Pogledaj jedan post
Old 11.07.2013., 10:13   #12
Quote:
Forumas-zg kaže: Pogledaj post
Genius, hvala ti na odgovoru, ali mislim da si neke stvari u krivu: Prvo, što se tiče izraza "travel document" pa jel ti odmah ispod piše da je to IDENTITY CARD, dakle osobna, a ona se itekako može koristiti kao putni dokument! Drugo, pogledaj bolje što piše tamo pred kraj onog odlomka koji sam citirao Švicarce: "The passport OR IDENTITY CARD must be valid until the end of the stay, i.e. must be valid at the time of leaving Switzerland."
Dakle, putovnica ILI OSOBNA ISKAZNICA, tj. ova rečenica potvrđuje da nam je (prema šivcarskom tumačenju) i osobna dosta za ulaz!
A što se tiče one tvoje priče o tome da treba tražiti štambilj na ulazu u SLO kad putuješ u neku dalju zemlju za koju ti treba putovnica: to je doista BILO tako do 1. srpnja! Ali, nakon što smo mi postali dio EU to je postalo NEMOGUĆE, jer mi naprosto otkako smo u EU (iako još NISMO u Scengenu, neovisno o tome) imamo apsolutnu slobodu kretanja po čitavoj EU i mi niti nemamo pravo dobivati bilo kakav štambilj u putovnicu pri prelasku unutarnje granice kakva je ova HR-SLO! Štambilj mogu dobiti samo državljani trećih zemalja. Kažem, sve skupa ovo je jako, jako nejasno i nedefinirano, a najčudnije mi je to što Švicarsko MINISTARSTVO VANJSKIH POSLOVA navodi da je za hrvatske državljane dovoljan dokument IDENTITY CARD, koji treba vrijediti do zadnjeg dana boravka tamo... Ma, bit će da se naši nisu niti potrudili saznati kako stvari stvarno stoje, a još da navedem jedan kuriozitet: nakon ulaska u EU 1. srpnja još nekoliko dana je za otprilike pola EU zemalja (članica schengena) pisalo da TREBA putovnica i žig, a za pola je pisalo da je od 1. srpnja dosta osobna iskaznica!? Tek sad neki dan su napokon to uskladili i napisali za sve zemlje EU da je dosta osobna...
Što oni u Ch smatraju pod Travel document, treba pitati njih. Kad su napisali ove upute, vjerojatno su smatrali da su svi na koje bi se ovo trebalo odnositi, unutar Schengena. A Bugari, Rumunji i mi nismo.
Ovo za štambilj u putovnici sam gotovo siguran da je tako kako sam rekao. S osobnom imaš pravo putovati unutar EU, ali neke države koje u unutar Schengena, nisu u EU zato ti i treba taj štambilj (da si ušao u prostor Schengena). Mi nismo u tom prostoru, zato ti i treba taj štambilj. Moje iskustvo sa Španjolcima samo potvrđuje to (Slovenci su u to vrijeme bili u EU, ali ne i unutar Schengenskog prostora paa su me zbog toga gnjavili, vjerojatno s pravom).
S osobnom smiješ putovat cijelom EU, ali za zemlje članice Schengena ti treba žig sa SLO granice (ne znam otkud ti to da nemaš pravo dobiti taj žig? staneš i tražiš njihovog graničnog policajca da ti lupi taj žig)
genius_one is offline  
Odgovori s citatom