Pogledaj jedan post
Old 08.10.2014., 09:46   #5498
5. GODINA

Moj osvrt

Puno toga je s vremenom postalo teže na 5. godini (u odnosu na 1. i 2. bolonjsku generaciju) i vjerujem da će na kraju tu 5. godinu dovesti do toga da bude u rangu s recimo 2. godinom. Za usporedbu, nekad je bilo manje gradiva na 5. godini, više kolokvija i mnogi profesori su dopuštali odgovaranje na konzultacijama prije ispitnih rokova, ali s vremenom je to počelo ličiti onom što mi znamo (neke kolokvije su makli, većina ne dopušta odgovaranje na konzultacijama, itd).

Na 5. godini sami birate svoju sudbinu. Tu ne možete reći da su vam nametnuli nešto teško ili nešto nezanimljivo jer ste svaki ispit izabrali sami. U pravilu se zna koji su moduli teži, a koji lakši (mada postoje odstupanja u vidu nekog predmeta u modulu koji je netipičan po nečemu). Dakle, imajte na umu da ćete na nekim modulima teško polagati ispite s niže godine (koji će vam gotovo sigurno ostati) jer su zahtjevni. Tako da ćete možda morati odlučivati (kao ja) između zanimljivosti i lakoće prolaska na ispitima. Ja sam izabrala ovo 2. (iako nije ni to baš bio dobar izbor, ali o tome kasnije).

Koji su teži moduli? U pravilu građanskopravni, model EU , trgovačkopravni i međunarodnopravni. Kao što vidite 4 od 6 modula su teški, a i ova preostala 2 više nisu ultra lagana nego neke srednje težine.

Opisati ću prvo svoj smjer (ustavno-upravni). Rekla bih da je najlakši predmet upravno procesno pravo kojeg predaje profesor Šikić. Iako je profesor stavio knjigu kao službenu literaturu (a knjiga ima oko 350 str), to je ZUP ispit. Dakle, odgovarate ZUP i profesor je svima dao 4 ili 5. Postavlja 2 kratka pitanja i vrlo je ugodan. S obzirom da ste ZUP naučili na upravnom pravu, za ponavljanje vam ne treba više od 5 dana (ovisi o tome koliko dobro se sjećate ZUP-a i koliko brzo vam se to sprema). Također sam na kraju bila zadovoljna s ispitom prava građana-tradicijske osnove. Predaje profesor Čepulo i nije loše otići na predavanja jer knjiga je dosta velika (mislim da ima 200 str) i detaljna. Da nisam išla na pola predavanja ne bih znala koliko detaljno tu knjigu treba znati. Profesoru je bitnije da vi razumijete o čemu pričate. Ne traži neko puko štrebetanje i reproduciranje. Postavi vam (u pravilu) 2 pitanja koja su zapravo podnaslovi i vi pričate kroz 10-15 minuta. Ako nešto ne znate, postavlja potpitanja. Ocjene su uglavnom 4 i 5, ali je bilo i pokoje trojke. Učila sam oko 2 tjedna jer mi je trebalo vremena da to popamtim. To je zapravo nešto slično naciji, samo s manje stranica Treći predmet je bio uvod u političke znanosti koji će se sljedeće godine zvati izborno pravo. Ovo je jedini predmet za kojeg sam se baš pokajala da sam uzela. Naime, profesor Sokol je otišao u mirovinu i taj predmet je bio jako lagan dok je on to ispitivao. Literature nema puno i predavanja nisu obvezna. Profesor Podolnjak nam je rekao da izaberemo 3 članaka (ja sam sve skupa imala nekih 60 str članaka) i jedan dio iz knjige (oko 40 str) koji je vrlo dosadan. E sad, postoji skripta na Pravokutniku za taj dio iz knjige, ali ta skripta je pisana za Sokola. Svi smo izabrali iste članke pa je on počeo pitati taj dio iz knjige i razne političke aktualnosti (s kojima ja recimo nisam upoznata toliko) pa to sve skupa nije bilo ugodno. Također je trajalo najviše od sviju malih ispita (oko 15-20 min) pa je ličilo na pravi ispit s mnoštvom pitanja. Ocjene su bile od 3 do 5. Možda zna dati i 2 i rušiti, to ne znam, nije dok sam ja to odgovarala (ali ne bih se začudila ). Ostali predmeti iz modula koje nisam upisala: suvremeni politički sustavi. Profesori su Smerdel i Kostadinov. Oni se baš međusobno ne vole i treba izabrati 3 članka. U čemu je kvakva? Svaki od njih bi htio da su sva 3 članaka koje ste izabrali upravo njihovi članci. Naravno, ne znate kod koga ste pa se ni ne možete pripremiti za jednu osobu. Imaju ogroman ego. Kostadinov je dečka koji je izabrao 2 Smerdelova članka (od oko 30-40 str svaki) pitala samo svoj članak koji ima 2 str i stvarno je nebitan prema ovome. Ocjene su svakakve (kod Smerdela uglavnom 2 i 3, a kod Kostadinov 5). Ne preporučujem to upisat. Mislim da o lokalnoj samoupravi ne treba ni pričati jer je to nastavak upravne znanosti i ne znam tko bi to normalan upisao. Pravo okoliša je jako lijep predmet (žao mi je što to nisam upisala umjesto uvoda) i shema je takva da se izmijenjuju na svakom roku profesori s drugih katedri. Dakle, možete odgovarati kod Ofakice (tad je ispit najlakši), Seršićke, Josipovićke i čini mi se Tereze. Naravno, svi čekaju Ofakicu

Nešto o ostalim modulima: rekla bih da je najlakši kaznenopravni. Imali su na maloljetničkom kaznenom pravu 2 kolokvija i nitko nije imao manje od 4 (još imali te kolokvije prije rokova).Kriminalistika više nije lagana kao nekad jer se promijenio profesor i nema odgovarajuće skripte. Iz jednog predmeta se samo piše neki esej (ali nažalost ne sjećam se iz kojeg). Međunarodnopravni smjer je prilično težak. Učite iz udžbenika za mp i još vam uvale 200 str literature na engleskom, itd. Upisati samo ako vas to zanima! Građanskopravni ne trebam ni komentirati. Najteži smjer, a pogotovo zemljišnoknjižno pravo koje predaje Josipovićka i pila u detalje. O trgovačkopravnom ne znam puno, osim toga da traže dolaske na predavanja. Modul EU (predaje katedra ejpa) je također zamoran jer traže dolaske na predavanja, aktivnost, literatura je nepostojeća, itd.

Za izborne predmeta sam izabrala sudsku medicinu i sudsku psihologiju i nisam pogriješila. Sudska psihologija: ako želite izaći na predrok (koji je ove godine bio 22.12.) morate ići na određen broj predavanja (no, nisu obavezna ako želite ispit riješiti na redovnom roku što ne preporučam). Predavanja su ok (neka više zanimljiva, neka manje...ovisi o temi), pismeni je imao 7 pitanja (osnovnih). Ispravila je to prilično kasno, čekala sam skoro 2 tjedna. Ocjene su bile dobre (ali bila su čak i 2 pada). Literatura: neka skriptica od oko 80 str. Tjedan učenja (max 10 dana) je dosta. Sudska medicina je bila još lakša jer sam učila iz skripte koja ima oko 40-50 str i profesor je bio super. Izašla sam za 2 min. Postavio mi je 2,3 pitanja. Cijela grupa je dobila 5. Opet maksimalno tjedan dana učenja (i to zbog medicinske terminologije koja mi nije odmah ušla u uho).

Eto, nisu preteški ti ispitići (ovisi o tome što izaberete pa i mogu biti teški), ali živciraju kad imate još jedan ili dva ispita s 4. godine i ništa vam se više neda, a i ovo morate negdje ugurati. Ukratko, ne naučite ništa novo i trebate štrebati umjesto da nešto radite kroz praksu.

Još imate praksu na 5. godini (traje 3 radna tjedna) koju većina ni ne odradi već im netko da potpis, ali nije ni to previše korisno sve da odradite pošteno. Ukratko, propao projekt i ta 5. godina je debilana. Usput, najveća debilana 5. god je ta da u slučaju da date uvjet za 5. godinu, ali prenesete 2 ispita iz ljetnog semestra (recimo mpp i društva), vi morate do 2. mj položiti jedan od ta 2 ispita (iako imate uvjet pa čemu onda neki novi uvjet postavljat) jer ne možete upisati diplomski. No, osoba koja ima uvjet, a prenese 2 ispita iz različitih semestara (recimo gpp i mpp) ne mora položiti jedan od tih ispita jer je pravilo da ne smijete imati 2 iz ljetnog semestra. Dakle, jedna vrlo nepoštena situacija koja tako stoji već 2 godine umjesto da netko smisli rješenje. Dovoljno bi bilo da napišu da možeš prenijeti samo jedan ispit, neovisno iz kojeg semestra, ali njima je i to teško.
Fashion Barbie is offline  
Odgovori s citatom