Tema: Multimetar
Pogledaj jedan post
Old 12.12.2009., 21:09   #3
Quote:
Lino88 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Kupio sam multimetar za 450kn, tako da nije bas najgori moguci, al nije ni profesionalni alat.

Posto prije nisam imao multimetar, neke me stvari bune:

-kad ukljucim voltmetar, podesim na AC, on pokazuje neke vrijednosti, u mV koje pomalo padaju. Zar ne bi trebala bit pokazana nula ako ove dvije zice crvena i crna, nisu spojene ni na sta?

-kada ga spojim na uticnicu, pokazuje cca 225V, ali kad spojim crvenu zicu u uticnicu (na fazu) pokazuje napon od cca 25V bez da sam spojio crnu u drugi dio uticnice na nulu.
Ako sad izvadim crvenu iz uticnice, i spojim na fazu, gdje je bila maloprij crvena, pokazuje mi cca 10V. Zasto voltmetar pokazuje neke vrijednosti, i to razlicite, i zasto ih uopce prikazuje ako strujni krug u spomenutom slucaju nije zatvoren?
U školi se uči da je napon razlika potencijala između dviju točaka. Kada jedan priključak voltmetra spojiš na točku koja je na različitom potencijalu od one na kojoj je drugi priključak (tvoj prst, npr.), voltmetar pokazuje tu razliku u vidu napona. Druga je stvar što taj napon ne možeš iskoristiti za drugo nego za ovakvo pokazivanje voltmetra, jer takav izvor nije u stanju dati potrebnu struju. Voltmetar podešen na niža mjerna područja pokazuje nulu tek kad se oba pipca (crveni i crni) kratko spoje.
__________________
Svi ljudi znaju sve
BILJEŽNIK is offline  
Odgovori s citatom