Pogledaj jedan post
Old 09.11.2014., 23:31   #27
Quote:
Gerry Conlon kaže: Pogledaj post
Whow, vec 1962. su isli velis. Znaci ljudi su samo 17 godina bili zarobljeni u vlastitom sranju od drzave i samo su 17 godina morali cekati da mogu slobodno putovati u druge zemlje, kao svi drugi normalni ljudi sirom svijeta. Sta je to 17 godina, nista.
To ti je bio izum druga Kite i sljedebenika mu ovdašnjih...pogotovo u 70.ima Kako nije smjelo biti "nezaposlenih" u bivšoj Jugi tako se odlučilo nepostojećeg službeno "viška" radnih ljudi jednostavno riješiti puštanjem prek grane. S time da , kao i danas, ta populacija nosi i nešto love nazad, ustvari i ne tako zanemarivo pa je korist time veče. K tome , bio je to i zgodan način riješavanja "gunđala protiv sistema i tzv. unutarnjeg klasnog neprijatelja ". Inaće sjećam se recimo, kako je u tim godinama sve bilo "krasno", nema nezaposlenih i sl. I sjećam se tako recimo kako je moja matična firma otvorila podružnice u Vojniću i Drvaru. Ama svaki dio koji je dolazio otuda na motažu u "maticu", bio bi škart. Al jebiga, politička odluka je "gurala" i takve nebulozne projekte...I sad zamisli , da nije bilo agresije Srbije i rata na ovim prostorima...dođe dakle kapitalizam u naš kraj...misliš da bi trpili takav nerad i škart ?? Pa tko normaln...Dakle socijalistička iluzija.
Dok sam živio u Njemačkoj , par zadnjih godina plačali smo poseban porez i plaće - tzv. doprinos za Istok( ex DDR ). Ne znam da li je još na snazi.
I dalje je to "nepopularniji" dio Nejmačke mada jeftiniji za život ali se i manje zarađuje. Kako netko reče, da nije Zap .Njemačka ulupala love i još to čini ( i preselila neke pogone svojih najjačih firmi na Istok - kroz razne subvencije ) , Istok Njemačke bi bio ko Češka danas.

Ova Ostnostalgie kako je zovu u Njemačkoj, prisutna je uglavnom u starijoj populaciji, penzionerima i nekad povlaštenijoj klasi drugova (činovnici ,političari, lebilezovići, milicajci, graničari, vojska , STASI i još sjaset drugih službi ex DDRa za očuvanje mira i reda te poretka u tadašnjoj zemlji ). Lijepa sjećanja i bezbrižnost su dio uglavnom djetinstva i tinejđerskih dana pa je i s te strane razumljivo. Uostalom nešto slično imaš u nas i u svakoj ex. soc. zemlji. S time što nas vode još uvijek ljudi odgajani u duhu i s navikama iz tog sustava (i u HDZ i u SDP ) zato nam i je tako kako je.
Naravno, netko će reči pa i Kancelarka je bila pionirka DDR-a . Je,istina. No ipak ona je samo figura u duboko razrađenom i razvijenom sistemu demokracije, tržišnog gospodarstva, kvalitete i efikasnosti. Čak i da hoće ne može sama ništa drugo ( i nije imala ni izbora )no prihvatiti te vrijednosti i prilagoditi sebe njima. A to je najteže. Najteže je promjeniti sebe ( pogledaj samo naše političare ) - i zato se ja divim kancelarki Merkel.
Ima i još jedna dimenzija k tome - Nijemac je uvijek Nijemac , bio na Istoku ili Zapadu. To je jednostavno takav mentalitet. Zato je to obostrana prilagodba donekle lakša nego u drugih naroda.