Pogledaj jedan post
Old 16.11.2006., 19:42   #13
evo mene - sveznalice na metli u niskom letu vhuuuuušššš
ja sam svoje datuljice, a imala sam dva tipa ( friške arapske ravno iz Dubai-ja i suhe Tuniske kupljene kod nas) obradila prema uputama iz časopisa Flora ;
daklem ... koštica na poleđini ima jedan mali 'ko pupak - na tom mjestu se zagreca nožićem tak da se skine onaj smeđi "celofan" i ostane bijelo ; hrpica takvih sjemenki se ubaci u prozirnu staklenku i prelije vodom preko duplo, stavi se na polusvjetlo/polutoplo mjesto (kod mene je bilo u špajzi na polici) i zaboravi se na to
nakon nekog vremena (2-3 tjedna) iz zagrebanog mjesta izbije 2-3 milimetra bijelog roščića ; onda ih staviš svaku (po jednu) u čašu od jogurta sa kupovnom zemljom za cvijeće (ili reciklirane plastične teglice, kojih se kod mene uvijek nađe hrpa jer sve kupljeno u njima sadim ili u glinene tegle ili žardinjere) , staviš na prozorsku dasku (iznutra) i čekaš (u tom periodu, bolje je prskati prskalicom da ostane vlažno, a ne zalijevati)...nekad i mjesecima, dok ne ispika prvi list ...kad se taj razvije odma ga slijedi i drugi, pa onda odma možeš presaditi skupa sa korijenskom balom u pravu teglu u dosta pjeskovito tlo, dovoljno veliku da u njoj napreduje bar 3 godine bez narušavanja korijena (uzmi u obzir da godišnje izbacuje po jednu lisnu rozetu (kat) koji se sastoji od tri (3) lista )

meni je, od nekih 25 sjemenki, korijenčić izbacilo 10, od tih deset izlistalo je 6 , sad su stare oko 6 mjeseci, imaju po 1 veliki list, jedan na pola i mali svjetlozeleni nosić trečeg lista .........i ni po čemu ne mogu zaključiti koja je od svježih (UAE) a koja od suhih (Tunis) datulja
__________________
Broomstick operator level A1

Zadnje uređivanje Madame Hooch : 16.11.2006. at 21:11.
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom