Pogledaj jedan post
Old 22.01.2006., 18:25   #22
Quote:
Tinchi kaže:

SVAKO promišljanje nakon samog događaja usmjereno ka rješavanju problema ima u sebi elemente osvete. IMHO
Don't say! To jednostavno nije istina.

Ja sam mislila da promišljanjem nakon događaja pokušavamo nešto naučiti, ne se nužno svetiti Pokušavamo 'izvući pouku' i unaprijediti neki dio sebe, ili odnosa, na primjer. Kakva je to osveta? Ne mora to 'promišljanje' imati ikakvih posljedica za drugu osobu, a kamoli negativnih. To je jednostavno učenje. I hvala qurcu da smo sposobni za isto, da ne jurišamo svijetom obezglavljeni, vođeni isključivo svojim nagonima
Quote:
Evo, kad već sudim po sebi - samo istjerivanje svojih prava i dokazivanje nečega nekome ("rješavanje problema" ) donosi mom egu određenu satisfakciju u nekoj mjeri, a to primjećujem i kod drugih ljudi.
Kao prvo, 'istjerivanje svojih prava' nije jedini i nije nužan produkt 'promišljanja' A ako smo već kod toga, čak i 'istjerivanje svojih prava' uglavnom nije nešto negativno (bez obzira na satisfakciju koju možda donosi tvom egu ). Da su crnci razmišljali kao ti, jedan bi, as we speak, mahao nad mojom glavom velikom, ručno izrađenom lepezom
Quote:
Malo sam možda ekstremna, istina, ali ne vidim previše razlike između paljenja nečijeg auta i NAKNADNOG razgovora o problemu Jer cilj je - isti. "Vidi me, ja postojim, nedam se zajebavat, imam i ja ponos, imam EGO. što si učinio meni, mogu jednako tako ja i tebi"
Opet si u krivu. Cilj NAKNADNOG razgovora, kao alternativa paljenju auta, NIJE ovo što ti navodiš i daleko je od istog. Paljenjem auta (i sličnim ovako agresivno-sadističkim pristupima) moguće je izazvati samo jednakovrijednu posljedicu. Iliti negativnu, zlu. Praznu. Jer je kvaliteta same akcije takva Ta akcije jest SAMO i upravo osveta. Obična odmazda, koja neće (niti joj je zapravo uopće namjera) donijeti ništa dobrog. Ona je sušta pakost.

Kvaliteta ove druge akcije (promišljenog razgovora, naknadno 'hladne glave') je pak potpuno drugačija. Ona je progresivna, upravo suprotna od ove druge koja je isključivo nanošenje štete.

A sve i da im je cilj isti (a pokazala sam da NIJE) opet bi im sredstva za postizanje bila BITNO drugačija. A ne sporimo se valjda da cilj NE opravdava sredstva...
__________________
The woods are lovely, dark and deep, but I have promises to keep.
Patagonija is offline  
Odgovori s citatom