Pogledaj jedan post
Old 27.08.2013., 23:33   #69
Quote:
Zelenogorac kaže: Pogledaj post
(cut)
Ali katolici su lukavi, pa su izmislili sakrament ispovijedi, pa se lijepo ispovijediš, svećenik ti da pokoru i odrješenje grijeha i sve bude onda "riješeno".
Nisu ga izmislili. No, slobodno dokažeš da jesu.
Quote:
Zelenogorac kaže: Pogledaj post
Naravno da je sakrament ispovijedi u biti u suprotnosti s Posljednjim sudom, jer kako svećenik može unaprijed znati volju Božju.
Isus je apostolu rekao da što god sveže ne zemlji biti će svezano na nebesima. Kako je to moguće moraš pitati Isusa.
Quote:
Zelenogorac kaže: Pogledaj post
(cut)Cijela kršćanska etika sastoji se upravo od straha od Božje kazne.
Netočno. No slobodno dokažeš da je točno.

Quote:
Ceres0 kaže: Pogledaj post
Upravo tako.
Ali, zar onda to nije "krivi" način učenja, odnosno prenošenja istine, podučanvanja i objašnjavanja ljudima o dobru i zlu?

Jer, nekako sam dobila dojam kao da je recimo ta kazna ono što će te "natjerati" da radiš dobro, odnosno da ne misliš na to nešto zlo.
Zar nebi mene, kao katolika (relativnog), trebale motivirati Božje zapovjedi, Isusova djela i riječi da ne slažem recimo, da ne učinim taj grijeh, a ne neki strah od kazne?
(cut)
Pa, ako pažljiviju pročitaš prvi post Ceres0a primjetiti ćeš da je svećenik naveo: nedjeljno misno slavlje, kao i lijepo i dobro ponašanje i činiti dobra djela i tek onda se navodi strah od kazne. Dakle, strah od kazne je jedan od motiva uz mnoge druge. U tom kontekstu mislim da svećenik nije pogriješio. Dakle, ako ništa drugo onda barem strah od kazne.
Quote:
biftek kaže: Pogledaj post
Židovi tako vjeruju i misle ne i kršćani.
Ako pogledaš moj post "43" vidjeti ćeš dokaz iz KKC da tako vjeruju katolici.
Quote:
Zelenogorac kaže: Pogledaj post
Kad je nešto zasnovano na dogmi, onda je u biti svako filozofiranje izlišno.
Kako onda objašnjavaš činjenicu da je dogma o Trojstvu donesena još u 4. stoljeću, a o tome i filozofi i teolozi svih vremena raspravljaju? Navest ću samo najpoznatijeg filozofa koji se time bavio - Hegel.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom