Pogledaj jedan post
Old 23.11.2016., 22:08   #738
hmmm..... i finski model i naš pogled na isti.
guglala sam satima, nisam pametnija, ali sam informiranija.

mijenjaju sistem jer ovaj stari, na koji bi se mi ugledali ne funkcionira kako treba. zadnjih 15g padaju po rezultatima na pisa testu. koji je dobar pokazatelj školstva, ali ne obuhvaća dovoljno znanja potrebnih za život. ima i drugih testova, manje popularnih i u njima finci nikad nisu bili dobri pa ih nisu uzimali dovoljno ozbiljno.
puno toga što se piše o finskom sistemu u biti nije istinito. npr. imaju zadaće, imaju ocjene, ali je manji pritisak nego u drugim zemljama eu i istočne azije.

za ovaj model integriranog znanja treba imati jako puno love i vremena za osposobiti učitelje za više različitih područja što kod nas nikad ne bi moglo dati rezultate. finsko školstvo je model koji diže prosijek na račun izjednačavanja znanja - puno rada s lošijima, zanemarivanje stvarno nadarenih. uz to, mali finci u školu dolaze kao savršeni čitači iako to nije potrebno, no rastu uz roditelje koji puno čitaju pa je normalno da svaki sedmogodišnjak čita tečno. mi bi bili finci, ali rijetke roditelje djeca vide s knjigom u ruci.

što se tiče rodno odvojenih škola, ja sam jako protiv.
negdje to može funkcionirati, no da bi djeca u takvoj sredini normalno napredovala preduvijet je da ostatak dana intenzivno komuniciraju i druže se s vršnjacima drugog spola. moguće samo u hipi komunama ili kod fundamentalističkih kršćana koji imaju izuzetno velik broj djece i stalna druženja, tj. isprepleten život s rodbinom i ostatkom zajednice.
što se mene tiče, nemam ništa protiv da oni roditelji koji misle da bi im dijete u takvoj školi bolje napredovalo imaju mogućnost upisa, no nikako nisam za sufianciranje tih rubinih pedagogija od strane svih poreznih obeznika, tj. nas koji kraj s krajem jedva spajamo i teško nam je odvojiti 150 kn za glazbenu školu ili sport.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom