Pogledaj jedan post
Old 20.06.2011., 12:29   #7
Quote:
mali buco kaže: Pogledaj post
bok

pa ajde za početak daj svoje mišljenje o "dijetama" koje su ovdje najpopularnije
ono, pro et contra

imaš atkinsa, un, dukana, monti, kfjam, lchf...

pucaj!
Pa dijete su zapravo uglavnom napravljene da bi se zaradilo na njima, daleko je to nacin zdrave ishrane.

Sama sam ih puno isprobala, znaci nije rijec o rekla-kazala.
Sto se tice efikasnosti djeluju dokle god si na dijeti. Ali izazivaju kontra efekat nakon sto prestanes biti na istoj.
Ipak, nas organizam je malo kompleksnija mashinerija, nego sto mi sebi to mozemo predstaviti.
Svaka dijete koja zabranjuje unos izvora energije je cisto zavaravanje organizma, a posljedice mogu biti dugorocne i jako neugodne.

Konkretno mogu reci da je Atkinsova dijeta tj. dijeta sa minimalim unosom ugljikohidrata, jako nezdrava. Prvenstveno zato sto je tijelo u konstantnoj fazi ketoze.
Pojednostavljeno: Ugljikohidrati,kao glavni i najznacajniji izvori energije bivaju zamijenjeni sa alternativnim izvorima energije, kao sto su masti i proteini. Masne kiseline se pretvaraju u ketonska-tijela. Dugorocno stanje ketoze u organizmu utice na smanjenje pH vrijednosti sto salje utice na nastanak Ketoacidose. Ketoacidaza dalje utice na smanjenje inzulina u organizmu. Posljedice mogu biti kobne: hiperventilacija, dehidracija organizma, pa cak i smrt.
"Blaze posljedice" mogu izazvati poremecaj rada hormona i secernu bolest.

Moje iskustvo je pokazalo, da sam si poremetila odnos kako hormona u organizmu tako i neurotransmittera, koji su zapravo glavni odgovoni u nasem mozgu za prenosenje informacija u nasem mozgu.
Godinu nakon Atkinsa je stupila faza prejedenja slatkisa, jer osjecaj za sitost/ i glad ima veze sa kolicinom serotonina u koji je, koji je ocito nedostajao za vrijeme organizma za vrijeme dijete; i kao posljedica kilogrami su se vratili: no jos uz kilograme sam dobila prve naznake da su mi "dobre masti" snizene a "lose masti" u normalnoj kolicini+ sto sam konstantno imala osjecaj gladi, bez obzira sto i koliko sam jela.
Srecom nisam imala povisene trigliceride, jer sam se zaustavila na vrijeme i morala jesti tacno po protokolu + ubacila fizicku aktivnost.

Ja ne bih preporucila niti jednu dijetu, a nisam ni zagovornik junk food-a.
Sva mudrost u mrsavljenju je u unosu i potrosnji energije te odabiru zdravog menija. Nema jedenja prije spavanja (min 4 sata prije). Unosite mnogo tekucine (vode i cajeva); ako ipak preferirate kafu- gledajte da to ne bude vise od dvije dnevno jos uz svaku solju kafe da pijete dodatno vodu.

Unos energije je individualan, ali on se da izracunati. Ako kome treba izracunati da bi jasno mogao sebi postaviti ciljeve, i to cu rado napraviti za vas, samo mi je potrebno malo vise informacija o vama: starost, kilaza, zeljena kilaza, fizicka aktivnost (cime se bavite i kolika je vasa fizicka aktivnosti), visina, da li imate problem sa stitnom zlijezdom, secernu bolest, i td.
sanjuska87 is offline  
Odgovori s citatom