Pogledaj jedan post
Old 15.06.2006., 22:35   #2
Klamidija (Chlamydia trachomatis) je bakterija koja može izazvati niz bolesti u čovjeka. Najpoznatija je upalna bolest genitalnih organa žena i muškaraca koja se prenosi spolnim odnosom. Govori se da je klamidija jedna od najčešćih spolno prenosivih bolesti.


Nakon infekcije, seksualnog kontakta, vaginalnim, analnim ali i oralim putem, klamidija ulazi u stanice i tako ih razara. Kod žena izaziva upalu stidnice, rodnice i grlića maternice. Ako se u toj fazi bolesti ne prepozna i ne izliječi, ona prelazi na unutarnje genitalne organe, jajnike i jajovode. Ovdje može izazvati teška oštećenja jajovoda čije posljedice mogu biti sterilitet i izvanmaternična trudnoća. Napominjem da su znaci bolesti, simptomi, često vrlo oskudni, ponekad ih niti nema, a klamidija se otkrije tek slučajno u papa testu ili kod obrade steriliteta. Preporučam stoga oprez, pa kod svakog dugotrajnijeg iscjetka iz rodnice, krvarenja nakon odnosa ili pečenja-«peckanja» te učestalog mokrenja treba misliti i na klamidiju.


Osim infekcije genitalnih organa klamidija može izazvati upalu mokraćnih organa-uretralni sindrom, bolesti regionalnih, limfnih čvorova-lymphogranuloma venerum, novorođenački konjunktivitis- upalu oka kod novorođenčeta ,dakle moguća je infekcija djeteta za vrijeme porođaja. Postoji upala očiju izazvana klamidijom i kod odraslih koja može završiti slijepoćom-trahom. Nekada je bila endemička kod nas u Međimurju ,srećom danas je više kod nas nema. Kod muških klamidija izazivlje upalu mokračne cijevi. Simptomi su i ovdje često oskudni ili ih nema. Dijagnostika klamidije prilično je jednostavna-dokazuje se u papa testu ili još bolje mirkobiološkim brisom. Pošto se radi o spolno prenosivoj bolesti liječiti se moraju oba partnera. Liječenje se provodi upotrebom specifičnih antibiotika, a nakon završenog liječenja potrebna je kontrola klamidije kod oba partnera. Zaštiti se može od infekcije klamidijom najlakše upotrebom kondoma.

Vjerojatno je u početnoj fazi ako je rekao da će sve biti ok.
Mislim da je i suprugu trebao dati nešto.
Ja sam prije dvije godine imala nekakvu bakteriju koju sam mogla pokupiti na nekom wc-u, a bila je spolno prenosiva. I suprug i ja smo mjesec dana bili na tabletama.

Raspitaj se još.
Nadam se da će sve završit dobro.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom