Pogledaj jedan post
Old 04.09.2011., 12:08   #2193
Quote:
Reuma kaže: Pogledaj post
Hvala Vam na brzom javljanju,nisam dosada dobivala niti koristim ikakve preparate kortikosteroida,već samo NSAIR u kombinaciji sa trenutno Resochinom-klorokinom, ne znam na koji način on djeluje,kolika je njegova jačina tj.koja obrana linije (kako to liječnici u svome žargonu medicinskih izraza koriste),s obzirom da nakon Salazophyrina tj.soli zlata,su prešli na ovu drugačiiju modulaciju,a sada izgleda da će mi i to ukinuti i prijeći na Methrotrexat.....?
Denziometriju tj.gustoću kostiju mi nisu radili,mada je rtg pretragom utvrđeno da mi se kosti kalcificiraju i da imam izraženi osteoartritis vratne kralježnice, koljena,kukova,donjih zglobova nogu i manje opsežne osteoatrotske promjene na rukama... a zapravo me najviše muče koljena i ruke tj.prsti ruku,što ipak znatno otežava samo kretanje,te pokretljivost i rad sa rukama.
Molim Vas da mi malo razjasnite o čemu se zapravo radi sa ovom skupinom lijekova koju trenutno primam sa raznim nuspojavama izraženim,a zapravo vrlo malom koristi,čak bih rekla da mi i uznapredovalo na lošije stanje,te o spomenutom lijeku kojeg misle uvesti kao sljedeću opciju,da li pomaže i u kolikoj mjeri?
Veliko vam hvala na javljanju i svakoj pruženoj dragocjenoj informaciji...pozdrav svim članovima!
Poštovana Rheuma,

Dok čekate odgovor kolege kojem ste postavili upit, osvrnuo bih se ukratko na Vaše dileme oko uzimanja Resochina, bez namjere da preko foruma sugeriram prekid ili nastavak daljnje terapije spomenutim lijekom.

Mene, iskreno govoreći, zabrinjavaju očne nuspojave koje ste naveli.

U usporedbi s ostalim lijekovima koji se koriste u liječenju reumatoidnog artritisa a koji su svrstani u tzv. skupinu DMARD (radi se o lijekovima koji modificiraju tijek bolesti) - antimalarici - među koje spada i Resochin, su najslabiji i najbolje se podnose i zato Vam je liječnik i propisao ovaj lijek nakon što ste morali prekinuti liječenje prethodnim lijekom, sulfasalazinom. Ono što ste i sami naveli, tj. da učinak nastupa nakon 3 do 6 mjeseci od početka primjene, jest točno i to se i poklapa s vremenom kada je kod Vas došlo do povlačenja tegoba.

Međutim, najvažnije nuspojave koja nas brinu kod antimalarika, pa tako i Resochina, jesu one vezane uz vid i to im je zasigurno najveći minus. Neke od tih nuspojava vezanih uz vid su prolazne, ali su neke nažalost trajne te je potreban veliki oprez.

Naime, Resochin može uzrokovati nepovratno oštećenje mrežnice i zato je potrebno da idete na redovite okulističke preglede, svakih 6 mjeseci pa i češće ako je potrebno.

Neke od smetnji vida koje ste naveli (naročito sužavanje vidnog polja i iskrivljena slika predmeta u prostoru, ali već i samo zamućenje vida) po meni su indikacija za iscrpan pregled kod okulista prije nego se dalje nastavi s uzimanjem ovog lijeka.

Mislim da biste se trebali posavjetovati sa svojim reumatologom oko uzimanja Resochina prije nego nastavite na svoju ruku dalje uzimati taj lijek. Obvezno ga upoznajte do u detalje sa svim očnim smetnjama koje ste imali ili ih i dalje imate i napravite pregled kod okulista prije nego što dalje nastavite s uzimanjem ovog lijeka.

Kao što sam ranije napomenuo, Resochin je dobar lijek i bolesnici ga uglavnom dobro podnose; štoviše, od ostalih lijekova u liječenju reumatoidnog artritisa (iz skupine DMARD) najbolje se toleriraju, a očne nuspojave su rijetke, ali ako se pojave, treba odmah prekinuti s uzimanjem lijeka te se odmah javiti svome liječniku.

Treba još jednom naglasiti da je Resochin dobar lijek i da se uz redovite oftalmološke preglede i odsutnost smetnji vida može bez straha nastaviti uzimati.

S obzirom da se po Vašim navodima čini kako je bolest ponovno u periodu egzacerbacije (pogoršanja), možda će biti potrebna agresivnija terapija, zato je Vaš liječnik i razmišljao o uvođenju metotreksata, od kojeg Vi strahujete.

Ono što se može reći o metotreksatu jest da je on danas postao "zlatni standard" u liječenju reumatoidnog artritisa, a broj bolesnika koji se njime liječi raste. No, ono čega ste se i sami dotaknuli u svom pitanju, jesu nuspojave koje su opet nezaoibilazni pratioc svakog lijeka. Međutim, ohrabruje podatak da je na temelju višegodišnje primjene ovog lijeka u liječenju reumatoidnog artritisa uočeno kako veliki broj bolesnika uzima lijek uz prihvatljive nuspojave.

Također, ispravan je i Vaš zaključak u smislu da je prema sadašnjim spoznajama reumatoidni artritis bolest koja zahtijeva doživotno liječenje jer se nakon prekidanja uzimanja lijekova bolest ponovno vraća.

Ipak, treba unijeti i malo optimizma u priču oko liječenja reumatoidnog artitisa jer se danas, sa dostupnošću novih lijekova, liječenje znatno poboljšalo tako da se velika većina bolesnika uspije uvesti u remisiju, odnosno može postići stavljanje bolesti pod kontrolu.

U zaključku bih naglasio da biste se prije nastavka terapije Resochinom trebali posavjetovati sa reumatologom i okulistom.

Lijepi pozdrav i želim Vam svako dobro.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom