Pogledaj jedan post
Old 04.10.2017., 15:33   #1
Maloljetnička ovisnost o marihuani?!

Dobar dan,

Ne znam jesam li na dobrom mjestu no pokušat ću ovdje pa neka admini prebace ako je potrebno.

Imam teenager-a od 15 i sitno, živimo na Trešnjevci, krenuo je u srednju ove godine... Rastavljena sam već dugo godina i kontakt s ocem je vrlo slab, on je dobar đak, vesel, prilično zreo za svoje godine. Imamo otvoren i zdrav odnos.

Prije ljeta je nakon jedne velike svađe jel je kasnio priznao da je probao travu i da ju konzumira svakih par dana, zadnjih par mjeseci. Ispričao je kako većina 15godišnjaka konzumira, da se džoint može kupiti na svakom koraku za 10 kuna (!?) da je svjestan da to ne valja, da to može voditi u dublju ovisnost (o kojoj on sve zna jer smo igrom slučaja imali teškog ovisnika u bližoj familiji) al da on nikada ne bi prešao na jače.

Dogovorili smo, obećao je da će prestati, zajedno smo zaključili da represivne mjere ne donose ništa dobro, naš odnos se uvijek temeljio na povjerenju.
Tada smo otišli na more gdje je proveo cijelo ljeto (što sa mnom, što sa bakom i djedom), maknuo se iz društva u kvartu, na jesen krenuo u srednju i smatrala sam to je novi početak i sve je iza nas....
Nisam ga testirala, nisam kontrolirala mobitel, nisam ga pratila kad ide van, pametan je i zreo dečko i vjerovala sam da je bila samo kratka epizoda i da je to iza nas.

Škola je počela, ocjene su OK, izlazi sa prijateljima al ništa pretjerano (vikendom do 11), i sve je bilo OK dok jučer nisam vidjela slučajno poruku u mobitelu i shvatila da ne samo da i dalje uzima nego da i sam prodaje džointeve po 10 kuna?!
Šok i nevjerica, odrasla sam u centru grada i zaista bila okružena i narkomanima i pijancima i uvijek sam smatrala da mene nitko ne može preveslati, da ću ja znati sa svojim djetetom i prepoznati ako će se drogirati, očigledno sam se prevarila jer ovih mjesec dana otkako se vratio je nastavio sa tim a ja nisam primjetila.

E sad, problem je očigledno kompleksniji nego sam mislila i morat ću poduzeti mjere, imam neke ideje jer već duže vrijeme namjeravamo krenuti sa psihijatrom (imamo zakazan termin za koji tjedan) - zbog epizode od prije ljeta a i općenito njegovog neriješenog odnosa sa tatom.

Što dalje? Uzeti mu telefon? Zatvoriti ga u stan? Kako ga kontrolirati, ja radim i u vrijeme kada nisam doma kako znati da nije otišao? Zaprijetiti mu policijom? Do kada?

Može li se o marihuani stvoriti ovisnost?

Ima li neka institucija kojoj da se obratim, sve što sam guglala - ne postoji savjetovanje osim za teže ovisnike o heroinu.

Za početak, sutra ga vodim na testiranje za sve droge.

Molim savjete i pomoć ako postoji netko sa sličnim iskustvom.

Zahvaljujem!

p.s.
Najljubaznije bi zamolila da zaobiđete sa moraliziranjem i osuđivanjem kako sam dozvolila da se mom djetetu ovo dogodi jer vjerujte, može se dogoditi baš svakome! Svoje dijete sam odgajala najbolje što sam mogla i znala, kao uostalom i svaki roditelj!
Princippessa is offline  
Odgovori s citatom