Pogledaj jedan post
Old 12.11.2007., 21:20   #1530
Ajme meni, tek me pustio Lynch, i odmah me zgrabio Joe Abercrombie. Ma kako je decko dobar!!! Radujte se narodi, zivimo u zanimljivim vremenima - ove zadnje dvije godine izgleda da su nam donjele hrpu odlicnih, mladih fantasy autora koji tjeraju zanr par stepenica prema gore. Prvo, Lynch, pa Abercrombie, pa Brandon Sanderson kojeg upravo zapoceh (o tom potom)...

Vec me prva knjiga First Law trilogije tak zgrabila da ju nisam mogla spustit: The Blade Itself (pod linkom mozete naci extract) je izuzetno dobro napisano i uzbudljivo djelce s odlicno kreiranim likovima koji se uvjerljivo razvijaju od stranice do stranice. Nadobudni, arogantni kapetan Jezal dan Luthar, tihi barbarin Logen, fizicki deformirani inkvizitor Sand dan Glokta, divlja ratnica Ferro (ah, ni Grace Jones u Conanu nije bila vatrenija!), i mocni Magus Bayaz - svi su upleteni u uzbudljivu pricu o dekadentnoj Uniji cije se vrijeme polako primice kraju i koju sa svih strana napadaju moci zedni susjedi. Before They Are Hanged nastavlja njihovu pricu, na istom - ako ne i boljem - nivou prvog dijela. Treci dio izlazi za par mjeseci, i ja ga vec jedva cekam...

Abercrombie se ne trga iz petnih zila izmisljati toplu vodu i impresionirati nas posebno originalnim rasama, kricerima, magijom i inim tricama. Ali njegov svijet je izuzetno dobro strukturiran i prije svega toliko uvjerljiv, da se vec nakon par stranica covjek moze izgubiti u njemu. Prica je dinamicna, nema dionica na kojima bi se moralo sepati ili popikavati, a likovi su toliko stvarni da me ne bi iznenadilo da mi neko od njih svaki cas pokuca na vrata. Akcijske scene su odlicno napravljene, citaju se tecno i lako ih je vizualizirati. Stil mu je jednostavan, u malo rijeci uspijeva opisati puno, ali unatoc stedljivosti na rijecima, slike koje ostavlja u sjecanju su raskosne i sarene.

Ako se trenutno ceskate po tjemenu nesigurni kaj bi iduce uzeli u ruke, moja preporuka je definitivno: The First Law.
__________________
You can never have too many knives, his father had told him. Unless they're pointed at you, and by people who don't like you much. ~ Last Argument of Kings
Hood is offline  
Odgovori s citatom