Pogledaj jedan post
Old 19.12.2009., 18:34   #48
Quote:
inagadadavida kaže: Pogledaj post
Ne znam koliko je vas iz hrvatske imalo zadovoljstvo da se promuva po rumuniji dok je ludi nikolae vladao.
Mi smo iz srbije odlazili tamo da im valjamo najgore farmerke na svetu, najgore pljuge koje je planeta videla ( neki "VEK" ) i "vegetu"........tukli su se oko tih stvari......

elem, ko je video onu bedu, taj se ne pita zasto su ga roknuli kao svinju.....dobro ga jos nisu ispekli zivog na raznju, ebem ga smrada........
"Mirko Atanacković, bivši generalni konzul Jugoslavije u Temišvaru tu i tamo je dotaknuo okvire naočala i u dahu nastavio:
Ja sam pravnik i mislim da suđenje nije bilo u redu, ali i ovo ću reći: da su imali sto života, svih sto bi im trebalo oduzeti.

To je bilo strašno, tako su maltretirali ovaj narod da se to može opisati samo jednom riječju: horor! Mjesečno su imali pravo potrošiti 35 kilovata struje, od osnovnih namirnica dobivali su mjesečno pola litre ulja, i to nekog smrdljivog, pet jaja. Kruh koji se ispekao u državnim pekarnicama morao je odstajati 24 sata na policama i tek je onda išao, u mizernim količinama, u te prazne dućane. Tako je naredila Elena, jer ako je kruh tvrd, narod će manje jesti.

Grijanje je bilo isključivo na plin koje je regulirala toplana, nisu se smjeli grijati sami na drva ili ugljen, na struju nije bilo šanse jer su mogli potrošiti samo 35 kilovata struje mjesečno, a toplana im je davala 12 stupnjeva. Možete li zamisliti kako je to zimi, svi se doslovno smrzavaju po tim polutamnim stanovima jer su im i žarulje bile ne više od 40-ak vati zbog dopuštene potrošnje. Grijanje je radilo samo dok je bilo dnevnog svjetla, zimi se, znači, gasilo oko pet popodne. Niti su djeca mogla pisati domaći rad, niti se tako može živjeti. Ljudi su mi dolazili u konzulat s modrim rukama, tražili da se malo ugriju.

Meni, kao jugoslavenskom konzulu, svaki je tjedan dolazio kurir iz Vršca, srpskog grada na samoj granici Rumunjske i Srbije, i donosio mi sve moguće namirnice, dakle, hranu, šampone, deterdžente jer ja ništa nisam imao kupiti u tom Temišvaru.

Ljudi su stalno nestajali, Securitate je bila budna 24 sata dnevno, valjda je jedino albanski monstrum Enver Hoxha bio gori od ovoga. Zato su stalno i bježali, pa to se i ne zna koliko je ljudi ubijeno dok su ilegalno pokušavali prijeći granicu. Bježali su na sve načine. On bi uzeo bocu plina, pustio bi ventil da mu plin da pritisak, da mu bude svojevrsni pogon, zagrlio bi tu bocu i niz rijeku. Svaki dan na Đerdapu je bilo leševa, svaki dan, ubijali su ih ko pse, samo se o tome nije govorilo u medijima.

Nažalost, i Jugoslavija je šutjela o tome. U Temišvaru je cvjetala crna burza jer je grad blizu granice. Njima je Jugoslavija bila Zapad. Od švercera su naručivali Vegetu, kasetofone, traperice... Upravo zato što su lovili i signal ondašnjeg JRT-a, revolucija je krenula upravo u Temišvaru jer su vidjeli kako živi ostali svijet.

Tko kaže da je za vrijeme Ceausescua bilo dobro i da mu fale ta vremena, taj je za mene luđak i klinički slučaj. A znam da ih ima."

http://www.jutarnji.hr/ceausescu-da-...duzeti/414438/
Frasier is offline