Pogledaj jedan post
Old 20.06.2010., 11:53   #19
Quote:
Road_Warrior kaže: Pogledaj post
Pa pitanje i jest nešto tipa "kokoš ili jaje", znam da dubokog razloga nema, al čisto se nekad čovjek zapita, zašto je baš tako... Ne bi bilo dobro da se ne zapitamo

Čisto onako kao zanimljivost, stari egipćani su svoj južno kraljevstvo nazivali gornje kraljevstvo a sjeverno kao donje, poslije su to neki znanstvenici obrazložili da je to zbog njihovog nepoznavanja u to vrijeme sjevera i juga kako ga mi danas poznajemo, što meni odma postavlja pitanje, pa šta i da jesu nepoznavali? Zar bi to trebalo znaciti da ne bi ih tako nazvali...nego obrnuto... jer zašto bi ih nazivali obrnuto... gornji egipat na jugu egipta nije nista nevjerodostojniji geografski naziv nego li da je nazvan "donji egipat"
Kakvi su to bili znanstvenici, da mi je znati… ne zvuče mi kao znanstvenici, već kao imbecili. Ili srednjoškolci, eventualno, ali dođe ti na isto.

Nil ima svoj gornji i donji tok.
Egipat je nešto malo, koliko se sjećam povijesti, bio vezan uz Nil.
Štono netko gore reče, čista stvar nadmorske visine.

Inače, kad su Kinezi izmislili kompas i počeli izrađivati prve karte, jug je bio gore. Što ima izvorište u drevnom kineskom konceptu prostora koji se i dan-danas očituje u mnogim aspektima prostornog uređenja, a što se u nekakvoj pokondirenoj formi u zapadnim krajevima prodaje pod Feng Shui. (Mislim, stvarno se to tako zove, ali ovo što se kod nas može vidjeti i čuti samo je preuzimanje pravila bez njihova razumijevanja. Ali skrećem s teme.)
Europljani su pak u svojim kartama sjever postavili gore; ne znam je li postojao neki dublji razlog tome, ali ubrzo je to postalo stvar konvencije.
Na kraju krajeva, iako se orijentiramo prema sjeveru, još uvijek je u korijenu te riječi – istok (prema kojemu su se nekad i sve crkve okretale).
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom