Pogledaj jedan post
Old 17.09.2015., 16:37   #16
Lightbulb Ajmo malo ozbiljno o temi...

Iskreno rečeno, zbog ekstremno neobjektivnog uvodnog teksta ova bi tema možda trebala pod ključ, iako je kao tema OK.

Quote:
mako kaže: Pogledaj post
Inače za neupućene, Mate Rimac je samoprozvani inovator
Nije samoprozvani, nego pravi pravcati. Ima ona stvar koja se zove "patent", koja dokazuje da si pozvan a ne samopozvan. .

Quote:
Problem je u tome što sve što se zna o toj tvrtci i "inovaciji" zapravo samo ono što se može čitati iz naših (krasnih) novina i portala
Pardon, kolega, ako ti o njemu znaš samo s naših novina i portala, onda je to tvoj problem. Ja sam npr. za njega prvi put čuo 2011. na jednom američkom portalu. Divili su se njegovom "Concept One" i pitali se pa gdje je ta Croatia. Barem dvaput su o njemu bile reportaže na CNN-u. Prvi put u rujnu 2012. (Inače, nemam veze s tom strukom, naprosto kao specijalizirani novinar intenzivno pratim razne vijesti iz energetike, pa preko toga i o električnim automobilima - o samom automobilizmu ne znam skoro ništa).

Kad sam se uvjerio da je stvar uistinu više nego točna, posvetio sam mu, u siječnju 2014., jedan članak. Najbrži električni automobil na svijetu proizvodi se u jednoj maloj zemlji….

Na netu se može naći puno tekstova na engleskom (takođe i na francuskom i valjda i na drugim jezicima) o Mati Rimcu i njegovom radu. Ovo je recimo iz Wall Street Journal - novine koje ne padaju lako na hohštaplere: Engineer Mate Rimac Revolutionizes Electric Cars

Ima hrpu inovacija, dobio je hrpu nagrada na međunarodnim izložbama, a hoće li doživjeti i poslovni uspjeh, vidjet će se - to je drugi par opanaka.

Da, tata mu je bogat i svakako mu je to pomoglo da prikupi prvi kapital.

Tvrtka pak ima neke proizvode koje prodaje, međutim, to je tvtka iz kategorije R&D za koju se, koiko ja kužim, ni ne očekuje da u kratkom roku donese zaradu. Muskov "Tesla Motors" je iskazao profit prvi put, koliko se sječam, u 12. godini postojanja.

Quote:
iste prozvale mladog Osječanina Marka Pinjuha "Novim Teslom". Isti je tvrdio da je izumio poboljšani Stirling motor
Je, to je bila pizdarija. O tome je pisao moj kolega Nenad Jarić Daunhofer na t-portalu, pa sam to bio prenio. O njemu fakat nije bilo reportaža na CNN i WSJ.

Quote:
Ja sam inženjer elektrotehnike, i mogu reći da nekih tu tajni oko auta nema, i već je sve smišljeno davno prije nego se Mate Rimac uopće rodio. Motori su dosegli svoj vrh, i svatko može napraviti poprilično efikasan el. motor.
Bez uvrede dragi kolega forumaš, ali ti si jedan nick na forumu i ja ti ne vjerujem da si stvarno inženjern elektrotehnike. Inače ne bi ovakvu bedastoću napisao. Električna vozila predmet s uvrlo intenzivnog tehnološkog i industrijkog razvoja danas. (Usput, najpoznatija tvrtka je imenovana po jednom Ličaninu. ) Isto vrijedi za baterije raznih tehnologija, kako za automobile, tako i stacionarne. Je, "u načelu" sve je to poznato, bilo je električnih automobila prije 120 godina, ali vrag je u detaljima...

Quote:
naglasak da je prvi el. auto par godina prije prezentirala tvrtka Dok-ing)
Ma što mi ne kažeš. Igrom slučaja, ja sam o tom njihovom modelu bio objavio jednu reportažu još 2009. (tjednik Business.hr, tiskano izdanje: Hrvatska uskače u elektromobil?. To je potpuno drugačiji model - je, jedno i drugo je auto...

Podatak: Ovo sam napisao iz svog kuta i znanja, kao speicijalizirani novinar. Vidim da je gore More, koji je stručnjak za elektrotehniku, dao puno konkretnih pdoataka. Ima ovdje i podatak da ima 24 patenta, imamo neke informacije za koga radi i tko ga financira, tako da je to sve zajedno dobra informacija. Mislim da bi se autor uvodnoga posta treebao ispričati zbog neopravdanih insinuacija.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?

Zadnje uređivanje Zoran Oštrić : 17.09.2015. at 16:57.
Zoran Oštrić is offline