Pogledaj jedan post
Old 17.09.2005., 09:00   #513
...

Za Dlanoce sam vjerovao Glamočanima koji se naokolo hvale da se njihovo mjesto prvi put spominje 1078. godine.
Pa i Muhlo je priznao da je tako učio u školi:
Quote:
Sasha_R
Forumaš s iskustvom
Registracija: May 2005
Lokacija:
Postova: 241
...
Kolega Imotski,
meni su u školi govorili da se Glamoč prvi put spominje kao pogranična župa splitske nadbiskupije. Možete li nam pojasniti u čemu se sastoji laž Marka Vega?
Da li je toćno da se taj prvi navodni spomen Glamoča iz 1078. bilježi kao Dlanoce?
Pa kad sam malo pogledao po knjigama, vidio sam da se navod odnosi na navodno krivotvorenu Zvonimirovu povelju u kojoj kralj Zvonimir splitskom nadbiskupu dopušta ispašu njegove stoke po svojoj zemlji koja je susjedna posjedima splitskog nadbiskupa. To su posjedi: Gate, Tugari, Osić, Debric, Dlamoce, Volari i Kremene.
Mjesto Dlamoce ne postoji u okolici Splita, pa nije posve isključena mogućnost da se može raditi i o Glamoču, jer je splitski nadbiskup imao posjede po čitavoj nadbiskupiji. To je i razlog da su Glamočani povjerovali da se navod odnosi na njihovo mjesto.
Bio taj navod u vezi s Glamočem ili ne, to ne mijenja činjenicu da je Glamoč uvijek bio u sastavu Livanjske županije.
Dokazi su mi kamene ploče s pleterom, franački nalazi, činjenica da je u 10. stoljeću i Pliva bila u sastavu Hrvatske, a ona je sjevernije od Glamoča itd. Vi na drugoj strani nemate nikakve dokaze. Dresnik vam je izbijen iz ruke još odavna i više se nemate na što pozivati osim ilirskih gromila koje Janković diletantski pripisuje Srbima.
Također, niste mi objasnili kako je s Bugarima ratovao knez Trpimir i kako su Hrvati susjedni Bugarima početkom 11. stoljeća kada dva brata hrvatski kraljevi priznaju vlast Bizanta.
Andelko is offline  
Odgovori s citatom