Pogledaj jedan post
Old 04.02.2010., 19:02   #278
Quote:
12.kuća kaže: Pogledaj post
... očekujem da me pita što mislim pod pojmom praktičnosti. Htjela sam složiti i svoju definiciju, ali sam odustala.
Nemoj "odustajati".

Ne znam da li kužiš koliko je bitno pronaći pravo značenje pojma i napisati o čemu se točno radi da bi to značenje netko drugi astrološki mogao opisati - ali to je doista važno i u smislu točnosti i u smislu odgovora.

A opet s druge strane nije lijepo ni bit' gotovanka.

...eto npr. dostojanstvenost. Što je to dostojanstvo?

Svi mi negdje otprilike znamo što je to dostojanstvo i više manje ljudi bez problema kroz neke životne situacije na vlastitoj koži osjete gdje im je njihovo dostojanstvo bilo dotaknuto. Ali kada bi počeli ovdje pisati o dostojanstvu vidjela bi vrlo skoro kako je teško objasniti što je ljudsko dostojanstvo. To je zato jer dostojanstvo nije istoznačno određen pojam....baš kao što sam negdje pročitala zgodan opis.....nekome je npr. izgubiti dostojanstvo ako se nemre otuširati svaki dan, dok je drugome to ako ne može npr. svojim jezikom pričati u državi u kojoj živi. Dostojanstvo različiti ljudi vežu uz različite pojmove - uz ljudska prava, uz samopoštovanje, uz moral, uz slobodu, uz pravilnu valorizaciju stvari...i mnoge mnoge druge pojmove. Crta dostojanstva je vrlo pomičan pojam i kao takav nije ljudima istoznačan. Na žalost upravo zbog toga smo često i sami svjedoci zloupotrebe tog pojma jer baš ta nemogućnost artikuliranja definicije koja bi iscrpila sav sadržaj pojma čovjekovo dostojanstvo ostavlja otvorenom i mogućnost različite interpretacije koja onda može biti i u skladu s tko zna kakvim interesima i ciljevima.

Zato ću i odgovoriti u domeni onog što dostojanstvo astrološki predstavlja najopćenitije.

Dostojanstvo:

Dostojanstvo čovjeka je unutarnji zahtjev za vrednovanjem i poštovanjem koji pripadaju svakom čovjeku. Riječnik kaže:"Dostojanstvo je skup vrlina koje pobuđuju poštovanje".

• Dostojanstvo kao termin postoji i u astrologiji i upravo u tom terminu stoji važna odlika osobine dostojanstvenosti. U astrologiji dostojanstvo označava planetu koja se nalazi u sjedištu, egzaltaciji (desetini pa i triplicitetu). Označava poziciju gdje će se planeta ponašati najviše u skladu sa svojom osnovnom prirodom. Djelovanje planete u dostojanstvu je čišće ali i intenzivnije nego u drugim znakovima. U dostojanstvu će se planeta ponašati bez "devijantnosti"....ponašati će se onako kako joj i priliči. I upravo stoga kod procjene osobine dostojanstva važno je najprije pogledati položaj planeta obzirom na astrološko dostojanstvo (posebno položaj osobnih tijela).

• Dostojanstvo kao osobina karaktera se u astrologiji prije svega nalazi u domeni dva znaka: Sunca/znak lava (poštovanje, važnost) i Jupitera/znak strijelca (čast, poštenje, vrlina). Njihov jak i skladan odnos govori o poštovanju, suverenitetu, legitimitetu i širim životnim nadzorima....a upravo se Jupiterov utjecaj na psihu nalazi u domeni svijesti nutrašnjeg osjećaja fer pleja - što je jako važno za pitanje dostojanstva.

• Kod dostojanstvenosti je u prvom redu važan položaj (smještaj) Sunca. Kao što gore napisah, čovjek će dostojanstvo vezati uz različite stvari i to je u prvom redu odlika položaja njegova Sunca obzirom na znak. Npr. Sunce u strijelcu dostojanstvenost će vezati uz moral i poštenje, Sunce u škorpionu uz moć da ne pokazuje i priznaje vlastite slabosti, Sunce u lavu uz ponos i poštovanje, Sunce u ribi uz način podnošenja žrtve i općenito ljudske patnje itd... Svaki položaj Sunca u znaku ima svoje viđenje dostojanstva, ali dostojanstvo kao osobinu karaktera prije svega daje jako, skladno položeno i aspektirano Sunce.

• Od polja dostojanstvo je najuže vezano uz 10. polje (MC) kao vrh neba. Sunce "najjače sjaji u podne" i kao takvo svoj sjaj (dostojanstvo) teško gubi i u težim životnom situacijama. Sunce je slabo u padajućim poljima, posebice 6. polju i 12. polju.

• Također, po pitanju dostojanstva istaknut jest i položaj Jupitera u 10. polju jer takav položaj govori o tome da osoba na neki način želi poboljšati društvo i općenito prilike u kojima i sama živi, a to "poboljšanje" po njoj mora biti zasnovano na visokim principima - dostojanstveno.

I na kraju da naglasim - da bi osoba doista bila dostojanstvena u vlastitom životu važno je da posjeduje osjećaj za ispravnost i pravu mjeru, da posjeduje prirodan osjećaj za valorizaciju stvari oko sebe (Saturn). Jer dostojanstvo je jako vezano uz integritet (odnos Saturn/Jupiter).

Imati integritet znači imati bezuvjetnu i nepokolebljivu obvezu (Saturn) prema vlastitim moralnim vrijednostima (Jupiter). Imati integritet (Jupiter/Saturn) znači biti svijestan svoje potpunosti (Sunce)....te je zato važno da uz izdignuto Sunce i jaki Jupiter ima jak Saturn. Upravo ta veza između Jupitera i Saturna govori o principijelnosti i mogućnosti da osoba ostvari realne i sebi zadane visoke ciljeve. Da vlastito dostojanstvo (Sunce) i poštenje (Jupiter) stavi unutar civilizacijskih okvira i zadrži u najtežim životnim nedaćama (Saturn).
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom