Pogledaj jedan post
Old 17.08.2016., 17:31   #11
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Manje vise vecina bogati pismeni utjecajni i poznavali su se medjusobom no ti o tome ne znas nista o Rabinima Izraela a ja znam gotovo svaku biografiju ponaosob.Vjerojatno i ti pisci koje citiras ne poznaju uopce Izraelsku religijsku scenu toga doba.
Nisam siguran da ti pisci nisu poznavatelji onoga o cemu pisu. Ali to je u ovom slu;aju nebitno.

Zbog ;ega bih ja morao poznavati bilo koju teologiju ili vjersku ideologiju da bih mogao razumjeti [to u tekstu pi[e.

Ako govorimo o Rimljanima toga doba onda je politi;ka situacija prili;no jasna. Izrael je porobljena dr\ava. Visoki sve;enik je postavljen od strane Rima i smatran je izdajicom.

Ve; sam ulazak u Jeruzalem kad Isusa pozdravljaju kao svog pravog i legitimnog kralja je bio ;in pobune. Smije[no je povjerovati da je Isus sam mogao istjerati trgovce i mjenja;e novca. U vrtu je bio vojni logor i Isus obilazi stra\u. Sje;ate se da razgovara i opominje ih govore;i Ti spava[. Logika nam ka\e da se radilo o pobuni i da su se svi razbje\ali osim onih koji su uhva;eni ili pobijeni. Pisci nam tvrde da je samo Isus uhva;en i da je samo Petar odsjekao jedno uho. Ali koliko je takva verzija doga]aja logi;na i vjerojatna.

Ina;e za tvoju informaciju postoje dvije verzije u samoj Bibliji o na;inu kako je Juda umro. Po jednoj je obje[en po drugoj koju iznosi sam Petar UTROBA mu se rasula po zemlji. To zna;i da mu je netko presjekao stomak MACEM. Sumnjiv je naravno opet Petar.

U takvoj situaciji je te[ko zamisliti da bi Petar slobodno i[ao za Isusom sa u;enikom da ga u;enik nije [titio.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom