Pogledaj jedan post
Old 08.05.2012., 13:52   #3583
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Cijena za Gripene po zrakoplovu je bila oko 100 mil. € sa paketom opreme (o kojem paketu se radilo ne znam), no znam da su se pojavili sa ponudom EF i ponudom od 80 mil. € po zrakoplovu (isto sa paketom opreme, isto mi nije poznato što je ušlo u cijenu, vjerojatno rezervni dijelovi, simulatori, obuka ...) i EF je pobijedio na natječaju. Malo su se opekli tada u SAAB-u i shvatili da su tražili previše no prekasno.
zato sto EADS im je iskljucio troskove razvoja a i ostale clanice su se odrekle svojih Tranche 1 primjeraka s proizvodne linije (jer su tad vec znali da ce radje uzeti T2 i T3) kako bi Austrija dobila po toj cijeni T1 ali i bilo im je hitno (austrijancima). svakako skupa igracka, to su i sami shvatili pa sada ono sto detektiraju kao "sporoletecu prijetnju" koja se da dohvatiti presrecu s PC-7. Jednom su s dva EFA presreli neku Cessnu ili sl. pa je u medije dosla informacija da je to porezne obveznike kostalo cca 30 000 EUR za pol sata posla. Osim toga cijeli koncept baziranja EFA je spao sa nekoliko baza na samo jednu (Zeltweg) sa mogućim detachmentom u Beču dok su Drakeni primjerice bili i tamo i u Grazu. Osim toga cijela baza Zeltweg je morala biti prilagodjena (ok dio se napravio i radi opce modernizacije) sto je kostalo jos cca par sto milja eura za prihvat EFA. Obuka se radi u Njemackoj na njihovim dvosjedima.
Vidio sam Saudijski EFA kraj Austrijskog EFA. Vizualno isto, ali kad pogledas opremu.uiiiiiiii......kao da imas maketu kraj pravog. Saudijski T3 daleko opremljeniji. Ne kazem da je avionac los, dapace, odlican je s full opremom, ali kosta.
pitalo is offline