Pogledaj jedan post
Old 11.01.2016., 01:00   #23
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Skakutanje i eksplicitno naglašavanje pokreta se radilo u topništvu još od vremena Napoleona kako bi zapovjednik iz daleka mogao vidjeti da svi rade svoj posao, da nijedan vojnik nije izvan stroja ili da ne odrađuje zadatak. Kad treba nadzirati postrojbu koja ima više od stotinu topničkih cijevi, onda je svako 'neskakutanje' ili 'nemrdanje' zapovjedniku izdaleka jasno uočljivo. Stoga je moguće da je to samo arhajski ostatak iz vremena dok je Indijce uvježbavala vojska Ujedinjenog Kraljevstva u 19. stoljeću.

Glede krkana, bilo bi zanimljivo vidjeti kakvi bi krkani bili konkurentni PH2000 s dolaskom na položaj, ispaljivanjem 8 komada 155mm u minuti, te premještanjem na drugi položaj dok ponovno puni nakon te minute kako ne bi haubica dobila uzvratnu vatru. PH2000 može opsluživati samo 3 ljudi dok bi za klasične haubice trebalo biše ljudi s manjom i sporijom vatrenom moći. Mislim da ne treba razmišljati ili-ili jer će HV sigurno imati i ručne haubice i PH2000 u budućnosti, oboje su jako dobra oružja. Možda ovaj video bolje pomogne objasniti od mojih riječi u čemu je prednost PH2000:

https://www.youtube.com/watch?v=-7XFwT4REHg

U usporedbi s srpskom novom verzijom NORA B52, čini se da je nabava PH2000 bila dobra ideja jer može izvrsno parirati boljom pokretljivošču i jačim oklopom u slučaju uzvratne vatre. S vremenom će se dotična oružja razvijati pa me ne bi čudilo ako bi firme tipa ĐĐ, Dok-Ing ili slične radile/sklapale PH2000 po licenci u budućnosti za strana tržišta. S Patriom je to uspjelo, ima logike da se postigne neka suradnja/ušteda i s Nijemcima kakva je postignuta s Fincima. Ali vjerujem da na tome već rade u MORH-u, to je inače vani normalno poslovanje uzajamnog/zajedničkog smanjivanja troškova.

Nakon onog pitanja o Bratstvu u Novom Travniku, naišao sam na katalog kojim ta firma (sad preimenovana u BNT) nudi top-haubice 152/155mm. Jel netko zna nešto više o tome, njihovom načinu poslovanja, proizvodnji streljiva, itd?

http://www.bnt-tmh.com.ba/vojni_program_eng.htm
Onda zašto ameri najviše koriste M777 i vidi vraga uvijek 3-4 crna krkana na punjenju ?
Svaka čast njemačkim ing. na pzh2000 ali cijena gole haubice i održavanje sustava tek sa pametnim streljivom iste imaju pravu učinkovitost i onda streljivo košta više od mete koju gađaš
I na večini filmova sa djelovanjem po pravim ciljevima pzh2000 su na fiksnm položajima unutar kakvih baza(pričam za afganistan) bez ovih manevara po terenu i dečki je ručno pune onak krkanski čak i okidaju van haubice
Daklem imaš stvar koja košta 5x ko vučena haubica a koristiš je isto kao u zadnjih 100g ratovanja
Da li je isplativa možda je jer je dečki ne moraju ručno postaviti na paljbeni položaj nego ona to odradi pomoču motora
Davorček is offline  
Odgovori s citatom