Tema: Turska
Pogledaj jedan post
Old 24.06.2003., 14:42   #8
Quote:
Roko kaže:
Bio sam ja prosle godine krajem devetog mjeseca.Interesantno je. Ako mozes odi u Ephesus ako te zanima jaaako dobro ocuvan rimski grad.To ti je malo ispod Izmira. Izbjegavaj Kusadasi jer je sve puno betonskih visokih gradjevina i package turista slabije platezne moci i totalno je bez veze.

Bodrum je bolji.Ja sam bio u nekom malom selu 15 km od Bodruma i za jeftine novce iznajmio apartman. More je krasno a usluga za ne povjerovati.Turci su toliko usluzni da boli glava.U restoranu ces se osjecati kao princeza. Ja sam na svoje oci vidio dvije njemice kako sjedaju u restoran i konobar ih obasipa takvom paznjom. Ljubi ruke skida im jakne,sjeda s njima i zajedno biraju jelo,vodi ih u kuhinju pokazat sto rade,cak je sjeo s njima dok su jele i probavao. Te dvije srednjovjecne njemice su se rastapale od ugode. Sto je poslije bilo ne znam ali tocno znaju sto zelis i koliko si spreman platiti.
Mozes jos ici u Marmaris i Antaliju.
Pamuk Kale je tak tak vise se ne moze kupat u izvorima gore ali ako si blizu odi.
Bursa stara otomanska predstolnica je interesantna i ima dobar bazaar.

Ne propusti Istambul koji je kaotican i malo skuplji od ostatka Turske ali neophodan.

Nisam bio u Capadoccia ali navodno da je fascinantno.

ak te jos nesto interesira kazi.

Turska je daleko više od mora-obale, koje ruku na srce i nije nešto
naša obala je zakon. Turska je naposlje zemlja koji posjećuju milioni turista-oko 3 miliona samo Njemaca i koja ima što pokazati u svojoj unutrašnjosti. Capadoccia, Konya, Pamukkale, Derimkuyu čarobni dvorac na moru Sifikle-valjda se tak piše, Alanya-koje je mirnije i bolje mjesto za odmor nego Antaya, čarobna Bursa. Izbjegavaj Ankaru, osim zanimljivog muzeja civilizacija na tom području i Ataturkovog muzoleja nema baš ništa.

Smatra se da je Turska bogatija i usčuvanija što se tiče grčkih spomenika, predlažem Aspendos-fenomenalni amfiteatar, već spomenuti Efez, Asklepion, Pergamon. Na svakom mjestu imaš nešto za vidjeti.
Turci su gostoljubivi, mirni i zapravo divni ljudi, srdačni u komunikaciji i nisu nasilni kao Arapi. Uvijek te pitaju od kuda si
i kad saznaju da si iz Hrvatske onda to prevedu kao Hrvatistan, nude te čajem a bogme i vinom , a i rakija Yeni raki-od anisa nije za odbaciti. Hrana je super, mješavina raznih stilova ali ukusna.
Cijene nisu pretjerane. Jako im pada vrijednost nacionalne valute, što nama odgovara.

Istanbul je veliki grad i najčešće prvi dojam što stičemo o Turskoj.
Džamije; Plava, Sulemanija, sistem muzeja Top Kapi, Aja Sofija ma ima toga dosta.

Zato pravac tamo i po povratku izvještaj.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom