Pogledaj jedan post
Old 02.11.2003., 23:41   #80
Re: Re: Re: S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
El-Kalem kaže:
Da tacno.
Ali kada se taj Alzirac, Egipcanin i Iracanin vrate Kur'anu, tj izvornom arapskom ili kao ti to rece klasicnom, e onda tu nema frke. Josh uvijek beduini govore najcistijim arapskim jezikom. Stoga oni koji ne poznaju izvorni arapski jezik moraju se koristiti komentatorima Kur'ana, jer ga ne razumiju poput ove novemame.
Znas kad ce se oni u svakodnevnom govoru vratiti izvornom (klasicnom) arapskom? Kad se ti vratis staroslavenskom, tj. nikad. Ja sam sretao uglavnom gradske Arape i "fusha" im je bila losija od moje, a ja kad bih progovorio, smjesklai su mi se i pitali me:

Khadarta min al-Kitab?

Jesi li to izisao iz Qur'ana?

Mene to nije vrijedjalo, jer sam znao da je knjizevni arapski tezi od kolokvijalnog. A i oni su me cijenili, jer su bili svjesni istog. Samo su se ljudi salili kao sto bi se i ti smijao kad bi neko s tobom poceo pricati crkveni staroslavenski.

Sto se tice razumijevanja Qur'ana, cak i oni koji savrseno govore knjizevni arapski kao maternji jezik, ne razumijevaju bas sve na isti nacin, jer su neke stvari u Qur'anu fragmentirane ili apstraktne. Onda se oslanjaju na "tefsire" (tumacenja), a tumacenja opet ima raznih, ovisno kojoj teoloskoj skoli tumac pripada.

Ibn Kathir zna nekad navuc tumacenje tako da bude totalno providan. I on je tumacio neke stvari naknadno shodno historijskim zbivanjima svoga vremena. Nista cudno. Da napomenem, covjek se rodio jedno 700 godina poslije Muhameda (hidzre).

Svaka cast svakom alimu (ucenjaku), ali ja se sluzim i svojom glavom i ne uzimam njihova misljenja kao Bogom dana.

Selam, pozdrav i mir

Damir
Damir is offline  
Odgovori s citatom