Pogledaj jedan post
Old 16.10.2021., 11:05   #144
Quote:
Vodenipark kaže: Pogledaj post
npr ideja da neki ljudi ... vide istinu koju drugi ne vide itd se može činiti u sukobu sa prosvjetiteljskim egalitarizmom
Pitanje je u kojem je smislu prosvjetiteljstvo egalitarističko. Odnosno, ono u sebi nosi jednu dvoznačnost koja baš sad dolazi jako do izražaja. S jedne strane imamo ono prosvjetiteljsko sapere aude!, usudi se misliti sam za sebe i odlučivati na temelju svojih prosudbi, s druge strane imamo prosvjetiteljski oslonac na znanost. Dugo je to išlo paralelno jedno s drugim, ali otkad je znanstveni konsensus postao mjera svih stvari, onih koje jesu da jesu a onih koje nisu da nisu, više ne idu nužno skupa. Pitanje je što je u takvoj situaciji prosvjetiteljstvo - da li prosvijećeno #slušajstruku ili prosvjetiteljsko sapere aude!

To opet ima veze i s ovim pitanjem egalitarizma. Ako je "prosvjetiteljski egalitarizam" u tome da svatko odlučuje o sebi (naravno, uvažavajući granice vlastite slobode u pravu drugih da odlučuju o sebi), onda nema sukoba između prosvjetiteljstva i "ideje da neki ljudi vide istinu koju drugi ne vide". Takva jednakost je bliska liberalnom shvaćanju (svatko onako kako sam odluči, koliko sam može ili hoće, itd.). Ako je pak "prosvjetiteljski egalitarizam" u tome da svatko treba prihvatiti isti stav, naime onaj koji je jedini racionalan, onda ima sukoba između takvog egalitarizma i "ideje da neki ljudi vide istinu koju drugi ne vide". Takva je jednakost bliža socijalističkom shvaćanju (svatko onako kako je jedino racionalno).
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom