Pogledaj jedan post
Old 25.09.2017., 11:51   #104
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Kako je razmisljao donositelj odluka u JNA?

"Raznim povodima, Tudjman je u nekoliko navrata rekao kako su od njega trazili i predlagali mu da napadne JNA za vrijeme oruzanog sukoba u Sloveniji i kako je on to odbio. Ja nisam ni jednom prilikom te njegove izjave komentirao, ali sam smatrao i onda i sada, da bi za nas bilo bolje da nas je tada napao nego kasnije, jer je bilo ocigledno da do sukoba mora doci, a vrijeme vise radi protiv nas nego za nas, kao i da mi, iz razloga koje sam detaljnije izlozio povodom obrazlaganja osnovne zamisli uporabe JNA u ovoj fazi sukoba moramo sacekati napad, a ne prvi napasti", general Veljko Kadijevic, str. 136, D.D. Loso "Domovinski rat 1991-1995 - strateski pogled", Zagreb 2010., knjiga po kojoj su obranjeni hrvatski generali u Haggu.

Dakle, nedvojbeno je da bi napad na vojarne tada doveo do pocetka kraja Hrvatske uvazavajuci vojnu spremnost JNA i Hrvatske.

Genijalan Tudjmanov potez je sto to nije ucinio tada.
Upitno je li bi to bilo loše i tada (vrijeme napada JNA na Sloveniju)?! General Kadijević je priželjkivao da ga napadnemo (inače poznat po tome da ne griješi u procijenama i odlukama)? Ne znam što smo to mi dobili oklijevanjem od 6. do 9. mjeseca 1991., osim što smo u otvoreni rat ušli sa manje (u međuvremenu okupiranog) teritorija.
Pa i Saddam je priželjkivao da ga koalicija napadne i obećavao "majku svih bitaka". Naravno, sve dok ga nisu napali.
Ali nije problem što JNA u vojarnama nismo napali tada (VI 1991.), nego što nismo (kako spada) napali nikada. Jednostavno niti jedna vojarna nije smjela "iseliti" na način da JNA odvuče sve što želi i ostavi za sobom vandalizirane objekte. Svako takvo sporazumno "iseljavanje" vojarne (a većinom je bilo tako), bio je za hrvatsku stranu poraz i nanesena nam je šteta po raznim osnovama. Pregovorima "iseljeno" oružje, bolje rečeno prebačeno, je na neprijateljsku stranu i tamo "spojeno" sa ljudstvom i streljivom, pa potom okrenute cijevi na hrvatsku stranu. Ne vidim u tome ništa - genijalno.
goran2hr is offline  
Odgovori s citatom