Pogledaj jedan post
Old 09.09.2017., 19:50   #87
Quote:
Zanima me kakav je stav na ove tvrdnje:

http://www.maxportal.hr/vijesti/dr-s...enuti-istragu/

Ovdje se tvrdi da su autori pojedinačnog popisa svjesno manipulirali sa brojem žrtava.

Nije uopće sporan sam Jasenovac kao logor i žrtve koje su stradale u logoru. Ali diletantska izrada ovog popisa i manipulacije s njime su za svaku osudu.
Ovaj skandal je neposredni povod za moje osobno istrazivanje i posljedicno za ovu temu. Prica se svodi na ovo: 14000 klonova u popisu se objasnjavaju ili kao a) programerska greska firme "Utilis" iz Zagreba b) namjerna (eventualno nastala kao posljedica nestrucnosti) manipulacija osoblja javne ustanove.

U knjizi Tomislava Vukovica: "Kako je nastao mit (o 20101 ubijenom djetetu u jasenovackom logoru)" jedno poglavlje je posveceno ovom problemu. Ukljucen je i odgovor g. Zdenka Corica iz tvrtke Utilis, koji tvrdi da se radi o bug-u u search and sort algoritmu CMS sustava kojeg je razvila njegova tvrtka. Tu je tvrdnju nemoguce provjeriti jer je rijec o proprietary source code-u.

Stjepan Razum je u svom komentaru u istoj knjizi zakljucio da g. Coric nje uvjerljiv u svojim tvdnjama i doslovno napisao "Tu je u pitanju zamagljivanje prevare."

Ako pitas za moje misljenje, onda bih ovako rekao. Tehnicko objasnjenje koje nudi g. Coric je malo kontroverzno jer SQL baza nema razloga vracati podatke razlicitim redoslijedom za svaki SELECT upit. Prepostavljam da se radi o nekoj starijoj verziji MS SQL servera na kojem se vrti taj njihov proprietary CMS, a meni se ne da' pokusavati to instalirati u virtualci i pokusavati reproducirati gresku sa obicnim SQL SELECT upitom. Prvo ne znam kako je tablica napravljena, i jel oni uopce rade "rucni" SQL ili koriste neki DAL layer.

S druge strane sklon sam povjerovati tvdnji g. Corica da se radi o bugu (doduse prilicno sramotnom za bilo koga tko nije potpuni pocetnik u programiranju). A da bih to pitanje razrijesio pokusavam doci do knjige Smreka, Jelka; Mihovilović, Đorđe. "Poimenični popis žrtava koncentracijskog logora Jasenovac, 1941.-1945.". Kad tu knjigu konacno digitaliziram, moci cu provjeriti jesu li podaci bili u bazi i samo su greskom krivo "klonirani", ili su dodavani u bazu tek nakon sto je izbio skandal.

Vukoviceva knjiga ima primjere klonova koji se biti sasvim dovoljni za brzu provjeru, a mozda posaljem e-mail covjeku, objasnim sto radim i zatrazim cijelu bazu sa svih 14000 klonova pa usporedim sve.

Tek tad cu moci dati konacni sud. Za sad sam neodlucan, ali sklon povjerovati kolegi programeru da se propisno osramotio ili da zaposljava studente bez iskustva, a da mu firma ima prilicno los QA.
__________________
Već odavna bijaše Bjesomar zamrzio starca Vjesta. Zamrzio ga, kako pogana čeljad mrzi pravedna čovjeka, a mrzi ga ponajviše poradi toga, što starac bijaše na krčevini zaveo sveti oganj, da se nikad ne ugasi. A Bjesomaru se ljuto kašljalo od svetoga dima.
Starac Vjest is offline  
Odgovori s citatom