Pogledaj jedan post
Old 04.05.2014., 00:25   #86
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Sto je najveci paradoks, sva ta birokratska zavrzlama na koju sam se svojedobno (s pravom!) zalila, me sprinecila zaletiti se u jos vecu glupost. Jer je ostavila (i vise nego dovoljno ) vremena da se neke druge okolnosti iskristaliziraju i daju mi mogucnost vidjeti da ni hipotetski nema sanse za pozitivnu racunicu. Iducih x godina.
Da Linić lupi porez na nekretnine, pogotovo nezavršene, da vidiš kako bi se brzo riješilo...

btw, evo i real life priče iz Danske koja je svojevremeno bila neka tema ovdje.
Cijena najma u Danskoj je cca 7 EURa po m2 u vrlo kvalitetnoj i energetski učinkovitoj zgradi u uređenom naselju. lokacija je u manjem gradu (uspordiv s Zabokom u odnosu na zg) ali javnim prijevozom, naravno jako dobro povezanim, na način koji prosječnom rvatu nije pojmljiv. Tamo nikome normalnom, mlađemu od 45 ne pada na pamet kupovati nekretnine. Iznajmljuju uglavnom firme koje se isključivo bave tim poslom, koje ujedno i grade nekretninu. Cijena najma se računa obzirom na iznos investicije i rok isplate i navodno postoji pravilo za formiranje cijene(tako mi je rečeno iz prve ruke da to nije tržišna logika neko investicijska). e sad cijena najma je recimo nešto veća nego kod nas ali su i plaće u prosjeku veće 5 puta. ako uzmemo to u obzir, rekao bih da je najam u Danskoj jeftiniji barem cca 3 puta nego kod nas s time da je najam zakonski jako dobro riješen i štiti i najmodavca i najmoprimca.

Dodao bih jo i to da su auti u danskoj duplo skuplji nego kod nas. Rijetko koja obitelj ima dva auta. Čak i oni s dobrim primanjima voze za naše pojmove stare i neugledne aute. Razlog je vrlo jednostavan. Javni prijevoz je toliko dobro organiziran da nepostoji posebna potreba za automobilom, a drugo danska ne proizvodi automobile niti je strateški orjentirana na auto industriju i ovo je neka vrsta poreza na uvoz.

Zadnje uređivanje sick.am : 04.05.2014. at 00:31.
sick.am is offline