Pogledaj jedan post
Old 25.03.2009., 11:48   #77
obiteljsko nasilje - intervencija treće osobe?

Molim savjet.

Naime, suočila sam se s osobom koja posve otvoreno deklarira da je njegova žena njegovo vlasništvo, da je zapovijedio ženi, zabranio ženi...sve to začini pozivima mene grešnice svekolike na obraćenje bogu etc. Nikad nije prošao psihijatrijsku evaluaciju, u radnoj sredini funkcionira normalno.

Evo o čemu se konkretno radi.

Naime, zadnjih godinu dana gotovo svaki dan nazivala me ta jedna žena tužeći se po sat, sat i pol, na životne tegobe, muža zlostavljača...same gadosti.

Prema njenim opisima, ponašanje muža kvalificira se kao kazneno djelo nasilništva u obitelji - Kazneni zakon - osobito drsko ponašanje kojim se osobu dovodi u ponižavajući položaj (Čl. 215a).

Nadalje po Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji:

Članak 4.
Nasilje u obitelji je:
– svaka primjena fizičke sile ili psihičke prisile na integritet osobe,
– svako drugo postupanje jednog člana obitelji koje može prouzročiti ili izazvati opasnost da će prouzročiti fizičku i psihičku bol,
prouzročenje osjećaja straha ili osobne ugroženosti ili povrede dostojanstva,
– fizički napad bez obzira da li je nastupila tjelesna ozljeda ili ne,
verbalni napadi, vrijeđanje, psovanje, nazivanje pogrdnim nazivima i drugi načini grubog uznemiravanja,
– spolno uznemiravanje,
uhođenje i svi drugi načini uznemiravanja,
protupravna izolacija ili ograničavanje slobode kretanja ili komuniciranja s trećim osobama,
oštećenje ili uništenje imovine ili pokušaj da se to učini.


Kontinuirano se ponavljalo vrijeđanje, verbalno zlostavljanje, kontrola mobitela, maila, bankovnih računa, bolesna ljubomora - npr na javnu osobu s telke!

Ne tuče ju ali ubija u pojam. Naštancao joj je više djece u kratko vrijeme, tako da je žena prekinula obećavajuću karijeru, ne može izlaziti iz kuće jer bi za njihove potrebe trebale 3 dadilje za koje se nema love...

Naravno, distancirala sam se od žene, kojoj se nažalost, ne može pomoći. Jest da su objektivne okolnosti jako loše (nema veze što se sama u njih dovela), ali ni ona ništa suvislo ne poduzima da se izvuče. Očito ju je psihopat uspio posve pokoriti i uništiti, kako je i planirao.

No, od ponedjeljka se događa nešto što me zabrinjava i plaši. Naime, pošalje li joj se sms, odgovara on s luđačkim sms-ovima u kojima otvoreno govori kako joj je on zapovijedio da ne učini neku bezveznu uslugu mome dečku (koji joj je isto pomagao praktične stvari), naređuje nam da joj se ne javljamo jer on kontrolira sve njene mobitele, žena je "njegova" i on po zakonu "ima pravo". Po svemu se čini da ju je zatočio.

Imam hrpetinu njegovih nesuvislih sms-ova - bez interpunkcije, uvrede ad hominem, pozivanja na obraćenje bogu, prijetnje, deklariranja kako je vladanje zakonitom suprugom - zakonito.

Imam i masu njenih toksičnih poruka u kojima se žali na njega, a datiraju sve od prije par mjeseci (bila lijena izbrisati).

Jučer navečer sam zaprijetila jasno i glasno - ako mi se ta žena ne javi da vidim da je ok, šaljem mu policiju na vrata ili na radno mjesto, zabole me.

Molim vaša mišljenja. Što mi je činiti? Kakve mogućnosti mi daje zakon? Da li zvati policiju (u koju nemam baš povjerenja) ili se prvo javiti udruzi BaBe?

Po Ustavu smo kao građani dužni štititi djecu i nemoćne.

Help.
Vess is offline  
Odgovori s citatom