Tema: Pričuva
Pogledaj jedan post
Old 21.04.2008., 11:41   #27
Quote:
mini_star kaže: Pogledaj post
Bilo bi mi drago pročitati da li je uopće tako nešto zakonito? Može li se ovako otimati susjedima, a ostati pred zakonom čist? Ovo pišem na molbu dviju starica koje su mi susjede i zaista imam osjećaj da tu nešto ne štima. Hoće li nam to tajkuni skrojiti zakon po kojem može i cijela mirovinu u pričuvu? Pa to je za njih sitnica.
Ništa se tu ne otima. Ako više od 50% vlasnika stanova želi domara, plavi mramor u stubištu, video-telefon i vrtlara koji će se brinuti za zelenilo ispred kuće, ostali mogu:

a) pristati
b) odseliti se tamo gdje je pričuva manja.

Jedan od razloga zašto u zapadnom svijetu ljudi koji imaju manje od socijalnog minimuma i oni koji imaju puno ne žive u istim zgradama je visina pričuve. Manjina se tu prilagođava većini, a većina ima pravo urediti svoj život u skladu s pravilima. Ta pravila određuju minimum (kako se kuća ne bi doslovno raspala), ali ne određuje maksimum.

To se inače zove kapitalizam i kao što netko reče, za to smo se borili.

Ukratko. Ako živim u zgradi gdje bih želio visok komunlani standard (od domara do internog fitness kluba u zajedničkoj prostoriji), a većina to ne želi - mogu se ili prilagoditi ili odseliti. Isto tako je i obratno.

Inače, u tvojoj zgradi nema siromašnih, jer tko ima nekretninu, posebano ako je u gradu (a ne neka stara kuća u slavonskom selu), spada u najmanje nižu srednju klasu. Tako je i u puno bogatijim državama, pa bi valjda tako trebalo računati i kod nas. Mogu npr. sačekati da se kuća fino obnovi, prodati te stanove po dobroj cijeni i kupiti tamo gdje je jeftinije, pa će im još i ostati lijep iznos (jer sumnjam da je u pitanju neki neboder u Novom Zagrebu, puno prije da je lijepa mala stambena kuća na skupoj lokaciji).
Vojky is offline  
Odgovori s citatom