Pogledaj jedan post
Old 20.03.2009., 18:12   #61
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Očito... da ne može većina biti nadprosječna... no, to vrijedi za većinu stvari a ne samo za inteligenciju. Ljudi uglavnom teže tome da se osjećaju 'boljima' bar od većine; to mi se čini kao logična posljedica toga što svatko gleda svijet kroz svoje oči, a ne tuđe.
A što je tu tako logično? Otkad je "self deception" logičan?

Valda bi trebali težiti tome da BUDU bolji, a ne da se uljuljkaju u auto-hipnotičko uvjerenje, i da se kao produkt te hipnoze samo OSJEĆAJU boljima nego što jesu!?

To mi djeluje kao dosta trula investicija, jer neopravdano vjerovati da si bolji znači faktički postati manje dobar, a bez ikakvog osjećaja da bi trebalo napredovati... jer vjeruješ da već jesi bolji od većine

Meni to djeluje u najboljem slučaju samo... oprosti na izrazu, ali - maloumno!

Quote:
Osobno, ne vjerujem u to.
Tj. ne slažem se. To se ionako ne može objektivno kvantificirati; skala nije linearna, čimpanze uopće ni ne znaju rješavati testove inteligencije, što znači da su 'izvan' te skale.
Što prosječna čimpanza doživi kao vrhunac svog života? U najboljem slučaju relativno lagodan život za kojeg se izborila vlastitim sposobnostima. Nikakvo "nasljeđe" ne ostaje iza prosječne individualne čimpanze.

A što prosječan čovjek doživi kao vrhunac svog života? U najboljem slučaju relativno lagodan život za kojeg se izborio vlastitim, ili sposobnostima svoih roditelja. Prilično mi djeluju jednako po tom pitanju.

Nietzsche, Platon, Hume i McLuhan se i danas spominju. Razlika između njih i prosječnih ljudi je gotovo jednako velika kao i razlika između Platona i prosječne čimpanze. Prosječan čovjek jednako je nevrijedan spomena kao i prosječna čimpanza. Ako i ima veći kapacitet od čimpanze... tim gore. To znači da je mogao biti vrijedan spomena, ali mu se nie dalo. Ta mala razlika im dakle i ne ide u prilog... naprotiv.

Quote:
Superiorna po inteligenciji; ne po svim zamislivim aspektima. Lav je izrazito superioran ljudima po pitanju fizičke snage.
Inteligencija uspješno eliminira sve druge vrste prednosti i nedostataka, pa sirova snaga ima samo deklaratornu vrijednost. Ona doista postoi, ali ne čini nikakvu razliku. Unatoč tome što su jači - lavovima prijeti istrebljenje, a ne ljudima. Dakle superiornost uma je zasjenila sve druge razlike.

Quote:
No, a uočavaš li da je to što ti zoveš 'veća razlika' nešto posve subjektivno, što se ne može kvantificirati?
Ma nemoj!? Kad staviš na kup sve što je Newton napisao o zakonima fizike... eto točno je tolika razlika. Možeš je kvantificirati brojem stranica, brojem formula ili brojem tehnoloških inovacija nastalih na njegovim otkrićima.

Ako treba, mogu se se sjetit još barem 10 načina na koje možemo precizno kvatificirat razliku između čovjekolikih čimpanzi i ranije pomenutih intelektualnih velikana.

Kvantificirati ne možeš samo čovjekolike čimpanze, jer tokom svog života ne ostave nikakav smisleni trag koi bi bilo moguće kvantificirati. Upravo zato i jesu jednako vrijedni koliko i čimpanze. Rode se, troše kisik, stvaraju problem gdje god se pojave, umru i nitko nikad više ne pita za njih.

Quote:
Veća je razlika možda unutar tvog sustava vrijednosti, tj. ideje 'što bi se trebalo raditi s inteligencijom'. Ali nije veća u nekom 'matematičkom' smislu.
Whishfull thinking!

Quote:
Da to probam usporediti s gore spomenutim lavovima.
Obožavam kad u raspravi o intelektu netko posegne za životinjskim metaforama

Si čuo onu da "um caruje, a snaga klade valja"?

Quote:
Isto vrijedi i ovdje. Niskointeligentni ljudi zaista će izgledati mizerno u usporedbi s velikanima ljudske povijesti. Ali čak i takvi, mizerni ljudi, puno su više inteligentni od čimpanze, nego ovi velikani od njih.
Po čemu se očituje ta navodno "bitna" razlika? Što mediokritet ostavi u nasljeđe sljedećoj generaciji (osim financijskog duga i stoljetnih plemenskih zavada)?

To što za razliku od čimpanze prosječan čovjek može mjenjati kanale na TV-u vrlo malo znači. Da nie bilo velikana, taj mediokritet bi i dalje bio čimpanza, i to bez daljinskog za mjenjanje kanala na TV-u, jer mediokritet i dan danas ne razumije kako radi katodna cijev

Sve mi nešto govori da bi čimpanze, izložene jeziku i tehnologiji, u 3000 godina evoluirali možda i više od našeg vulgaris hrvatine

Quote:
To čovjeka samo praktične posljedice te razlike, navode na mišljenje da je ona tako ogromna.
Samo praktične?? Pa koje su to, pored praktičnih, uopće i bitne? Možeš li se napiti komada papira na kojem piše H2O... što je teoretski voda, ali praktično je komad papira?

Quote:
Uostalom, pogledaj samo statistiku. 2% ljudi ima IQ 148 ili više. To ti iznosi ništa manje nego 120 fuckin' MILIJUNA ljudi. A koliko među tim pustim milijunima ima Einsteina, Nietzscheova, Goetheova? Ergo, IQ sam po sebi nije dovoljan. Nešto drugo je tu bio izrok (kod ovih velikana), a ne goli IQ.
Očito je IQ samo potencijal, kojeg tek treba uposliti kako bi teoretska razlika postala i praktična. Naravno da ima onih koi potencijal imaju, ali ga ne koriste. IMO ti su gori i od prosječnih hrvata i od čimpanzi

Quote:
Drugim riječima, umjesto da prosječno inteligentne uspoređuješ s ovim (iznimno rijetkim) velikanima, probaj napraviti sljedeće: usporedi prosječnog čovjeka, sa prosječnim članom Mense. Brijem, razlika je definitivno manja nego između prosječnog čovjeka i čimpanze.
Svaki društveni status, pa tako i članstvo u mensi, je tek refleksija malograđanštine, elitizma i stoga kompleksa manje vrijednosti.

Ako mi treba mensa da potvrdi da sam inteligentan... onda mi očito nešto drugo nedostaje, i tu mensa sigurno nie od pomoći. Mensa je poput hvidre, ili hdz-a. To je samo identifikacijski sustav za one koima je identifikacija na taj način potrebna.
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom