Pogledaj jedan post
Old 26.11.2008., 19:49   #1
Gastric bypass ili želučana premosnica [redoslijed pregleda prije zahvata nalazi se u prvom postu]

GASTRIC BY-PASS ILI ŽELUČANA PREMOSNICA U SVRHU LIJEČENJA MORBIDNE PRETILOSTI

...obzirom da su teme lapbandinga i sleeve resekcije već poprilično stranica natukle a problematika iako slična ne podudara se baš u svim segmentima, pogotovo postoperativno,odlučila sam otvoriti zasebnu temu za one koji su obavili ovu vrstu zahvata ili se tek spremaju na to...

...što je by-pass?...po definiciji je to premošćavanje ili zaobilaženje određenog dijela organizma što znači da je želučani by-pass "zaobilaženje" želuca...ali to nije sve, osim što se zahvatom stvara put oko želuca, radi se i mali rezervoar - želudac na koji se našiva tanko crijevo...ostatak "velikog" želuca se ne reže i ne vadi van već se skupa s dvanaestercem našiva niže na tanko crijevo 80-tak cm od početka debelog crijeva čime se znatno skraćuje probavni put...

http://www.healthsystem.virginia.edu...es/ei_2186.gif

...time se dobiva dvostruki učinak...smanjen unos hrane (jer u "mali" želudac ne stane ni 2 dl zapremine hrane) i neiskorištavanje te hrane u potpunosti (malapsorpcijski dio priče) zbog skraćenja probavnog puta...rezultati su više nego brzi i odlični...tijekom prve godine nakon zahvata se postiže gubitak čak do 50% početne težine...
...vraćanje na staru težinu je praktički nemoguće zbog same anatomije zahvata...novi mali želudac se s vremenom malo proširi ali to nikad više nije ni blizu onoj ogromnoj vreći koju smo imali prije zahvata...prelaz iz želuca u tanko crijevo se također može nešto proširiti pa taj prvi dio crijeva preuzima ulogu rezervoara ali opet ne baš velik i ne tako skoro nakon zahvata...slično je i sa jednjakom, donjim dijelom, ali uz odmah primjetljive smetnje...ovo sve napisano je naravno pod prestpostavkom da je pacijent discipliniran i pridržava se uputa o prehrani nakon zahvata...
...sam zahvat se može izvesti dvijema metodama: klasičnim rezom i laparoskopski...ima i više vrsta samog zahvata ovisno o mjestu spajanja crijeva i želuca, te tzv. mini gastric bypass kod kojeg se radi samo jedan spoj novog želuca na crijevo...

http://www.clos.net/mgb_drawing01.htm

...obzirom da je želučana premosnica izrazito invazivan i ozbiljan zahvat sam po sebi, moramo biti svjesni i rizika od same operacije i nekih komplikacija za vrijeme i nakon zahvata ali i nekih negativnih utjecaja na život nakon operacije...
...svaki zahvat koji se radi u općoj anesteziji je rizik sam po sebi ali današnje tehnike anestezije i monitoringa pacijenta na op. stolu te rizike zaista smanjuju na najmanju moguću razinu...ono što je izrazito važno je prije operacije napraviti sve nalaze po uputi liječnika i pri razgovoru s anesteziologom apsolutno iskreno odgovoriti na sva pitanja i ne zanemariti neke sitne detalje koji se nama možda čine nevažnim a zapravo su bitni...(npr. možda se nekome čini nevažnim za ovaj tip operacije ili "kaj briga anesteziologa" što ja pijem kontraceptivne tbl. ali u kontekstu praćenja zgrušavanja krvi i sl. je zapravo jako važno)...pretili ljudi općenito spadaju u izrazito rizičnu skupinu za bilo koju vrstu zahvata zbog same svoje debljine koja povlači za sobom veći rizik od tromboze, embolije, krvarenja, upale pluća zbog ograničenog kretanja,lošeg zarastanja rana uvjetovano dijabetesom i raznih drugih komplikacija...stoga moramo sve te rizike smanjiti na minimum time što ćemo obaviti sve pretrage prije zahvata i pridržavati se svih uputa koje se dobiju tako da i kirurg i anesteziolog znaju "s čime imaju posla" kad već jednom legnemo na op. stol...
...sam zahvat može raditi svaki specijalista abdominalne kirurgije jer se ne razlikuje puno od zahvata koji se primjenjuje kod nekih malignih oboljenja probavnog trakta...ono što je važno je iskustvo samog liječnika kod izvođenja takvog zahvata jer je prilično kompliciran...moguće komplikacije nakon zahvata a vezane uz samo izvođenjeo peracije mogu biti "curenje" na spojevima crijeva, ožiljčana masa na spojevima koja zatvara prolaz hrane, unutarnja krvarenja, hernije i sl...te se komplikacije mogu pojaviti i unatoč velikom iskustvu liječnika i svoj njegovoj pažnji i stručnosti, ali onako ljudski, nekako je manja vjerojatnost ako "ima više utakmica u nogama"...
...oporavak nakon operacije je izrazito različit ako se zahvat radi klasičnom metodom i ako se radi laparoskopski...neke stvari su različite i od ustanove do ustanove a i od kirurga do kirurga ( u prevodu svako ima svoju određenu proceduru post-op tijeka) ali se sve uglavnom svode na isto...nakon klasičnog reza oporavak je dulji i uvjetno rečeno teži jer rez od 20-30cm posred trbuha i na "mršavima" nije mala stvar...kod laparoskopskog zahvata tih 4-5 rupica brzo zarasta i bol je minimalna...
...ja osobno mogu opisati prije- i postoperativni tijek klasično izvedene operacije uz opasku da nisam operirana u Vinogradskoj kod dr. Bešlina...i naravno uz pretpostavku da smo svi individue za sebe pa mnoge stvari mogu varirati od osobe do osobe...
...molim sve koji ovo čitaju da imaju na umu da svrha ovog topica nije nikoga zastrašiti ili ne daj Bože odgovoriti od zahvata već samo pokušati na jednom mjestu skupiti što više informacija a to znači i loših i dobrih aspekata cijele ove priče...
...nastavak slijedi

Dodatak (na zamolbu forumašica s teme) - procedura/redoslijed pregleda za osobe koje žele ići na operativni zahvat u KBC Sestre milosrdnice, kod prof. dr. sc. Bešlina:
Quote:
Ranna kaže: Pogledaj post
Drage cure, sve vi koje ste već kročile u novi život i one koje to tek namjeravaju, kao ja

S obzirom da ste mi pomogle u početnim koracima, evo da i ja pomognema vama nekima koje se isto kao i ja tek pripremate na ovu odiseju
Danas ujutro sam bila na Vinogradskoj, i da skratim priču o bespućima hrvatskog zdravstvenog sustava, od šaltera do šaltera, došla sam k sestri Mariji u ambulantu dr. Bešlina. Dobila sam jedan a4 papir, postupak je više-manje isti od onoga što su cure meni pisale i savjetovanle, ali ipak evo "ćitabe", pa kaže ovako, citiram:

1. javiti se na endokrinološki pregled dr. Mirošević (mob 099 3130 057), ambulanta za debljinu, srijeda 13:30, uz prethodni dogovor. Termin se može dogovoriti i na endokrinološkoj poliklinici, Centar za dijabetes, 01 37 87 304, sestra Eva ili Štefica, 1. kat sa uputnicom za specijalistički pregled endokrinologa. Endokrinolog će potpm odrediti daljnje endokrinološke pretrage.

2. Javiti se na pregled gastroenterologu dr. Nikolić. Termina pregleda dogovoriti na službeni mobitel 099 37 87 080 i/ili kontaktirati šalter na Internoj klinici, Gastroenterološka poliklinika, 1. kat, 01 37 87 577.
Primarna gastroenterološka pretraga uključuje pregled, gastroskopiju, UZV abdomena, a na indikaciju još neke dodatne pretrage. Z navedeno doći na dogovoreni termin ujutro natašte s odgovarajućim uputnicama (specijalistički pregled gastroenterologa, UZV abdomena, gastroskopija).

3. Javiti se na pregled psihologu, prof. Gelo ili Katalinić - prof. Mirošević je otišao u mirovinu. Termin dogovoriti na tel. 01 37 87 188. Navedeni dan doći sa uputnicom na psihološko testiranje, Klinika za psihijatriju.l

4. Po učinjenim pretragama i pregledima, sa nalazima (točke 1., 2. i 3.) javiti se na pregled barijatrijskom kirurgu prof. dr. Miroslavu Bekavcu-Bešlinu, Ambulanta za pretilost, Klinika za kirurgiju, prizemlje, ponedjeljkom iza 11:30 sati, uz prethodni dogovor - sestra Vesna, 01 37 87 586, sa uputnicom za pregled kirurga.
__________________
...to baldly go where no man has gone before...

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 18.04.2013. at 17:51. Reason: dodatak
jadzia dax is offline