Pogledaj jedan post
Old 26.12.2010., 18:46   #1766
HRAM SV. ILIJE POHODE MLADI LJUDI TRAŽEĆI SREĆU U LJUBAVI, BRAKU, POSLU...

Zadar: Opsada pravoslavne crkve radi skidanja uroka


Pomoć uglavnom traže osobe u ljubavnim problemima


Protojerej stavrofor Petar Jovanović na zadarskom Poluotoku slovi kao najbolji “skidač uroka”, kojemu redom hrle i katolici i pravoslavci, noseći smotuljke sa solju
PIŠE BOŽANA SVILIČIĆ / EPEHA

U zamračenoj pravoslavnoj crkvi sv. Ilije na zadarskom Poloutoku u prijepodnevnim satima neuobičajen prizor: dok većina ljudi ispija kavu na suncem osvijetljenim štekatima, zgodna, moderno odjevena djevojka u dvadesetim godinama tik uz oltar povjerljivo razgovara sa svećenikom. Dok ga djevojka gleda s povjerenjem, svećenik protojerej stavrofor Petar Jovanović drži joj ruku iznad glave nečujno mrmljajući.

- Pričekajte malo, sada sam u poslu - upozorio nas je pop dignuvši pogled nakon što smo, tražeći informacije o krađi ikone sv. Nikole s oltara, ušli u crkvu. Tako nam je ikona otkrila novu priču: mladi ljudi u rješavanju svojih problema sve češće posežu za molitvama “začinjenima” kilogramom soli. Doslovce kilogramom i doslovce soli.

Svakodnevno u akciji
Toliko je soli potrebno da bi se s osobe “skinuli” uroci za koje mladi očito misle da se u posljednje vrijeme odašiljaju rafalnom paljbom. A za oslobađanje od uroka prijeko je potrebna baš – sol. - Uroke skidam svakodnevno. Evo, upravo sam jednoj djevojci zakazao termin. Mladi imaju puno problema i gužva je velika. Jedva stignem sve odraditi, no o tome ne želim ništa više govoriti jer je Bog velik i ne bih da se o tome piše - kazao je Jovanović kojem po instant recept za sreću svaki dan hitaju ljudi i pravoslavne i katoličke vjere. - Uglavnom je riječ o ljubavnim problemima - dobacio je Jovanović, koji za postizanje uspjeha u ljubavi, braku, poslu, zdravlju i školi radi molitve preko soli. Nakon završetka obreda, napravi solne zamotuljke koje daje ljudima da ih nose kući ili da ih drže u torbici kako bi ih štitili od uroka koje je na njih, kako vjeruju, želeći zlo, bacila neka osoba.


Protojerej Petar Jovanović


- Dugo sam se nosila s problemima koji su stalno izranjali. Kada bih riješila jedan, stvorio bi se drugi. Mislila sam da je to normalno u životu sve dok nisam u dvorištu svoje kuće na Bokanjcu pronašla nekakve čudne smotuljke. Žene iz susjedstva su mi kazale da to netko na mene baca uroke i da odem k Jovanoviću jer je on najbolji. Kupila sam sol i otišla - priča dvadesetogodišnja Zadranka koja redovito na mise nedjeljom ide u katoličku crkvu, koja, pak, preporučuje da se takvi smotuljci donesu u crkvu kako bi se blagoslivljanjem svetom vodicom skinule čini.

- Pa upravo sam ja i napisao knjigu o tome kako ljudi mogu učiniti zlo drugome. U mojoj knjizi “Kako prepoznati zamke Zloga” sve se lijepo objašnjava - kaže msgr. Milivoj Bolobanić, bivši generalni vikar Zadarske nadbiskupije i dugogodišnji voditelj duhovnih vježbi i obiteljskih vikenda. - Zadarska nadbiskupija nema službenog egzorcista, tako da se mene angažira samo u posebnim situacijama - kaže autor knjige o zlu koja je razgrabljena u više od 10 tisuća primjeraka.

Travareva zavist
Osim u “seansama” u katoličkoj i pravoslavnoj crkvi, Zadrani već dugi niz godina utjehu pronalaze i kod poznatog vidovnjaka i travara koji sebe naziva prorokom. Iako ga svi vrlo dobro znaju, on želi ostati anoniman, tvrdeći kako, ionako, već ima dovoljno problema s Crkvom. - Msgr. Bolobanić je zabranio ljudima da dolaze k meni nazivajući me sotonom - kaže vidovnjak koji je sposobnost pomaganja razvio nakon nesreće - Nema “skidanja” uroka jer uroci ne postoje, kao ni Sotona. Tko zna objasniti kako Sotona ulazi u čovjeka? Postoji samo nemoralnost onih koji zloupotrebljavaju slabost drugih - poručuje vidovnjak.

‘Vrag je neuhvatljiv’
Plaćaš krštenje, krizmu, vjenčanje, sprovod, čak i za mise za mrtve svećenici uzimaju novac. Vjera se ne može reflektirati u prostore zarade, a postala je holding sa svim mogućim transakcijama. Crkva ne da socijalizaciju života. Petlja se u politiku, školstvo, a svoju osnovu ne zna izvući iz srednjeg vijeka - kaže najpopularniji zadarski “psihijatar”, ističući kako nikada nitko nije uspio uhvatiti vraga.
norka is offline  
Odgovori s citatom