Pogledaj jedan post
Old 20.12.2004., 20:40   #8
Quote:
Blaise kaže:
Zašto se toliko napada katolička crkva?
Što mislite?
Ovde se sve napada , ali KC najviše, što je po meni sasvim logično. A logično je zato što je ovo hrvatski forum, a KC je najzastupljenija crkva u Hrvatskoj. Ljudi su sa njom upoznati i ona im na direktan ili indirektan način utiče na život. Druge crkve i religije nisu toliko od značaja za svakodnevni život običnog čoveka.

Quote:
Za početak, ja bih rekla da je zabrinjavajuće nešto drugo.
Postoji izvjestan nesklad između slike koju čovjek dobije na jednom ovakvom slobodnom građanskom forumu i naše svakodnevice.
Crkve su pune, svi se žele vjenčati u crkvi i krstiti djecu, svi žele svećenika na pogrebu. Svi idu na vjeronauk.
Dobro, ne svi, ali veeelika većina. 85%.
Nešto nije u redu, osim ako ovdje piše samo onih 15%, a to i nije baš vjerojatno, priznat ćete.
Kome je narastao nos?
Meni je i to logično. Naime, danas je veoma popularan povratak tradiciji, a kako je religija sastavni deo tradicije, tako se ljudi "vraćaju" i religiji. Otud toliko interesovanje za crkve, krštenja, venčanja u crkvama, itd. Ali, mislim da to ne treba mnogo mešati sa religioznošću. To je jednostavno trend (i vrlo je raširen na prostorima bivše YU).

Razlog zbog koga na ovom forumu ima tako malo ne samo katolika, već i pripadnika drugih konkretnih crkvi, mislim da leži u tome što se oni ne osećaju previše prijatno na ovakvom jednom mestu koje vrvi od raznih "slobodnih mislilaca" , koji obično nemaju iste autoritete kao i oni, a često ni slična verska uverenja. Kada osoba nečemu pripada, onda tu svoju pripadnost doživljava kao deo ličnog identiteta, pa tako neko ko sebe smatra katolikom, na primer, biva najčešće lično pogođen svakom kritikom na račun KC, koja je na ovom forumu, pak, dozvoljena. Rešenje bi bilo ili da se menja koncept foruma po kome bi crkve ili bar samo KC imale privilegovan status u odnosu na ostale ili da oni kojima se ne sviđa atmosfera na forumu potraže sebi ugodniji ili da pokušaju da se prilagode. Na internetu ima mnogo foruma određene verske orijentacije (katoličke, pravoslavne, islamske…), ali je vrlo malo ovakvih foruma, bar na ovim našim balkanskim prostorima.
Inače, potpuno razumem potrebu ljudi da traže društvo sličnih sebi u kome će se osećati prijatno i u kome će moći da kažu šta misle, a da pri tom ne budu napadani niti vređani. Zato sam ja na ovom forumu, a ne na nekom drugom. I dokle god se tako budem ovde osećala - dotle ću ga i posećivati.
 
Odgovori s citatom