Pogledaj jedan post
Old 24.11.2003., 19:26   #11
Prijateljica (otac joj je ranije umro) je imala majku koja je u nasu bolnicu stigla sa tumorom na mozgu.
Doktori je nisu operisali i nisu joj mogli reci kada ce jer,eto:"Nema slobodnog termina u operacionoj sali."
Posto ta moja prijateljica zivi u ionako teskim uslovima (studirala je u mom gradu,uglavnom se sama izdrzavajuci,te ziveci uz pomoc momka,jer majka,baveci se poljoprivredom,nije mogla bas puno da joj pomogne),nije imala cim da podmiti doktore.
Na srecu,otac njenog momka je imucan i veoma dobar covjek.Dosao je sledeci dan i "razgovarao sa doktorima" (500 maraka ) i zena je operisana u roku odmah.

Niko od doktora joj nije propisao nikakve ljekove niti joj je rekao
da mora ici na redovne kontrole nakon operacije,na zracenje,bilo sta,te je zena sledece godine (ljetos) umrla od ogromnog tumora na mozgu.

Ovdje (Banjaluka) moras platiti sestrama da ti pokazu bebu (kad dodjes zeni u posjetu).Ako se ne sjetis sam,sestre otvoreno traze novac bez trunke stida.
(Mislim,ljudi,ako imaju,ionako daju sami u tim prilikama,ali ima ih koji nemaju odakle dati.)

Prosle godine u oktobru kad mi je prijateljica lezala na porodjajnom odjelu (porodila se,ali je bilo komplikacija,pa je lezala nesto duze),bila je trudnica koja bukvalno nije imala sta jesti.Nije imala za uloske,one mrezaste,te su joj druge trudnice davale (mada je njoj bilo jako neprijatno).
Posto je hrana ocajna,trudnicama donose hranu muzevi i rodbina.Ona je bila u sobi moje prijateljice i (iako ju je prijateljica nudila) nije jela sa njom,vec je cekala da ova zaspi,da uzme da jede nesto njeno i to u malim kolicinama (vjerovatno je bilo sramota).
I takvoj zeni je sestra prilikom pregleda (valjda je trebala pogledati dole ili sta,namazati necim) rekla:"Pa necu ti ja dzaba p*cku mazat!"
Ova jadnica je morala uzeti od drugih trudnica voca i cokolada i sokova da bi dala sestri.Pa to joj je posao.
A ocito je da zena nema!!!

Kod nas je to uobicajena praksa,mozes umrijeti ako nemas.
Zalosno,ali istinito.
U slucaju da doktor napravi gresku,nema sanse da ga tuzis,jer ti treba potvrda drugih doktora,koji ti je nikad nece dati,jer "vrana vrani oci ne vadi".
A umiru i bebe samo zbog necije nemarnosti.
M@3X is offline  
Odgovori s citatom