Pogledaj jedan post
Old 20.06.2013., 20:20   #45
Quote:
Lachen kaže: Pogledaj post
um kao duh je bit svega, bit prirode. u prirodi je ideja (um) nesvjesna, a u duhu postiže svijest o sebi. priroda je drugobitak, negacija bitka, antiteza, a bitak je ideja i njen dijalektički samorazvoj kroz tezu, antitezu i sintezu.
kod hegela je ontologija logika.
Ovo je zbrkano čitanje zbrkanog enciklopedijskog članka o Hegelu. Priroda negacija bitka? Ideja (um) nesvjesna (sweet Jesus, let me die...) Bitak je ideja?
Kao prvo, Znanost logike dolazi prije duha. Da, jest ontologija. Ali, Duh se pojavljuje tek na kraju (ne vremenski, nego logički). To što si napabirčio o tezi, antitezi i sintezi pokazuje da nisi čitao Hegela, jer on ne upotrebljava tu terminologiju nego (neki) njegovi komentatori. Nije priroda negacija bitka. Pa kad gledaš prirodu, "gledaš" bitak. Bitak je bit svega postojećeg. Materija je, kako kaže Hegel u Filozofiji prirode, "bitak u obliku pojma". Ideja se oslobađa u obliku prirode. Priroda, kao realni svijet, je fizički odraz ideje. Ideja i um nisu isto. Priroda je ekspresija ideje, ali ne u metafizičkom smislu, nego u smislu da ne možeš pojmiti prirodu ako nisi pojmio ideju. Ne možeš ju pojmiti "bezidejno". Ideja i priroda su istom "ontološkom polju", zbog toga je i lažno fundamentalno razdvajanje subjekta i objekta. Determinacije Ideje dovode do razumijevanja prirode, ali radi se o objektivnoj, a ne subjektivnoj ideji, u smislu fenomelnologije ili psihologije. Ili, najjednostavnije: samo ako si usvojio neke kategorije, kao što su univerzalno, partikularno, individualno, itd, samo onda možeš shvatiti prirodu. Ideja nema aktualnu egzistenciju, nego sve ono što aktualno egzistira može biti shvaćeno kao ekspresija ili realizacija te ideje - nema susptance bez akcidenata, i obrnuto.

Quote:
Lachen kaže: Pogledaj post
to da se hegel interpretira nemetafizički ne pokazuje ništa osim da se hegel interpretira nemetafizički, jer se sve može interpretirati kako hoćeš, no mene zanimaju točne interpretacije, a ne krive.
A što će ti interpretacije? Čitaj Hegela. Ja mislim da je on najbolje i najtočnije interpretirao samog sebe.

Quote:
Lachen kaže: Pogledaj post
oni su odbacili dogmatiku, a ne metafiziku.
hegel metafiziku uzdiže do znanosti.
njegov bitak je duhovni, nefizički, nematerijalni...
Logiku, logiku, a ne metafiziku. Znanost logike počinje sa razmatranjem bitka. Bitak je vrlo jednostavan - bitak je bit onoga što jest. Apsolutna nedeterminiranost. O njemu se uopće ništa detaljno ne može reći jer je apsolutno neodređen. Kakav "duhovni" bitak, pobogu... Vidi gornji pasus!

Quote:
Lachen kaže: Pogledaj post
ne zanima me kome govori nego što govori. ako on vidi logiku kao prikaz boga kakav je on prije stvaranja, onda ću ja to interpretirati kao teologiju.
hegel je cijeli život bio kršćanin, protestant i bilo bi zaista naivno misliti da njegova filozofija nije odraz njegove vjere pogotovo kad on sam pokazuje namjeru dokazati živog boga.
Naivno je i smiješno turati Hegelu u usta ili u misli svoje vlastite želje i predrasude i to još na osnovi enciklopedijskih natuknica, a ne na osnovi čitanja samog Hegela. Hegel je bio ipak malo veći duh, nego što ga ti zamišljaš.
Prema Hegelu, religija govori u slikama. Ono što religija naziva bogom, filozofija naziva Apsolutom ili apsolutnom idejom. Religija, filozofija i umjetnost su oblici apsolutnog duha u kojima se ljudski duh, kolektivni duh, intersubjektivnost, čovječanstvo, nazovi to kako hoćeš, stavlja u odnos sa cjelinom, sa apsolutom, sa totalitetom. Vrhunac egzistencije, vrhunac dijalektičkog razvoja prirode je samo-spoznati duh koji se upušta u filozofsku refleksiju, a koji postoji samo kao utjelovljeni ljudski duh (to simbolički govori priča o Isusu). Religije se izražavaju ne putem filozofske refleksije, nego putem slika, osjećaja, itd i zato o tom duhu govore kao o transcendentnom "drugom". To je bit Hegelovog razmišljanja o religiji. A ne sitno-palanačko buncanje o Hegelovom "dokazivanju" boga. Trebam li pejstati citate iz Fenomenologije duha?

Quote:
Lachen kaže: Pogledaj post
ovo je temeljno neznanje. svemir postaje svjestan sebe???? hegelu je bit svega svemir????
Gdje sam napisao da je Hegelu bit svega svemir?
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom