Pogledaj jedan post
Old 26.01.2017., 12:44   #20
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Ja bih samo rekla da je ugovaranje neto plaće većini praktičnije...u praksi, većina radnika želi znati konkretno - koliko dobijem. I to je to......
Da, ali to je zato što su u nas ljudi nepovjerljivi, uvijek misle da će ih netko zeznuti i još k tome i nepismeni. Zakon lijepo kaže a i logika je stvari da su "doprinosi iz plaće obveza radnika, koju je dužan obračunati i platiti poslodavac" Ukratko, djelatnik je skoro na cijeloj kugli zemaljskoj dužan državi platiti porez i prirez na plaću a ujedno uplaćivati u mirovinski fond za svoju buduću mirovinu. Zato se gotovo u cijelom svijetu i ugovora plaća koja sadrži neto iznos, poreze i prirezet i mirovinsko. A onda ta osoba ovisno koliko ima djece, uzdržavanih članova, je li pomorac....od tog ukupnog kolača daje državi za porez, uplaćuje mirovinski a ostatak joj ostaje za daljnje trošenje a u nas nazvano kao neto plaća.
Kod nas je i dalje ostalo ono razmišljanje "mirovinsko mi uplaćuje firma, briga me za to, a poreze isto tamo bandi lopovskoj državnoj...mene to ne zanima daj mi neto koliko sam zaradio i koliko si mi reka"...ee ali kad dođe olakšica od djeteta onda promjene pjesmu...
Zakonski jest dozvoljeno ugovoriti neto plaću ali je to "nonsense" ugovorio si recimo 4.000 kn a onda ti poslodac u lipnju zato što si dobio dijete isplati recimo 4.300 kn? zašto? jesi dogovorio 4.000 ili 4.300 neto..eee a to je sad manji porez...e ali onda percipiraj i da je taj porez dio te tvoje plaće. Po meni bi trebalo dogovarati bruto plaću i prominiti joj ime bruto plaća...i ljude školovati i educirati oko toga...jer...djelatnici moraju shvatiti da je plaća naknada za rad a da su oni dužni iz nje platiti poreze i mirovinsko...S obzirom da bi sve navedeno bilo komplicirano običnom građaninu, od tog kolača će firma platiti i obračunati umjesto djelatnika njegove obveze.
ChaosInMotion is offline  
Odgovori s citatom