Tema: štitnjača
Pogledaj jedan post
Old 26.09.2004., 12:27   #5
Re: nalaz - štitnjača

Quote:
lahor kaže:
Znam da bi ovo bila hipertireoza, a jel moze netko dodatno razjasniti nalaz?

ANALIZA REZULTAT REFERENTNE VRIJEDNOSTI

THS 0 0,47-5,00 mlJ/L
T 3 4,54 1,20-3,10 nmol/L
T 4 226,49 58-154 nmol/L


Preporucen je pregled u Zavodu za nuklearnu medicinu na Rebru, jel mozete nekoga preporuciti, a da je dobar u tom podrucju?


Hvala puno!
Mislim da su "nuklearci" kompetentniji za liječenje bolesti štitnjače od endokrinologa pa bi se ja liječio isključivo kod njih. Ovo nije pravilo ali znam da dobar endokrinolog kad je riječ o štitnjači bolesnika automatski šalje na Nuklearnu medicinu radi daljnjeg liječenja.
Uz ovaj hormonalni nalaz obavezno slijedi klinički pregled da se liječnik orijentira o veličini štitnjače i eventualnim izraslinama na njoj. Neizbježan je UZV i uz to citološka punkcija štitnjače pod kontrolom UZV. I dakako scintigrafija štitnjače radioaktivnim tehnicijem ( Tc99 ) gdje se definitivno vidi postojanje "hladnih" ili "toplih" čvorova koje govore o prirodi eventualnih procesa u žlijezdi ili jednostavno difuzno uvečanje cijele štitnjače koje govori u prilog običnoj hipertireozi.
To je ono što je apsolutno obavezno i neophodno kod dijagnostike bolesti štitnjače. U slučaju potrebe, radi se TPO i tSI.
Liječenje hipertireoze obično se provodi Athyrazolom ( tireostatik ), Atenololom ( tahikardija ), blažim dozama sedativa a po potrebi i Euthiroxom ( hormonom štitnjače ) ako se procjeni da je pad razine hormana u krvi prenagal i da može doći da hipotireoze. Radioaktivni jod se obično ne rabi u liječenju mlađih ljudi jer može utjecati na reproduktivnu funkciju organizma.
Operativno liječenje Greavesove ili Basodovljeve bolesti ili hipertiroze preporuča se ako nakon godinu - dvije medikamentoznog liječenja ne dolazi do oporavka. Ali tu je potrebna dobra procjena.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline