super je! super super! Ubije crvenilo preko noći, da ne povjeruješ. I baš bi mi bilo žao da sam ju morala prestati koristiti. Ali ne moram.
Hvala! Odoh s ove teme, da ne štetim više :D:D

leeloo27
26.01.2011., 19:36
Nema na čemu. Isto tako možeš kupiti i oronazol šampon pa ga razrijediti i s time isto tretirati kožu. :)

nemo01
31.01.2011., 13:33
odi pred ogledalo ,namaži si kremom lice i nemoj se zamarati

a lijepo sam ti napisal

cappyy
13.02.2011., 13:07
Jel netko pokusavao skinuti kile nakon kortikosteroida? jel traje bas tako dugo kao sto pricaju??? :S

mali buco
13.02.2011., 14:09
Jel netko pokusavao skinuti kile nakon kortikosteroida? jel traje bas tako dugo kao sto pricaju??? :S

frendičino iskustvo, traje par mjeseci za 10ak kila viška :)
mršavljenje je počelo par mjeseci nakon zadnje tablete...

cappyy
14.02.2011., 11:27
frendičino iskustvo, traje par mjeseci za 10ak kila viška :)
mršavljenje je počelo par mjeseci nakon zadnje tablete...

tek nakon par mjeseci??mislila sam da sa rezimom prehrane i vjezbanjem to ide malo brze...al dobro...hvala :)

leeloo27
14.02.2011., 11:35
A koju dozu piješ?

Obično kad se smanji doza odu nešto i kile dolje. Uzmi u obzir da je dosta toga i voda.

Onaj moonface ti je očiti primjer. To nije salo već voda koja se skuplja u svim porama pa lice natekne.

cappyy
14.02.2011., 20:52
Ma sada pijem 2 mg :) al do prije 2 tjedna sam pila 4mg nekih 6 mjeseci...kako sam i prije imala vece doze primjetila bi da se smanjiva voda oko lica najvise kad smanjim dozu.al kile su jos uvijek tu -.-

leeloo27
14.02.2011., 21:24
A zbog čega piješ kortiće? 2, 4 mg su jako male doze, od njih praktički ne bi trebalo biti nikakvih nuspojava.

A koje uopće piješ? Decortine?

cappyy
14.02.2011., 21:55
imala jaku upalu prije nekih godinu i pol..od tada sam na medrolu.ne bi bilo nuspojava da sam samo te doze pila al sam pila prije i 8mg i 12mg a kratko i 16mg..tako da se nakupilo dosta toga

mali buco
14.02.2011., 21:56
tek nakon par mjeseci??mislila sam da sa rezimom prehrane i vjezbanjem to ide malo brze...al dobro...hvala :)

ma pokušavala je ona i dijetu i vježbanje nakon kortića, al niš se nije pokrenulo dok nije dobila dijuretik i tak je otišlo prve 3,4 kile :)

a onda je krenulo!

leeloo27
15.02.2011., 07:59
Pa kažem ja, to je većinom voda. Ok, malo kortići i povećavaju apetiti pa čovjek malo više jede al ovo ostalo je voda.

cappyy
15.02.2011., 22:27
ma pokušavala je ona i dijetu i vježbanje nakon kortića, al niš se nije pokrenulo dok nije dobila dijuretik i tak je otišlo prve 3,4 kile :)

a onda je krenulo!

dijuretik?nesto poput fursemida?jel se moze dobit bez recepta ili moram traziti od lijecnika? :)

frkalo
22.02.2011., 20:12
bok,
citala sam da se upale vanjskog uha lijece tim kortikosteroidima, pa me zanima sta je to uopce?? neke tabletice? kakve to nuspojave spominjete?
naime imam upalu uha i sutra idem lijecniku , do sad sam uvijek dobivala antibiotike...

mali buco
22.02.2011., 20:27
dijuretik?nesto poput fursemida?jel se moze dobit bez recepta ili moram traziti od lijecnika? :)

po preporuci liječnika, na recept ;)
bar je ona tako dobila...

bok,
citala sam da se upale vanjskog uha lijece tim kortikosteroidima, pa me zanima sta je to uopce?? neke tabletice? kakve to nuspojave spominjete?
naime imam upalu uha i sutra idem lijecniku , do sad sam uvijek dobivala antibiotike...

pa koliko znam, postoje lokalni i sistemski kortići (oralni). mislim da se ove gadne nuspojava javljaju samo kod oralnih kortića :ne zna:

međutim, ni ove lokalne (tipa sprej za nos, mast za oči, losion za kožu) se ne smije koristiti prečesto i predugo...

pink5
22.02.2011., 23:12
malecki primi u prosjeku jednom do dva puta godišnje injekciju kortikosteroida.Točnije 20 mg solu medrola.

Zanima me može li ostaviti kakve posljedice i kakve su eventualne nuspojave.
hvala

gummy_st
26.02.2011., 06:49
evoo ovakoo...ja san nova ovdjee...pa za pocetak pozdrav svimaa:)
cesto lunjam po forumu i naidjen na dobre stvari i super savjete...pa san sad odlucila za svoj problem da se obratim vamaa...
stvar je ovakava: Kortikosteroidi da/ne?? Kakve su im nuspojave i koliko je to zapravo dobro?citala san o tome i iskreno ja san jakooprotiv togaa,ali nema mi bas pomoci pa moram i bila san se mislila sama skinit sa toa,ali san dobila informaciju da naglo skidanje moze dovesti do zatajenja nekakve nadbubrezene zljezde i do smrti...pa bi vas molila ako sta znate bilo da ste culi il iz osobnog iskustva da mi pomognete...zahvaljujem unaprijed:mig::mig:

leeloo27
26.02.2011., 09:23
evoo ovakoo...ja san nova ovdjee...pa za pocetak pozdrav svimaa:)
cesto lunjam po forumu i naidjen na dobre stvari i super savjete...pa san sad odlucila za svoj problem da se obratim vamaa...
stvar je ovakava: Kortikosteroidi da/ne?? Kakve su im nuspojave i koliko je to zapravo dobro?citala san o tome i iskreno ja san jakooprotiv togaa,ali nema mi bas pomoci pa moram i bila san se mislila sama skinit sa toa,ali san dobila informaciju da naglo skidanje moze dovesti do zatajenja nekakve nadbubrezene zljezde i do smrti...pa bi vas molila ako sta znate bilo da ste culi il iz osobnog iskustva da mi pomognete...zahvaljujem unaprijed:mig::mig:

Inače sa kortića se ne smije naglo skidati jer kad se oni počnu piti nadbubrezna žlijezda prestaje lučiti kotrizol pa svaki nagli prestanak pijenja kortića uzrokuje nedostatak kortizola u organizmu što je ogroman šok za tijelo, i da može dovesti do smrti.

Zato se skidanje sa kortića radi postupno, svakih par dana se doza smanji za malkoc kako bi nadbubrežna žlijezda polako počela lučiti kortizol.

lamy
27.02.2011., 19:45
ha leeloo, da i ne.
koliko kortica? koliko puno? koliko dugo?

to je hormon, tj. kemijski analog prirodnom hormonu u tijelu i kao takav on ima vrlo siroku uporabu s mnogo nuspojava, ali i jos vise pozitivnih pa se ipak puno koriste. kortikosteroidi se daju od stvarno malih do stvarno velikih doza, ponekad samo malo, ponekad dugotrajno, ponekad lokalno, ponekad sistemski, jako je tesko dat opcenit sve vrijedeci odogovor. problem s njima je sto ih ljudi razlicito prihvacaju. ali to je i dio svijesti o bolesti koju covjek ima i koju mora nositit sa sobom.
recimo ja znam za jako puno ljudi koji ih "vole", jer su ucinkoviti, a i bolje se osjecaju (starijji ljudi narocito)

gummy_st
27.02.2011., 20:24
pijen 2 tablete dnevno misec danaa...

leeloo27
27.02.2011., 20:46
ha leeloo, da i ne.
koliko kortica? koliko puno? koliko dugo?

Ne kontam ovo. :ne zna:

Kod osoba koje zbog neke bolesti (recimo neke autoimune bolesti poput lupusa) pije visoke doze kotrikostereoida ta osoba ne smije naglo prestati piti terapiju jer njezina nadbubrežna za vrijeme terapije prestaje lučiti kortizol.

To piše u svim uputama kortikostereoida, da se ne smiju naglo prestati piti. Ne govorim za one slučajeve kad ih netko dobije jednokratno ili na par dana, nego za osobe koje ih moraju piti duži period.

lamy
28.02.2011., 14:19
Ne kontam ovo. :ne zna:

Kod osoba koje zbog neke bolesti (recimo neke autoimune bolesti poput lupusa) pije visoke doze kotrikostereoida ta osoba ne smije naglo prestati piti terapiju jer njezina nadbubrežna za vrijeme terapije prestaje lučiti kortizol.

To piše u svim uputama kortikostereoida, da se ne smiju naglo prestati piti. Ne govorim za one slučajeve kad ih netko dobije jednokratno ili na par dana, nego za osobe koje ih moraju piti duži period.

hehe, ali ti nisi napisla na sto mislis.

nego. koliko je duži period?
koliko u mg kortikosteroida?

za autoricu- koje tablete, sto na njima pise, koliko je to mg? koliko dugo?

leeloo27
28.02.2011., 15:56
A što ga kompliciraš. :)

Pa duži period je sve preko nekoliko mjeseci (i sam znaš da postoje bolesti kod kojih se ovakvi lijekovi piju cijeli život i to ne u malim količinama).

Na uputama lijepo piše da se lijek ne smije naglo prestati piti i ja se ovakve lijekove ne bi usudila naglo prestati piti pa makar mi bila propisana doza 6 mg dnevno, već bi postupno smanjivala na 4 mg, pa na 2 mg.

dundo1
08.03.2011., 10:56
Pozdrav svima! Moja dijagnoza glasi: SEBOREIČNI DERMATITIS (vlasište), a kada se pojavi na vlasištu, automatizmom se pojave i crvena žarišta na čelu i ispod očiju. Bio sam kod dermatologa koji mi je propisao sljedeće: Garamycin i Oronazol kreme pomješane u omjeru 50:50 (2x dnevno), a dermatolog mi je propiso i Belosalic losion po potrebi. Bio sam naručen na kontrolu za mjesec dana, ali nisam se pojavio. Od tada do danas pršle su tri godine, a meni se pojavile prve tegobe koje vjerovatno imaju veze sa korištenjem ovih „preparata“. Naime; danima me nešto iritira u desnom oku, u samom ćošku do nosa. To izaziva crenilo i iritaciju oka, a da ne goorim koliko me žiaca zna koštati taj konstantni osjećaj iritacije. Takva bolest ima ime: Blefaritis - očna bolest obilježena upalom očnih kapaka, najčešće njihova ruba. Blefaritis se može manifestirati crvenilom oka, svrbežom te bolnim nadražajem jednog ili oba kapka. A uzroka može biti nekoliko. Neki imaju veze s drugim dijelovima tijela – prhut, seboreja i acne rosacea.
Niti jedan od navedenih preparata nikada mi nije došao u kontakt sa očima ali pročitao sam ovdje na foruku kako su neki imali/imaju problema sa očima (mrena, očni tlak...) Nije zgoreka konstatoirati kako preparati koji sadrže kortikosteroide imaju nuspojave koje se manifestiraju na vid/oči. A negdje sam pročitao da dovode i do galukoma.

U međuvremenu koristim običnu dječiju mast iz ljekarne (30-ak kn) i mast od propolisa (15 g – 15kn) koja učinkovito pomaže otkloniti crvenilo s lica. Preporučam obje koristiti.

lunić
16.03.2011., 23:16
Pijem decortin treći puta u dvije godine od 20mg,a svakih sedam dana smanjujem po 5mg.Između decortina dobivam inekcije solumedrola ili dextametazona zbog kronične urtikarije.Što se tiće inekcija nikakvih vanjskih nuspojava nije bilo,ali zato sa decortinom je užas.Jedem sve i svašta tako dugo dok više nemogu disati tako da sam u dva tjedna natukla 7 kg.Više nemam šta obući pa me zanima na koji naćin utažiti ili smanjiti apetit.Samo nemojte reči da jedem puno voća i povrća kad me to baš i ne privlači kao čokolade,keksi sa mljekom,brdo kruha sa svim i svačim

fermina-daza
17.03.2011., 00:20
2, 4 mg su jako male doze, od njih praktički ne bi trebalo biti nikakvih nuspojava. ...

Kortikosteroidi ne da nisu bezazleni, čak i u malim dozama, kada se uzimaju neko duže vrijeme. Efekt se ne mora pokazati tokom uzimanja kortikosteroida. Povucimo paralelu - ako liječnici sve više zastupaju mišljenje da bi antibiotik trebalo uzimati najučestalije jednom u dvije godine, onda ne treba biti previše pametan pa zaključiti da bi puno jači kortikosteroid trebalo još rjeđe korisititi.

Meni je jasno da ga daju kod raznih autoimunih poremećaja, ali nuspojave kortikosteroida su vraški ozbiljne. Do te mjere da sam ih ja odbila, iako sam ih zbog svoje bolesti (SLE) trebala uzimati. uostalom, tamo na 'lupusu' sam pisala prije dvije tri godine o tome.

Ne želim ovime dovesti u pitanje liječničke odluke i autoritet, ali bi bilo dobro malo više se informirati o kortikosteroidima (i ostalim imunosupresivima i sličnim preparatima koji se uzimaju duže vrijeme). To što ih je liječnik propisao, ne znači da nas tim činom automatski zaštićuje od nuspojava.

Uostalom, ako smo na forumu, znači da nam je google pri ruci, pa vrijedi prosurfati po stranicama o kortikosteroidima. A u međuvremenu si možda pomoći i nekim drugim protuupalnim metodama ili si tako pomoći smanjiti korištenje kortikosteroida na što manju mjeru (količinski i vremenski).

a onda je krenulo!

Ne igrati se diureticima za skidanje kilograma. Stradava srce, jako se narušava ravnoteža elektrolita (se tako kaže :misli:)... uostalom, da je to baš takva fora, već bi bili prepisivani za mršavljenje. Oni se uzimaju pod strogim nadzorom liječnika i to samo za određene zdravstvene probleme, a to sigurno nije 'ispumpavanje' vode iz organizma da bi se smršavilo.

Sorry ako zvučim kao staro zanovijetalo, ali ja i jesam staro zanovijetalo :mig: :D

mali buco
17.03.2011., 12:45
Ne igrati se diureticima za skidanje kilograma. Stradava srce, jako se narušava ravnoteža elektrolita (se tako kaže :misli:)... uostalom, da je to baš takva fora, već bi bili prepisivani za mršavljenje. Oni se uzimaju pod strogim nadzorom liječnika i to samo za određene zdravstvene probleme, a to sigurno nije 'ispumpavanje' vode iz organizma da bi se smršavilo.

Sorry ako zvučim kao staro zanovijetalo, ali ja i jesam staro zanovijetalo :mig: :D

a to je frendičino iskustvo ;)

ja s oralnim kortićima, a i dijureticima, posla nisam imala :s

leeloo27
17.03.2011., 13:02
Kortikosteroidi ne da nisu bezazleni, čak i u malim dozama, kada se uzimaju neko duže vrijeme. Efekt se ne mora pokazati tokom uzimanja kortikosteroida. Povucimo paralelu - ako liječnici sve više zastupaju mišljenje da bi antibiotik trebalo uzimati najučestalije jednom u dvije godine, onda ne treba biti previše pametan pa zaključiti da bi puno jači kortikosteroid trebalo još rjeđe korisititi.

Meni je jasno da ga daju kod raznih autoimunih poremećaja, ali nuspojave kortikosteroida su vraški ozbiljne. Do te mjere da sam ih ja odbila, iako sam ih zbog svoje bolesti (SLE) trebala uzimati. uostalom, tamo na 'lupusu' sam pisala prije dvije tri godine o tome.

Ne želim ovime dovesti u pitanje liječničke odluke i autoritet, ali bi bilo dobro malo više se informirati o kortikosteroidima (i ostalim imunosupresivima i sličnim preparatima koji se uzimaju duže vrijeme). To što ih je liječnik propisao, ne znači da nas tim činom automatski zaštićuje od nuspojava.

Uostalom, ako smo na forumu, znači da nam je google pri ruci, pa vrijedi prosurfati po stranicama o kortikosteroidima. A u međuvremenu si možda pomoći i nekim drugim protuupalnim metodama ili si tako pomoći smanjiti korištenje kortikosteroida na što manju mjeru (količinski i vremenski).

Ma znam ja to sve. :)

Zašto ne pišeš više na temi o lupusu? Ja bi volila znati s čime držiš pod kontrolom SLE kad ne piješ kortiće. Meni isto ne ginu kortići, pa me zanima što je tebi pomoglo.

Nicole_Lilly
27.03.2012., 23:26
Pozdrav!

Neki dan mi je sestri (19g) doktorica za alergiju propisala Tafen sprej za nos. Danas sam na bočici pročitala da je to budezonid i nije mi jasno, alergije joj nisu baš tako jake (kihanje, svrbež nepca, alergijski konjuktivitis) da bi trebala uzimati kortikosteroid. Na njemu je 2 dana i najradije bih da se makne s toga. Ima li tko kakvog iskustva s Tafenom, jel' uopće moguće da kortikosteroidi djeluju samo ''lokalno''?

Hvala.

hrvoje dr.
28.03.2012., 08:24
Pozdrav!

Neki dan mi je sestri (19g) doktorica za alergiju propisala Tafen sprej za nos. Danas sam na bočici pročitala da je to budezonid i nije mi jasno, alergije joj nisu baš tako jake (kihanje, svrbež nepca, alergijski konjuktivitis) da bi trebala uzimati kortikosteroid. Na njemu je 2 dana i najradije bih da se makne s toga. Ima li tko kakvog iskustva s Tafenom, jel' uopće moguće da kortikosteroidi djeluju samo ''lokalno''?

Hvala.
Tafen je intranazalni steroid,a ne sistemski.
Ako hoće neka ga uzima,a ako neće neka ga neuzima.

BB-
11.07.2013., 15:58
Zdravo!
Na Medrolu (2 x 16mg) sam vec mjesec dana, sva sam se zaokruzila, u licu sam neprepoznatljiva, obrazi bole na pritisak koliko su nateceni.. pod terapijom sam zbog sumnje na Coganov sindrom, jos nije potvrdjeno, obavljam pretrage i tako to.. cim dodje vrijeme za novu dozu stanje mi se pogorsa, nema sanse da zaboravim popiti tablete, tako da sumnjam da ce tako brzo doci do smanjenja doze :(
Ima li nacina da izbacim tu vodu iz sebe? Ima li sanse da mi dr.pripise neki diuretik ili da ni ne spominjem? Probala sam piti caj od koprive, koji mi je u trudnoci pomogao, a sada nema nikakvog ucinka..

Isto tako covjek u cekaonici na imunologiji mi je spomenuo da umjesto kortica prima neke injekcije .. bio nesto.. jel zna netko nesto vise o tome??

Hard Candy
12.07.2013., 22:35
Je l se može uz Decortin 15mg piti Nurofen 400 mg?

sophie7
22.11.2013., 15:58
Bok cure!
Otvorila sam temu za ekipu koja je na steroidima ( ne mora biti Medrol ).
Meni je Medrol ( terapija za sistemski lupus ) izgleda skroz zbrčkal menstrualni ciklus.
Pa, ako netko ima iskustvo ( znam da na forumu SLE pišemo i o tom, ali mislila sam da bi bilo zgodno otvoriti ovu temu, jer na steroidima nismo samo mi s lupusom ) za podijeliti ... hoće malo popričati itd. ...

leeloo27
23.11.2013., 10:55
Bok cure!
Otvorila sam temu za ekipu koja je na steroidima ( ne mora biti Medrol ).
Meni je Medrol ( terapija za sistemski lupus ) izgleda skroz zbrčkal menstrualni ciklus.
Pa, ako netko ima iskustvo ( znam da na forumu SLE pišemo i o tom, ali mislila sam da bi bilo zgodno otvoriti ovu temu, jer na steroidima nismo samo mi s lupusom ) za podijeliti ... hoće malo popričati itd. ...

A šta su ti rekli imunolozi?

Jesi vadila spolne hormone? Sjebano je što ni ti najvjerojatnije ne smiješ piti pilule (meni je imunologinja zabranila ikakve kontracepcijske iako su mi hematološki nalazi ok, valjda se boji da mi ne budu okidač za nešto novo).

Imaš na Ženskom zdravlju dosta toga napisano o zbrčkanim ciklusima, jest da curama nije uzrok medrol ali dosta njih ima pcos, problema sa hipofizom, dosta nas i sa problemima sa štitnjačom ima razjebane cikluse (moji nisu pravilni i uvijek mi kasni menga) tako da ti u biti ovo sa kortićima ne razlikuje toliko od ostalih uzroka. Neće te skidati sa Medrola zbog toga, znači moraš si pronaći kako uspostaviti normalne cikluse pored kortića.

Spominjale su se Evine kapi, nekakav vitex, pms free od encijana, nekakvi čajevi (vrkuta, marulja), nekakva biljka maca, ne znam malo si proguglaj pa možda probaj sa tako nečime. Curke hvale da pomaže. :ne zna:

hrvoje dr.
24.11.2013., 12:24
A šta su ti rekli imunolozi?

Jesi vadila spolne hormone? Sjebano je što ni ti najvjerojatnije ne smiješ piti pilule (meni je imunologinja zabranila ikakve kontracepcijske iako su mi hematološki nalazi ok, valjda se boji da mi ne budu okidač za nešto novo).

Imaš na Ženskom zdravlju dosta toga napisano o zbrčkanim ciklusima, jest da curama nije uzrok medrol ali dosta njih ima pcos, problema sa hipofizom, dosta nas i sa problemima sa štitnjačom ima razjebane cikluse (moji nisu pravilni i uvijek mi kasni menga) tako da ti u biti ovo sa kortićima ne razlikuje toliko od ostalih uzroka. Neće te skidati sa Medrola zbog toga, znači moraš si pronaći kako uspostaviti normalne cikluse pored kortića.

Spominjale su se Evine kapi, nekakav vitex, pms free od encijana, nekakvi čajevi (vrkuta, marulja), nekakva biljka maca, ne znam malo si proguglaj pa možda probaj sa tako nečime. Curke hvale da pomaže. :ne zna:
Boji se tromboze,jer kod autoimunih bolesti npr. SLE postoji hiperkoagulabilnosti krvi ,antifosfolipidni sy.

sophie7
25.11.2013., 10:19
Hej leeloo, pa evo nas s lupusa ovdje!
Ma niš, tek u 12 mj. imunolg, prebacili su mi termin.

Boji se tromboze,jer kod autoimunih bolesti npr. SLE postoji hiperkoagulabilnosti krvi ,antifosfolipidni sy.
Zhanks!
Ma super, em je lupus, em je i antifosfolipidni ( 100mg acetil-salicilne dnevno ). Bar da trombozu izbjegnem! Znam za opasnosti ... nadam se da je samo Medrol.
Možda bih trebala prekontrolirati protrombinsko i kardiolipinska? Trombociti su bili ok prošli mjesec, oko 250, mislim 254.
Inače sam naletila na jedan članak, znam da je studija na malom broju žena, ali sam prvo išla gledati lupus i poremećaj ciklusa. Hipohondar.
''Ovarian function and disease activity in patients with SLE''
http://www.clinexprheumatol.org/article.asp?a=3347

leeloo27
25.11.2013., 10:37
Ma ja ne pijem kortiće, ali isto znam imati smrdane cikluse od štitnjače, a ne smijem ih regulirati pilulama. Inače cure stave na pilule pa imaju redovite, mi ovakvi zbrčkani se moramo snalaziti. :D

Kažem ti, jako puno cura koje imaju pcos i nemaju menstruacije po 2-3 mjeseca i više pišu okolo da im je pomoglo nešto od ovih stvari špto sam nabrojala i da su se unormalili ciklusi. Znam da to ne otklanja uzrok, ali ako su ti spolni i zbrčkani to se riješava sa različitim pilulama a bojim se s obzirom da imaš antifosfolipidni sindrom da će birati manje zlo, pustit će te da ti budu menstruacije zbrčkane.
Ako je od Medrola opet neće te skidati s njega, ovo je ajmo reći manje zlo-

Jap i tromboze ali i drugih hematoloških poremećaja koji se znaju javiti u sklopu autoimunih. Ok, ja nisam pilule ni pila niti imam namjeru, ali znam da mi je strogo zabranila da i pomislim na njih. Rekla mi je da joj dolazi sve više mladih cura kojima su pilule napravile cirkus u organizmu i da nije to baš bezazleno kako većina cura misli da je.
Ja joj vjerujem,žena je jedan od boljih imunologa ovdje. :)