Pogledaj jedan post
Old 06.09.2007., 22:46   #17
nedjeljni ručak "po domaće" ...obavezni sastojci a kombinacije su slobodne :
juha:
- goveđa s rezancima i mrkvom, peršinom, celerom (ako ovo - onda i hren ili paradajz sos uz kuhano meso, kao predjelo)
- pileća s puno povrća i noklicama
glavno jelo:
- pohanci (teleći, svinjski, piletina ...+ ovisno o sezoni : patlidžan, tikvice, karfiol, šampinjoni ili sunčanice)
- pečenka (roastbeef, janjeći butić, svinja ili pajcekić, patka, punjeni picek ...za blagdane pura ili guska)
prvi prilog:
- restani krumpir s mrvicama (uz pohance)
- pire krumpir
- pečeni ili prženi krumpir (uz pečenke)
- mlinci
- hajdinska kaša (uglavnom sezonski, uz svinjske pečenke ili patku)
drugi prilog:
- obareno povrće na maslacu - šparoge, mrkva, grašak, kuruza, mlade mahune, karfiol, brokole, kelj pupčar (uglavnom uz pečenke)
- dinstano crveno zelje (uglavnom uz pohance, ali i uz pečenu patku, puru i gusku te mlince)
- dinstano kiselo zelje (uglavnom uz zimske pečenke i tamo gdje je hajdinska kaša prvi prilog)
salata:
- endivija i/ili radić (zimska ...češnjak i bučino ulje obavezni)
- zelena ( (pro)ljetna, bilo kristal, matovilac ili puterica u blagom octu , dodatak rotkvica ili ribanog celera je dobrodošao)
- paradajz, paprika, krastavci, ljubičasti luk ili kombinacije nečeg odnosno svega navedenog (ljetna salata, ide uglavnom uz jela kojima je prvi prilog pečeni (mladi) krumpir)
- zelje (bijelo ili crveno) - uz pohance ili svinjske pečenke
- kuhane salate - mahune, kelj pupčar, karfiol - sve s češnjakom i bučinim uljem (idu tamo gdje nema drugog priloga)
- kiseliši; odnosno sve za zimnicu (cikla, paprike, krastavci, zeleni paradajzi, turšija) - uz zimske pečenke, uglavnom svinjetinu
desert:(ne nužno kolač)
- ljeto ali i zima - voćne pite ili savijače
- kolači ili pite ili savijače od sira , maka ili oraha
- torte razne (zimi uglavnom orašasto voće i/ili čokolada , a ljeti voće i parfe)
- rižkoh, grizkoh ili palačinke sa wein-šatoom
- sladoledi i voćne salate


posebna ponuda : divljač (zec, fazan, srnetina) u pacu sa semmelknedlama


dakle - nije da nedjelja ne postoji kao poseban dan u MOJOJ kuhinji , a od svega gore navedenog može se itekako složiti 52 kombinacije godišnje
__________________
Normal human, skilled in art of stage magic and illusion; skilled in genuine magic
ja i bash ja is offline  
Odgovori s citatom