Pogledaj jedan post
Old 13.09.2016., 20:34   #242
Exclamation Ankete su osnova za prognoze, ali morate procijeniti i moguće greške i tendencije!

Quote:
IscoAlarcon kaže: Pogledaj post
Fascinantno... Nisam se s dotičnim baš slagao, s obzirom da dolazimo iz različitih ideloških polova, ali ovaj puta mu posebno čestitam na plasmanu...
Hvala , Isco, hvala!

Quote:
Na temema o predizbornim istrazivanjima potrosio je tone i tone upisa da dokaze (prije svega nama desnicarima koji smo uvjereni u postojanje nekih zavjera) da ankete ne lazu i da prenose realno stanje na terenu, makar je nekolicna diskusanata na istoj temi prilozila brojki i brojki koje potvrđuju da ankete uvijek vuku na lijevu alias SDPovu stranu...

I sad sve ankete predviđaju (znam da je dotični alergičan na taj izraz) ili predskazuju pobjedu SDPa nad HDZom... RTL 62-55, HRT 61-55, IPSOS 57-55, pa čak je i 2x1 komunikacije nagovjestio pobjedu SDPa od 59-55...

I unatoč svemu on glasa za pobjedu HDZa od 59-55, i prepiša sve nas glupe desničare koji smo očekicali, a i glasali za pobjedu SDP-a...
Pa, kao zahvalu za čestitku, a i za moguću pouku drugima koji inače ne prate topic "Istraživanja javnog mnijenja", evo pokušat ću još jednom objasnit.

To ti je ono, što mi ljevičari koji imamo filozofsko obrazovanje, ono, mladohegelovci, zovemo dijalektika. Uostalom i liberali to ništ' ne kuže; desničarski starohegelovci malo bolje. (Ne, ne za***avam vas: ozbiljno mislim, da je filozofsko obrazovanje ovdje vrlo korisno!)

Moraš uzeti u obzir stanje, ali i tendencije promjena.

Prije svega, ankete neminovno "prenose stanje na terenu" uz znatnu nepouzdanosti, koja je neizbježna zbog same metode. O tome sam puno puta pisao, pa neću ovdje o detaljima.

Drugo, može postojati određena veća sklonosti birača neke opcije da se ne žele izjasniti u anketi, pa onda postoci za tu opciju ispadnu manji. Teško je biti siguran da taj učinak postoji i koliki je, jer je sve statistka (vidi točku 1), ali obično je (ne uvijek!) takvih više kod birača desnice ("Shy tory" - ima dobar članak na wikipediji koga zanima). Također, takvih je vjerojatno više kod birača nižeg obrazovanja i stanovnika manjih mjesta (a takvi kod nas više glasaju za HDZ).

E sad, neke agencije u obradi rezultata uzimaju taj čimbenik u obzir, pa, recimo (govorim načelno -točne formule nećemo saznati, jer su profesionalna tajna) svaki glas za HDZ računaju kao 1,05. Tako radi Ipsos, a za Promociju ne znam.

Osim toga, ne radi se samo o tom ćimbeniku, da neki ne žele reći svoj izbor. HDZ je u prednosti jer ima oko 5× više članova od SDP-a. Više stranačkih aktivista, koji će potezat za rukav svoje rođake i prijatelje, kojima se možda baš i ne glasa, ali ajd, nagovore ih da odu glasati. Taj učinak je svakako veći u malim sredinama. Naravno, tajnost glasanja smanjuje taj učinak, ali ga ne poništava.

Treće, najvažnije: ankete su snimak stanja u jednom trenutku. One nisu predviđanje, što će biti sutra, za tjedan ili mjesec dana. Ankete nisu predviđanje - nema tu veze na što sam ja alergičan ili ne, one to, naprosto, nisu.

Recimo da pogledam kroz prozor i kažem "vidi, sunčano je". Iz toga vjerojatno nećeš zaključiti da ja predviđam kako će i sutra biti sunčano.

Uvijek neki ljudi promjene mišljenje, čak i u jednom danu.

Recimo da je u petak, dva dana pred izbore za predsjednika države, provedena anketa po kojoj kandidat A dobiva 60% glasova. Ali, u petak navečer bude objavljen na netu video u kojem kandidat A ima seksualni odnos s maloljetnim muškim prostituentom. I onda u nedjelju A dobije samo 40%. Trebamo li pretpostaviti da je anketa bila pogrešna ili falsificirana? Očito ne.

Dakako, obično se ne događaju tako drastične stvari, ali uvijek se netko premišlja, i onda treba procijenti tendenciju promjene, od zadnje ankete do dana izbora.

Mislim da su postoci, koje su dale razne ankete, bili prilično pouzdani. Mislim da je mjesec dana pred izbora NK bila u prednosti, a tjedan dana pred izbore su bili približno jednaki.

Ali moja je procjena bila, da kampanja ide u korist HDZ-a. Sve ankete su završene tjedan i više pred izbore, a i trajale su desetak dana. Tako da je to vrijeme dovoljno, da dođe do promjene od nekoliko posto ovamo ili onamo. Sada se to dogodilo s HDZ-om i NK, a slično je bilo 2007. s HDZ-om i SDP-om. Prošle godine, znatan napredak u finišu kampanje dogodio se kod Mosta.

Više puta sam spominjao slučaj iz Slovenije 2014., kad je jedna agencija pred izbore provodila ankete koje su gotove u jednom danu, pa su bile četiri ankete u zadnjem tjednu: u ponedjeljak, srijedu, četvrtak i petak. Pokazala se tendencija, koju su izbori potvrdili. Drastičan je slučaj "Združene levice": šest dana pred izbore imali su 1,3%, dva dana pred izbore 4,2% (prethodne večeri bila je završna debata na TV, na kojoj je njihov lider Luka Mesec imao odličan nastup), a na izborima su dobili 6,0%.

Dakle, što je dovelo do moje uspješne prognoze?

A. Ozbiljno sam proučio sve ankete, uzimajući i obzir i granice nepouzdanosti.

B. Anketa Ipsosa, koja je provedena nešto kasnije, ukazala je na trend, da razlika između NK i HDZ-a opada.

C. Procijenio sam, da će se trend nastaviti, pa će HDZ preći u vodstvo. Milanović (SDP je imao one-man-show) je sve više ljudi iritirao, a Plenković i HDZ su vješto vodili kampanju.

D. Međutim, pogrešno sam procijenio da će veći dio glasača razočaranih SDP-om dati glas stranci "Pametno", pa sam se kladio na tri mandata. (OK, zapravo sam mislio da je realno 1-2, ali sam išao malo na rizik.) Tu sam izgubio priliku za prvo mjesto.

(Da dodam još, o sumnjivosti nekih rezultata u anketama: izgleda da zbog nekog razloga u anketama Ipsosa Bandić stalno dobiva više od realnog. Tako im je posljednja anketa davala čak 7 mandata. To sam zanemario. Kako rekoh - nikad nisam tvrdio da su ankete nužno pouzdane!)

Za C i D, naravno, u pitanju je "osjećaj". Nema reprezentativnog uzorka (koji je osnova u anketama), nego ponajviše moji prijatelji na fb. Mnogi su liberali ili ljevičari. Neki su žestoko navijali za SDP i Milanovića, ali druge je sve više iritirao. vidio sam također i to, da se nekima njegov bahat nastup dopada - ali na kraju je ipak više izgubio nego dobio.

Uvijek ima različitih utjecaja i gibanja, a ovog puta je bilo stvarno stresno za birače. Dorian.Gray piše da je »mislio da ljudi koji su gledati što se u Politici događalo od prošlog studenog nikako neće ovako honorirati Most i HDZ«. Pa, i to je primjetno, i HDZ i Most su opali u broju dobivenih glasova. Ali eto, ta je tendencija ovoga puta bila slabija.

uF, cijela dizertacija... ono, plaćam pivo tko ovo sve pročita... Ali morate prvo položit test ono, kao kod Sheldona Coopera.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline