Pogledaj jedan post
Old 20.03.2009., 12:57   #58
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Pod 'društvo' sam mislio na okolinu. Ono, ideš u npr. gradsku osnovnu školu, pa zatim neku bolju srednju školu, pa neki faks itd. Uglavnom, cijelo vrijeme imaš krivu sliku što je zbilja 'prosjek'. Institucije poput vojske puno bolje oslikavaju što je 'prosjek' jer tamo nema 'diskriminacije'.
Shvatio sam ja što ti govoriš, ali ja sam čak i u selektivnom okruženju uvijek bio dojma da je cerebralno prosječna osoba prilično "troma".

Quote:
Pa da, ali nije isto da li živiš u denialu, tj. misliš da imaš 120, a zapravo imaš 110, i takvom denialu da misliš da imaš 120, a zapravo 90.
Ankete su nudile tri odgovora:

1) ispod prosjeka
2) prosječno
3) natprosječno

98% ljudi odgovori da se smatraju natprosječno inteligentnima (3). Pošto je očito da samo 50% može biti iznad prosjeka, to znači da 48% ljudi živi u poricanju vlastite gluposti

Quote:
Ok, već si rekao da je ovo zapravo hiperbola ... čimpanza je na stupnju negdje (prosječnog) dvogodišnjeg ili trogodišnjeg djeteta.
Ja ne kažem da nema razlike između čimpanze i čovjeka sa IQ-om 90. Naravno da ima razlike, i naravno da ona nie beznačajna. Ali je ta razlika manja nego što je razlika između IQ-a 90 i 140.

Ovaj divan citat iz "Waking Life" to odlično ilustrira:

There are two kinds of sufferers in this world:
those who suffer from a lack of life...
and those who suffer from an overabundance of life.
I've always found myself in the second category.
When you come to think of it,
almost all human behavior and activity...
is not essentially any different from animal behavior.
The most advanced technologies and craftsmanship...
bring us, at best, up to the super-chimpanzee level.
Actually, the gap between,
say, Plato or Nietzsche and the average human...
is greater than the gap between that chimpanzee and the average human.


Quote:
Premda je danas u modi nekakvo mazohističko negiranje ljudske superiornosti nad ostalim životinjama, čudan zapravo fenomen. Izgleda da su se ljudi toliko zgadili sami sebi da im predstavlja neki perverzni užitak same sebe ponižavati.
Budala ima na svakom ćošku. Rasprave o superiornosti su uzaludne, jer 800 metara visok hotel u Dubaiu savršeno dostatno govori o tome koja je vrsta superiorna.

Ono što mene iritira su cerebralni invalidi koima je ta superiornost substitucija za religiju i intelekt. Masa ljudi se osjeća pametno samo zato što su "SUPERIORNIJI" u odnosu na čimpanze. Ne padne im napamet usporediti se sa likovima tipa Nietzsche, Hume, McLuhan. Dapače... njih će radije smatrati "iznimkama" ili "ekscentricima" kako bi sebe i dalje mogli smatrati "superiornim bićima", i živjeti neopterećeno posred vlastite maloumnosti.

Upravo zbog toga, razlika između McLuhan-a i prosječna čovjeka, veća je nego razlika između prosječnog čovjeka i čimpanze. Jer tko se već osjeća "superiorno" - taj ne osjeća potrebu biti bolji nego što jest. Za takve je mentalna evolucija doslovno "ćorsokak".
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom