Pogledaj jedan post
Old 12.04.2013., 21:06   #254
Quote:
Što me dovodi do logičnog pitanja koje je postavio jedan član moje obitelji - kako ću ja znati što mi je ugradio - meni je bijela plomba bijela plomba, otkud znam da mi nije naplatio skuplju a ugradio jeftinu koju nisam niti trebao platiti? Ja zaista ne znam odgovor na to pitanje.
Pitanje je na mjestu, a to nitko ne zna odgovor jer ne postoje normativi ni kontrola. Koji adheziv ide uz tu plombu, koja kiselina, koliko adheziva (pola kapi, kap, kap i pol), koliko kompozita u gramima ide za plombu, što ako se operativno područje zagadi slinom ili krvi pa moraš ponoviti postupak i opet trošiti materijal... Klasična nedorečenost hrvatskog zakonodavstva.

Quote:
A što se tiče ovih 13 odnosno 18, koliko li već je kn mjesečno, pa nije moguće da stomatolog dobije samo to?! Pa ako ugradi nešto s liste - metalnu krunicu, napravi protezu, izvadi zub, pa zar ne dobije za sve od toga dodatna sredstva od HZZO? Zašto onda govoriš da je 13 kn premalo za mističnu bijelu plombu? Oprosti, ali ne razumijem.
Trenutno se formira novi način plaćanja koji bi napokon trebao biti "cijena puta usluga" + hladni pogon. Vidjet ćemo kako će to funkcionirati. Trenutno ti država plati ako nekome preko socijalnog napraviš protezu i 2 krunice (plastične). Lova koju ti plate (sa zakašnjenjem naravno) te pokrije toliko da si na pozitivnoj nuli. Plombe i dalje ne plaćaju - provjereno, kao ni krunice kojih ima više od 2 i nisu u sklopu proteze.
Sa sigurnošću mogu reći da ono što plaćaju za npr. endodonciju u sklopu glavarine nije ni približno dovoljno da se radi kvalitetno - zato se po domovima zdravlja radi loše (plus zato jer je prevelika gužva i jer se doktori opuste i više ne ulažu u svoje znanje; nemaju koristi).
Stomatološka ambulanta u svakom slučaju dnevno napravi puuuno veći trošak nego ekvivalentna ordinacija opće medicine (a glavarina je tu negdje), koja kao na traci izbaci 60-80 pacijenata (u 7-8 sati posla) - dakle nemoguće je da se pruža kvalitetna skrb. Uglavnom pišu uputnice i recepte. To nikoga ne brine ali nas rado uspoređuju s njima.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom