Pogledaj jedan post
Old 30.10.2007., 17:58   #20
ja bih vam objasnila, ali nemojte to molim vas shvatiti kao "podučavanje"
to što pišem odnosi se na postupak u domaćinstvu.

slatko vrhnje je ona masnoća koja se skida sa površine mlijeka dok se mlijeko još nije "skisalo". kisanje mlijeka, bez pomoći sirila počinje se događati u toplom prostoru nekoliko sati nakon mužnje, ali masnoća se obire uglavnom nakon 24 sata. iz tog vrhnja, slatkog, može se lupanjem dobiti ono što mi zovemo šlag.

kiselo vrhnje je masnoća koja se skida sa površine mlijeka kada se ono već skisalo, negdje oko 48 sati nakon mužnje. iz tog vrhnja možemo lupanjem dobiti maslac zvan putar to kiselo vrhnje je, kada se ohladi u frižideru, tako tvrdo da se može mazati kao maslac.

kumice na placu zato u tu masnoću pomiješaju i kiselog mlijeka i malo još nečega (gustina), pa imaju 5 litara kiselog vrhnja i 10 sireva od 15 lit mlijeka što je nenormalan odnos. no to je druga priča

u dučanu se kiselo vrhnje prodaje pod nazivom kiselo vrhnje ili mileram (isto naziv za diskusiju) i ima različite postotke masnoće.
slatko vrhnje se prodaje pod nazivom slatko vrhnje
mislim da je oblik posudica istovjetan.

ona sva ostala "sintetika" koliko znam ne nosi naziv slatko vrhnje i napisano je kakovog je podrijetla. da li biljnog ili naftnog. to je odlično za one koji ne podnašaju mlijeko.
prodavači vrlo rijetko znaju što je što i treba sa oprezom uzeti njihovu informaciju.
gotovi "šlagovi" mislim da u principu nisu od pravog slatkog vrhnja.

ja sam zadnjih 6 godina s mlijekom, kravama, kozama, patkama, guskama,kokoškama...... postala na TI pa eto znam kaj sam jela i kaj sada jedem
__________________
dear Lord,everyday in every way teach me to tend to my own business and to keep my big mouth shut...
especially when I don't know what I'm talking about
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom