Pogledaj jedan post
Old 20.04.2005., 18:45   #7
Quote:
sibi kaže:
Pa onda to i nije tako skupo. Mislio sam da je skuplje.
Usput, u međuvremenu sam našao nekoliko tema sa ovim sadržajem. Novi sam pa sam tek danas kliknuo na "traži"

Ali morao sam pitati oko cjene jer, pretpostavljam da se stalno mijenjaju, a moram računati sad da vidim kolki ću kredit uzet.

A jel istina da kad izračunam sve troškove još dignem cjenu za 30% i dobijem svotu koja će mi trebat????
Kao prvo, nikako nije istina da trebaš izračunati sve troškove i onda dići cijenu za 30%. Za materijal - obiđi trgovačke centre koji drže takve materijale koji su Ti potrebni, zapiši cijene, vidi da li ima šta na akciji i slično. Obiđi i stovarišta građevinskog materijala, pa vidi što oni nude. Naravno, na taj način potrošiš nešto goriva, ali velika je vjerojatnost da ćeš svoje "izračunate" troškove sniziti za 30% (možda i više). Ako mijenjaš lajsne, nađi na Internetu brojeve telefona pilana i tamo se raspitaj. Osim toga, vodi računa o tome da neki centri garantiraju najnižu cijenu, te da u slučaju da nađeš isti proizvod negdje drugdje daju dodatni popust (ja napravila tako i stvarno radi - uštedili smo preko 1000kn na laku za 80 kvadrata). Pregledaj i sve one letke što stižu u sandučić.

Materijal može biti uračunati i u cijenu radova (ako uzmeš majstora), ali, koliko znam, to se ne isplati (čak ni s povratom poreza). Ipak, provjeri.

Drugo, brušenje i lakiranje parketa možeš napraviti sam. Ako sam ja (i moj muž) mogli iz prvog pokušaja (rezultati su izvrsni), mislim da svatko može. Za brušenje Ti treba brusilica za parkete (nemoj ni pokušavati nečim nježnijim), netko je napisao da se može unajmiti u Bauhausu. To je najcrnji dio posla. Em traje, em je fizički teško. Moraš odabrati ispravnu vrstu brus papira (kupi probni, pa vidi kako radi na dotičnom parketu). Kad je parket izbrušen ne smiješ hodati po njemu u cipelama ili tako nečem (suhe i čiste čarape su ok). Ma sve će Ti objasniti u centrima.

Lakiranje je lagano. Staviš prvi sloj (cca treba 10 min za 20 kvadrata), pustiš da se osuši (ovisno o laku, može trajati od 2 do 24 sata) i onda lagano rukom prebrusiš finim brus papirom. Pa onda drugi sloj, pa treći i, ako treba, četvrti. Lak jako smrdi, nabavi si masku. I nikako, nikako, nikako nemoj raditi penzlom. Kupi rol spužvice (ima ih svugdje) i mijenjaj za svaki sloj (koštaju par kuna).

Problem kod brušenja i lakiranja s majstorima nije toliko u cijeni, koliko može biti u kvaliteti. Naravno, ima ih dobrih, ali ima i .... Mislim da možeš sam urediti parket ne samo jeftinije nego i kvalitetnije. Ukoliko se ipak odlučiš za majstora, pokušaj ga uvjeriti da koristi spužvice, a ne kist. I provjeravaj da li je između slojeva prebrusio.

Prouči upute za upotrebu na laku, bez obzira da li radiš sam ili majstor. Naime, tamo piše nakon koliko vremena smiješ staviti namještaj i tepihe (to može biti i mjesec dana nakon što se lak osuši), što majstor može zaboraviti reći.

Puno sreće i polakiranih parketa.
zuzuli is offline  
Odgovori s citatom