Tema: Podjele
Pogledaj jedan post
Old 22.09.2009., 18:39   #17
Quote:
asad kaže: Pogledaj post
Ovo ti je akida milion muslimana koja se prenosi generacijama a sve ostale akide su sektaske koje su nastale kroz vrijeme na osnovu nekih logickih postavki koje su utemeljitelji akida postavili pa su nekima bile jasne a drugima obicna glupost. Sufizam poziva tevhidu a ostali svojim sektama pa ti onda sam razluci jesu li sufije u zabludi.
Jos jednu stvar moras znati, u sufizmu danas ima na milion pripadnika ali onih koji su istinski slijede sufizam ima mozda oko 4% od njih sviju. Ostali su samo sufije na jeziku. Prva zamka u koju upadaju sufije je pitanje sejha. Mnogi po tom pitanju odu u zabludu da pocnu sejha obozavati. Moj ucitelj je imao problema sa halidijama zbog tog pitanja jer sve i jedan kojeg je on upoznao je prakticno obozavao sejjid Abdulbakija. On ih je usmjeravao da napuste tu zabludu i da sejha uzmu samo kao vodica i da sav svoj cilj okrenu Allahu. Medjutim, oni su ga napali pa cak i htijeli tuci. Od svih tih halidija mog sejha su poslusala samo dvojica koji su ih napustili i presli kod njega. Mnogi muridi se hvale svojim sejhom misleci da ce im to donijeti koristi ali pravi murid je onaj koji se hvali Allahom a njega hvali sejh. Ja sam licno bio u toj zamci na pocetku ali sam kasnije shvatio da mi to ne donosi nikakvu korist osim sto osramotim vlastitog ucitelja hvaleci se njime a navodeci svoje gluposti koje drugi pripisu njemu.
Tamija, sufizam je duhovni put baziran na isri i miradzu. Kompletan put sufija je opisan u toj predaji. Razlika izmedju sufije i Poslanika je u tome sto sufija putuje samo svojim ruhom dok Poslanik putuje tijelom i ruhom. Svi sejhovi su jednoglasno priznali da su prosli taj put i to dostize cifru od milion tako da nema nikakve logike reci da su oni to svi zajedno slagali. Posto su ovakvi ljudi oduvjek privlacili obicne ljude koji su njih slusali i postovali a okretali ledja zvanicnoj ulemi koja se ulizivala vladarima, zvanicna ulema utjece na vlast potvorom za otpadnistvom od vjere i time usmrucuje na hiljade velikih evlija. Sufije se tada upotpunosti povlace iz naucnih krugova, sto ti sada kritikujes, i pocinju pisati svoja zasebna dijela koja su bila oslobodjena formalnih nauka kako bi onima poslije sto vjernije prenijeli utemeljenost sufiskog puta. Zvanicna ulema pravi komentare i izdaje fetve s kojima namjerno se suprostavljaju sufijama kako bi ih svjet napustio ali to nimalo ne utjece na ljude. Najveci problem kod zvanicne uleme predstavlja to sto su sufije bile slobodne od ega i sto su u dokazivanju imana i ispravnosti islama nevjernicima i munaficima koristili keramete koje oni nisu posjedovali. Neki od njih su pod uticajem svoje srdzbe pisali kako ne postoje kerameti te da su svi muslimani evlije i da niko nije bolji od drugog a da su ovi do sad ocitovani kerameti obicni sihiri ljudi koji ne slijede fetve vladarskih mezimaca koji zabranjuju borbu sa svojim nefsom i teznju za Allahom te okretanje srca od dunjaluka, dok su drugi priznavali keramete ali da to moze uciniti samo neko od zvanicne uleme koji po svom hiru izdaje fetve i slijedi fetve koje uzdizu nefs i ego, ali niko od njih to nije mogao uciniti, dok sufiski kerameti su obicni sihiri jer oni nisu ulema koja uzdize svoj nefs i ego vec su oni koji pretjeruju u vjeri. Iz tog istog razloga imam Sujuti je napustio sve duznosti muftije i povukao se u svoju kucu gdje je ostatak zivota proveo pisui svoja kapitalna dijela. Ni jedan njegov protivnik nije ostao usutkan od njega. On je jedan od rijetkih koji je oborio mnoge fetve zvanicne uleme poput fetve da je turban dozvoljen samo sljedbenicima malikiskog mezheba. Imam Sujuti je postavio jedno udarno pitanje o harfovima kompletnoj tadasnjoj ulemi, gdje je napisao da svaki onaj koji ne bude znao dati odgovor na ovo pitanje ne zasluzuje titulu alima jer ako ne moze da se nosi sa slovima kako onda da se nosi sa kompletnim seriatom, i niko od uleme nije znao odgovor.
Zato Tamija upamti nije ucanjak onaj koji slijedi nesto sto ti mislis da je ispravno vec onaj koji poziva Allahu i odvraca od svega ostalog. Sufije su sebi dale taj naziv da ih ljudi lako prepoznaju i ne traze po kojekavim sektama ali kako su se pojavili mnogi munafici u njihovim redovima, oni su stavili novi znak a to je da je sufija samo onaj ko prica o Allahu i nicem drugom.
asad, opet ista metodologija, dokaži prethodna poturanja, i kakvo bolan dozivanje evlija. Što se tiče tvojih 'zamisli' iz akide, šta je sa ovim pitanjima.



A sta je sa ashabima poslije Poslanikove, s.a.v.s., smrti? Da li su oni dovili Poslaniku, s.a.v.s, ili Allahu?
Kada je preselio Allahov Poslanik, s.a.v.s., od koga su ashabi tražili da dovi za kišu? Zašto su to radili.
Navedi gdje se navodi to od Ibn Tejmije, asad, bojim se da se opet bez dokaza priča.

Traženje od umrlih je zabranjeno, akaidsko pitanje.
Islam je po tom pitanju jasan, to su izmišljotine onih poslije njih, koji se posvetiše 'evlijama' a Allah zaboraviše. Kako je Lutov, a.s., narod počeo da čini širk. Šta je bio Jegus, Menaa i ostali kipovi kojima su se klanjali mušrici? CCC, kako se samo zabluda opravdava???
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline