Tema: Outlet hrane
Pogledaj jedan post
Old 07.04.2017., 11:08   #37
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
Mislio sam na stari tost kruh, staru čokoladu ili stare kekse... možda možeš uštediti desetak kuna ali to što si kupio je staro više tjedana ako ne i mjeseci...
Pa sve stvari imaju "rok trajanja" u tjednima, mjesecima, godinama... Ali nemaju u sebi ugrađen sat/kalendar kojim magično na dan isteka postanu zdravstveno neispravni.
Ako se dobro sjećam, "najbolje upotrijebiti do" znači da proizvođač do tog datuma jamči kvalitetu proizvoda i njegovu ispravnost. AKO je pravilno skladišten. Ako nije, može biti pokvaren i prije isteka roka. A opet, i ako je pravilno skladišten i nije prošao rok, može se pokvariti zbog greške u proizvodnji.
Gledam omot Lindtove čokolade u ladici. Datum proizvodnje 9. 10. 2016. (čak je navedeno i vrijeme 10:36), najbolje upotrijebiti do 9. 10. 2017. Znači li to da ako ju pojedem 9. 10. 2017. do 10:36 sve će biti u redu, ali ako ju pojedem u 10:37 otrovat ću se? Ili da je drastična razlika u njenom okusu 9. 10. 2017. i 10. 10 . 2017.? Zašto netko tko nema istančan okus i ne smeta mu razlika u okusu čokolade koja je proizvedena prije 11 mjeseci, ne bi istu kupio za 10% njene vrijednosti te ju pojeo i dva mjeseca nakon "najboje upotrijebiti do"?
Ako doma ne bacam stvari koje se nisu pokvarile kada im je istekao rok, onda ću ih i kupiti kada ih snize zbog "skorog" isteka roka, ako procijenim da mi cijena odgovara i da ih mogu potrošiti do isteka roka ili u meni razumnom periodu nakon toga.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom