Pogledaj jedan post
Old 19.07.2010., 17:04   #13
Naravno da se voda može filtrirati i da stare cijevi mogu predstavljati problem, ali glavna teškoća je u tomu da ljudi neznaju ni osnove kemije, kamo li nešto o tretmanu voda i utjecaju sustava distribucije na iste. Tu onda uskaču trgovci "filterima" i plaše ljude grdim slikama cjevovoda.
Evo primjera:
Imao sam "prezentaciju" doma na koju sam pristao jer su mi ponudili besplatno mjerenje zagađenosti vode. Ženska je došla s koferom u kojem je imala svoj uređaj za čišćenje vode i mjernim uređajem u obliku olovke za "mjerenje zagađenosti vode". Gurne ona tu igračku u čašu vode iz moje pipe i izmjeri 450. Čega 450(?), pitam ju, a ona će: "pa to vam je ukupno zagađenje od minerala, pesticida i drugih kancerogenih kemikalija!"! Provede ona zatim tu vodu kroz svoj uređaj i izmjeri 40. Čega 40(?), pitam opet, a ona će: "pa to vam je ukupno zagađenje od minerala, pesticida i drugih kancerogenih kemikalija koje smo smanjili deset puta!". Bravo gospođo, smijem li ja u toj vodi kuhat npr. čaj ili juhu, smijem li dodat soli? Naravno, zašto ne, ona će. Dodam soli koliko mi je stalo na vrh prsta i zamolim ju da ponovo izmjeri zagađenje. Uređaj je pokazao 600! Što sad, gdje su minerali, pesticidi i druge kancerogene kemikalije? Dodali smo par zrnaca soli, zar ne? Tu je prezentacija završila jer baba nije imala pojma da je ta njena olovčica običan konduktometar. I sve ostalo o čemu je pričala palo je u vodu! Namjerila se na kemičara, bad luck...