Pogledaj jedan post
Old 02.02.2014., 19:28   #13
Nije loša knjiga, barem početak. Neki dijelovi podsjećaju na Heideggerovu analizu tubitka, barem ono nešto malo što sam čitao od Heideggera i o njemu.

Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Razlika između svjesnog motiva i nesvjesnog poriva za Steinera je, izgleda, ključna za pitanje o slobodi.
Quote:
Postoji li razlika između svjesnog motiva mojega djelovanja i nesvjesnog poriva, iz osviještenog će motiva uslijediti takva radnja koju treba vrednovati drukčije negoli onu iz slijepog nagona. Prvo će pitanje, dakle, biti upravo ta razlika. A o ishodu će ovisiti kako se trebamo odnositi prema samome pitanju slobode.
Zašto je toliko važno ili čak presudno je li motiv osviješten ukoliko uvijek postupam sukladno motivu? Kada postupam sukladno nesvjesnom porivu onda ne znam jesam li ili nisam slobodan (Steiner kaže da nisam slobodan), a kada postupam sukladno svjesnom motivu onda je dodana vrijednost (samo) u tome da znam koji je motiv i da znam da nisam slobodan? (Za sada) ne vidim kako je to presudno za biti (ne)slobodan.

Quote:
Steiner:
Kaže se da je čovjek slobodan ako se nalazi samo pod vlašću svojega razuma, a ne pod vlašću animalnih požuda: A kaže se i da sloboda znači mogućnost da se svoj život i svoje djelovanje odrede prema svrhama i odlukama.
S takvim se tvrdnjama ne postiže ništa. Jer, pitanje je upravo u tome predstavljaju li čovjeku razum, svrhe i odluke isto takvu prisilu kao i animalna požuda. Jer, ako se bez mojega sudjelovanja u meni pojavi neka razborita odluka s istom nužnošću kao žeđ i glad, onda je mogu samo prisilno slijediti i moja je sloboda tlapnja.
Zanimljivo. Ima neke logike, ali što je onda sloboda? Proizvoljnost?
činovnik is offline  
Odgovori s citatom